4e Jaargang-. Zaterdag 14 Augustus 1886. No. 952. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks Hitgenemen Zon-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALUKMEEX OVERZICHT. BINNENLAND, FEUILLETON. Het aesticlit vau dokter Jam. roriüu mm n Voor Haarlem per maand40 Centi. raneo door geheel het Rijk p. maand 55 i Wonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etrangère 8. L. DAJJBJS <p Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 26 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentién worden aangenomen totmiddags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. koloniaal mumna can hit laailjoi». Ingang aan de Dreetzjjde Se denr. Geopend dagelyk. »an 18 tot 4 nur. Toegang 86 cent. por per.oon. llonatenr» eu leden dor Nederlandaelie Maat.cbappjj tor bevordering va. Nijverheid hebben SS rto.i van diploma vr\jes toegang, donatenre Met getel.ohap, iaden met 1 dame. iluttam can kuntlnijcirhtid op nel Paviljotn. Ingang Krontzijde i an hot Pari joon op het toriai. Goop, lag. v 10—4 nnr. Toegang 86 ot p. peraoon. llonatenr. ca tl.nder Nadnrlanducïte Maatjchappjj ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, doaatonr. mtt gezelschap, leden met 1 dame. Buichoppilijk multam voor kerlelijke oudheid, kunet en geechiedonil vooral ,ao Nederland en meer bijtonder van het Haarlemaehe Biedom, Krnieweg No. 68. Geopend degelijke, nitgenoinen Zaterdag, Zon- en roeetdagen, van 10—6 nur. Toegaug 86 cente per persoon. Iloorloopende loegangekaarten voor een geheel jan 1 ruiden. Muieum dtr ttad Haarlsm op hst llaaihuii. Geopend van 16 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nnr, van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—1 «nr tegen betaling van 86 cents por pereoon alleen os loni-gen koetelno» ran 12—4 nnr. de overige Christelijke feeetdagen tegen betaling van 25 cent. per pereoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. J ,rt, rr rnaiaam in At llimltrxat. Geopend dagelijko uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feeetdagen van 118 nur. Tspieri bibliothtsk. Gnopnnd Woensdag, llondardag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadtbibliothuk Prinitnhof. Geoa'and -it«dag «a ^aterdaif vau nar. Orgeb-betpelinj in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nar. Toegaug (deur Oudogroonmarkt) vrij. Salisbury voerde Dinsdagavond op bet feestmaal bij den Lord Mayor van Londen bet woord. Hij wenscbte zijne toehoorders geluk met den uitslag der verkiezingen, als zijnde niet de uitspraak van de eene of andere partij, maar vau de natie in haar geheel. Hoewel de grenskwestie in Afgha nistan en in Egypte nog nietgere geld is, bestaat er toch (zoo ver klaarde spreker) goede grond om het behoud van den vrede verze kerd te achten. Ten opzichte van Ierlaud zeide hij dat het Goevernement zich ten taak moet stellen de loyalisten te bevrijden vau den dwang die er op hen geoefend wordt. De moeilijk heden zouden groot zijn; doch de Regeering bezit het mandaat des volks, hetwelk op onherroepelijke wijze beslist heeft tegen een onaf hankelijk bewind in Ierland. De Reg-ering moet in Ierland de maat schappelijke orde herstellen. De Duitsche keizer is gisteren ochtend te half twaalf uur in wel stand te Babelsberg aangekomen. Het hof van assises te Parijs heeft Louise Michel veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en honderd francs boete, wegens pro vocatie. Morgen zal een ministerraad, onder voorzitterschap van de Frey- cinet, in het ministerie van buiten- landsche zaken gehouden worden. Naar men gelooft, is de zending van een pauselijk legaat naar Peking de aanleiding daartoe. Aangezien gisteren op de Place de la Bourse eene manifestatie van werklieden zonder werk was aangekondigd, waren er voorzorgs maatregelen genomen. Er is echter geen schijn of schaduw eener ma nifestatie waargenomen. De tijdingen uit Constantinopel blijven verontrustend lniden. De cor respondent der Times zegt dat er wordt voortgegaan met het maken van krijgstoerustingen op groote schaal. Naar de correspondent der Daily News verzekert, gelooven Turksche staatslieden dat de Balkan met ernstige gebeurtenissen wordt bedreigd, welke werden voorbereid in de samenkomsten te Gastein. De houding van Servië tegenover Bul garije neemt een steeds vijandiger karakter aan. Men gelooit dat Oos tenrijk Servië aanmoedigt. Haarlem, 13 Augustus 1886. Voor het examen in de Fransche taal (1. o.) is o. a. geslaagd de heer W. Smulders, alhier. Den lOan dezer is te Voorst overleden de heer D. L. van der Hei de, tot voor korten tijd directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier, welke betrekking hij sedert 1869 had bekleed. De overledene bereikte den leeftijd van 56 jaar. DOOR EW. AUG. KöNIG. 