BINNENLAND. Maandag 9 Augustus 1886. Tweede Blad. Haarlem, 7 Augustus 1 886. Uit de rekening en verautwoor- ding dezer gemeente over 1885, door burgemeester en wethouders aan den Gemeenteraad ingezonden, is het volgende ontleendOntvangsten van vroegere diensten f75,132,45; inkomsten van gemeente-eigendom men en bezittingen f 26,504,97op brengst van belastingen en heffin gen, alswegens opcenten op 's Rijks directe belastingen f90,217,095; 4/s gêdeelten opbrengst Rijks-belastiDg op het personeel f 151,559,27hoofde lijke omslag f154,483.11'; belasting op de honden f3823,05; entréegel- den op het Stedelijk Museum f 911; vergunningsrecht op den verkoop van sterkendrank in het klein f9708,34'; heffingen voor het ge bruik van openbare plaateen, wegen, werken en inrichtingen f86,061,171 ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f67,076,71', waar onder opbrengst van haardaech, vuilnis enz. 125,134,86'; buitenge wone ontvangsten f 195,994,84. To taal der inkomsten f 861,472,02s. De uitgaven beliepen aan kosten van het huishoudelijk bestuur:35,796,27; kosten van invordering der plaatse lijke belastingen en teruggave des wege f34,386,83; kosten van onder houd van gemeente-eigendommen en de deswege verschuldigde las ten f31,659,32; kosten van wegen, straten, pleinen, vaarten, bruggen, plantsoenen en andere werken f 59,854,24s; grond- en andere las ten f2782,25; kosten van de open bare veiligheid en brandweeraan aarwedden enz. f 39,892,24, andere tosten f34,471,17; kosten van de plaatselijke gezondheidspolitie f48,109,01, waaronder die voor het ophalen van haardasch en vuilnis f 46,471,71; kosten lager onder wijs f 131.672,71s; middelbaar en hooger onderwijs f 96.881.78s; kos ten van andere scholen en voor kunsten en wetenschappen 9052,52s; kosten van het armwezen mitsga ders subsidiën en bijdragen aan in stellingen f28,718,85-renten en aflossingen f 104,726,58s ;pensioenen en wachtgelden f6067,61; andere uitgaven, niet onder de vorige Hoofd stukken behoorende, f 12,746,45s; buitengewone uitgaven van allerlei aard f 131,630,32 onvoorziene uit gaven f812,256,15, zoodat het batig saldo f49,215,87' bedraagt. - Door de uitgevers van de Spaar- njebode is het volgeud adres ter tee- Jrening nedergelegd: Aan den Raad der gemeente Haarlem. Ondergeteekenden, gepaten teerden en particulieren, allen ingezetenen van Haarlem, geven met verschul- digden eerbied te kennen dat zij met leedwezen hebben vei nomen, dat er bij Uwen Raad is ingekomen één of meerdere adres sen tot afschaffing der kermis; dat zij, ofschoon de door adres santen aangevoerde bezwaren tegen de kermis niet kennende, bij even- tueele aanneming daarvan in hunne zaken zeer zouden worden bena deeld; dat de kermis, door den toevloed van vreemdelingen als anders zins, voor groot- en kleinhandel een niet onbelangrijk voordeel op levert; ja zelfs, dat er zijn, voor wie die tijd de jaarlijksche ont vangsten grootendeels moet goed maken dat door den druk der tijden de zaken reeds zoo kwijnende zijn en de aft-chaffing der kermis daaraan opnieuw zou bevorderlijk wezen. Redenen waarom ondergeteeken den, belanghebbenden en particu lieren, voor wie de kermis volstrekt geen bezwaar oplevert, wenschen, dat het UEd. Achtb. Raad moge behagen, afwijzend te beschikken op adressen tot afschaffing der ker mis, en te behouden op denzelfden voet als tot nu toe heeft plaatsge had. 't Welk doende, (Volgen de handteekeniDgen). Onder de vereenigingen erkeud volgens de Wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32) komt ook voor de vereeniging Haarlemsche Rijbaan, alhier. Naar men nader meldt, is de naam der jonge dame die aan het Conservatorium voor Muziek te Keu len eene loffelijke vermelding ver kreeg niet Hermine maar Henriette Zegers Veeckens van Haarlem. Zij ontving ook een diploma als con cert-pianiste en als piano-onderwij Met ingang van 10 dezer zal het rijks-telegraafkantoor te Hille- gom op werkdagen open zijn van uren voor- tot 121/» uur namid- en van 3 tot 47s en 7 tot 9 uur namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onver anderd. De Nederlandsche Spoorweg Maatschappijen zijn uitgenoodigd om met den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, op den 21en Augustus a. s. een conferentie te houden, ter bespreking der a. s. winterdienst-regeling. Bij den Wielerwedstrijd, gis teren te Nijmegen gehouden, be haalde de heer Kiderlen weder drie prijzen. De gemeenteraad van Deventer besloot, voor 25 jaar aan de hh. Ribbink, Van Bork Co. te Am sterdam concessie te verleenen voor het maken en exploiteeren van een telephoonnet in de stad. Men schrijft uit Delft aan de Amsterd. D. v. N Onze gemeenteraad heeft in de gemeentelijke strafverordeningen op genomen, dat het venten en ver spreiden van nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken langs den openbaren weg wordt verboden en op de overtreding eene boete van f 25, of eene gevangenisstraf van 3 dagen wordt gesteld met ver beurdverklaring van het in beslag genomene. Dat noemt men de koe bij de horens vatten. Volgens de D. Ct. is door dit besluit «voor goed een einde gemaakt aan de ergerlijke straattooneelen, waarvan men in de laatsten tijd bijna eiken Zaterdag avond in Delft getuige kou zijn. Het rumoerig uitgeleide waar mede jongstleden Zaterdag een twee tal colporteurs van Recht voor Allen door een met steenen gewapend publiek werden vereerd en waarbij het aan de politie groote moeite kostte om ongelukken te voorko men, zal zoo verwacht de D. Ct. naar wij van harte wenschen, nu niet weder plaats hebben.» Hier was het dus de partij der orde die met steenen wierp. Hoe de rollen kunnen verkeeren. Het besluit treft hier alleen Recht voor Allen. Andere couranten, re clames, bulletins, tramkaartjes of andere gedrukte stukken worden niet aan den openbaren weg ver kocht of verspreid. In de eerstvolgende zitting van den Raad verwacht men eene ver- ordering op het werpen met steenen. De roofdierengalerij van de Am- sterdamsche Diergaarde is door aan koop verrijkt met een fraai Suma- traansch luipaard. Het Genoot schap bezat reeds een Javaansch en een Afrikaansch luipaard. Voor de vergelijkende studie is het schoone dier dus eene belangrijke aanwinst. In den groote corridor van het Panopticum te Amsterdam staat een weegtoestel, dat slechts dan werkt wauneer de persoon, die ge wogen wil worden, twee stukken van 2 cent in de daartoe bestem de opening werpt. Er behoefte dus geen bediende bij te staan om de gelden van weeglustigen in ontvangst te nemen, en het toestel heeft bo vendien voor den ondernemer het voordeel, dat velen beproeven of het werktuig niet door andere munt stukken in beweging is te brengen. Naar men verneemt bestaat het voornemen om te Amsterdam in den loop van het volgende jaar eene tentoonstelling te houden welker onderwerp zal zijn de voe ding van den mensch. Binnenkort wordt de openbaarmaking der plan nen verwacht. Twee dames uit de Nes te Am sterdam kregen Donderdagmiddag twist, waarbij de een zoo driftig werd, dat zij haar tegenstandster een petroleumlamp in het gezicht wierp, tengevolge waarvan deze ernstige brandwonden bekwam. Beide dames hadden daarna van domicilie te ver anderen; de gewonde werd naar het Binnengasthuis, de ander naar het politiebureau der le sectie ge bracht. Een praamschip, liggende in den Buiten-Amstel te Amsterdam, werd Donderdagmiddag door een ha venstoombootje aanmerkelijke schade toegebracht. Het bootje stoomde snel voorbij, zoodat door sterken golfslag en zuiging het touw brak, waar mede het praamschip was vastge legd en dit zelve met kracht tegen het bootje en dan weder tegen den wal sloeg. De jongens, die Donderdag uit het huis van verbetering te Alkmaar ontvlucht zijn, werden zoo spoedig mogelijk achtervolgd, tusschen Ber gen en Castricum achterhaald en weder naar Alkmaar teruggebracht. Te Nieuwediep is een achtjarig knaapje, het zoontje van den visch- handelaar O., door een vrachtwa gen overreden en zoo ernstig ge kneusd, dat de knaap op de plaats dood bleef. De aan den reeder Haasuoot te Katwijk