BINNENLAND. ken, waar opstopping onmogelijk is. De burgemeester beeft de geheele burgerwacht opgeroepen, die, met de voorsteden meegerekend, 6000 man sterk is. Hij beschikt over 600 man gendarmen, terwijl bet Brus- selscbe garnizoen, 6000 man sterk, gereed zal staan om oogenblikke- lijk uit te rukken. Bovendien zul len ook de garnizoenen der nabu rige steden zich marschvaardig hou den. De koning zal morgenochtend verscheidene plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van de nationale feesten. Het proces tegen de Engelsche socialisten Williams en Mainwaring, aangeklaagd van het verkeer op den openbaren weg te hebben verhin derd, is gisteren afgeloopen. De jury heeft de aangeklaagden schul dig verklaard. Den veroordeelden werd bevolen elk eene cautie te stellen van 20 pd. st. en bovendien nog andere waarborgen te geven voor een goed gedrag in het ver volg. Te Belfast werd Vrijdag de rust iet verstoord, en men houdt het er voor dat het gepeupel voorioopig vechtens genoeg heeft gehad. Er zijn dan nu ook, behalve 1500 kon stabels, een 3500 man troepen in de stad. De veroordeeling van de Fran- sche anarchisten Louise Michel tot 4 maanden gevangenisstraf is het gevolg van hetgeen zij den 3den Mei jl. in eene volksvergadering in het Chateau d'Eau-theater gespro ken heeft. Zij noemde toen de leden der Regee ring moordenaars, waarmede gehan deld moest worden gelijk moorde naars verdienen«in het water met die lieden!» Het Hof, Donderdag uitspraak doende, zag daarin aan sporing tot moord, waartegen de wet van 29 Juli 1881 eene straf van 6 tot 12 maanden gevangenis bedreigt; haar tot 4 maanden veroordeelende, heeft het Hof dus verzachtende om- omstandigheden in aanmerking ge nomen. Te gelijk met Louise Michel stonden drie harer geestverwanten terecht, die in dezelfde bijeenkomst dergelijke taal voerden en eveneens veroordeeld zijn tot straffen, ver schillende van 4 tot 6 maanden gevangenis. Volgens de laatste uit Tonkin te Parijs ontvangen berichten lijdt de resident-generaal, de heer Paul Bert, aan eene vrij ernstige dyssen- terie, die hein wellicht zeer spoedig zal noodzaken zijn betrekking neder te leggen. Tevens is de tijding ontvangen van het overlijden van den directeur van het militair hos pitaal te Haï-Phong, luitenant-ko lonel Zuber, officier van het legioen van eer, in den ouderdom van 39 jaren. De overledene stond bij zijn korps hoog aangeschreven. Generaal Négrier die bij de affaire van Lang- Son zwaar gekwetst werd, heeft voor een groot deel aan de uitste kende behandeling van dr. Zuber zijn geheel herstel te danken. Men meldt uit RomeDe Paus heeft uit Weenen eene vertrouwe lijke mededeeling ontvangen, waarin hem de verzekering gegeven wordt, dat er in de bijeenkomst tusschen de beide keizers te Gastein rekening gehouden is met den toestand van den Heiligen Stoel. Z. H. heeft aan menschen meenen in den regel, dat zij met hun geld ieder beletsel uit den weg kunnen ruimen, ja zelfs den wil der Voorzienigheid kunnen trotseeren. Wanneer ook soms een plotseling sterfgeval, als een blik semstraal uit een helderen hemel, hen herinnert, dat er een macht over hen heerscht, waartegen stapels goud niets vermogen, zij vergeten deze vermaning spoedig weer. Rabenau en Wetter moeten niet vergeten worden, zeide Erederik, toen zijn m.eder de lijst der uit te noodigen gasten geëindigd had—de beide heeren zijn mijn bijzondere vrienden, en het is wel te voorzien, dat het bij de rijke keus van da mes, aan heeren ontbreken zal. Mijnheer Rabenau is in allen geval in de voornaamste kringen zeer gezien,antwoordde de schoone vrouw peinzend, het zou voor ons een eer zijn, als wij onze salons voor hem openstelden. de heide keizers daarvoor Zijn dank betuigd. Haarlem, 14 Augustus 1886. Door J. H. Swaarherg is aan het gemeentebestuur alhier vergunning gevraagd tot het oprichten Van eene broodbakkerij in het perceel Oude Groenmarkt 22. Bij beschikking van den Mi nister van Waterstaat enz. is den commies 4de klasse bij de Admi nistratie der Posterijen J. Moulijn het postkantoor alhier tot stand plaats aangewezen. Z. M. de Koning van Portugal gebruikte gisteren te Amsterdam bij den heer Rosenthal, consul-ge neraal van Portugal aldaar, het ontbijt, bezichtigde vervolgens de schilderijen-collectie van jhr. Six en daarna de diamantslijperij van Ge broeders Koster, waar de heer Alexan der Daniels den hoogen bezoeker over de bewerking van het diamant inlichtte. Z. M. vertrok te 5 ure over Hamburg naar Zweden. Eene groote