POPWR MMS-1 4e Jaargang. Maandag 16 Augustus 1886. No. 953. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks eitgennmen Zen-en algemeene Feestdagen. ADYERTENTIËN: SPELEN. FEUILLETON. Het psticlit van Hotter Jam ALGEMEEN OVERZICHT. Yoor Haarlem per maand40 Cent». franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaeeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Heo fdag enten voor het Buitenland Compagnie Générale de jtublieite Etrangère O. L. DJ.UBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 3 Ibis Faubourg Montmartre ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eenta Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentién worden aangenomen tot 's middags IS uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal viusetm van hei Paviljoen. Ingang aan de Droefzyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang; 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebhem if nrtoea van diploma vrijeB toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde van het Paviljoen op liet terra». Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur, ea •tiender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk muteum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooial Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nnr. Toegang 25 conti per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaftl 5l galden Muteum der ttad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Üaiaeen kostelooB van 12i nnr, de sverige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. H V* museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vaa 11—8 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag ea Zaterdag van 1—4 uur. Stadbibliotheek Printenhof. Geopemi Woensdag en Zaterdag van 2—4 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. «Met wie men verkeerd, wordt men geëerd,» zegt een spreekwoord, dat zoo oud is als de weg naar Keulen, en een ander, niet minder oud, luidt: «Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet.» Leert bet eerste ons dus, dat iemand juist zoo gewaardeerd wordt als degenen, die bij als zijn vrienden behandelt, het andere zegt duidelijk, dat de om gang met slechte vrienden zedelijk en maatschappelijk voor onsnadee- lig werkt. Kan men in den regel dus naar zijn vrienden oordeelen, wie iemand is, op welk peil van ontwikkeling en beschaving bij staat, of hij mach tig en rijk is, niet minder waar is het, dat men een volk kan kennen uit de spelen, waarmee het zich onledig houdt en vermaakt, en niet alleen geheele volkeren, maar voor al het karakter van bijzondere per sonen, hun inborst en neigingen kan men daarnaar beoordeelen en dikwijls met de meeste juistheid. Uit de geschiedenis blijkt, dat volkeren, die nog in het tijdperk van hun opkomst of bloei verkeerden, ge woonlijk spelen kozen, die de spie ren staalden, hen aan ontberingen of buitengewone krachtsinspanning gewenden en hen aldus geschikt maakten voor den strijd. Het wor stelen, het wedloopen, het werpen met speer of lans, het rijden op ongezadelde en vurige paarden was bij alle krachtige volken van de oudheid zeer geliefd en algemeen in zwang; maar zoodra groöte ver overingen bij diezelfde volkeren de weelde deden toenemen en overvloed en onmatigheid in de plaats kwa men van eenvoud en soberheid, zoo- DOOB EW. AUG. KöNIG. 9) lie Hoofdstuk. Als hij iederen dag zoo leett als nu, zal hij dat wel spoedig door gebracht hebben. O, dat is nog niets, zeide de kellner lachend. Als ik wilde spreken, zou ik van elk dezer heeren geschiedenis sen kunnen vertellen, waarvan u de haren te berge rezen, maar.... Dankje, viel Alfred hem met een afwijzend gebaar in de rede, ik kan die wel begrijpen, en om de levenswijze dezer heeren bekom mer ik mij verder ook niet. dat de verwijfdheid haar toppunt bereikte, werden diezelfde spelen niet meer door het volk zelf maar door de slaven uitgevoerd. Traden b.v. de Romeinen eerst zel- ven in het strijdperk; zoodra ze de meesters der wereld geworden wa ren, vonden ze er meer behagen in toeschouwers dan deelnemers van die spelen te zijn. De overwonnenen voerden zij toen als slaven naar hun hoofdstad en daar, in het Colyseum, lieten zij hen als zwaardvechters tegen elkander optreden of genoten van den strijd der gevangen chris tenen tegen de wilde woudbewo ners, maar zeiven keken zij slechts toe. Krijgshaftige