gevallene zoo algemeen de aandacht trekt, doch het is omdat daarbij eene slechte eigenschap voor den dag is gekomen, die het vertrouwen in ons marine-materieel dat toch al aan het wankelen is geducht zal schokken. Gebleken is toch dat de waterdichte schotten van de Schor pioen ongeschikt zijn voor het doel, waarmede zij uitsluitend zijn aan gebracht, namelijk om het compar timent, waarin een lek is ontstaan, van de overige afdeelingen van het schip at te sluiten en het aldus voor zinken te behoeden. Hadde de aan varing op grooter afstand van den havenmond plaatsgehad, waarschijn lijk lag de Schorpioen thans ergens op de reede in diep water gezonken. De waterdichte schotten van de sleepboot Hercules hebben echter hun plicht gedaan. Daarom rijst thans de vraag: Zijn de waterdichte schotten in onze overige rammen en monitors alle van dezelfde sterkte als die van de Schor pioen alzoo onvoldoende en zoo ja, weet men dan niet dat die schot ten te zwak zijn, en is een onge luk als het zinken van de Schorpi oen noodig om tot die ontdekking te komen? Hoe zéér het voorgevallene ook te betreuren is, heeft het althans toch éene lichtzijde, namelijk van op onwederlegbare wijze, het in zeker opzicht gebrekkige van het materieel onzer zeemacht, voor een ieder te hebben aangetoond. Men schrijft uit Nieuwediep: In den toestand van het in het natte dok gezonken liggend ram- schip Schorpioen is geen verande ring gekomen. Een gedeelte van den inventaris is, voor zoover deze in het dok drijvende werd gevonden, geborgen. Door den hoofd-ingenieur- adviseur van scheepsbouw bij het Dep. van Marine is Dinsdag een onderzoek naar den toestand van het schip ingesteld. Het plan moet bestaan om het dok gedeeltelijk te doen leegmalen, teneinde op die wijze het schip boven water te brengen daar andere hulpmiddelen in deze niet kunnen baten. AmsterdD. v. N.) De compagnie chasseurs-éclai- reurs (schutterij) van Gent heeft Zondag een uitstapje naar Vlissin- gen gemaakt, op uitnoodiging van de dienstdoende schutterij aldaar. Het feit verdient vooral vermelding omdat het de eerste maal sedert 1830 is, dat een gewapend Bel gisch korps Nederland bezoekt. De ontvangst was tegelijk waar dig en hartelijk. De geheele be volking vierde feest en de «chas seurs» waren gedurende hun ge heele verblijf steeds omstuwd door een opgewonden menigte. De Belgische broeders werden ontvangen in de nieuwe Kurzaal, waar hun muziekkorps een uitge lezen program ten gehoore bracht. Hun vertrek per stoomboot leverde werkelijk een grootsch schouwspel op. Verscheidene duizenden men- schen verdrongen zich langs de ka den en op de schepen, vol geestdrift de Belgen hun afscheidsgroet toe wuivende, terwijl de muziek op de stoomboot het aWien Neerlands bloed» speelde. {Avondpost.) De den heer Verheijen op de Haarlemmerdijk te Amsterdam in November 1885 ontstolen horloges Maar de rijkdom had niets te be- teekenen. Toen de weduwe stierf, liet zij slechts schulden na, en daar uw neet zich niet verplicht achtte die te betaleu, gingen de schuld- eischers met leege han len naar huis. En is het een gelukkig hu welijk? vroeg Alfred. Daar heb ik niets van gehoord. Ik weet alleen, dat mijnheer Eroh- berg twee kinderen heeft, een zoon en eene dochter. Van den zoon be leeft hij niet veel vreugde: Erede- rik Erohberg heeft den sléchten naam van een losbol en een ver kwister te zijn; het meisje daaren tegen prijst men zooveel te meer. En te recht, knikte de kleine vrouw. Hulda is niet al leen een mooi, maar ook een lief en braaf meisje. De jonge man dronk zijn glas uit en stak zijn sigaar weer aan. Heeft men nooit iets van Ja- nin's gesticht