alhier, tevens füfigeerend directeur van rijkspolitie. Deze persoon liep daar schijnbaar doelloos heen en •weder. Dit gaf echter der nachtpo- litie aanleiding zich op te stellen achter het hek voor eene tapperij op den hoek der Rijnstraat. Van daar namen zij waar, dat de man pogingen aanwendde een raam bij den heer v. d. B. op te schuiven hetgeen hem niet gelukte. Hij be diende zich daarna van zijn knip mes om de stopverf achter eene der ruiten los te snijden, ten einde die ruit te kunnen uitlichten en zich den toegang tot de woning van meer- gemelden heer te verschaffen. De komst van andere beambten, die door den man werden opge merkt, maakte het noodzakelijk han delend op te treden en zich meester te maken van den inbreker. In de Nieuwe Havenstraat werd hij ge grepen op het oogenblik dat hij zijn nog geopend knipmes weg wierp. De man werd naar het politie bureau aan de Nieuwe Haven over gebracht. De goedkoope Rijnspoortrein naar Eede (Wageningen) en Arnhem nam gisteren alleen uit 's Hage 425 rei zigers mede. Aangezien de plaats biljetten tot een beperkt aantal mochten worden afgegevenkon aan vele kaartjesaanvragen niet meer worden voldaan. De Rijnspoorwegmaatschappij zal dus ongetwijfeld aan het algemeen verlangen voldoen, door nogmaals een pleiziertrein naar het Gelder- sche te laten loopen. Dinsdag werd te Scheveningen een groote partij haring van Enge land aangevoerd, waarvan een ge deelte door den keurmeester werd afgekeurd en onschadelijk gemaakt. Ook gisteren kwam weder een partijtje aan, dat nadeelig was voor de gezondheid en daarom hetzelfde lot onderging. De leden der zoogenaamd «Zwarte bende» schijnen er ook al eenslap pen tijd op na te houden, althans sedert enkele maanden werd weinig of niet van hunne streken vernomen. De bekende Dirk van Driel van Puttershoek heeft echter weer eens getracht zaken te doen. Bij een meubelmaker te Rotterdam kocht hij Dinsdag eene linnenkast ter waarde van f60 h f70, welke per stoomboot naar Dordt en verder per schipper naar Puttershoek zou ver voerd worden. Waarschijnlijk door schoone voorgevens misleid, zond de meubelmaker de kast af, om te laat te ontdekken dat hij in handen van een oplichter is gevallen. Ter stond werd aan den agent der ree- derij Fop Smit Co. aldaar ge seind om den kast niet af te leve ren, doch dit was reeds geschied. Inmiddels was de verkooper naar Dordt overgekomen en, in gezel schap van een deurwaarder, begaf deze zich naar de Bomkade, waar de kast scheep zou gaan. Nog juist bijtijds kwam men daar aan om den reeds over zijne slimheid tevre den kooper te ontnuchteren, door het gekochte voorwerp in beslag te nemen, en deze was voorzichtig ge noeg zich tegen die handeling niet te verzetten. (D. Ct.) Maandagavond werd een 96jarig man op de Hoogstraat nabij de Vlasmarkt te Rotterdam door twee Alfred knikte en nam werktui gelijk de pen op; hij zette zijnen naam en gat het boek terug. Laat mij het boek even zien! riep Froliberg. Men wil toch wel graag weten met wien men in ge zelschap is, voegde hij er tot zijne vrienden bij. Alfred beet zich op de lippen dat klonk bijna als eene beleediging. Alfred Frohberg, riep Ra- benau uit. Zeker een neef van je, Frederik! Voor zoover ik weet, heb ik geen neef, die denzelfden naam draagt, antwoordde Frohberg, en als er ook al een bestaat, wat geef ik daar dan om! Niets, mijnheer, zeide Alfred, die zijn drift niet langer meester was, terwijl hij opstond en den spot ter met een verachtelijken blik mat. Als gij misschien de zoon van mijnheer Herman Frohberg zijt, dan spijt het mij zeer, dat ik niet alleen tot dusver onbekend gebleven per sonen zoodanig op den hoed gesla gen (vermoedelijk alleen uit bald- dadigheid,) dat hij op den grond viel en zijn weg niet kon vervolgen. Hij werd door de politie met den handwagen naar zijne woning ver voerd. Door den val is hij eenigs- zins aan de heup gekwetst. