POP» NIH' I 4e Jaargang. Dinsdag 10 Augustus 1886. No. 948. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks litgencaen Zin-en ilgeneene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlt van loiter Janin. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Sraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Roof dag enten voor hot BuitenlandCompagnie Générale de rublieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Partje, 31bie Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uurf MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal nullum van Alt Taviljocn. Ing.Bg Mn i« Dr.ehjji. 2e iau. Geopend degelijk, oen 19 tot 4 nnr. Toegang 3t cent, por per,oon. Don.t.ur, en leden der Nederland,olie Maat,ehapp(j ter koTordering ran N(jr.rkeid kekke» rortoan van diploma vrjea toegang, donateur, met geieliekap, leden met 1 dame. Multam van konltnijvlThliA op hit Pavtljotn. Ingang i rootrijde van het Pavljoon op liet terra,. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang Si et. p. per,oen. Donateur, el aden der Nederlandsehe Maat,chappy ter bevordering van Nijverheid hekken op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur, mtt geielachap, leden met 1 dame. BttuAoppiligk multam voor kerkelijke oudheid, kunit en geieLiedeni», vooral van Nederland en rneer bijionder van het Haarlemeche Bi,dom, Krniaweg No. 52. Geopend degelijk,, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nnr. Toegang 85 eenta per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voer een geheel jaal 1 gulden Muitum Art itai Haarlem op Alt RnaAkuit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nnr, van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—5 nnr tegen betaling van 25 cents per pereooa, alleen Of Zondagen kosteloos van 124 nnr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 eouU per perio.n. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gehee! niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H multam in Al Damitraat. Geopend dageijk, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nnr. Tipltri UUiothiik. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. StaAiHUiotkiik Priminho/. Geop aal tVo.nsdag en Zaterdag van J—4 uur. Orpll-hipilinp in Al Broot! Kerk. llin.dag Tau 1—2 ca Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (deor Ondogroonmnrkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der week over het abonnementsgeld van de maand Juli per kwitantie zal worden beschikt. Door het Openbaar Ministerie te Brussel is Zaterdag een plakkaat irt beslag genomen, waarin de com mune en regeeringloosheid gepre dikt wordeD. Ia officieels kringen gelooft men, dat Engeland oogenblikkelijk aan Turkije de verplichting zal opleg gen om ter zake van Batoem haar gevoelen uit te spreken. Lord Iddesleigh ontving Za terdag in het departement van bui- tenlandsche zaken de leden van het diplomatenkorps. Al de ambassa deurs en gezanten waren hierbij tegenwoordig, behalve die van Oos tenrijk en Italië. Opnieuw hebben Zaterdag te Belfast ongeregeldheden plaats ge had. De opstandelingen vielen de politie met steenen aan, waardoor verscheidene agenten gewond wer den. De menigte werd ten laatste door de politie uiteengedreven. Des avonds was de toestand zeer onrustwekkend. Tusschen de volks menigte en de gewapende macht hadden ernstige botsingen plaats. Een vijftigtal personen zijn gekwetst. Zaterdag ochtend trokken een lOOOtal koffiehuisbedienden, koks en bedienden van wijnhandelaars door de straten van Parijs, om voor de verhuurkantoren, door welke zij zich benadeeld achtten, standjes te DOOR EW. AUG. KöNIG. 4) Ie Hoofdstuk. Dokter, dat is u a! zoo vaak overkomen, en gij hebt daar nooit tandpijn van gehad. Zeg mij de waarheid, Tom! Heeft die man geen enkel helder oogenblik meer Gij moet dat we ten, omdat gij dagelijks met hem omgaat. Gij weet, dat ik niet graag naar hem toega, omdat de oude haat altijd weer boven komt bij mijn aanblik. Ik ben géén vriend van heftige tooneelen; het is ook in het belang der patiënten zelf, die te vermijden, ale men kan. maken. In de Rue Saint Honoré joeg de politie de rustverstoorders uiteen en nam een paar van de bel hamels in hechtenis. Daarop trok de menigtenaar de redactie-bureau's van de Cri du Peuple en de In- transigeantom bij die bladen hunne klachten in te dienen. Des namiddags te 2 uren kwam de