8) He Hoofdstuk. Acht oogen, zeide degene, die zulk een groote gelijkenis met hem zelf had. Ik ben als altijd ongelukkig! Wetter is telkens de winner. Als ik zulk een rijken vader had als gij, Frohberg, zou ik niets om de winst geven, zeide een ander. Het een maakt het ander weer goed, scherste een derde. On gelukkig in het spel, gelukkig in de liefde Kunt gij dat op u zelf toe-1 De Koning van Portugal wan delde gisteren ochtend door Amster dam, ontving te 10 uren den bur gemeester, en bezichtigde van 12.30 tot 3 uren het Museum, waar jhr. Six Jr., toevallig aldaar aanwezig, den Koning rondvoerde, die her haalde malen zijne groote kennis van schilderkunst toonde. Daarna passen? vroeg Frohberg. Gij zijt in den regel toch ook ongeluk kig in het spell Nu, of ik in de liefde geluk kig ben, zult gij beter weten dan ik, antwoordde de aangesprokene, een bleek, blond jongmensch, wiens trotsch omgekrulde bovenlip nau welijks door het eerste, zachte dons bedekt werd. Dagelijks hebt gij gelegenheid, uwe zuster te vragen, welken indruk ik bij de laatste bui tenpartij op haar gemaakt heb. Rabenau wordt overmoedig, spotte Wetter, terwijl hij den dob- belbeker schudde. Overmoedig? Hoe zoo? Gij wilt het onderste uit de kan hebben! Nu, als gij gelooft, dat het mij daarom te doen is, dan verklaar ik van de huwelijksgift afstand te zullen doen. Het schijnt mij toe, dat de heeren de huid verkoopen, vóór de keerde Z. M. naar het Doelen-hotel terug, en vertrok te 4.50 naar Soestdijk. Den Commissaris des Konings in Noord-Holland is verlof verleend om zich van 12 dezer af, veertien dagen in het buitenland op te hou den. Naar men verneemt, zal de heer Gleichman, in vereeniging met 8 andere Kamerleden, bij de Twee de Kamer een voorstel indienen om eene enquête in te stellen naar den toestand van den kinderarbeid. De heer E. Kiderlen Jr. heeft bij den op 8 en 10 dezer gehouden wielerwedstrijd te Antwerpen weder 3 prijzen behaald. Woensdag avond werden te Am sterdam twee maunnen door de po litie gearresteerd, die op den Haar lemmerweg het edel handwerk van straatroover uitoefenden. Zij eischten van den voorbijganger beurs en brood, terwijl zij hem met hunne messen bedreigden. Bij een voorloopig verhoor van den door de politie te Amster dam aangehouden persoon, die zich noemt jhr. Eckhart van Heeckeren en in verscheidene gemeenten zich op de meest brutale wijze aan op lichting heeft schuldig gemaakt, moet zijn gebleken dat hij heet A. Koole. Hij was vroeger colporteur in bijbels te Bommel en later koop man in matten te Gorincbem. In verscheidene gemeenten moeten zelfs veldwachters het slachtoffer van dezen bedrieger geworden zijn. Zijne voorgewende vroomheid speel de daarbij eene rol. De bakkerij-teDtoonstelling te Amsterdam is Woensdag bezocht door 5400 personen. Met den pleiziertrein voor 3e beer gevangen is! zeide Froh berg honend. Tot nu toe heeft mijne zuster nog aan geen uwer de voorkeur gegeven. Waarom zullen wij wedden, dat zij binnen vier weken mijn ver loofde is? riep Rabenau uit, met al den overmoed van iemand, die zeer met zich zelf is ingenomen. Rabenau, gij gaat te ver. waarschuwde Wetter. Een souper met champagne? Aangenomen Wat zegt gij er van, Frohberg? Ik neem de weddenschap aan, antwoordde deze schouderophalend. Maar gij moet op uw woord van eer beloven, dat gij niets aan uwe zuster zult laten merken, bracht Rabenau nog in. Ik laat niets merken, maar ik zal ook uwe voorspraak niet zijn. Ba, ik heb geen voorspraak noodigi Dus/Wordt de weddenschap aangenomen kl. reizigers, bij gelegenheid van de bakkerij-tentoonstelling te Am sterdam, van Emmerik, Elten, Ze venaar, Arnhem, Eede en Venendaa! naar Amsterdam, vertrokken alleen van Arnhem 900 personen. Naar aanleiding der jongste ongeregeldheden zijn te Amsterdam in hechtenis genomen 24 personen. DeAmsterdamsche Courant meldt dat aan het midden-stationseiland, te