De Viering van het 500-jarig bestaan der Universiteit van Heidelberg. Dinsdag steeg de luchtreiziger Lhoste te Leeuwarden met zijne bal lon op. Alles liep uitmuntend af en gisterenmorgen daalden de reizigers behouden nabij Bergum neer. Vooral moet het vuurwerk, door den bal- lonreiziger afgestoken toen hij zich reeds op aanzienlijke hoogte bevond, zeer de aandacht hebben getrokken. Uit Groningen word gemeld: I Groningen, nevens Kampen de rijkste stad van de noordelijke pro vinciën, is de magere jaren inge treden, waarin de dubbeltjes moeten worden omgekeerd. De slooping der vestingwerken, en de daardoor ver- eischte nieuwe aanleg vau plant soenen enz. enz., het Eemskanaal, dat door den toevoer van de groot ste zeeschepen Groningens bloei zou bevorderen, komen de stad zeer duur te staan. Genoemd kanaal wordt bijna niet bevaren. De gemeente heeft uitgebreide bezittingen tot in het 14 uren verwijderde Ter Apel Itoe, doch huren en pachten zijn met 50 pCt. gedaald, en tot ver- koopen gaat zij niet over, omdat d% waarde niet de helft is van voor heen; het laat zich niet voorzien dat de landerijen vooreerst in waar de zullen stijgen. Dooreen en ander is de inkomstenbelasting sedert de laatste tien jaar van 11/i tot onge- 1 veer het dubbele verhoogd. Door de politie te Groningen is Dinsdag aangehouden een persoon P. W. R., van beroep horlogema- ker, die in de provincie Drente, waar bij mede woonachtig is, van i verschillende personen horloges en andere voorwerpen ter reparatie had ontvangen en daarmede er van door was gegaan. Verschillende voorwerpen zijn te Groningen verkocht en beleend en de opbrengst door P. W. R. ver teerd in slechte gezelschappen. P. W. R. moet aan de justitie ,1 zijn overgeleverd, die in hem een J ouden bekende ontmoet, die reeds vroeger voor dergelijke handelingen straf heeft ondergaan. Op 5 Augustus 1816 trad E. Mensens, als tienjarige knaap, te i Groningen in dienst van den boek drukker en uitgever A. Oomkens i aldaar, wiens zaken eerst op zijn zoon en later op de firma Onnes, De Boer en Goers te Arnhem over- gingen. Alzoo gedurende zeventig achter eenvolgende jaren heeft deze man, die op 6 dezer zijn een-en-tachtigste jaar intreedt, met zeldzame toewij ding en thans nog jeugdigen ijver 8 zijne patroons op voorbeeldige wijze i gediend, en zeer ongaarne zou de i tegenwoordige chef der firma zijne werkzaamheden aan jongere krach ten toevertrouwen. Zijne routine en I kunde van het vak waarin hij werk zaam is, moge al door enkelen wor- den geëvenaard, overtroffen worden zij zeker niet. GEMENGD NIEUWS, De hoogleeraren van de Vee- artsenijschool te Brussel beweren dat dolle honden gewoonlijk bijten i naar de niet-bedekte lickaamsdeelen en raden daarom hun, die gesaar I loopen van te worden aangevallen aan, de handen zorgvuldig te ver- hergen en voor het gelaat zorg te dragen. Groot opzien verwekt te Karls- j ruhe, de arrestatie van Weniger, hoofdkassier bij het hoofdbestuur der Badensché staatsspoorwegen. Hij wordt beschuldigd van ver duistering van gelden naar het schijnt tot een zeer hoog bedrag. Oplichterij op groote schaal. Een voormalig veekooper, Foulon genaamd, stichtte omstreeks twee maanden geleden te Parijs eene naamlooze vennootschap met een kapitaal van 3 millioeu. welke hij betitelde als «Maatschappij van Provinciaal Groud-crediet». Hij wist eenige bekende persouen, geachte oud-prefecten en aamerleden te be iezen om hunne namen te geven voor circulaires, waarmede hij het land overstroomde, en bood iu de dagbladen voordeelige betrekkingen bij de Maatschappij aan als inspec teurs, met bezoldigingen van tus- scben de 6000 en 8000 frcs. Solli citanten moesten beginnen met 10,000 frcs. te storten, waarvoor hun drie aandeelen der Maatschappij werden toegekend. Tal van oud-officieren beten aan dit verlokkelijk aas. Vóór een dag of tien nu is mijnheer de directeur verdwenen, de