volkeren, voor wie oorlogsroem het grootste genoegen opleverde, oefenden zich immer in en vermaakten zich steeds met spe len, welke hun vaardigheid gaven in het krijgvoeren, en in woelige tijden lieten zelfs rustige volkereu zich daartoe vervoeren. De tour- nooien in de middeleeuwen, de spe len der schutters in de zoogenaamde doelens waren hiervan slechts uitin gen, en toen de Patriotten op het laatst der vorige eeuw, zoowel in de steden als op de dorpen, in hun vrijen tijd den wapenhandel leer den, was dit een spel dat de woe lingen dier tijden medebracht. Wanneer we den blik slaan op de meer vreedzame volksspelen, dan valt ons hierbij een groote verschei denheid in het oog. Een aantal hun ner staven bij uitnemendheid de waarheid onzer bewering, dat men den aard van volkeren en individuen aan hun spelen kan kennen. Het zoogenaamde «bekkesnijden», dat hier en daar bij feestelijke gelegen heden in den eenen of anderen achterhoek als spel dient, en waar bij de strijders met scherpgeslepen dubbeltjes elkanders gelaat miBVor- Is er nog iets van uwen dienst? Neen. De kellner verwijderde zich. Al fred at haastig een weinig; toen schoof hij het bord en de schotels op zijde in hem opbruisende drift liet hem geen rust. Nu, na de ontmoeting met den zoon van zijnen neef, moest hij vlug handelen; hij had besloten, reeds den volgenden morgen met den eer sten trein te vertrekken en dan da delijk het voorgenomen bezoek af te leggen. Eerst daarna kon hij over verdere stappen nadenken en een plan ont werpen. Ille Hoofdstuk. In de waarlijk bekoorlijke villa van Herman Frohberg was de fami lie om de ontbijttafel vereenigd. De heer des huizes, een eenigs- zins gebogen, magere gestalte, liep men, is nog een overblijfsel uit vroegeren tijd, toen ruwheid en los bandigheid den toon aangaven. Het «katkneppelen», het «palingtrek ken», waarvan onlaDg3 een uitvoe rige leschrijving gegeven is, het «hanengevecht», de «stierengevech ten» in Spanje getuigen van wreed heid bij degenen, die er behagen in scheppen daaraan deel te nemen of er toeschouwers van te zijn; die spelen kunnen in geen geval tot veredeling van het volk bijdragen, en daarom is het gelukkig, dat de hedendaagsche wetgeving ze in bij na alle landen verbiedt. «Brood en spelen!» Het eigen lijke Romeinsche volk was tevreden als het beide bezat, en zoolang een keizer mild was in het geven hier van, kon hij op den steun van het volk rekenen, doch ook nog in onzen tijd is de groote massa tevreden, als het geen gebrek lijdt en zich tevens in haar geliefkoosde spelen verlustigen kan. Zoolang aan de noodzakelijke eischen der maag vol daan wordt en er gelegenheid tot uitspanning bestaat, zal de lagere klasse des volks zich weinig met Eolitieke haaikloverijen, waarvan et weinig of niets weet, bezig houden. Dit begreep Napoleon III, die reusachtige werken deed uitvoe ren om de Fransche arbeiders aan werk en brood te helpen en tege lijkertijd luisterrijke openbare spelen gaf; daaraan vooral dankt hij de gunst, waarin hij jarenlang bij zijn onderdanen stond. Behalve de spelen, waarbij de bloedige uitslag de toeschouwers het meest vermaakt eu die dus daarom alleen reeds zijn af te keuren, zijn er nog een aantal andere, die zeker niet pleiten voor de groote bescha ving der deelnemers en toeschou wers. Op zich zeiven echter zijn zij met zichtbare opgewondenheid op het zachte tapijt heen en weer; zijn nog altijd schoone en statige vrouw, die nog in elegant morgentoilet was, lag achterover in de gepolsterde ca napé geleund, en Hulda, die zelfs in haar eenvoudig morgenkleedje een verblindende schoonheid moest genoemd worden, luisterde met ge spannen aandacht naar het verslag, dat Frederik over zijn ontmoeting met Alfred gaf, waarbij hij natuur lijk alle schuld van zich afwierp en zich zelf als de beleedigde partij voorstelde. Ik weet niet, waar ik hem voor houden moet, besloot hij zijn mededeeling, maar ik geloof, dat hij een bedrieger is. De oude heer was bij het venster blijven staan; hij zag zwijgend in den tuin, die reeds hier en daar een herfsttint had aangenomen. Dat zou toch ongehoord zijn! zeide mevrouw Frohherg met een een onschuldig vermaak en dienen hoofdzakelijk om den lachlust van het publiek op te wekken. Het zooge naamde «puitrijden» ten plattelande, waarbij kikvorschen op een krui wagen naar een bepaalde plaats moeten gebracht worden en de vlugge springers telkens trachten te ontsnappende wedloopen in Vlaan deren door oude vrouwen, welke varkens aan den staart vasthouden en ze aldus naar het einde der baan moeten geleiden; tobbespel, zakloo- pen en meer andere kunnen tot deze categorie gerekend worden. E- zijn gelukkig andere spelen, en tegenwoordig komen ze meer en meer in zwang, waarbij noch bet bloedige noch het lachverwekkende op den voorgrond treden, maar waar bij spierkracht en behendigheid hoofdzaak zijn en het uitlokkende er van uitmaken. Raketten is mijn lust! 