gehoord, wat op de zijn sedert Zaterdagmorgen weder in zijn bezit. Dank zij het beleid van de rechercheurs Panhorst en Verbeek zijn van de 177 stuks 169 terechtgekomen. Het vrachtje had een gewicht van bijna 24 pond. Dinsdag is te Amsterdam een jongeling in hechtenis genomen, die, als bediende werkzaam bij een winkelier in schoenen en laarzen, met valsche gekwiteerde rekenin gen rondgaande, bij een deel der klanten zich het aan zijn patroon verschuldigd geld heeft doen afge ven en dit in losbandigheid had verteerd. Een jonge Duitscher, werk zaam aan de nieuwe It. K. kerk op de Prins Hendrikkade te Am sterdam en wel voornamelijk bij het inzetten van de gekleurde gla zen in de vensterramen, werd Maan dag zoodauig door een vlaag van krankzinnigheid aangetast, dat men zich van zijn persoon heeft moeten meester maken en hij op raad van een geneeskunnige naar het Bui ten-gasthuis werd vervoerd. Nabij de Hardveldsche brug in de Watergraafsmeer is Maandag avond een man door de Gooische stoomtram overreden. Met een ver brijzeld been werd hij naar het Amsterdamsche ziekenhuis vervoerd, Op een der Zuidhollandsche dor pen zoo deelt men mede viel aan iemand geheel onverwachts eene erfenis ten deel. Inplaats van zich daarover te verheugen, was de man mistroostig en had «gemoedsbezwa ren» tegen het aanvaarden der er fenis. Na overleg met moeder de vrouw werd eene kaartlegster ge raadpleegd, die uit de kaarten voor spelde, dat de man geen geluk met het geld zou hebben. Voor hem was dit eene reden te meer om te besluiten, van de erfenis af te zien. De miliciens-plaatsvervangers N. en H. van het 3e regiment huzaren, die sedert 31 Juli jl. zich van hun korps hadden verwijderd, zijn den 6n dezer te Rotterdam als deserteurs aangehouden en gevankelijk naar 's-Hage overgebracht, om voor den krijgsraad terecht te staan. In handen van de Haagsche politie zijn gevallen twee jonge dochters, tusschen 16 en 18 jaren, die verdacht worden eenige houders van manafacturen-magazijnen te hebben opgelicht, door zich op naam van deze of gene mevrouw of ta- milie, die gewoon waren in den winkel aankoopen te doen, goederen te laten afgeven. Van een der win keliers wisten deze meisjes zelfs tot een bedrag van f100 aan artikelen uit handen te krijgen. Dingsdag namiddag is te Sche- veningen de stoomtram van den Rijnspoorweg in botsing gekomen met een omnibus van het hotel Continental. Niettegenstaande de machinist volgens getuigen her haaldelijk waarschuwde, trachtte de koetsier toch nog den weg over te steken vlak bij het hotel. In het rijtuig was gelukkig niemand ge zeten, de koetsier kwam met den schrik vrij, de omnibus werd be schadigd. De commissaris van politie te Delft vraagt door middel van een extra-Politieblad de opsporing en aanhouding van Johannis Vink, ge boren te Vlaardingen, oud 22 jaren, rechtschapenheid van den directeur een blaam zou kunnen werpen? vroeg hij. O, ja! antwoordde Boch- ner, maar men heeft nooit iets kunnen bewijzen; daardoor behiel den de aanklachten tegen hem den schijn van laster. Nu nog spreekt men allerlei over dat gesticht, maar zooals ik reeds zeide, men kan hem niets ten laste leggen. Alfred stond op, het was hem aan te zien, dat de mededeeliDgen, die hij hier verkregen had, hem niet zoo geheel bevredigden, als hij wel verwacht had. Hebt gij reeds een plan ge maakt? - vroeg de waard. Neen, nog niet. Het zal u veel moeite kosten. Zelfs wanneer de argwaan, dien ik toen koesterde, gegrond was ge weest, kan men nu, na vijf en twin tig jaren, niet hopen, het duistere raadsel te zullen oplossen. milicien-sergeant bij het late batal jon, 4de regiment infanterie, in