beambten klaagden, de officier van justitie deed onderzoek en het bleekdat de Raad van Administratie der Maat schappij nooit bestaan bad, dat Fou lon al het geld verteerd of meêge- uomen bad, en dat twee vervaarlijk groote brandkasten, met geweld opengebroken, hoegenaamd niets bevatten. De door Foulon buitge maakte sommen beloopen voor bet minst 100,000 frcs. De ware naam van den man is onzeker. Zijne vrouw, die bij in Engeland getrouwd en met verscheidene kinderen in de diepste ellende verlaten beeft, kent hem slechts als Corne. Als Foulon was bij reeds failliet verklaard als directeur eener Maatschappij voor paardenhandel en had hij reeds meer veroordeelingen te zijnen laste. Indien er nog bewijs noodig mocht zijn, dat de huidige zimer niet veel beter is dan een verleng stuk van den winter, zoo wordt dit uit Schotland verstrekt. Te Wiek en op verscheidene andere plaatsen wees op 29 Juli het kwik twee graden F. vorst aan. Dit was niet alleen zeldzaam, maar, voor zoover men kan nagaan, iets geheel onge hoords. Nauwkeurige opteekeuingen van den thermometerstand, te Cul- loden sinds lange jaren gehouden, gaven voor de laagste zomertempe- ratuur in deze eeuw aldaar 39° F., en wel op 15 Juli 1875. De erfprins van Monaco heeft de haven van Lorient verlaten dd. 13 Juli jl. met de goelet «l'Hiron- delle.» Gedurende deze nieuwe we tenschappelijke reis zal de prins de studiën vervolgen, die hij heeft ondernomen betrekkelijk de stroo mingen van den Atlantischen oceaan. Daarbij wordt hij bijgestaan door prof. Ponchet. Het voornemen is, 500 flesschen waarin (in vergezelde buisjes) ge drukte berichten, conform het model in 1885 aangenomen, zijn vervat, in den oceaan te werpen op 20° WL., tusschen de breedte var kaap Finistère en het zuiden van Enge land. Bovendien zullen zoölogi che onderzoekingen gedaan worden, zoowel aan de oppervlakte als in de diepte van de zee, onder bestuur van Jules de Guerne, en wel in de golf van Gascogne en bij den in gang van het Kanaal. Alle werk tuigen, die voor genoemde oogmer ken noodig zijn, bevinden zich aan boord. Men heeft daarbij «Milne Edwards'» reis aan boord van den «Talisman» tot voorbeeld genomen. Dat ook in Engeland bet bouwvak niet altijd rijkaards maakt, bewijst het feit, dat een bekend Londenscb architect en bouwmees ter, E. F. Pilbrow, met een passief van 81,055 p.st. is gefailleerd. Te Duffield bij Derby zijn de grondzuilen van een ouden Nor- mandischen burcht ontdekt, waar van de omva g bijna gelijk is aan dien van den Tower te Londen. De muren zijn 10 15 voet dik. De burcht moet, na den Tower, een der schoonste van Engeland geweest zijn. De ontvangsten der Suez-ka- naalmaatfebappij hebben gedurende de maand Juli fr. 470,000 minder bedragen dan in Juli 1885. Het totaal der ontvangsten van 1 Janu ari tot 31 Juli heeft beloopen: in 1886 fr. 34,360,000, in 1885 fr. 38,130.000; vermind. fr. 3,770,000. Om op staal te schrijven (gra- veeren) moet men volgens de Scientific American eerst de opper vlakte met, olie zuiveren en deze daarna met bijenwas overdekken, waarin de lijnen met een scherp instrument ingesneden worden. Daar na wordt door middel van een fij nen borstel de etsvloeistof er op gebracht, waarmede de ingesneden lijnen gevuld worden. Deze vloei stof bestaat uit 1 on- salpeterzuur en 1/t ons zoutzuur. Na 5 minuten wordt het voorwerp in water ge dompeld en dan schoon gimaakt. Zonderlinge mijs van incas- seering. In Noord-Amerika beeft men een eigenaardig middel uitge dacht om slechte betalers tot af doening bunuer schuld te noodza ken. Te Philadelphia o. a. is een man, die een hoogeu hoed op liseft, met het volgende opschrift in groote letters: «Incasseering van kwade posten.» Deze persoon gaat naar de woning van den slechten beta ler en meldt er zich met den meest mogelijken omslagaaD. Volgt de beta ling niet onmiddellijk, dan gaat hij voor bet