menigte weder op een der markt pleinen bijeen, en verdeelde zich in twee benden, waarvan de eene naar den rechteroever der Seine trok en daar de borden der verhuurkantoren afrukte, terwijl de andere naar den linkeroever trok, met het voornemen daar hetzelfde te doen. Op de Quai d'Orfèvres echter werd laatstge noemde troep door de politie uit eengedreven, die den rustverstoor ders de vlaggen afnam, welke zij met zich voerdeD, en verscheidenen hunner in verzekerde bewaring nam. Des avonds te 51/» uur verzamel den zich de ontevredenen opnieuw voor de bureau's der genoemde bladen, om aan dezen een blijk van hulde te brengen. Zij werden echter spoedig door de politie van daar verdreven en naar alle hemel streken heen verstrooid. In de geschutgieterij te Spandau wordt een batterij van zes vernik kelde kanonnen in gereedheid ge bracht, bestemd als geschenk van den Duitschen Keizer aan den Sul tan van Zanzibar. De stukken zijn allen voorladers, systeem 1842 en dus niet hijzonder gevaarlijk. De te Weenen verschijnende Deut- sche Zeitung wil weten, dat Bis marck en Kalnoky het te Kissingen eens geworden zijn over een nieuw Duitsch-Oostenrijksch. bondge nootschap tot wederkeerige bescher ming. De onderteekening van het Nu ontbreekt er nog aan, dat gij weer op uw geliefkoosd thema van menschenliefderechten der menschheid en menschelijke gevoe lens terugkomt, om het komediespel te volmaken! spotte de oppasser. Laten wij onzen tijd toch niet verliezen met zulke onzinnige praat jes. Als ik u zeg, dat de man krank zinnig is, dan is dit de waarheid, en mocht hij ook al een enkel hel der oogenblik hebben, dan.... Dan moet de douche hem lee- ren, dat zulke opflikkeringen in mijne inrichting niet geduld worden! riep de dokter heftig uit, verbitterd over den spottenden toon van den oppasser. Ha, wij hebben mid delen genoeg, om een weerspannige tam te maken! Dwangbuizen, dou ches, zweepslagen, honger, gevan genis wij hebben daarmee reeds menigeen klein gekregen en het verstand benomen, niet waar, Tom? Juist daarom is alle vrees tractaat zal, volgens het blad, te Gastein plaats hebben. Dit feit draagt er toe bij om den indruk te versterken, dat de sinds jaren gebruikelijke ontmoeting der Keizers van Duitschland en Oosten rijk ditmaal een bijzondere beteeke- nis heeft, temeer daar vorst Bismarck reeds den chef der rijkskanselarij dr. Rottenburg en den legatieraad Von Bulow in zijne omgeving heeft. De Russische nota, het antwoord behelzende op de Engelsche nota ter zake van Batoem, zegt dat het Engeland weinig voegt Rusland te verwijten het tractaat van Berlijn geschonden te hebben, daar Enge land zelf dit tractaat heeft geschon den door den vorst van Bulgarije aan te moedigen tot de daden, se dert de Bulgaarsche revolutie ge pleegd. De Minister von Giers is gisteren van Petersburg vertrokken. Haarlem, 9 Augustus 1886. Bij de Vrijdag jl. te Amsterdam gehouden aanbesteding aan het di rectie-gebouw der marine, bij en kele inschrijving, was voor perc. no. 12, gereedschappen, het minst ingeschreven door Gebr. Figee voor f 1,619,80 en voor perc. 15, lederen drijfbanden, door A. Drost en Zoon, alhier, voor f 1.012,62I/1. Voor het examen ter verkrijgkig van de acte van hoofdonderwijzeres, Zaterdag te 's Hage gehouden, is o. a. geslaagd Mej. A. M. Vigelius en voor hetzelfde examen, te Am sterdam, op Vrijdag en Zaterdag gehouden, o. a. Mej. E. Ch. W. Trik, beiden alhier. De kapt. N. W. Hofstede, van overbodig. Toch niet zoo geheel en al, antwoordde de dokter kalmer, ter wijl hij zijne wandeling weer voort zette, de jonge man schijnt mij toe, iemand vol geestkracht te zijn. De heer Frohberg moet gewaar schuwd worden, maar in 't geheim, zoodat niemand er iels van bemerkt. Wij zullen dan zien, wat hij besluit. Gij kunt dat op u nemen, Tom. Zeg hem, dat hij op ons kan reke nen, maar natuurlijk moet hij de tegenwoordige omstandigheden in aanmerking nemen en geldelijke of- Iers brengen. Voorloopig mag de oude niet meer gaan wandelen, hij moet in zijne cel blijven. Hij is aan die wandeling ge woon.... Om het even! Als het gemis van die gewoonte zijne gezondheid soms benadeelt, kan ons dit niet an ders dan aangenaam wezen, het zou zelfs te hopen zijn. Hoe gaat het de 2e comp. 3de bat. 4de reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij de lste comp. 4de bat. van dit reg. te Leiden. Bij Kon. besluit van 6 Aug. is