'k zie graag in de open lucht Die witte veders in haar sierelijke vlucht 'k Mag graag den lichten bal, met op gewonden slagen In 't dichtgelokte blond der lieve Part ner jagen Zoo zong de Genestet reeds in 1847 en nog altijd maakt dit spel, door de Engelschen zoo geliefd, hier meer en meer opgang. Wed loopen te voet, te paard of op snel- wielers kunnen evenzeer op de volks gunst rekenen en bij feestelijke ge legenheden is men er tegenwoordig meestal op uit, het volk door zulke spelen te vermaken, die niets kwet- sends voor het oog of stuitends voor het gevoel in zich bevattende vereenigingen tot veredeling van volksvermakelijkheden danken daar aan vooral hun populariteit, omdat zij bet volk aangenaam weten bezig te houden en tegelijk den meeront- uitvorschenden blik op haren echt genoot. - Zulk een bedrieger moet men met alle kracht het hoofd bie den. Hij zou zelfs op onzen naam schulden kunen maken. Om deze mogelijkheid bekom mer ik mij niet veel, viel Froh berg haar in de rede, en er lag iets in den klank zijner stem, wat zijn toehoorders bevreemdde, wie zich door een bedrieger wil laten beet nemen, mag het, wat mij betreft, doen; ik ben voor zulk een bedrog niet verantwoordelijk. Maar, lieve mama, weten wij dan, of wij de eenige menschen op de wereld zijn, die Frohberg hee- ten zeide Hulda met kinderlijke ongedwongenheid. Die vreemde heer kan toch in allen geval wel een verre bloedverwant van ons zijn. Onmogelijk! bracht Fre derik hiertegen in. Vader had slechts één neef, die in het krank zinnigengesticht gestorven is en geen wikkelden geen reden tot ergernis geven. In het algemeen kan men gerust zeggen, dat ieder mensch zijn in borst doet kennen door het spel, dat hij beoefent. Ernstige lieden en denkers houden van schaken en zulken spelen met de kaart, die in spanning des geestes eischen. Gezonde en krachtige menschen scheppen het meest behagen in lichaamsoefeningenlevenslustigen personen is zang en dans even nood zakelijk als voedsel; verkwisters zitten aan de speeltafel of dobbelen met de kaart om grof geldgierig aards evenwel kunnen niet tegen hun verlies en zijn tijdens het spel, als de fortuin niet met hen is, wre velig en onuitstaanbaar; zenuwach tige personen en zij, die zich zelden of nooit met het spel, welk dan ook, bezighouden, verraden dit dadelijk, begaan, evenals Pieter Stastok bij het potspelen, allerlei onhandighe den en toonen zich zoo onbeholpen mogelijk, terwijl twistzoekers en twiststokers ook bij het spelen hun aard niet verloochenen, maar echte spelbrekers zijnSw. De Belgische werkmanspartij denkt morgen 50,000 personen aan hare betooging te Brussel te doen deelnemen; doch men gelooft niet dat dit cijfer bereikt zal wor den. Alles doet verwachten dat de dag zonder wanordelijkheden zal voorbijgaanmen vreest slechts voor den avond, en wel met het oog op het Brusselsche gepeupel, dat rust verstoringen zou kunnen teweeg brengen na het vertrek der werk lieden. De stoet zal langs de voor naamste straten en boulevards trek- kinderen heeft nagelaten. De oude heer haalde diep adem, zijn gelaat werd hoe langer hoe meer bewolkt. Wij zullen zien, als hij zelf komt, zeide hij, tot zoolang kunnen wij met ons oordeel wachten. Hij zette zijne wandeling weder voort, en het gesprek nam nu een andere wending. Mevrouw Frohberg begon te spre ken over de aanstaande winterver makelijkheden; zij berekende nu reeds, wat nog moest worden aan geschaft om overeenkomstig rang en stand te verschijnen; zij ontwierp plannen voor de feesten, die zij zelf de bevriende families wilde geven en noemde reeds de namen van alle personen, die daartoe uitgenoodigd zouden worden. Dat het noodlot haar kon tegen werken en al hare schoone plannen in duigen doen vallen, daaraan dacht zij in de verste verte niet; rijke

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1