4e Jaargang. Vrijdag 6 Augustus 1886. No. 945. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIÊN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het pticht Tan dotter Jam BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». ifranco door geheel het Rijk p. maand 55 \fsonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor ket BuitenlandCompagnie Générale de x*ublicite Etrangère Q. L. DAUBE J" Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, dibit Faubourg Jfontmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal muteutn van het Paviljoen. IngaHg aan do Draefzyde 2e dour. Geopend dagelijks van 16 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering va» Nijverheid hebben r-.rto--.tt van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingaug Frontzijde van liet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur* e« 'ftiander NederlandBcho Maatschappij ter bevordering van. Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, doaatears met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk muteum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral van" Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jas» 1 Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 2 dzen kosteloos van 124 nur, de everige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i Zevers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag «a Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geopaai Woensdag e» Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. ToegaHg (deur Oudegroenraarkt) vrij. Het gerecht te Freiberg heeft uitspraak gedaan in de zaak der socialisten, beklaagd van deelneming aan een geheim komplot. Bebel, Auer, Vollmar, Viereck, Frohneen Ullrich zijn elk veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf, en Müller, Heinzel en Dietz elk tot zes maanden gevangenisstraf, en voorts allen in de kosten. De Bulgaarsche Skvplchina zal de volgende week uiteengaan. Zij heeft alle regeeringsontwerpen aan genomen, behoudens eenige weinig beteekenende uitzonderingen. De Times meldt uit Weenen, dat de Turksche gedelegeerden voor de herziening van de Oost-Roemeli- sche constitutie voor Bulgarije on aannemelijke voorstellen hebben medegebracht. Dienovereenkomstig zoude Oost Roemelië rechtstreeksch eene Turksche provincie blijven onder prins Alexanders bestuur voor 5 jaren. Indien de Sultan daarna den Bulgaarschen vorst weder als goeverneur voorstelt, zal hij met de goedkeuring der groote Mogendhe den herbenoembaar zijn. De tegen woordige artikelen van de consti tutie zouden voor het meerendeel ongewijzigd blijven, zoo o. a. het 16e, hetwelk bepaalt dat Oost-Roe- melië drie tienden zijner revenuen aan de Turksche schatkist afdragen moet; alleen het 3e artikel, waarbij het recht des Sultans is voorbehou den om Oost-Roemelië gewapender hand te verdedigen, zoude gewij zigd worden. Zondagmiddag loste te Constan- tinopel een Muzelman drie re vol- DOOR EW. AUG. KöNIG. 1) Ie Hoofdstuk. Het krankzinnigengesticht van dokter Janin lag opzij van den straatweg, die naar de stad voerde, iidden in een grooten tuin door hooge muren omringd. Slechts de onkere toppen der denneboomen taken boven deze muren uit; van e vruchtbuomen, struiken en hees- rs, die den smaakvol aangelegden n zorgvuldig onderhouden tuin ver erden, zag men daarbuiten niets. Het huis zelf was een langwer- )ig gebouw met zijvleugelsbe gaande uit drie verdiepingen en als verschoten op den Grootvizier, ter wijl deze uit het rijtuig wilde stappen, om den ministerraad bij te wonen. De drie kogels drongen in het rijtuig, zonder evenwel den Grootvizier te treffen. De misdadi ger werd gevat, en verklaarde den Grootvizier wegens onrechtvaardig heid te hebben willen dooden. Men houdt den man voor krankzinnig. De reserve der provinciën Er- zeroem en Albanië zijn opgeroepen, om in Salonica een observatieleger te gaan vormen. In goed gelichte kringen wordt verzekerd, dat als de Mexicaansche regeering geen gevolg geeft aan de nieuwe aanvraag, om Cutting op vrije voeten te stellen, de Ame- rikaansche gezant van Mexico teruggeroepen zal worden en het congres waarschijnlijk in buitenge wone zitting bijeenkomen zal, om ten aanzien van verdere stappen eene beslissing te nemen. Samuel