huis staan en trekt, door schreeuwen en potsen maken, zoo veel mogelijk de aandacht der bu ren en voorbijgangers. In de meeste gevallen volgt dan de afdoening der schuld, om van den onaange- namen schildwacht verlost te wor den, zeer spoedig. De «collector» behoudt de helft van de ontvangen som voor zichzijne lastgevers va ren daar echter nog goed hij, daar zij anders toch in de meeste ge vallen van dergelijke rekeningen nooit een cent zouden zien. In de Amerikaansche wateren, bij Sandyhook; beeft Vrijdag een ijzingwekkend onheil plaats gehad. Elf lieeren en dames uit Philadel phia maakten met het jacht Sarah Craig een zeiltochtjezij hadden juist, bij het kalmste weder, op het dek gespijsd, en vijf heeren waren op het dek gebleven, terwijl zes dames en één heer in de kajuit ge gaan waren. Eensklaps stak er eene windvlaag op, die het vaartuigje oogenblikkelijk, met éénen enkelen stoot, deed omslaan. Zij, die zich op het dek bevonden, werden er afgeworpen, en doorstonden, nadat zij zich aan de kiel hadden vast geklampt, al de woede der plotse ling opgezweepte golven en van eene bui hagelsteenenzóó zwaar en scherp, dat zij deuken sloegen in het natte hout. Benijdenswaardig echter was het lot dier drenkelin gen te noemen in vergelijking met dat der zeven, die onderdeks zaten opgesloten. Door het zoo plotseling omslaan van het scheepje had na melijk de lucht uit de kajuit niet kunnen ontsnappen, en.kon er dus ook geen water binnendringen. Bij gevolg moesten de zeven ongeluk- kigen een langzamen verstikkings dood sterven. Vreeseiijk was voor hunne makkers, die aan de kiel hingen, hun duidelijk hoorbaar ge klop en geroepdoch alle pogingen tot hulp moesten vruchteloos blij ven, wijl er geen werktuig bij de hand was om in den naar boven gekeerden scheepsromp eene opening te maken. Wel een uur lang duurde het, voor de kreten van doodsangst daar binnen verstomd waren. Ein delijk kwam er hulp opdagen. De op de kiel gevluebten werden nog levend opgevischt; doch daar binnen vond men zeven lijken, die al de kenteekenen droegen van den dood door verstikking. Er waren er onder de zes dames verscheidene, die bet bruidskleed droegen. Maandagavond begonnen te Heidel- berg de reeks officieele feestelijkhe den bij gelegenheid van het jubileum der universiteit aldaar met de ont vangst van alle -gasten door den gemeenteraad, in de groote feestzaal aan dea Neckar. ODgeveer zesdui zend gasten waren daarbij tegen woordig. Dinsdagmorgen vroeg volgde de plechtige inzegening van bet feest in de prachtige versierde, oude Heilige Geestkerk waar professor Bassermaun sprak over de woorden uit den 90en psalm: «Voor God zijn duizend jaar als de dag van giste- ten en eene nachtwake.» Hieraan sloot zich een waarlijk grootsch tooneel in de geheel opnieuw ver sierde, oude «Aula» van het uni- versiteits-gebouw. Eenige honderden buiten- en binnenlandsche univer siteiten en academiën waren er door bare uitstekendste geleerde leden vertegenwoordigdgeene enkele hoogeschool uit Europa en Noord- Amerika, van eenige beteekenis, ontbrak. Wonderbaarlijke ouderwetscbe eD kleurrijke drachten kwamen daarbij als officieele kostuums voor den dag. Om staatkundige redenen trokken vooral vier leden van de Academie te Parijs, in hunne groen gestikte 'okken, de aandacht. De belang stelling steeg, toen de president der Fransche Academie, namens alle niet Duitscb sprekende universitei ten, bet woord voerde, en in eeDe fiju gestyleerde redevoering betoog de dat ware wetenschap gelijk ware menecbenliefde geene grenzen kent, maar alle volken omvat. De prorector Becker antwoordde namens Heidelberg- en de gebeele Duitscbe wetenschap hierop terstond. In kernachtige woorden bekrach tigde hij die zienswijze, en sprak hij de overtuiging uit, dat de we tenschap en hare jongeren zonder twijfel de voorloopers zijn eener algemeene verbroedering van alle volken. Bijzonder