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het Hotel Baars aan het Slagveld te Rotterdam een lo geergast, ten gevolge van eigen roekeloosheid, uit een raam der eerste verdieping gevallen. Hij werd aan het achterhoofd verwond en is naar het ziekenhuis aan den Cool- jingel overgebracht. Het is den jachtopziener H. Van Rhee met den brigadier der rijks- veldwacht J. Pleij mogen geluk ken, in het bosch tusschen Elspeet en Apeldoorn, niet ver van den zoo- genaamden «hoogen duivel», een pas gedood hert af te nemen van een paar vrijwel bekende stroopers en dezen te pakken en te herken nen. Het prachtige dier is volgens de Arnli. Ct, dadelijk op last van hoogere autoriteiten afgehaald en het vleesch verkocht, 't welk veel liefhebbers vond, zoodat er velen met leege handen weer naar huis gingen, hoewel het dier naar schat- ting wel een 125 kilo woog. Het is te hopen zegt het blad verder dat de heeren stroopers er niet te zacht af zullen komen en de onversaagde dienaren der wet eene onderscheiding ontvangen, want het is waarlijk niet zonder levens gevaar om midden in een stikdon- keren nacht op anderhalf uur af stand van een bewoond huis in een dicht bosch op de vangst van wild dieven uit te gaan (de oudste der bovengenoemde heeren is reeds 66 iaren.) Een artillerist te Loevenstein, die zich tijdens het woeden van een zwaar onweder naar buiten begaf, is door een bliksemstraal tegen den grond geworpen. Bewusteloos en voor dood door zijn kameraden op genomen en in de kazerne gebracht, kreeg hij, na ongeveer een half uur buiten kennis te zijn geweest, het bewustzijn terug. Uit Bredevoort wordt gemeldIn dit Geldersch stadje bij het dorp Aalten houdt een in Pruisen wonend koopman verblijf in een schamel vertrek, van waar hij in mooi schrift en goeden stijl, aan Nederlandsche kooplieden en fabrikanten, die goe deren te koop aanbieden, bestellin gen doet, zonder dat er ooit betaling volgt. Tot bereiking van dit doel maakt hij gebruik van het toeval, dat zijn geslachtsnaam, tevens die zijner tegenwoordige firma, overeen komt met die eener te Aalten ge- gevestigde solide firma. De waar schuwingen van den officier van justitie te Zutfen schijnen niet on der ieders oogen te komen. Vooral verkoopers van cement, beenzwart, bascules, ingemaakte vruchten, koek, ploegen, geweren, pistolen, kachels, boter en kaas, worden door den man geëxploiteerd. Uit Wateringen wordt van 11 Augustus gemeldSedert een paar dagen verkeerde onze gemeente in eene onaangename spanning. Im mers een geacht ingezetene, de heer S., mr. metselaar alhier, was Maan- met u den zelfden naam draag, maar dat ik mij ook uw bloedverwant moet noemen. Pardon, dat kan alleen mij spijten, antwoordde Frohberg ter gend en een schaterend gelach zij ner vrienden begeleidde deze woor den. Misschien vinden wij gelegen heid daarover verder te spreken, al6 gij nuchter en alleen zijt, zeide Alfred, zijne kalmte bewarend. Voor het oogenblik echter is het in uw eigen belang, geen woord meer daarover te verspillen. Als gij zoo nuchter zijt als ik, zou ik gaarne van u opheldering hebben, hoe het eigenlijk met die bloedverwantschap gesteld is antwoordde Frohberg met een uit- dagenden blik op zijne tegenpartij. Mijn vader