I WIWR NIEUWS-1 4e Jaargang. Woensdag 11 Augustus 1886 No. 949. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks aitgenomen Zen-en algemeene feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. Het pticlit van flokter Janin. BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreaeeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrangère 6. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montma/rtre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eentai Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags IS uor| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kalamaat «imfim van hti Faviljon. Ingang aan de llreefiflde 2» denr. Geopend dagelijk, jan 16 tot d^nur. Toegang SS cent» por Jereoon. Donateur, en leden der Nederland,cite Maat.chappij ter ierordering »a» N(j»erlieid kebtw If op 1 r-trtooa van diploma vr\j«a toegang, donateurs met gezolichap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frowtzijde van het Pavi'joen op het terra*. Geop, dag. v 10—4 Var. Toegang 25 °ct. p. persoon. Donateur» éa ö'da do r Nodsrhadsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gozolschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voer»! sderland on meer i gulden. Museum Soa<iigen kosteloos van tfett/Ts Museum in de *?i<ï!iadag en Zaterdag van bijzonder van het Haarlemnche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, aitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaav der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling vaR 25 cents per persoon, alleen Of 124 uur, de everige Christelijke feestdagen tegea betaling van 26 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlykgeleide.H Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11'6 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop»i i uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur Qudegroenmarkt) vry. De aangekondigde werklieden manifestatie, een repetitie voor 15 Augustus, is Zondag te Brussel gehouden; 1600 personen, voorzien van een tiental roode vlaggen, na men er aan deel, en trokken, onder het zingen der Marseillaise, de stad door. Geen enkel incident is te ver melden en de orde werd volkomen hewaard. Hetzelfde kan gezegd worden van de meeting, in het «nouvelle Cour de Bruxelles» gehouden. De zaal was stamnend vol- met mannen, vrouwen en kinderen, zoodat er dan ook een onbeschrijflijke warmte heerschte. Na afloop gingen allen in kleine groepen kalm uiteen. Aan nieuwsgierigen - op de straat natuur lijk geen gebrek. Het voornemen bestaat om in 1887 te Brussel eene internationale tentoonstelling te houden van voor werpen, op de kunst van oorlog voeren betrekking hebbende. We gens de neutraliteit van België werd Brussel geoordeeld de meest ge schikte plaats te zijn voor eene tentoonstelling van dezen aard. De toestand te Belfast blijft zeer ernstig. Er hebben tusschen de po litie en het protestantsche gepeupel voortdurend botsingen plaats, waar bij, daar de politie herhaaldelijk vuur geven moest, vele personen gekwetst werden. Er zijn troepen aangevraagd. Van de op Zaterdagavond ge- kweste individuen zijn er zes ge storven. Het oproer is gisterenochtend op nieuw uitgebrokeu. De politie, welke aangevallen werd, moest vuur ge- DOOK EW. AUG. KöNIG. 5) lie Hoofdstuk. O, dat is al lang geleden. Misschien vijt en twintig jaar. Ja, zoolang zal het wel zijn. Toen de oude heer gestorven was, kon ik niet hesluiten bij zijn erf genaam in dienst te treden. Waarom niet? Nu, er was daar veel geheim zinnigs voorgevallen, waarover ik niet graag spreek. En toen richtet gij dit koffie huis op, niet waar Ja, ik trouwde met Fransje, het kamermeisje van den ouden ven, waardoor er één gedood en verscheidenen gewond werden. De opstand duurt voort. Eene groote politiemacht is ter plaatse. Er is vele malen op de oproerma kers geschoten, van welke er velen gekwetst zijn. Er heerscht eene groote opge wondenheid. Het aantal gekwetsten sedert Za terdag moet 130 bedragen. Zondag avond te 7 uren precies is de keizer van Oostenrijk te Gastein aangekomen, luide toe gejuicht door eene talrijke menigte, die op de «Straubinger Platz# bij