gar nizoen te Delft, die in den nacht van 7 op 8 dezer uit de arrestan tenkamer in de kazerne te Delft, waar hij als verdacht van diefstal in voorarrest was, ontvluchtte. Zijn signalement is als volgt: aangezicht en voorhoofd rond, oogen blauw, neus spits, mond gewoon, kin spits, haar en wenkbrauwen rossig, lang 1.87 meter, gekleed met kapotjas, blauwlaken broek en pet, nummer van zijne kleeding 1643. De correspondent van het Héld. had van het overlijden van den jongen uit Alblasserdam, die aan dolheid is gestorven, kennis gege ven aan prof. Pasteur. De hoog leeraar was diep getroffen door den ongelukkigen afloop en betreurde het zeer, dat de behandeling tijdens het verblijf van den patient te Parijs niet was. herhaald. Vele patiënten worden zelfs tot driemalen ingeënt. Een bezwaar was echter bij de be sprekingen, zeide Pasteur, dat ver scheidene patiënten geen Eranseh verstonden. Voor het geval dat weer Nederl. patiënten zich onder zijne behandeling komen stellenbiedt gezegde correspondent, de bekende heer De Meester, zijn diensten als tolk aan. Pasteur zal daarvan gaarne gebruik maken. Men meldt uit Maassluis: De heer P. Eull, die voornemens was met het kleine vaartuig Lohen grin over zee naar IJmuiden te gaan, is Dinsdagavond aan de schutsluis te Rozenburg aangekomen, met zijn schuitje vol water, wat veroorzaakt was door voorbijvarende stoomboo- ten, en wegens uitputting niet in staat zijne reis voort te zetten. Zijn vaartuig is met behulp van eenige opzichters alhier op den wal gehaald. Zondag en Maandag is het sloepje Lohengrin in het Algemeen verkooplokaal te Rotterdam door 500 personen bezichtigd. Maandag ochtend vertrok de heer Eull te 4 uren van Rotterdam naar de scheeps timmerwerf van de heeren Gebr. van de Wetering, van waar hij, na nog een en ander in gereedheid gebracht te hebben, te 12 uren de voorgenomen reis aanvaardde door den Nieuwen Waterweg naar Ymui- den, om van daar den tocht ver der voort te zetten. De beroemde luchtschipper Latter- mann, uit Berlijn zal met zijn draaiba ren patentballon Rotateur op Woens dag 18 Augustus, van uit het park Tivoli te Utrecht, eene luchtreis on dernemen. De Rotateur is een luchtballon van nieuwe constructie, de kleinste der wereld, en de heer Lattermann maakt voor zijne koene reis geen gebruik van gondel, an ker of klep. Hij brengt ons derhalve 't aller nieuwste wat op het gebied van luchtreizen kau vertoond worden. {U. D.) De commissaris van politie te Wa- geningen bericht nader, naar aan leiding van het bericht over den diefstal van een horloge, dat na een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat hier niet aan diefstal valt te denken. De personen in kwestie schijnen het alleen maar in bewaring genomen te hebben. Men meldt uit Roermoud: Sedert menschengeheugen zag Ik zal in de eerste plaats mij nen neef opzoeken. Dat zou vermetel zijn! riep de kleine vrouw verschrikt uit. Waarom? - antwoordde Al fred kalm. Ik durf hem gerust onder de oogen komen; wij zullen eens zien, wie van ons beiden het eerst den blik moet neerslaan. Ik ben mij geene schuld bewust. Hij zal u niet erkennen als zoon van zijnen neef, zeide de waard. Daarop ben ik voorbereid. Maar nu zal ik u niet langer ophouden; vergeef mij, dat ik u gestoord heb en ontvang mijn hartelijken dank. Mijn lieve tijd, wat is er nu te vergeven en te bedanken? zeide de kleine vrouw levendig, ter wijl zij den jongen man met warmte de hand drukte en hem daarbij har telijk aankeek. Gij hebt ons door uw bezoek groot genoegen gedaan; daarvoor danken wij u. men hier zulk hevig onweder niet als Dinsdagnamiddag ten ongeveer half een. De regen viel bij