heeft geen broeder. Maar hij had een neef! Die in het krankzinnigenge sticht gestorven is. dag ochtend uitgegaan en des avonds nor niet tot de zijnen teruggekeerd. Nadat men Woensdag den ganschen dag, door het geheele Westland te vergeefs naar hem had gezocht, heeft men zijn lijk gisteren nacht eindelijk gevonden in de zoogenaam de Wennetjessloot, onder de ge meente Loosduinen. De geheele ge meente is bewogen met dit treurig uiteinde, waarvan men de oorzaak niet met zekerheid kan opgeven. De overledene laat eene weduwe met elf kinderen na. De Arnh. Ct. zegt met zekerheid te kunnen vermelden, dat de heer dr. Jorissen, het bekende Zuid-Afri- kaansche volksraadlid, vóór eenige weken uit Transvaal is vertrokken. De feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan der rijks-landbouw school zal te Wageningen, zooals thans bepaald is, worden gevierd op 8 en 9 September en de contra partij van wege de ingezetenen den lOen September. De feestelijkheden blijven zooals onlangs bepaald werd. Alleen kan daaraan nog worden toegevoegd, dat de geeostumeerde optocht eenige tijdvakken uit de geschiedenis van den landbouw zal voorstellen. Eene commissie houdt zich nu reeds onledig met het ver zamelen van bijdragen, om der stad een feestelijk aanzien te geven. Te Ooien had Donderdag namid dag een treurig ongeluk plaats. Een jongen van 12 jaren zat op eene met steenen geladen kar. Dicht bij huis er afspringende, viel hij, zoo dat het rad over hem heenging. Met gebroken beenen werd hij in de ouderlijke woning gebracht. De bouwknecht W. Schippers, in het Oldambt, is van een wagen gevallen en daaronder geraakt, ten gevolge waarvan hij overreden werd, en op de plaats dood bleef. Bij een kort onweder hetwelk Dinsdag jl. boven Kuilenburg woed de, werden twee jongelieden, de gebroeders Van 't L., even buiten de stad door den bliksem getroffen, met het treurige gevolg, dat de oudste der twee onmiddellijk werd gedood, en de andere hevige brand wonden bekwam. Bij de op jl. Dinsdag plaats ge had hebbende veiling der Roer- mondsche glucosemasséfabriek werd daarvoor slechts ca. f 4000 geboden, zijnde nog niet een vierde van de werkelijke waarde. Naar men aan de M. en Roeri. meldt, hebben belanghebbenden den Minister van Financiën bij deur- waarders-exploit gesommeerd tot be taling van alle schade aan genoemde fabriek veroorzaakt, zoowel door het verbod van te wérken, 15 maan den volgehouden, en daarna weer opgeheven, als door den daaruit gevolgden verkoop der fabriek. Deze week had te Leksmond een droevig ongeluk plaats. Zekere M. de W., visscher te Ammerstol, zou in een schuitje eene keet aan boord van de Concordia brengen. Door een rukwind, die tegen de keet sloeg, is De W. over boord geslagen en verdronken. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen na. Uit Spa wordt van 11 Augustus gemeld: Alfred sidderde; het viel hem uiterst moeilijk zijn kalmte, oogen- schijnlijk ten minste, te bewaren, zijn ziel was met haat en wrok vervuld. En deze neef is nooit gehuwd geweest, vervolgde Frederik op scherpen toon. Wij laten ons niet voor den gek houden, waarde heer; van de familie Frohberg bestaan nog slechts twee mannelijke leden, mijn vader en ik. Ga maar weer bedaard zitten en eet uw biefstuk opzulke leuterpraatjes hebben voor mij niets aantrekkelijks. Weer ontstond er een luid ge lach; Alfred gevoelde, dat hij een nederlaag zou lijden als hij op deze beleediging zweeg. Breng mijn souper op mijn kamer, beval hij den kellner, wien de woordenstrijd scheen te ver maken, ik heb nog een paar