belangwekkend waren de toespraken van den Groothertog van Baden, als rector der univer siteit, en van den Duitschen Kroon prins ais vertegenwoordiger van Keizer Wilhelm. Daarna voerde dr. Stevenson uit Rome, als vertegenwoordiger van den Paus en naar diens opdracht, het woord. De Groothertog opende, als rec tor, met zijne redevoering de plech tigheid. Hij betuigde eerst zijne groote vreugde hierover, dat het Duitsche Keizerrijk weder bestaat, en vervolgens zijne hooge voldoe ning, dat Paus Leo XIII in het oude middelpunt van beschaving, Heidelberg, zijne vriendelijke be- lan 'stelling toonde door een kost baar wetenschappelijk geschenk. Hij beloofde dat hij en zijne opvolgers altijd voor Heidelbergs roem getrouw zvuden zorgen. De protector zeide later in zijne redevoering op humoristischen toon, dat biertoe, naar zijne meening, vooral zeer veel geld en volkomene vrijheid van onderzoek en onderwijs noodig zijn, en beide heeft Baden tot dusver zekerlijk verschaft. De diepste stilte heerschte, toen de Duitsche Kroonprins zeer lang zaam en met sterken nadruk zijne redevoering hield, welke eene be- teekenisvolle staatkundige zijde bad. Hij zeide ongeveer, dat Heidelbergs hoogeschool met hare zware ram pen en schitterende resultaten een getrouw beeld der geschiedenis van het Duitsche volk is. Nimmer heeft Heidelberg een zóó eervollen en gelukkigen tijd beleefd als thans, nu de eenheid van Duitschland is verkregen. In het zuidwesten, dicht hij de grenzen gelegen, aan alle gevaren blootgesteld, heeft de Hei- delbergsehe hoogeschool vroegtijdig ingezien hoe noodzakelijk een sterk en eensgezind vaderland is, en heeft zij in donkere tijden vreedzaam meegewerkt tot het verkrijgen van Duitschlands eenheid. Maar thans, nu de universiteit evenals het Duit sche volk staat op de hoogte van het welslagen, moet men één ding voor oogen houden, nl. dat hoe hooger men zich verheft in weten schap en staatkundige macht, men des te meer de verstandigste be dachtzaamheid moet in acht nemen. Hoogleeraren en studenten moeten dit altijd ODthouden. Overigens wenschte hij dat deze oudste Duit sche academie altijd de jongste mocht blijven in kracht tot werken en handelen. Na eenige Duitsche redenaars be trad 's Pausen afgevaardigde Ste venson het spreekgestoelte, om in de Italiaansche taal, met vleiende toespelingen op Heidelberg's weten schappelijke beteekenis, mee te dee- len dat de Paus den catalogus van het nog in bet Vaticaan voorhan den overschot der Palatijnsche boe kerij der universiteit ten geschenke bood (de boekerij zelve werd tijdens den 30-jarigen oorlog van Heidel- berg naar Rome overgebracht.) De prorector Becker antwoordde bier- op, spijt alle hoffelijkheid van in kleeding, tamelijk scherp. De kos telijke gave, welke Stevenson kwam overhandigen, wist hij (zoo zeide hij) even goed op prijs te stellen als den geleerden brenger en den boogverbeven schenker er van; doch deze zelfle gave herinnert aan Duitschland's bangste dagen, aan dagen die nimmer zouden terugkee- ren. Intusschen wilde spreker dank baar erkennen, dat de man die Ste venson gezonden had (Becker ver meed merkbaar in zijne geheele re devoering den Paus rechtstreeks te noemen), er veel toe bijgedragen beeft dat de confessioneel verschil lenden van Duitschland's bevolking thans weder in vrede naast elkan der wonen. De Duitsche Kroonprins schudde zoowel den Franscben afgevaardig den als ook des Pausen vertegen woordiger, terwijl zij hem geluk wenschteu, hartelijk de banden. Namens alle Duitsch sprekende universiteiten en academiën voerde nog de Berlijnsche professor Zeiler het woord, terwijl namens al de aanwezige niet-Duitsche deputaties de voorzitter der Parijsche Acade mie de reeds bovenvermelde be groetingsrede hield. Daarna begon de eindelooze over handiging der eeregaven, waarbij het als eene verrassing werkte, dat een grijs Italiaansch