een was. Voor het «Badeschloss» werd de keizer opgewacht door prins Wilhelm van Pruisen, prins Bis marck, p.ins von Reuss, Duitsch ambassadeur te Weenen, den goe- verneur van Salzburg, Nopcsa, en door het gevolg van keizer Wil helm. De keizer van Oostenrijk droeg de Pruisische uniform met het grootkruis der orde van den Zwarten Adelaar; terstond trad hij op prins Wilhelm toe, die de Oo6- tenrijksche uniform met het groot kruis der St. Stefanusorde droeg, omhelsde hem hartelijk twee malen, schudde vervolgens warm de hand van prins Bismarck, en wisselde enkele woorden met verschillende heeren van het gevolg des Duit- schen keizers. Hierop trad keizer Franz Joseph het «Badeschloss» binnen, in welks vestibule hij be groet werd door keizer Wilhelm en de Oostenrijksche keizerin. De beide vorsten begroetten elkaar hartelijk en omhelsden elkaar tweemalen. Na eene hartelijke begroeting zijner gemalin, begaf keizer Franz Joseph zich met keizer Wilhelm in de ver trekken van den Duitschen keizer. heer; wij hadden heiden wat op gespaard en de goede God hielp verder. Gij zijt dus tevreden vroeg Alfred, terwijl hij het tweede glas vulde. Ik zou eene zonde begaan, als ik wilde zeggen, dat het niet zoo was. Wij hebben een paar dagen geleden onze zilveren bruiloft ge vierd; wij zijn heiden gelukkig nog sterk en gezond en hebben een goed bestaan; wat zouden wij meer ver langen Goed zoo! zeide Alfred. Tevredenheid is een groote steun en wel de eerste voorwaarde om gelukkig te zijn. Maar, kijk mij nu eens goed aan. Kent gij mij wer kelijk niet meer? De waard schudde het hoofd. Uwe trekken komen mij be kend voor, antwoordde hij, maar.... Denk eens goed na, het is nu Keizer Franz Joseph heeft kei zer Wilhelm er zijne vreugde over betuigd dat hij er zoo kras en ge zond uitziet. Tegen 8 uur verlieten de keizer en de keizerin het «Ba deschloss» de keizerin begaf zich naar hare villa te Meran, terwijl keizer Franz Joseph zijn intrek in het hotel Straubinger nam, waar kort daarop prins Wilhelm, in naam van zijn keizerlijken grootvader, den Oostenrijkschen keizer een bezoek bracht. Te 81/» uur ging deze, ver gezeld van priDs Wilhelm, opnieuw naar het «Badeschloss», waar zij bij den Duitschen keizer de thee ge bruikten en ongeveer een uur ble ven. Kalnoky is gisterenochtend te 87s uur aaugekomen en heeft te 9 uren een kort bezoek bij Bismarck ge bracht. Gisterennamiddag te 4 uren was er diner bij keizer Wilhelm. Uit Constantinopel wordt aan de Times geseind, dat de Porte met hare oorlogstoerustingen voortgaat omdat Russische kuiperijen in Ar menië een volksopstand tegen Tur kije aanstoken, en Russische troe pen samengetrokken worden aan de grenzen van Armenië. De in het oogloopend voorkomende wijze, waarop de Sultan den Griekschen generaal Coronesti onthaalt, heb ben opnieuw aan geruchten om trent eene Turksch-Grieksche alli antie voedsel gegeven. Een telegram uit Mexico meldt dat Cutting tot eeu jaar dwangar beid en eeue boete van 600 d., ot subsidiaire gevangenis van nog hon derd dagen veroordeeld is. De berichten, te New-York van de Mexieaansche grenzen ont vangen, constateeren dat de agitatie aldaar toeneemt. Reeds zouden Me- acht jaren geleden, sinds ik deze stad verliet; toe telde ik zeventien. Goede God, Alfred Brand riep de waard verbaasd uit. Alfred Frohbergmijnheer Bochner Uwe moeder heette Brand. En mijn vader heette Froh berg, zeide de jonge man met nadruk. Ik hoop, dat gij daaraan niet twijfelt. Neen, maar.... Nu, geen «maren» meer; ik ben gekomen om een poosje met u te praten en wel over eene zaak, die mij pit Amerika hierheen heeft gevoerd. Och, och! wat zal Fransje wel zeggen! riep de waard uit, die nog niet van zijne verrassing be komen was. Wie had ooit ge dacht, dat wij u nog eens terug zouden zienToen geloofdet gij het zelf niet. Ik geloofde het wel, viel xicanen over de grenzen der Unie getrokken zijn, terwijl de Ameri kanen El Paso versterken en aldaar eene expeditie uitrusten om Cutting te verlossen. De laatstgenoemde is, na zijne veroordeeling, naar het bin nenland overgebracht, en men vreest dat hij gelyncht zal worden, daar in Mexico