woorden aan dezen heer te zeggen, dan kom ik ook. Als ik zeg, dat Gisteren avond kwamen alhier drie jongelieden aan, die per wieier in vier dagen de reis maakten van Vucht bij 's Hertogenbosch. Den eersten dag reden zij tot Nij megen, den volgenden dag van Nij megen over Venloo tot Roermond, en gisteren kwamen zij van Maas tricht over Verviers tot hier. De namen dezer velocipèdisten zijnAndries van Seters, student te Leiden, Arnoud en Jacques van Seters, leerlingen aan de hoogere burgerschool te 's Bosch. Ons vorig nummer behelsde een bericht van een plotseling opgeko men stormwind nabij Roermond. Daaromtrent meldt men nader, dat ook aan de zuidzijde der stad veel hagel viel en dat aldaar de sporen eener windhoos zichtbaar zijn. Op het goed «Scheundelen» van den graaf Rothan liggen ge heele hoopen boomen door elkan der geworpen. Men telde er 89 die waren doorgebroken, in één bosch. De timmerman V., in dienst bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, is onlangs aan een groot gevaar ontsnapt. Aan het werk bij een brug in de lijn Gro ningen—Nieuwe Schans, hoorde hij niet tijdig, dat een trein in aantocht was. Toen hij het eindelijk bemerkte, was het te laat om tusschen de rails weg te komen, maar had hij de tegenwoordigheid van geest, plat op den grond te gaan liggen. Zijne kordaatheid redde hem en alsof er niets was gebeurd, sprak hij er met niemand over. Daar zijn kleeren echter tot op zijn hemd gehavend waren, moest hij, thuis komende, eindelijk wel vertellen wat met hem was voorgevallen. Te Genderen is een ingezetene bij het plukken van kroosjes door het breken van een tak uit een boom gevallen en neergekomen op zijn kleinzoontje, dat onder dien boom speelde, met het noodlottig gevolg dat het knaapje een been brak. Te Valkensweert wierp een vrouw in drift met een fleschscherf naar een buurmeisje en trof haar zooda nig in het onderlijf, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Uit Lage-Zwaluwe wordt gemeld: Op last van den plaatsvervqn- genden districts-veearts te Zeven bergen is alhier een rund afge maakt, dat tengevolge van een hon denbeet alle verschijnselen van ra zernij vertoonde. Te Maastricht is deze week een huwelijk voltrokken, waarbij bruid en bruidegom, ouders en getuigen, verklaarden niet te kunnen schrijven. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan H. Mulder aldaar eene gratificatie van f 25 toegekend voor het met levensgevaar redden van een kind uit het zijkacaal naar Luik. Ter navolging! Men schrijft uit Assen aan de Pr. Gr. Ct.: Zelfs in deze eeuw nog kan het op het platteland, inzonderheid in Drente, soms zeer primitief toegaan getuige de volgende vermakelijke gebeurtenis, die voor eenige jaren in genoemd gewest plaats vond. Bij de Hervormde Gemeente te G. was ik uw bloedverwant ben, zoo wendde hij zich tot Frederik, wiens uitdagende blik zijn drift nog aan wakkerde, dan hebt gij wel het recht de waarheid mijner bewering in twijfel te trekken, maar niet mij grofheden te zeggen, die een be schaafd man oneer aandoen, zelfs dan als hij er reden toe heeft. Van u kan ik echter zulk een gedrag verwachten, ik was daarop voorbe reid, daar ik tegen mijn zin getuige was van uwe lichtzinnige gesprek ken met deze heeren. Wij ontmoe ten elkaar nog wel eens op een an dere plaats, misschien wel in uw ouderlijk huis! Hij boog even na deze woorden en verliet de zaal, en toen hij de trap opging, hoorde hij weer het spottende gelach. De kellner wachtte hem in zijne kamerAlfred wierp zijn overjas en hoed driftig op een stoel. Komen die