Tilden, het hoofd der democratische partij te New-York is overleden. Een telegram uit Caracas meldt het uitbreken eener revolutie in Venezuela. De generaals Velutini en Berret de Nazaris, oud-ministers onder den president Crespo, eerst genoemde overwinnaar ten vorigen jare in de revolutie van Pnlgar, hebben Crespo als hoofd van den staat geproclameerd tegenover Guz man Blanco, die zich juist dezer dagen in Engeland heeeft inge scheept. Haarlem, 5 Augustus 1886. Bij kon. besluit is, met ingang van 16 Augs.. tot inspecteur van een vorstelijk slot in renaissance stijl gebouwd; en hoe men ook mocht oordeelen over het doel, waar voor het gebouw tegenwoordig ge bruikt werd, men kon niet ontken nen, dat het een aangenamen in druk maakte. Weinigen wisten hoe het er inwendig uitzag; want de norsche, wantrouwige en gewoonlijk zeer onbeleefde dokter Janin stond niemand toe binnen te treden, tenzij bijzondere en zeer gewichtige rede nen aanleiding gaven tot een bezoek in het gesticht. Zijne oppassers en het overige dienstpersoneel hadden uitdrukkelijk bevel gekregen, ieder een af te wijzen en tegenover een ieder te zwijgen over datgene, wat in het gesticht voorviel. Misschien waren daaruit de onheilspellende geruchten ontstaan, die zich van tijd tot tijd verspreidden; geruchten, waarvoor Janin wel is waar de schouders ophaalde, maar die toch verscheidene lichtgeloovige men- het middelbaar onderwijs, tevens tijdelijk belast met het toezicht op de landbouwscholen, benoemd dr. W. B. J. van Eyk, schoolopziener in het district Haarlem, uit welke laatste betrekking hem met ingang van dezelfde dagteekening eervol ontslag is verleend. Wij ontvingen van de directie van het «Haarlemsch Ondersteu ningsfonds bij ziekten en ongeval len» een beknopt overzicht van den toestand, waarin dit fonds na afloop van het le boekjaar 1885/86 ver keert. Hieruit blijkt dat de jonge vereeniging reeds een vrij groote bloei heeft bereikt en zich mag verheugen in de aigemeene belang stelling hier ter stede. Pas het vo rige jaar opgericht, met het doel om den fatsoenlijken burgerstand de gelegenheid te verschaffen, zich bij ziekten of ongevallen eene we- kelijksche uitkeering, volgens de klasse van inschrijving, te verzeke ren, óf ter bestrijding van genees kundige hulp en medicijnen óf ten dienste van het huisgezin, blijkt uit bovengenoemd overzicht, dat vol gens ingeleverde geneeskundige ver klaringen reeds 106 uitkeeringen hebben plaats gehad, waarvan 97 voor het geheele en 9 voor het ge deeltelijk bedrag, zoodat het geen betoog behoeft, dat nevens fondsen van gelijken aard bij verschillende vak-vereenigingen, er aan een der gelijk fonds voor het algemeen wer kelijk behoefte bestond. Het bestuur is daardoor geleid, tot nog meerdere uitbreiding, zich tot meergegoede stadgenooten te wenden, met het verzoek, den noodigen steun ook van hunnen kant aan het fonds te verleenen door hun mannelijk of vrouwelijk dienstpersoneel op hunne kosten te doen inschrijven. Het bestuur vermeldt met dank bare erkentelijkheid dat van ver schillende zijden, als blijk van be langstelling en ingenomenheid met het fonds, gedurende het eerste boekjaar eene som van f 90 als donatiën is .ontvangen en meent het daardoor met vertrouwen bij zijne stadgenooten te mogen aan bevelen, hen uitnoodigende hunne be langstelling te doen blijken door toetreding als donateur tegen eene jaarlijksche bijdrage of wel door het schenken eener gift in eens. Het bestuur is samengesteld als volgt: G. van den Berg Jrz., direc teur; A. C. de Koek, comm. van onderzoek; H. J. Keizer, comm.- boekhouder. Commissarissen van toe zicht zijn de heeren Jan D. Brouwer, Coenraad van Cuyk en W. Plaatzer van den Huil. schen met angst en schrik voor het krankzinnigengesticht vervulden. Men zeide, dat menigeen, die zijne vijf zinnen evengoed als ieder ander bij elkaar had gehad, voor altijd in dit huis verdwenen was; als men den dokter slechts geld liet zien, kon men alles van hem gedaan krijgen. Deze geruchten waren me nigmaal oorzaak geweest, dat de overheidbehalve de gewone op vaste tijden terugkeerende inspec tie, een buitengewoon onderzoek had ingesteld; maar nooit was er de minste reden geweest tot eene be risping, nog veel minder tot eene