aan den 2en luitenant L. Sloot bij de Schutterij alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en tot 2den luitenant benoemd J. C. A. Weerts, thans schutter. Bij den Internationalen wed strijd voor veiligheidswielers, te Nijmegen gehouden, is de 3de prijs, zijnde een kunstvoorwerp, behaald door den heer J. Westerman al hier.. In den afgeloopen nacht is een kelder, waarin een bewaarplaats van den heer G. Bolmeijer, gelegen aan de Gedempte Kraaijenhorster- onder perceel no. 2, opengebroken en zijn eenige flesschen cognac en bier ontvreemd. Heden morgen is een kermis gast die te veel aan Bacchus geof ferd had, gevonden tusschen de ban ken in de R. C. Kerk in de Jans straat. Bij zijne aanhouding was hij nog zoo beschonken, dat hij bijna gedragen moest worden. Naar het Handelsblad verneemt, worden er door een zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk ver bannen hertog van Aumale onder handelingen gevoerd over den aan koop van het buitengoed Elsmoud, onder deze gemeente. Velen hebben reeds naar har- elust kermis gehouden. Poffertjes kramen, schiettenten en allerlei inrichtingen tot «nut en vermaak» kregen een flinke beurt. Ook de schouwburgen, voor zoo ver wij konden nagaan «net en comfortabel» ingericht, werden flink bezochtVan Lier geeft ons den «Trompetter-Majoor» met medewer king der beste acteurs van het met de overige patiënten? Ik ben tevreden. Geenonhandelbaren meer onder hen? O, ja, af en toe valt het den een of ander nog wel eens in, ver standig te schijnen, maar in den regel behoef ik hem slechts even de zweep te laten zien. De dokter lachte spottend. Er heerscht hier eene goede tucht, niet waar, Tom zeide hij. Ja! spotte Tom, wie nog niet gek is, wordt het spoedig; het verwondert mij maar, dat wij beiden het nog niet zijn geworden. Op dit oogenblik schijnt gij het werkelijk te zijn. En toch vas mijn verstand nooit helderder aan jui3t op dit oogenblik De kleine heer zag hem verbaasd en uitvorschend aan; toen keerde hij hem schouderophalend den rug toe. Hollandsch tooneelgezelschap, waar bij de vermaarde Bigot, die het stuk heeft bewerkt, het publiek op zijne kwinkslagen vergast, terwijl de andere acteurs niet minder hun be6t doen om dit afwisselende stuk tot een der grootste aantrekkelijk heden van deze kermis te maken. Een druk bezoek heeft ook de Schouwburg op de Nieuwe Groen markt. Heden avond de laatste der twee aangekondigde voorstellingen van de «Salon-tiroler.» Men behoeft ech ter niet te twijfelen of de directie, Charles de la Mar, zal voor de vol gende avonden wel weder eenige uitgezochte stukken hebbeD, om het publiek genotvolle uren te ver schaffen. Op de Krocht heeft men een net ingerichte tent van den heer J. v. d. Vank Solser, die ons op de voor stellingen van zijn operetten en vaudevillen - gezelschap onthaalt niet te vergeten is zijn karakter komiek, terwijl ook het overige ge zelschap aan alle eischen voldoet. De voorstellingen in de sociëteit «de Kroon» nemen morgen avond een aanvang. Het bestuur slaagde er ook ditmaal weder iD, een flink gezelschap te engageeren. Afgaande op hetgeen de Kroon ons hij vorige gelegenheden aanbood, kan men er ook nu van verzekerd zijn, met ge noegen de voorstellingen van het «Grand spectacle varié» te zullen bijwonen. Het circus Oscar Carré geeft ge durende de geheele kermis voor stellingen. Liefhebbers van paarden- dressuur, équilibristische toeren enz. vinden hier het onvergelijkelijkste op dit gebied; Carré is echter zóó bekend dat aanbeveling wel over bodig zal zijn. Het Hollandsch operetten-gezel- Gij moet van avond nog naar den heer Frohberg gaan, zeide hij en zijne stem klonk nu hard en bevelend, hij moet dadelijk op de hoogte gebracht en gewaar schuwd worden, opdat hij zijne maat regelen kan nemen. Het zal gebeuren, antwoord de Tom. Laat u de boodschap door hem betalen, riep de dokter den op passer nog na; maar Tom was reeds buiten de deur en als de kleine heer had kunnen zien, welk een opval lende en plotselinge verandering het gelaat van zijn vertrouwde onder ging, dan zou zijne vrees in allen geval opnieuw voedsel gekregen hebben. Een onbeschrijfelijkegloeiende haat lag er in den blik, welken Tom op de deur, die hij achter zich ge sloten had, terugwierp, een haat, die slechts bevrediging vindt in de volkomen vernietiging van zijn

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1