menigte belang stellenden was Donderdag aan het station te Baarn, om getuige te zijn van de aankomst van den Koning van Portugal. Te 5.20 arriveerde onze Koning, gezeten in een gala- rijtuig, met 4 paarden bespannen, om den hoogen gast te komen af halen. Een geruimen tijd bleven zij op het perron, om elkander te be- graeten en de heeren van het ge volg aan elkander voor te stellen. Eindelijk nam men plaats in de rijtuigen en reed men naar Soest- dijk. Te 8.30 is de Koning van Portugal met gevolg weder naar de hoofdstad teruggekeerd. Meer uitvoerig meldt het D. v. Zh. en 's-Gr. omtrent dit bezoek: Z. M. de Koning van Portugal, gis teren namiddag te 4 u. 45 m. van het centraalstation te Amsterdam met den Hd. door onzen Koning aangeboden koninklijken extra-trein vertrokken, kwam tegen 5 u. 25 m. aan het station te Baarn aan, alwaar Ko ning Dom Luiz door Zijn Konink lijken gastheer op het perron werd opgewacht en hartelijk verwelkomd. Z. M. de Koning der Nederlan den droeg het grootkruis met het groote lint van de Portugeesche orde van den Toren en het Zwaard en Z. M. de Koning van Portugal het grootkruis met het groote lint der orde van den Nederlandschen Leeuw. Na wederzijdsche voorstelling van het gevolg der beide Koningen, na men Hunne Majesteiten in den open, met vier h la daumont bereden paarden bespannen landau plaats, met den Portugeeschen gezant burg graaf Pindella en den grootmeester graaf Schimmelpenninck van Nijen- huis; terwijl de overige heeren in drie open hofrijtuigen volgden en zoo het hooge gezelschap naar het koninklijk paleis Soestdijk werd overgebracht. Aldaar werden HH. MM. door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina op het bordes van de stoep aan den ingang van het paleis opgewacht en begroet. Aan het diner was Z. M. de Ko ning van Portugal geplaatst tus schen HH. MM. den Koning en de Koningin, terwijl H. K. H. Prinses Wilhelmina ter linkerzijde van haar koninklijken vader en naast H. M. Wat denkt gij er van? wendde Frederik zich tot zijne zus ter, uit wier schoone oogen hem zulk een ernstigen, bijna verwijten den blik trof, dat hij verlegen de oogen neersloeg. Ik wil het u openhartig zeg gen, Frederik, antwoordde zij. Mijnheer Rabenau valt niet in mijn smaak. Er ligt iets in zijn blik, dat mij tegenstaat, iets sluws, iets kouds; en dan hebben eenige uitdrukkingen, die hij zich in mijne tegenwoordigheid, misschien ondoor dacht, liet ontvallen, mij doen zien, dat hij geen gevoel en geen recht schapen karakter bezit. Voor zulke menschen kan ik niet in geestdrift ontgloeien, ik zie hem niet graag in mijn nabijheid. Gij oordeelt toch wel wat streng, bracht hare moeder daar tegen in. In geen geval kunnen wij Ra benau t'huis laten,zeide dejonge de Koningin de Portugeesche ge zant gezeten waren. Ongeveer kwartier over acht uren verlieten HH. MM. de beide Koningen met Hdr. gevolg weder het Koninklijk paleis, evenals bij de aankomst in open hofrijtuigen gezeten, nadat H. M. de Koningin Haar Koninklijken gast tot op de stoep van de trap buiten het paleis uitgeleide gedaan en daar van Z. M. afscheid genomen had. Z. M. de Koning vergezelde den Koning van Portugal tot aan het instijgen in den koninklijken trein, waar door beiden soevereinen op de meest hartelijke wijze van elkander werd afscheid genomen. Naar wij vernemen, is aan het ministerie van justitie een nieuw wetsontwerp op den kinderarbeid gereed, dat de regeering voornemens was spoedig aan de Staten-Generaal in te zenden. Tengevolge van het voorstel van de heeren Goeman Borgesius en an deren tot het houden van eene en quête omtrent het tegengaan van overmatigen arbeid, oordeelt de re geering dit wetsontwerp niet te kunnen indienen, alvorens de en quête is afgeloopen. (IV. R. C.) Door den burgemeester van Amsterdam is in een vleiend schrij ven aan den kolonel plaatselijken commandant den dank gebracht aan het geheele garnizoen, voor de ver vulling zijner zware en moeielijke plichten bij de beteugeling der plaats gehad hebbende ongeregeldheden. In dat schrijven wordt vooral hulde gebracht aan het spoedig, kalm en bezadigd optreden, waar door het gebruik der wapenen tot de striktste noodzakelijkheid werd beperkt, en dus veel onheil voor de ingezetenen is voorkomen. Dit bewijs van hooge waardee ring is bij garnizoensorder aan de troepen medegedeeld, met last, dit op drie achtereenvolgende middag appels te doen voorlezen. Onder leiding van den be kwamen sectie-ingenieur bij de staats spoorwegen, den heer Beunke, had gisteren