Amsterdam eene belangrijke grondverschuiving is waargenomen, zich uitstrekkende over de gansche lengte der eilanden van het perron van het station tot het IJ. Het terrein is plus minus 70 c.M. IJwaarts verschoven. Uit Terschelling wordt van 10 Aug. aan het Hblad. gemeld: Heden morgen kwamen de stoom- schelpenzuigers Friesland en Tijd reeds vroeg van een onderzoekings tocht naar het wrak van de Lutine terug, met de blijde tijding, dat men het wrak van dat in 1799 ge zonken goudschip had gevonden met behulp van den zandsteker van den heer Ter Meulen te Bodegra- ve. Beide booten kwamen met tal van vlaggen getooid de haven bin- nenstoomen. Hat is natuurlijk, dat het bericht van de vondst hier vrij wat geestdrift verwekte. Bewijzen heeft men niet in opgehaalde voor werpen, dat men inderdaad met het genoemde wrak te doen heeft, doch men stiet op staal, ijzer en hout. Het geluid van den steker door meer dan 25 voet zand was zoo duidelijk, dat men den klank nog op het achterdek kon hooren, ter wijl de zuiger van het voorschip werkt. Eenen der werklieden aan het fort te IJmuiden trof het ongeluk, Ja, - was het eenstemmige antwoord; toen volgde er een scha terend gelach. Alfred kende de jonge dame wel niet, over wie hier ge sproken werd, maar hij gevoelde zich toch diep beleedigd over de schaamtelooze wijze, waarop deze lichtzinnige jongelieden in zekeren zin over het ievensgeluk van een jong meisje beslisten. Hij moest er onwillekeurig over nadenken, welke gevolgen die verloving zou hebben, als het dezen eerloozen gelukte, het onschuldige meisje te bedriegen en te misleiden I En hoe licht was dat niet mogelijk! Zulke menschen ver stonden het, zich aangenaam bij dames voor te doen, gevoelens te huichelen, waarvan zij zelfs geen begrip hebben en een argeloos, licht- geloovig meifjeshart te verstrikken. Hij zou hebb; n kunnen opspringen en den knaap een strenge terecht wijzing geven, maar hij bedwong zich. Wat ging het, om de waar dat terwijl hij bezig was met het gieten van lood in de doken, het kokende lood uiteenspatte, en hij dit in het aangezicht kreeg, zoodat men vreest, dat hij het gezicht zal verliezen. Hij is overgebracht naar het gasthuis te Haarlem. Door het vuurvatten van het rieten dak, ten gevolge van door den feilen Z. W. wind voortgedre ven vonken van uit de locomotief van een der zandtreinen, is gisteren om 12 uur het gebouw, genaamd «de Paltzerhof,» te IJmuiden het welk zoovele jaren gediend heeft tot woning van den met het opzicht over den bouw van het fort belas ten kapitein der genie, geheel af gebrand. Gelukkig was de woning, ten gevolge van overplaatsing van dien officier, juist de vorige maand door diens gezin verlaten en be vond zich daarin alleen nog het meubilair van een der opzichters van het fort, hetwelk echter groo- tendeels gered is kunnen worden. Aan het blusschen van den brand viel niet te denken, zijnde het ge bouw in zeer korten tijd geheel door het vuur verwoest. Uit 's Hage wordt gemeld Na de grief tegen de minder goede bewaking dezer stad door de nacbipolitie, die juist Woensdag avond in een der Haagsche bladen kenbaar gemaakt werd, is eigen aardig de vermelding van het vol gende, in den nacht van gisteren plaats gehad hebbende feit. Toen toch heeft onze nachtpolitie een bewijs gegeven, niet alleen van activiteit, maar tevens van beleid. Te ls/4 ure bevond zich een man op den Zwarteweg alhier, voor de woning van jhr. mr. v. d. B., pro cureur generaal bij het gerechtshof heid te zeggen, hem ook eigenlijk aan? En als hij dien innerlijken drang volgde, stelde hij zich dan niet bloot aan het gevaar van met spot en grofheden overladen te wor den? Bovendien hield hem nog een andere vraag bezig. Wie was deze Frohberg? Was het de zoon van zijnen neef? Bochner had hem ge zegd, dat die zoon een verkwister en een losbol wasdat paste juist op dezen jongen man en de gelij kenis in de gelaatstrekken sprak ook voor de bevestiging der opgekomen vra ig. Als de vader de onedele ge voelens van zijnen zoon deelde, mocht Alfred met ernstige bezorgdheid te gen een eerste ontmoeting met hem opzien. Mag ik u verzoeken uwen naam in het vreemdelingenboek te schrijven? zeide de kellner, den jongen man uit zijn gepeins op wekkend, dat is eenmaal zoo het gebruik.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1