gerechtelijke tusscheukomst. Het gesticht van dokter Janin was zoo luidde telkens het rap port eene modelinrichting. Vreemd, dat het eigenzinnige volk dit niet wilde gelooven! Mijnheer Janin was bovendien een zeer vroom man; hij ging alle zon- en feestdagen naar de kerk en Als aanvulling van het be richt betreffende de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin te Baarn kan nog dienen, dat dien dag meer dan 200 telegrammen voor H. M. zijn aangekomen en dat een geïmproviseerd bal nog vele danslustigen tot 's morgens 4 ure bijeen heeft doen blijven. In het hotel Kurzaal te Zand- voort worden verwacht erfprins en prinses zu Fürstenburg, prins Hohen- lohe Waldenburg, prinses Oettin- genSpielberg en gravin Neipperg. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Woensdag 11 dezer te 3 uur. In de zitting van den gemeente raad te 's-Hage is ingekomen een verzoek van den heer H. Hemans te Londen om voorloopig concessie voor den aanleg en de exploitatie van een pier te Scheveningen. In de maand Juli 1885 zijn te IJmuiden geschut: Naar zee: 33 schepen en barken, 8 brikken, 10 schooners123 stoomschepen84 visschersvaartuigen, 8 andere vaar tuigen, totaal 266 schepen. Uit zee 28 schepen en harken, 9 brikken, 17 schooners, 127 stoomschepen, 105 visschersvaartuigen, 8 andere vaar tuigen, totaal 294 schepen. In de maand Juli 1886: Naar zee: 23 schepen en barken, 5 brikken, 9 schooners, 110 stoomschepen, 69 visschersvaartuigen, 6 andere vaar tuigen, totaal 222 schepen. Uit zee: 26 schepen en barken, 5 brikken, 9 schooners, 108 stoomschepen, 98 visschersvaartuigen, 8 andere vaar tuigen, totaal 254 schepen. Op 23 Aug. a. s. zal bij de Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen, op het station Utrecht, een examen plaats hebben voor klerktelegrafist derde klasse. De philosophische faculteit van de universiteit te Leipzig heeft den titel van doctor in de wijsbegeerte verleend aan den heer J. G. F. Riedel, oud-resident van Ambon, thans te Utrecht, en wel «wegens het schrijven van het voortreffelijk werk«De sluik- en kroesharige rassen enz.»» De Dinsdag aangevangen wed strijd tusschen Hollandsche en En- geische cricketspelers werd gisteren in het Malieveld te 's Hage voort gezet. De uitslag was als volgt: Bij de eerste inning maakte de «Dalston Albert Cricketclub» 114 runs; topscorers (zij, die persoonlijk de meeste punten behalen) waren in deze innings de Engelsche heeren Grinstead en Devey met 25 runs ieder; bowlers van «Concordia» waren de heeren van Lelyveld Nieuwenhuis en Suermond. De Club «Concordia» behaalde in deze in ning 23 runs. Topscorer was daarbij de heer F. de Koek met 7 punten stond met de geestelijken uit den omtrek in vriendschappelijke be trekking. En toch waren de menschen bang voor dezen kleinen, mageren heer, die altijd zoo elegant en met zorg gekleed ging 1 Zij ontweken hem, als zij hem in de verte zagen aan komen. Er lag zonder twijfel iets in zijne gelaatstrekken en vooral in zijn doordringenden blikdat wel in staat was hun een zekeren angst in te boezemen. Als men zeer streng wilde oor deelen, kon men zeggen, dat het een scherp, wreed gezicht wasmaar in voortdurenden omgang met krank zinnigen moest de dokter wel ein delijk hard, streng en wantrouwend geworden zijn. En als hij dit ook tegen de menschen daarbuiten was, hadden zij zelf daaraan toch in allen geval de meeste schuld; waarom ontweken zij hem, waarom hadden zij geen enkel vriendelijk woord voor hem over? Konden zij verwachten, dat hij hen het eerst zou aanspreken en om hunne welwillendheid en vriend schap zou bedelen? Op een zonnigen herfstdag hield een open landauer voor de ijzeren poort stil. De koetsier opende het rijtuig en trok aan de heleen jong, slank, elegant gekleed heer steeg uit en vroeg den portier of de directeur der inrichting te spreken was. De oppasser, die te gelijk den dienst van portier waarnam, onder zocht den vrager met een doordrin-1 genden, wantrouwigen blikhet re sultaat van dit onderzoek scheet hem niet geheel te bevredigen. Wenscht gij het gesticht te bezichtigen? vroeg hij op nor- schen toon. Ik verlang alleen dokter Janin te spreken, antwoordde de vreem deling koel en afgemeten.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1