redenaar uit naam van al de Italiaansche colle ga's in het voortreffelijkste Duitsch een hartelijken heiigroet uitbracht. De feestdag van Dinsdag werd besloten met een groot avondfeest in de ruime, schilderachtig verlich te slotruïne. Door den Groothertog waren ongeveer 5000 personen uit- genoodigd, die in de open lucht tafelden. Ook de Duitsche Kroon prins woonde dit hoogst eigenaar dige feest bij, aan hetwelk een uit gezocht gezelschap en honderden oud-studenten deelnamen. Bij de feestviering waren ook te genwoordig deputaties van deHoo- gescholen te Leiden, Utrecht, Gro ningen en Amsterdam. OMWIJS, Tot onderwijzer te Heemstede is benoemd de heer N. P. G. Muhl te Bemmel. Tot onderwijzeres aan eene bijz. school voor meisjes te Rotterdam is tegen 1 Sept, benoemd mej. H. P. Veenendaal te Haarlem. De rand der gemeente Aalsmeer had zich onlangs tot. Ged. Staten gewend, met verzoek, om goedkeuring te hechten aan het raadsbesluit, waarbij de tractementen der dienstdoende onderwijzers met f 50 waren verminderd. Op dit adres is echter afwijzend beschikt, waarop de raad in de vergadering van 3 Aug. jl met 7 tegen 2 stemmen be sloten heeft een rekest naar den Koning te zenden. LETTEREN EN KUNST. Bij het concours aan het conservatoire te Parijs, heeft de heer Meerloo van 'a Hage een tweeden prijs voor harp behaald, terwijl de jeugdige violist Spoor, van Rotterdam, een le accessit verwierf. §?«¥Miïrai88»ï£8i. Het stoomschip «Nizam* met de Engelsche m ii, vertrok 3 Aug. van Alexandria naar Brindisi. De mail kan den 9en dezer te Rot terdam worden verwacht. Het stoomschip //Koningin Emma* van Batavia naar Amsterdam, is 4 Aug. des mid dags 12 ure Dungene8s gepasseerd. Het stoomschip //Prins Alexander* is 3 Aug. van Padang vertrokken naar Amsterd. Buiteu-Societeit „TROUW MOET BLIJKEN." CONCERT op Zaterdag 7 Augus tus 1886, 's avonds te 71/» ure, van de Stafmuziek van het 4e Regirrent Infanterie. Directeur de heer J. G. H. MANN. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. I. *.Salut i, Paris!" Marche (le Uitvoerii g) J. G. H. Maott. 2. Ouverture «die lustigenWei- ber von Windsor* O. Nicolai. 3. Souvenir aus der Operette i/der Bettelstudent"C. Miliöckek. 4. Lagunen-Walzer* nach mo- tiven der Operette ,/Eine Nacht in Venedig" (leuitv.) J. Stbauss. 5. Fantaisie sur /Ja Juive* opéra de Halévy W. Wiepbecht. Tweede Afdeeling. 6. Unvollendcte Symphonie in zwei SatzeuEb,. Schubebt. a. Allegro moderato. b. Andante con moto. 7. Fantaine über vier Lieder v. R. SchumannJ. G. H. Mann. (Morgens steh' ich auf und frage, Widmung, Er der Herz- lichste ven Allen, Ich grolle nicht) (le uitv) 8. //Le Colibri* Polka pour pe tite flüte, de hr. C Naebt Sellenih. 9 Fantaisie über motiven aus R. Wagner's ^Lohengrin* (le uitvoering) - J. G. H. Mann. AMSTERDAM, 5 Aug D# pryssn der Aardappelen, waren al# volgt: Geld. Kralen fl.50 a 180; dito Blauwe f 1.60 a 1.70; do Muizen f 1.90 a 2.20; Katwijker Zand fl.a 3,—; Noordwijker do. fl.40 a 2.80; Haarlemmer do. f0.40 a 0 80; Andijker Muisjes f 2,-- 2 40; do. ronde f 0.a 0. Westlandsche Klei in manden f2.- b 2 30; do. losse f0.70 a 0.80; dito Zand f J 60 a 2.Sassenheimer Zand f 0. a 0.— Hillegommer dito f 2.a 2.80, IJpol- der Kralen fl.30 a 1,40, alles berekend per mud. Aangevoerd 6 versche ladingen. Suiker Biet en Geraffineerd stil. Specerijen Afgedaan bij inschrijving 111 kn. Noot en 29 kn. Foelie, aangevoerd per diverse schepen. Katoen flauw. Aug. 273/s c. Jan. 27s/s c. Febr. 273A c. koopbaar. Tin. Aanvanke'ijk met goede handel. Banka f 59l/fl. Billiton f 58s/4 dito. Oct. sluit met ruim aanbod 1/0 a 1J4 lager. Petroleum onveranderd Loco f7.65 E. Sept./ Dec. f7.85 E. Consumtie f9. Tarwe zonder noteering op levering fl lager. Nov. f210. Rogge als voren, per 2100 kg. a c. z. k. Petersburger f130, Odessa van boord f121 bij pari ij.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3