stroo men, als heken liep het water door de straten, in de huizen was het stikdonker, en buiten volgde de eene bliksemschicht op de andere. De wind, die vrij kalm zuidoost was geweest, keerde plotseling naar het noordwesten en wel met zulke kracht dat de wandelwegen met takken werden bezaaid en in het naburige Leerop 33 groote populieren in eene laan als grashalmen knakten, terwijl de hagel haver en boekweit aldaar vernielde en van de suikerbieten als het ware het groen wegsneed. Aan deze zijde der Maas zijn de velden vrij wel gespaard gebleven. GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen is door de politie te Brussel den beruchten schurk van P. gevat. Hij had langen tijd te Antwerpen gewoond, waar de politie hem zocht, omdat deNeder- landsche regeering zijne uitlevering gevraagd had. Sedert eenige dagen was hij te Brussel en de rechtbank aldaar ontving van die te Antwer pen zijn nauwkeurig signalement met de bijvoeging, dat van P zich den volgenden dag bij de Ne- derlandsche legatie zou vervoegen om geldelijken onderstand. Men nam de noodige maatregelen en zoo viel hij in handen van den «secretaris dér legatie,» die niemand anders was dan de heer Duvi- vier, commissaris van politie. Niet dan na heftigen tegenstand en na tot driemaal toe te zijn ontsnapt en weder achterhaald en gevangenge nomen, werd van P schoon hij ontkende te zijn dien men zocht, zoowel als ooit in Antwerpen te hebben vertoefd, ter beschikking van den procureur des konings ge steld. Van P heeft hier te lande tallooze oplichterijen gepleegd, hij is twintig jaar oud en oefende het beroep van colporteur uit. Er wordt te Luik een zon derling proces gevoerd. De heer Moens, oudheidkundige, had aan den heer Hortsmans te Luik een schotel verkocht als zijnde oud Ja- pansch porcelein. Kenners die den schotel gezien hadden, beweerden, dat hij niet oud, maar een modern namaaksel was. De zaak werd voor de rechtbank van Luik gebracht, en de heeren Van Duyse, Pos wiek, De Marotte en Renart, als experten aangesteld, verklaarden eenparig dat de schotel modern was. Gevolgelijk werd Moens veroordeeld om zijn schotel voor den koopprijs, 456 francs, terug te nemen. Moens eischte op zijne beurt, dat de heer Handelaar, van Brussel, van wien hij de schotel gekocht had, hem zou terug nemen. De rechtbank van koophandel van Brus sel stelde drie andere experts aan, Volant, Stroobant en De Brouwere, en deze verklaren nu dat de scho tel meer dan eene eeuw oud en echt Japansch is. Nu procedeert Moens een proces tegen de drie experts, door de rechtbank van Luik aangesteld, en vraagt hun tien duizend francs schadeloosstelling. Maar die experts blijven de echt heid van den schotel betwisten, en houden daarenboven staande, dat zij niet kunnen vervolgd worden, zelfs indien zij zich bedrogen had den, daar het hier eene kunstsehat- En wij spreken tegelijkertijd den wensch uit, u zeer dikwijls bij ons te zien, voegde de waard er bij. Zeker, zeker, antwoordde Altred, beiden nog eens de hand schuddend, ik heb geene andere vrienden, die ik om raad kan vra gen! Dus tot weerziens! Hij verliet het koffiehuis en sloeg den weg in naar het hotel, waar hij logeerde. Het was een hotel van den eersten rang; ook daaruit bleek, dat Alfred Frohberg met een goed gevulde beurs uit Amerika was te ruggekeerd. De jonge man trad de eetzaal binnen, waar het licht reeds was aangestoken en zette zich aan een tafeltje bij een vensterbank neer. Aan een ander tafeltje, dicht ;n zijne nabijheid, zat een klein ge zelschap zeer elegant gekleede jonge mannen, die onder lach en scherts zaten te dobbelen. Alfred wierp een ting betreft, en zij vragen