aan Zee toebehoorende bom schuit, die ruim drie weken ter haringvangst was uitgeweest, kwam Woensdagmiddag het eerst met eene volle lading aan. De beruchte De Thouaers is thans overgebracht naar het huis van arret te 's Hage, naar aanleiding van een zeer brutaal feit op het gebied van bedrog en oplichting. Hij gaf zich namelijk uit voor inspecteur van politie, en legde in die valsche hoe danigheid beslag op een lombard briefjes van een horloge, dat door een ander gestolen was. Een der wijzen van oplichting van dezen persoon bestaat daarin, dat hij zich in een koffiehuis door aangename vormen bij een gezel schap indringt en eindigt met, tot zijn geveinsden 6chrik, te bemerken dat hij geen portemonnaie op zak heeft. Hij verzoekt dan iemand uit het gezelschap, ondor het overrei ken van een kaartje, de vertering te betalen, zullende het geld den volgenden dag door hem terugge geven worden. Natuurlijk ziet men hem niet meer terug. Dinsdagmorgen, zoo vertelt de Delftsche Courantstonden op de Prinsengracht te 's Hage drie niet brandschoone mannen. Eén er van schonk uit een flesch in een glaasje, dat door een ander werd vastge houden, terwijl de derde huuke rend daarnaar stond te kijken, tot dat het zijn beu't zou zijn om «in te nemen». Veel genot mochten zij er echter niet van hebben, want een voorbijgaande jongen, steeds er op uit om kattenkwaad te doen, wierp een bos peenlof in hun mid den, wat oorzaak was dat het met alcohol gevulde glaasje op den grond viel. De inschenker, hierover gebelgd, wierp ondoordacht de flesch den vluchtenden guit achterna, doch miste dezen en kwam toen tot de treurige ervaring, dat nu alles voor hem verloren was, daar de stukken van de flesch en hare inhoud over de straat verspreid lagen. De twee, die hierdoor van hun slokje nuchter waren gebleven, daar de eerste het zijne reeds op had, zochten toen ruzie met den bevoor rechte, totdat eindelijk alle drie elkander duchtig afranselden. Te Rotterdam is een paartje in ondertrouw opgenomen, dat te za- men 143 jaren telt. De bruidegom is 71, de bruid 72 jaar oud. De nadeelige gevolgen, die het zoogenaamde «stoeien» kan hebben, ondervond dezer dagen een meisje te Dordrecht; met een geopend pen- nemes in de hand iemand hard achterna loopende, struikelde zij, met het ongelukkig gevolg, dat het pennemes haar ter hoogte van het oog in het hoofd drong. De onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde, dat als het mes een weinig langer geweest was, de dood het onmiddellijk gevolg van den val zou geweest zijn. Omtrent het gebeurde te Hunsel (Limburg) deelt men aan de N. R. Ct. nader mede: Tusschen twee ingezetenen aldaar, de landbouwers J. v. D. en .T. v. d. L., bestaat er geruimen tijd twist. J. v. D., bewerende, dat de voor raad rogge, die zich in de schuur van J. v. d. L. bevindt, zijn eigen dom is, trok in den nacht van Dinsdag op Woensdag naar die schuur, brak daar in en laadde de rogge, met behulp van nog vier personen, op eene medegebrachte kar. Juist zou men daarmede weg rijden, toen v. d. L. met zijn ge laden schietgeweer tusschenbeide kwam, en toen de brutale inbre kers niet wilden toegeven, twee maal op hen vuurde. J. v. D. werd in het gezicht en aan de rechter hand door eenige hagelkorrels ge troffen, waarop allen de vlucht namen. Drie hunner zijn door de politie aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overge bracht. Een jongen van ongeveer 14 jaar, die Dinsdag avond in de Nachte gaalstraat te Utrecht een voerman voor den gek hield, werd door dezen met een mes in de zijde gestoken, zoodat hij eenige huizen verder ineen zakte. Na door den heer Bu- walda aldaar liefderijk te zijn opge nomen, werd hij door de politie per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. De voerman werd opgezocht en in verzekerde bewaring genomen. Gisterennacht werd bij Utrecht in een vischfuik het lijk opgehaald van een stukrijder, die sedert vier dagen vermist werd. De ongeluk kige moet door een ongeval te wa ter zijn geraakt. Toen J. G. een 68jarige