322e Staatsloterij. maimmmim* Te Berlijn heeft Zaterdag avond een droevig ongeluk plaats gehad. Het personeel van een fabriek maakte met vrouw en kinderen in een tweetal groote wagens een uit stapje naar Schlachtensee. Zij ont moetten een stoomtram. De koetsier van den eersten wagen reed op de rails en bleef er op niettegenstaan de [de tram vrij snel naderde. Zij die'in het rijtuig zaten en het ge vaar bespeurden, schreeuwden den koetsier toe, dat hij moest afwijken. Hij deed dit eindelijk maar nauwe lijks had hij links uitgehaald of hij reed weder reeds dwars over de rails juist op het oogenblik, dat de locomotief was genaderd. Het rij tuig werd gegrepen en weggeslin gerd. Een achttal personen werden daarbij gekwetst en wel vijf zwaar, van welke er twee, de vrouw van den meesterknecht en hun vijfjarig dochtertje, zeer spoedig bezweken. De schuld van het gebeurde is bij den koetsier, die, naar men zegt, dronken was. De machinist had aan houdend gebeld en heeft op 't laatste oogenblik zwaar geremd. Het Karlsbader water wordt verbazend veel gedronken. De firma Schottlander, die de bronnen van de stad pachtte, betaalde verleden jaar een pachtsom van 70,000 fl. Dit jaar is de so ui 175,000 fl. Boven dien verplicht de firma zich 10,000 fl. uit te geven voor advertentiën enz. ten voordeele van Karlsbad, en 10,000 flesschen bronwater kos teloos aan de stad te leveren. Te Iserlohn zijn zeven woest- aards in hechtenis genomen, die een ruwe «grap» hebben uitgehaald, zooals er wel zelden een is voor gekomen. Op weg naar huis vonden zij des nachts een dronken man op den weg liggen. Na hem naar het huis van den burgemeester gedragen te heb ben, knevelden zij hem en hingen hem toen aan de huisbel van het hoofd der gemeente op. Deze, door het hevig bellen van den spartelen den dronkaard, die niet op zijn beenen staan kon, gewekt, kwam nog bij tijds om den man af te snijden, die anders werkelijk zou verhangen zijn. Als een staaltje van Liszts beminnelijkheid wordt het volgen de meegedeeld. Toen Liszt bij Mun- kacsy in Luxemburg logeerde, kwam kardinaal Haynald, die op weg was naar Brussel, hem bij Munkacsy begroeten. Daags voor zijn vertrek gaf de kardinaal last, dat men hem te half 5 's morgens zou wekken en 's avonds nam hij afscheid van Liszt,daar hij niet wilde dat deze zijn nachtrust zou bekorten. Liszt zeide niets en man afscheid maar toen de kardinaal den volgenden morgen zijn toilet had gemaakt, hoorde hij in een aangrenzend vertrek op de piano spelen de Hongaarscbe «Mar- che des adieux». Liszt was zonder iemands hulp te vragen opgestaan en had zijn vriend op die wijze nog een vaarwel toegeroepen. Het was het laatste. Een voorval, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben, wordt uit Munchengratz gemeld. Na afloop van de voorstelling in den schouw burg stortte de kolossale pet: oleum- lustre in het parterre. De petroleum verspreidde zich over de zitplaatsen welke in brand geraakten. Uit het publiek, dat juist de deur uit drong snelden eenige moedige mannen toe, die met mantels en doeken de vlam men smoorden. Ware het voorval eenige minuten vroeger gebeurd, dan zou een groot ongeluk plaats gehad hebben, daar de schouwburg vol was. Op de diploma's van het eindexamen van een meisjesschool te Bern leest men de volgende waarschuwing: «Dit diploma moet zorgvuldig bewaard worden, daar het bij de rekrutenkeuring vertoond moet worden!» Jarret, Sarah Bernhardts im- pressario, begon als matroos, leerde zich zelf lezen eu schrijven en ver scheidene talen, later viool spelen, en werd op 30-jarigen leeftijd lid van het orkest van Covent Garden. Na een poos secretaris van Ulmann te zijn geweest, begon hij voor eigea rekening, o. a. met mile. Van Zandt en Nilsson. Jarrett moet een zeer betrouwbaar man zijn geweest. Hij was 72 jaar oud en laat ongeveer 2 millioen frs. na. Iu Mailand hebben de bak kers een werkstaking begonneD, die reeds een greoten omvang heeft aangenomen. Meer dan tweeduizend