tegen Amerika de ver bittering zeer groot is. Volgens eene te New-York ontvangen dépêche zou een groot aantal opstandelingen de grenzen van Mexico overschreden hebben. Amerikaansche cavalerie is ter ach tervolging van [Cutting vertrokken, die naar de stad Chihuahua ge bracht zou worden, en uit vrees van onderweg te worden vermoord, de bescherming van den goeverneur van Texas heeft ingeroepen. Moch ten er vijandelijkheden uitbreken, dan zullen de vrijwilligers vanTe- xas El Paso aanvallen, dat zonder verdediging is. Haarlem, 10 Augustus 1886. De heer J. W. L. Sickesz, alhier, die 44 achtereenvolgende jaren a!s chef-de-bureau en procuratiehouder der Haarlemsche Katoen-Maatschap pij werkzaam was, is als zoodanig afgetreden, om zich te wijden aan de administratie der particuliere zaken van deu heer Prévmaire, oud directeur dier Maatschappij. Bij deze gelegenheid werd hem gisteren, in tegenwoordigheid vau het besturend personeel dier inrich ting, namens de aandeelhouders een compleet zilveren koffie- en thee servies in eikenhouten kist aange boden, welks keurige afwerking de bekende firma Hoeker Zoon, te Amsterdam, tot eer strekt. Alfred hem in de rede. Ik wist zelfs, dat ik moest terugkeeren, om mij over die zaak zekerheid te ver schaffen. En daarin moet gij mij helpen. Van harte gaarne, zooveel in mijn vermogen is. Maar wacht even, ik zal mijne vrouw roepen; zij zou boos zijn, als ik het niet deed. De waard stond reeds bij de deur en opende die. Fransje! riep hij, en kort daarop trad een gestalte even klein, gezet en levendig als hij zelf de gelagkamer binnen. Kend gij hem nog? vroeg Bochner lachend. Dien heer? antwoordde de kleine vrouw, hare verstandige oogen op Alfred vestigend. Neen, Lam bert, met zekerheid zou ik het niet kunnen zeggen. Het is de zoon van juffrouw Brand. Mijnheer Alfred Brand riep Op hst deksel bevind zich een zilveren plaat, waarop in de Fran- sche taal eene inscriptie: Aandenken, geschonken aan den heer J. W. L. Sickesz door de aan deelhouders van de Haarlemsche Katoen-Maatschappij ter erkenning van 44 jaren trouwen en gewichti- gen dienst. Juli 1886. De gewone muziekuitvoering der Schutterij in den Hout alhier, zal morgen (Woensdag) avond niet plaats hebben. In de vorige week is voor het tweede gedeelte van het notarieele staats-examen o. a. geslaagd de heer H. C. van Slooten alhier. Voor het op 6 en 7 Aug. te 's Hage gehouden examen ter ver krijging van de hoofdacte is o. a. geslaagd de heer J. Schaafstal alhier. Zaterdag 11. is uit een weiland aan de Leidsche Vaart alhier ont vreemd een groot zwart merriepaard omstreeks 14 jaren oud en dampig. Opsporing en aanhouding hiervan wordt door den Comm. van Politie verzocht. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier een 24jarig vrouwspersoon aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een beurs met 5 rijks daalders ten nadeele van een per soon met wien zij kermis hield. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand Juli wederom zeer gunstig. Ter gemeente-secretarie werden aan gegeven: 9 gevallen van mazelen, 5 van febris thyphoïdea en 2 van roodvonk, terwijl 1 lijder aan febris thyphoïdea bezweek. Het sterftecijter was zeer laag. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 1 levenloos aange geven, bedraagt 68. Verhouding der overledenen tot juffrouw Bochner levendig uit, ter wijl zij naar den jongen man toe ging en hem de hand reikte. Ei, ei, wat zijt gij groot geworden! Mijnheer Brand is zelfs grooter en ook breeder dan onze Hugo, niet waar Lambert? De waard knikte; zijn van vreugde stralende blik rustte nog altijd op Alfred, die nu de kleine vrouw ver telde, dat hij den naam van zijn vader voerde, hetgeen de waardin heel natuurlijk scheen te vinden. Hoe is het daarginder gegaan? vroeg zij. Dank u; het geluk is mij gun stig geweest. Schatten verzameld? Dat juist niet, maar voor het afmattende werk en de inspanning, die ik mij heb moeten getroosten, ben ik rijkelijk beloond geworden. -Ja, dat ziet men dikwijls, zeide de spraakzame vrouw; arm gaan de menschen er heen en rij^

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1