daarbij vijftigduizend francs schadevergoe ding, voor het nadeel door dit pro ces aan hun goeden naam toege bracht. Mr. De Deyn, van Gent, die in deze zaak pleit, eischt nu, dat er drie nieuwe experts zouden benoemd worden, doch ditmaal onder de ver- maardste mannen der wetenschap gekozen, om den schotel opnieuw te onderzoeken. Den dood, eens Leidenaars waardig, stierf 11. Woensdag een Antwerpenaar. Onder het peuren bleef hij potseling dood. Een voor bijvarend schipper ontdekte den man met een parapluie boven het hoofd en den peurstok in de hand. Op het oogenbiik, dat de trein van 7.28 uit Toulon het station Ollioules St.-Nazaire passeerde, hoorde zekere dokter Tardieu met verscheidene zijner medereizigers een vreesehjk gegil vergezeld van het geluid van rammelende glas scherven. De dokter was de eenige, die langs de gladde loopplank, met gevaar van tegen een bruggepijler verpletterd te worden, den tocht naar een naburige dames-coupé waagde, waaruit het geluid blijk baar voortkwam. Op hetzelfde oogenbiik dat hij de ééne deur bin nentrad, zag hij door de andere een geestelijke zuster en een jonge dame naar buiten springen. De eenige persoon, die zich nog in het compartiment hevond, was een ma troos, die bepaald met zijn figuur verlegen was en zich zonder tegen weer onschadelijk liet maken. Hij vertelde bij toeval in het voor hem ai zeer ongeschikte kwartier ver zeild te zijn geraakt en meende dat de dames zonder eenige reden zich bang voor hem gemaakt hebben. Wat hiervan aan is, zal het ver hoor der beide ongelukkige vrou wen, die zwaar gekwetst, van den weg opgenomen zijn, wel aan het licht brengen, hoe de vork eigen lijk in den steel zit. De levenswijze van den ne- gentigjarjgen keizer Wilhelm te Gastein vindt men in de Duitsche bladen als volgt beschreven: Om halfacht staat de keizer op en begeeft zich in de aan zijn slaap vertrek grenzende badkamer. Hier ondergaat Z. M., met de hulp van zijn lijfarts en onder toezicht van den baddokter, baron Haudl, de kuur. Tien minuten vertoeft de keizer in het bad, dat op een temperatuur van 27 graden gehouden wordt; daarna neemt hij een half uur tje rust, terwijl hij zijn thee drinkt en gaat zich dan kleeden. Intusschen is het 9 uur geworden en heeft de post uit Berlijn de voor Z. M. bestemde stukken en dagbla den gebracht. De keizer ziet deze gewoonlijk aan het open venster van zijn werkkamer even staande in en begint dan te halftien zijn ochtendwandeling. Vergezeld van een zijner vleugel adjudanten en door zijn kamerdie naar gevolgd, verlaat Z. M., met smaak gekleed, zijne vertrekken. Op het terras voor het badhuis zijn omstreeks dezen tijd gewoonlijk de heeren van het keizerlijk gevolg verzameld, om den vorst te be- j groeten. De keizer onderhoudt zich daar 1 eenigen tijd met dezen of genen en gaat dan, tamelijk vlug, de groote trap af zonder eenigen steun te be hoeven. De op het Straubingerplein toe gestroomde menigte groet hij vrien delijk en zet onderwijl, langs de katholieke kerkzijn wandeling ,1 voort. vluchtigen blik op hen, maar deze was reeds voldoende om hem te doen zien, dat één dezer heeren een spre kende gelijkenis met hem zelf had. Aan die ontdekking hechtte hij even wel volstrekt geen waarde; hij had op zijn vele omzwervingen reeds meer zulke personen ontmoet, hoe wel hij moest erkennen, dat deze gelijkenis opvallend was. Bovendien hield hem ook de spijskaart bezig, die de kellner hem overhandigde. Maar nu mocht hij willen luis teren of niet, hij hoorde toch met een half oor het gesprek, dat die heeren voerden, hoe onaangenaam hem dat ook aandeed. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2