bakkers knechten hebben strike gemaakt. De straten naar Morwione, waar heen elfhonderd der werkstakers getrokken zijn, zijn met infanterie afgezet.Honderd zevenentwintig bak kersbazen hebben zich door de knechts laten dwingen, tweehon derd anderen echter willen niets van de vorderingen der oproerigen weten. Dezen hebben reeds een aan val op de soldaten willen doen, maar zijn door hunne aanvoerders tegengehouden. De bevolking der stad verkeert in groote spanning. Dat is iets anders dan een bak kerijtentoonstelling. Eene oude, bekende wijze om schepen voort te bewegen zonder raderen, schroef of zeilen, door mid del van water, in tegengestelde richting van de beweging met kracht uitgespoten, wordt tegenwoor dig door Samuel en John Secor op nieuw in toepassing gebracht te Brooklyn. Zij, vader en zoon, heb ben een jacht gebouwd volgens het scherpe systeem en dit voorzien van eene soort gasmachine. Het is hier geen waterstroom, die de voortstu wende kracht geeft, maar een gas mengsel. De inrichting is van de volgende samenstellingEen stoom ketel van 25 pdkr. brengt eene Norwalk-perspomp in beweging, die de lucht samenperst en tevens een Excelsior-dynamo die het licht geeft en eene vonk levert voor het ont ploffen der gassen. Een stroom petroleum komt in een cilinder, wordt daar vermengd met saamge- perste lucht, verhit tot het kookpunt en dan door eene electrische vonk ontstoken. Het gasmengsel ontbrandt en de daardoor ontstane expansie drukt door twee naast het roer uit mondende buizen het gas tegen het buitenwater, waardoor de voort gaande beweging verkregen wordt. Het nieuwe dezer vinding is dus ge legen in gasdruk tegen water, en de uitkomsten zijn be.vredigend. De proeven worden voortgezet, terwijl de uitvinders zich voorbehouden nadere mededeelingen omtrent de verkregen uitkomsten openbaar te maken. De wonderplant van Bacchus. Toen Bacchus of Dionysos nog klein was, deed hij een reis naar Naxos, het tegenwoordigen Naxia het was een ver eind, en daar hij vermoeid werd ging hij op een steen zitten om uit te rusten. Ter wijl hij daar zoo zat en voor zich uitkeek, zag hij aan zijne voe ten een plantje uit den grond op schieten en dat vond hij zoo mooi dat hij besloot het mee te nemen en te kweeken. Hij stond op en liep er mee voort, maar vreesde dat het plantje in den heeten zonneschijn zou verdorren eer hij op Naxos kwam. Bij geluk vond hij een vo gelbeen, stak het plantje daarin en liep verder. Maar in dien staat groeide het plantje zoo snel, dat het weldra onder en boven het been te voorschijn kwam. Nu vreesde bij weder dat het zou verdorren en zon op een hulpmiddel. Daar vond hij een leeuwenbeen, dat was zooveel dikker dan het vogelbeen, en hij stak dit met het plantje in het leeuwenbeen. Maar hier groeide het plantje ook spoedig uit. Nu vond hij een ezelsbeendat was nog dikker dan het leeuwenbeen en daar stak hij het plantje met het- vogel- en het leeuwenbeen in. Hij kwam behouden te Naxos aan. Toen hij hier het plantje in den grond wilde letten, zag hij dat de wortels er van zich om het vogel been, het leeuwenbeen en het ezels been geslingerd hadden. Daar hij het uit de drie beenderen niet los kon krijgen zonder de wortels te beschadigen, plantte hij bet met beenderen en al. Het plantje groeide zeer snel en bracht weldra de schoonste druiven voort. Hieruit be reidde hij den eersten wijn en gaf dien den menschen te drinken. Maar welk wonder zag Dionysos nuToen de menschen er van dronken, zon gen zij eerst als vogeltjes; toen zij er meer van dronken, werden zij zoo sterk als leeuwen; maar toen zij er nog meer van dronken, wer den zij als de ezels. Een luchtreiziger t; San Eran- cisco Van Tassel genaamd, heeft een luchtballon gemaakt, welke niet minder dan 150.000 kub. voe ten gas inhoudt. Hij koestert het stoute plan, om met dat reusach tige gevaarte, dat 15 personen mee voeren kan, een luchtreis te doen over het geheele vasteland van Amerika, van de Stille Zuidzee tot den