heeren dikwijls een nieuwe predikant benoemd. De dag waarop hij komen zou was be paald. Hij moest feestelijk worden ingehaald. Voor dit doel had de kerkeraad gemeend aan eenige boe renzoons te moeten verzoeken om hem tot R. te paard tege moet te gaan en hem daar, namens de gemeente, met eene toespraak te verwelkomen. Dit verzoek was in gewilligd. Men zou den «undermeister» «'nkërl met 'nsnoode kop er op», (iemand die wat Fransch geleerd had en daarom, en om andere, nog zonderlinger redenen voor een groot geleerde doorging) vragen of hij de feestrede wel wilde opstellen. Deze voldeed hieraan door de le vering van het volgende opstel, dat, op den bedoelden dag, bij de eerste ontmoeting, door den rijksten boe renzoon werd voorgelezen. Tot dit einde had laatstgenoemde het maar in zijn pet vastgesteld; dit was te vens een middel om aan het ver plichte ontblooten der hoofden te herinneren Eerwaarde Heer en Vriend! «Namens de geachte kerkeraad en verdere gemeentenaren van G. meem ik de vrijheid u eerwaarde hier te visiteeren bij uwe benoeming tot predikant voor onze kerkvooral ook omdat wij gehoord hebben ueer- waarde in den laatsten tijd zulk eene slechte réputatie (standplaats!!) heeft gehad. Wat wij hier in onzen eenvoud uitspreken is onze oprechte meening.» Hier viel de serieuse predikant den spreker driftig in de rede met de vraag wat dat moest beduiden. Het licht ging voort«Ueerwaarde zal op deze kleine compromitatie (eerbetuiging1) wel niet voorbereid zijn geweest; wil ze ons toch niet euvel duiden.» «Maar wat wil je toch van me!» klonk het nu weer. En weer ver volgde het licht: «Wij wenschen ueerwaarde te nopen (vriendelijk verzoeken!!) om in onze gemeente het zuivere evangelie van Christus te verkondigen. En hiermede ver zoeken wij ueerwaarde beleefd ons te volgen naar G.» De dominé stond natuurlijk vreemd te kijken. «Och kom, maak noe geen komplementenwij sind mar boern; stap noe dolchies mar bij mien wief inne koetsewaagnzastet beter bij ons hebbn as'tet had heste, heur!» zei een oude diaken, die met zijn wagen de jongens te paard had vergezeld. GEftWD NIEUWS. De krijgsraad te Luik heeft Woensdag de deelnemers aan het duel, het «elk onlangs tusschen twee officieren heeft plaats gehad en waarin de officier van gezondheid Henri Praile, bij de tweede wisse ling van kogels, doodelijk getroffen nederviel, veroordeeldden duellant luitenant De Sauvage tot 3 maan den celstraf en 500 fr, boete en de vier getuigen tot eene week cel straf en 26 fr. boete. Opgave der tegenwoordig be staande Duitsche hoogescholen met de jaartallen hunner stichting: Praag 1348, Weenen 1365, Heidel- berg 1386, Leipzig 1409, Freiburg 1454, Greifswald 1456, Bazel 1460, München 1472, Tübingen 1477, Marburg 1527, Koningsbergen 1544, Jena 1558, Würzburg 1582, Gieszen 1607, Kiel 1665, Halle 1694, Bres- hier? vroeg hij. Neen, - antwoordde de kell ner, ik heb hen hier zelden ge zien, en eerlijk gezegd, zijn wij er ook niet erg op gesteld, hoewel zij veel verteren. Houd zulke bezoekers op een afstand, waarschuwde Alfred, zij bezorgen het hotel een slechten naam. Wij kunnen hun niet goed de deur wijzen, merkte de kellner schouderophalend aan. Omdat zij rijk zijn? Ja, natuurlijk! Dat moeten wij in aanmerking nemen. Wie is die mijnheer Rabenau? Een zeer rijk heer, ant woordde de kellner geheimzinnig. - Hij heeft nog kort geleden vau een oom geërfd, die onnoemelijk rijk moet geweest zijn, en'zijn vader heeft hem een jaar geleden ook een groot vermogen nagelaten. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2