land bouwer te Tilburg, Donderdag mid dag met zijn wagen met rogge van het veld huiswaarts keerde, schrikte de os voor een voorbij gaand rijtuig, waardoor hij op hol ging. G. wilde het dier tegenhouden, maar viel, tengevolge waarvan het rad van den wagen hem over het lichaam ging en hij terstond een lijk was. Een wachtmeester der veld-artil lerie te Breda had Dinsdag het ongeluk, in de Ginnekensstraat op de rails van de tram uit te glijden, op het oogenblik dat de tram aan kwam. De koetsier remde terstond, maar tengevolge van den schok struikelde het paard en viel op het lichaam van den wachtmeester, die daardoor zoodanige kneuzingen be kwam, dat hij naar het millitair hospitaal moest vervoerd worden. Dezer dagen ontstond te Ridder kerk een begin van brand in een schuurtje, tot bergplaats van hout en turf gebezigd. Men wist den brand echter spoedig te bedwingen. Van de verwarring, die een brand bij nacht altijd aanbrengt, maakte een booswicht gebruik om de dicht bij de plaats des onheils liggende marktschuit van ongeveer f50 te berooven, door den beurtman in een gesloten kastje geborgen. De oorzaak van den brand was onbe kend, maar ziet! een paar dagen later wordt aan het adres van den burgemeester een ongeteekende brief bezorgd, naar men zegt met drei gementen, dat men opnieuw brand zou stichten. Dit noopte den bur gemeester een streng onderzoek in te stellen, met dit gevolg, dat Don derdag de knecht van den beurt man gevangen genomen en naar Dordrecht vervoerd werd, beschul digd van den diefstal, de brand stichting en het schrijven van den dreigenden brief. Naar men zegt, beeft hij reeds deze feiten bekend, en is het grootste gedeelte van het gestolene in zijn huis verborgen gevonden. Te Weerdingermond is een meisje zoodanig door een jongeling gesla gen en gesneden, dat er ernstige vrees bestaat voor behoud van haar leven. Een landbouwer te Hasselt, een man van omstreeks 80 jaren, was volgens zijne gewoonte naar het land gegaan om daar nog een en ander te doen. Korten tijd daarna miste zijn schoondoehter, die daar in de nabijheid werkte, hem. Na eenig zoeken vond zij hem leven loos in eene sloot bij een vonder waar hij afgestort schijnt te zijn_ GEMENGD NIEUWS. Te Dresden is een persoon gearresteerd, afkomstig uit Amerika en laatst van Amsterdam, die in een zeer onbeduidenden twist, zijn revolver voor den dag haalde en toen men hem grijpen wilde, vijf schoten op zijn vervolgers loste, zonder echter ernstig te treffen. Men vond bij hem verschillende inbrekerswerktuigen en tal van exemplaren der anarchistische Frei- it. Naar het Leipziger Tageilatt on derstelt, heeft men hier te doen met een anarchistischen opruier, die wellicht aan de ongeregeldhe den te Amsterdam heeft deelgeno men. manier van voer. Een heer van omstreeks vijftigjarigen leeftijd had laatstleden Zondag zijn intrek genomen in een hotel te Berlijn. Toen de huisknecht hem den volgenden ochtend wilde wekken en er na aanhoudend klop pen geen antwoord kwam, bemerkte men tevens eene sterke brandlucht. De kamerdeur werd opengebroken en toen vond men den logeergast verstikt in een dikken walm, ter wijl zijne kleederen op een stoel bij het bed deels verkoold lagen. Bij onderzoek kon men niets anders gissen dan dat hij met zijne sigaar of kaars onvoorzichtig was geweest. De politie gaf last om den doode terstond naar het bureau voor lijk schouwing over te brengen. Maar hoe? Want de hotelhouder wilde volstrekt niet toestaan, dat de daar toe bestemde wagen voor zijne deur zou komen en het lijk zoo maar door zijn huis zou worden gedra gen. Immers, dat zou aanleiding geven tot allerlei praaijes en ge ruchten. Hij moest dus zoo worden geschikt dat niemand er iets van bemerkte. Na kort beraad werd daarop een middeltje gevonden. Het lijk werd in een mahoniehouten kleerenkistje gepakt, dat per vige- laute naar het genoemde bureau werd gebracht. Daarmede was men geholpen. Een herbergier te Ruhrort had aan zijn deur een groot, oud-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 5