Atlantischen Oceaan. Van Tassel volbracht indertijd reeds een luchtreis over het Wi- chita-gebergte. Hij verklaart, na een zorgvuldig onderzoek van de lucht- stroomen, tot de overtuiging ge komen te zijn, dat men, in den goeden luchtstroom, met groote snelheid hij spreekt zelfs van 160 kilometer per uur naar het Oos ten kan drijven. Het grootste be zwaar bij den tocht zijn de Rocky Mountains, omdat bij die bergen de luchtstroomingen veranderen. KOLONIËN. BATAVIA, 2 Juli. De Penang Gazette spreekt een gunstig oordeel uit over de expe ditie naar de Westkust van Suma tra. Zij zegt namelijk: Den 22sten Juni keerde het Ne- derlandsche stoomschip Zeemeeuw van Rigas tesug, met het lijk van kapitein Schaafsma, die aan boord van de kanonneerboot Palemlang overleed, tengevolge van de won den, welke hij bij een val aan boord van zijn eigen vaartuig bekwam. De Zeemeeuw vertrok den 23sten weer naar Rigas en keerde den 25sten terug naar Oleh-leh met de lijken van twee soldaten en met 3 officieren en 3 soldaten die gewond waren. De troepen waren slaags geweest met Toekoe-Omar en zijn bende. Een groot deel van de klee deren en goederen, welke aan de officieren van de Hok-Canton had den toebehoord, werden te Rigas gevonden en door de troepen meê- genomen. Eenige familieleden van Toekoe-Omar werden gevangen ge- Domen en als gijzelaars behouden. Van het lot van de vrouw van kapt. Hansen en den heer Eay is niets meer bekend, dan dat zij naar bet binnenland zijn vervoerd. De troepen keerden den 26sten Juni terug met 14 gevangenen en 9 vrou wen, waaronder de vrouw en eenige bloedverwanten van Toekoe-Omar. Een groot aantal Atjehers werden gedood en eenigen kwamen om in hun woningen, welke in brand wer den gestoken. Toekoe-Omar schreef een brief aan den commandant, ten einde te betoogen dat de vrouwen onschuldig waren. Het antwoord van den officier luidde, dat Toekoe zelf was begonnen met vrouwen te stelen, en dat de Nederlanders zijne vrouwen evenzoo zouden behande len, als hij de vroüw van kapitein Hansen behandelde. Toekoe Omar heeft, ten einde zijne vrouwen terug te krijgen, zijn eiscb van 50,000 p. st. losgeld voor iederen gevan gene laten varen, maar de Neder landers eiscben onmiddellijke invrij heidstelling der gevangenen. De adsistent-resident is nog te Rigas tot het voeren van nieuwe onder handelingen over de uitwisseling der gijzelaars. De Atjehers zegt de Penang Gazette ten slotte hebben nu eene goede les gehad en zullen hunne streken wel vaoreerst niet herhalen. De directeur van financien is door de Regeering gemachtigd om ter voorziening in de behoefte der landskassen gedurende het jaar 1886 wissels op het ministerie van kolo niën te trekken tot een gezamenlijk bedrag van zeven millioen gulden en cm bij geheele of gedeeltelijke mislukking der wissel-inschrijvingen bij dringenden nood en naar mate van de behoefte hoogstens tot een bedrag van twee millioen bij de Javasche Bank op te nemen. In de feestelijk versierde ré- créatie-zaal van het korps, vierde gister te Batavia de stafmuziek het feest van het 50-jarig- bestaan. Op een chassinet in het front van het gebouw prijkte eene lier met ter zijde de jaartallen 18351886, ter wijl de bataljons-muziek zich op de boven-voorgalerij, die met gekleurde lampions was versierd, deed hooren. In het lokaal zelf vereenigden zich de stafmuzikanten aan een uitste kend diner, het korps aangeboden door de militaire sociëteit «Concor dia», en dat geleverd was door de gunstig bekende firma Leroux en Co. Eene commissie vau officieren bracht den feestvierenden een be zoek, en onder een glas champagne werd het korps met zijn heugelijk jubilé geluk gewenscht en gedron ken op zijn voortdurenden bloei en vooruitgang. Namens den legercom mandant, werd door diens adjudant, den kapitein W. A. Schneider het woord gevoerd, terwijl de kolonel intendant M. Willemstijn als presi dent der militaire sociëteit «Con cordia» het woord voerde, en ook de kolonel afdeelings-commandant A. S. J. van Keeteren en de luit. kolonel, commandant der dd. schut terij A. D. J. Penn hunne hartelijke wenschen uitten voor het welzijn der stafmuziek. Na afloop van dit meer officieel gedeelte van het feest, hieven de aanzittenden nog gerui- men tijd recht gezellig bijeen. De legercommandant heeft ter versie ring van het door «Concordia» in gerichte récréatie-lokaal een paar fraaie schilderijen aan het korps cadeau gedaan. De stafmuziek zegt het Bat. Hand. is niet altijd op dezelfde hoogte en in denzelfden toestand geweest, waarin zij thans zoo alge meen wordt gewaardeerd. Ook zij heeft in de verloopen vijftig jaren de wisselingen des levens in ruime mate ondervonden. En nu, wat zal de toekomst wezen van het verdien stelijke korps? Wij mogen den tijd niet vooruit loopen; doch kunnen niet nalaten ernstig te wijzen op het feit, dat de onzekere toestand zonder kapelmeester niet langer be hoort te duren. Kan men een ge schikt artist krijgen uit Europa waarvoor wij vreezen, want het voorgevallene met wijlen den heer Stiegler is onder de Europeesche kunstbroeders maar al te zeer be kend welnu, des te beter; doch zoo niet, dan make men aan den halfslachtigen toestand een einde door den heer Brüdigam, die nu toch ruimschoots getoond heeft er voor berekend te zijn, definitief te be noemen. De in de laatste dagen in het westelijk deel van Java waargeno men schokken van aardbeving zijn, naar ons van goederhand wordt medegedeeld, het gevolg eener eruptie van den Gedeh. Dinsdag, toen hier vrij harde schokken werden gevoeld en later in het Soekaboemische aschregen volgde, had in den na middag te vier uren eene eruptie plaats. Reusachtige wolken stegen uit den top van den berg omhoog. Thans is het geheel stil, wat de omwonenden ongerust maakt. Zij zien liever geen wolkje om den top van den vulkaan, daar de ervsring hun heeft geleerd, dal het geheel stil zijn en niet rooken van den Gedeh, meestal door aardbeving en eruptie wordt gevolgd. De aartsbisschop van Bata via, zoo meldt het Bat. Nieuwsblad, verzocht aan de Regeering om toe te staan, dat door een der R. K. geestelijken van Atapoepoe eene reis wordt ondernomen in het noord westelijk gedeelte van het eiland Soemha. De Regeering heeft echter daartegen bezwaar, en wel omdat de invloed van ons bestuur in die sedert 15 jaren niet bezochte stre ken zeer gering is en de veiligheid van personen en goederen er zeer veel te wenschen overlaat. De hulpprediker C. de Graaf is in het genot gesteld van de hem aankomende periodieke traktements- verhooging van f 40 's maands, zoo dat zijne bezoldiging thans f190 bedraagt. De pastoor J. J. Mutsaers is in 't genot gesteld vande hem aan komende periodieke traktementsver- hooging van f 100's maands, zoodat zijnebezoldiging thans bedraagt f450. Samarang29 Juni. Weder zullen den eersten der volgende maand met de Norbomly zestig Ja- vaansche koelies near Deli vestrek- ken door bemiddeling van de firma Van der Linde Teves. Zij zijn allen afkomstig van het district Badja. De gehuwde koelies hebben f50 voorschot ontvangen, de onge huwde f 30. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Voor de zitting van heden waren aan de orde gesteld de ontwerpen tot onteigening van gronden voor den aanleg van twee nieuwe straten te Rotterdam tot wijziging in de tarieven van gerechtskosten in strafzaken tot uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam; tot wijziging en aanvulling der gestichtenwet, en daarna de interpellatie van den heer Gil- demeester, omtrent de maatregelen door den minister van koloniën be raamd, betreffende de suikercultuur op Java. ONDERWIJS. Voor het examen ter verkrijging van de hoofdacte op 9 en 10 Aug. te Groningen gehouden, is o. a. geslaagd de heer J. Ver hoeve van Aalsmeer. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep behandeld eene strafzaak tegen H. C. Abels, te Haarlem. De bekl. is als machinist in dienst bij de Holl. I Jz. Spw -maatschappij, en deed op 27 April jl. als zoodanig dienst op de stoomtram tas- schen Beverwijk en Wijk aan Zee. Op dien dag geraakte een kind van twee en een half jaar onder de machine en bekwam daardoor eenige ernstige verwondingen, ten Igevolge waarvan het denzelfden dag stierf. Een on derzoek, door het gerecht ingesteld, leidde er toe, dat de machinist in Juni jl. voor'de ïechtbank te Haarlem moest verschijnen, be klaagd ter zake dat hij op 27 April op de hoogte van de buitenplaats //Westerhout' een kind had overreden, ofschoon bij op 50 meter afstands het gevaar, hetwelk het kind dreigde, kon voorzien. De rechtbank oor deelde de aanklacht bewezen en legde den machinist 15 dagen celstraf op. Van die ver oordeeling kwam hij in hooger beroep. Voor het Hof verklaarde hij, dat hij ongeveer 60 meter voor zich een kind zag loopen, ter zijde van, maar niet op de rails. Er was dus geen gevaar. Hij reed daarom langzaam ver der, gestadig luid bellende. Door een bocht in den weg was het kind daarop een oogen blik aan zijn oog onttrokken, maar op het einde van de bocht bemerkte hij een tiental meterB voor zich, het kind op de rails. On middellijk stelde hij alle pogiBgen in het werk om de locomotief tot staan te brengen. Dit gelukte helaas eerst, nadat het kind over reden was. Het O. M., waargenomen door den adv.- gen. mr. Op ten Noort, meende dat het von nis der rechtbank onvoldoende gemotiveerd en de schuld van den machinist niet bewe zen was. De bekl. toch gaf op dat hij, toen hij voor het eerst het kind bemerkte, nog geen gevaar zag, dewijl het naast de rails liep. Het tegendeel van die opgaaf staat niet vaat. De getuigen toch kunnen niet verkla ren, wanneer bekl. het kind voor het eerst bemerkte. "Wel is waar, stond het knaapje op de rails teen zij het zagen, dat bekl. het toen reeds gezien had, stond z i. niet vast. Spr. requireerde daarom de vrijspraak van den machinist. De verdediger, mr. J. R. Boerlage, kon zich met dat requisitoir ten volle vereenigen. Sï88«WAAflïB!sSimEN. Het stoomschip //Gelderland/ van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Aug. van Padang. Het stoomschip //Prinses Amalia", vertrok II Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip »W. A. Scholten", kapt. Vis, van New York naar Rotterdam, pas seerde 11 Aug. des namiddags 2 Prawlepount. Matige NW. wind. Het stoomschip Voorwaarts", kapt. Jul- sing, vertrok 11 Aug. van Amsterdam naar Ned-Indië. 2e klasse 4e lijst. Dondbbdau 12 Aug. 1886. No. 8296 f100. Prijzen van f30. 132 3066 6283 8923 1127414759 18489 141 3677 5326 8967 11659 15151 18700 305 3775 5854 9028 12151 15392 18913 656 3902 6197 9100 12380 15839 19244 674 3929 653.3 9370 12546 16107 19416 976 39636660 9643 1272616597 20301 10064328 6681 9700 1276016662 20589 1007 4336 6716 9814 13222 16729 20698 1128 4373 6727 10017 13439 16856 20965 1159 4668 6813 10081 13797 17089 1284 4691 7337 10212 13905 17375 1384 4885 7385 10542 14016 17534 1731 5029 7937 10754 14249 17879 2000 5095 8104 10790 14360 18116 2083 5281 8110 10845 14668 18333 In de vorige lijst staat No. 15105 moet zijn No. 15101. AMSTERDAM, 12 Aug. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Kralen f 0.40 a 1.50; dito Blauwe f 1.80 a 2.50; do Muizen fl.a 2.25; Katwijker Zand fl.a 2.40; Noordwijker do. f 1.30 a 2.30; Haarlemmer do. f0.a 0.—Andijker Mui»jes f2,— 0.—; do. ronde f2.a 2.10; Westlandsche Klei in manden f0.a 0.—; do. losse f0.a 0.— dito Zand f0.a 0.Sassenheimer Zand f 0. a 0.—; Hillegommer dito f 1.75 a 4.—IJpol- der Kralen f 0. a 0.alles berekend per mud. Aangeroerd 4 versche ladingen. Suiker. Biet iets vaster. Geraffineerd on veranderd Katoen vast. Aug./Sept. 273/4 ct. gedaan, termijnen weinig verkoopers. Tin vast, prijzen onveranderd. Petroleum k?.lm Loco f7,55 E. Sept./Dec, f7.75 E. Consumtie f9. Tarwe zonder noteering op levering on veranderd. Nov. f2] 3. Rogge hij gerijven als voren, per 2100 kg. a c. z. k. Galatz f134. Taganrog f130.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3