nacht te Bokstel de uit voering plaats van een zeer gewoon, maar door de omstandigheden, waar onder het plaats hebben moest, zeer belangrijk werk. Het zoogenaamde kruis, eene vereeniging van wissels, die de verschillende spoorweglijnen met elkander in contact stelt, moest geheel worden vernieuwd, zonder dat het verkeer gestremd werd. Na dat het stationsterrein electrisch was verlicht, begon een 50 tal ar beiders onder leiding van ingenieur en opzichters ten elf uur het werk en circa vijf uur later werd het nieuwe door den eersten morgen- trein bereden. Voor oningewijden is er niets ge schied, maar wie kennis van zaken heeft, weet, dat de uitvoering van dit werk, dat weken van voorberei ding heeft gekost, eene proeve hee- ten mag van wetenschappelijken arbeid, met goed overleg gepaard. Naar aan het Nieuws wordt medegedeeld, heeft de Transvaalsche regeering zich opnieuw tot de onze gewend, met verzoek om een paar flinke ambtenaren van de Rijks-te- legraaf aan te wijzen die genegen zouden zijn naar Transvaal over te gaan. Schitterend zijn echter de aanbiedingen der jonge republiek niet, 200 pond traktement en geen vergoeding voor de reis. Door de rijksambtenaren te Oud man, die zich in stilte reeds ver heugde over de te winnen wedden schap, hij heeft mij gisteren ge zegd, dat hij dezer dagen de eer zou hebben, u zijn opwachting te maken. Mevrouw Frohberg knikte ge nadig. Daarmede zou mijnheer Ra benau de voorwaarde vervullen, die ik aan deze uitnoodiging verbinden moet, antwoordde zij. Dien anderen heer ken ik niet. Wetter? vroeg Frederik, schouderophalend. Hij is een zeer interessant jongmensch. Rijk? Dat juist niet, maar hij heeft een goed bestaan. Hij is bijzonder geschikt voor ceremoniemeester, en ik geloof, dat hij dat ondankbare, moeilijke postje gaarne aanvaarden en u volkomen tevreden stellen zou. Maar wij kunnen daarmee toch niet den eersten den besten belas- Vroenhoven (Limburg) zijn aange haald 29 biggen, die men had ge tracht frauduleus uit België in te voeren. Ook de kar en het paard, waarmede de verboden invoer plaats had, zijn in beslag genomen. Geheel afgescheiden van den persoon, dien het geldt, kon t de redacteur van de LandiCt. er tegen op, dat het toezicht op de landbouw scholen is opgedragen aan den nieuw benoemden inspecteur van het mid delbaar onderwijs, Dr. Van Eyk. Hij had verwacht, dat Dr. Van Aken met dit toezicht belast zou worden, omdat deze althans als doc tor in de wis- en natuurkundige wetenschappen geen vreemdeling is, terwijl Dr. Van Eyk er, ook krach tens zijn titeldoctor in de theolo gie, nooit iets mee te maken had. Naar men meldt, zijn de wees jongens uit Neerbosch afkomstig, die in der tijd naar de Transvaal vertrokken, weder op reis naar Ne derland; door den heer Van 'tLin- denhout zijn zij daartoe in staat gesteld. Weder is, ditmaal in de Linden- straat, te Amsterdam een pistool schot gelost, waardoor gelukkig nie mand werd getroffen. De dader bleef onbekend. Vermoedelijk heeft men den onruststoker die in de O. Z. Kapelsteeg pistoolschoten loste, in hechtenis genomen. Het bij hem gevonden pistool is in beslag ge nomen. Er worden (zegt het Uil) we der onrustbarende geruchten ver spreid over de werking van den aangeplempten grond in het IJ te Amsterdam (stations-eilanden. De Ruyterkade.) Reeds lang is er in die gronden eenige werking te be speuren, gelijk blijkt uit de verzak king der bekapping van het nieuwe stati.on, de scheuren in de viaduc ten en van een muur van een huis aan de De Ruyterkade. Gelijk echter sedeit jaren reeds door bevoegde beoordeelaars is ver klaard en ons heden opnieuw is verzekerd, zijn deze verschijnselen, welke in onze stad bij alle aange plempte gronden worden waarge nomen, niet van dien aard, om on rust te wekken, zoowel voor de be rijdbaarheid der viaducten als voor de soliditeit der huizen aan de De Ruyterkade.. Op geregelde tijden worden de scheuren in de viaduc ten nagegaan en rapporten opge zonden aan de bevoegde autoriteit, en het is niet aan te nemen, dat de regeering, die voortdurend volle dig en afdoende wordt ingelicht, een zoo belangrijk spoorwegverkeer over dat bouwwerk zou toelaten, indien daarin eenig gevaar was ge- gelegen. Hoeveel te minder is het gevaar voor eene woning, waarin zich enkele scheuren in het met selwerk vertoonen. Ook uit de re sultaten van het onderzoek naar de verzakking der bekapping is geble ken, dat dienaangaande in den aan vang overdreven geruchten zijn ver spreid. Laat ons er bijvoegen, dat van de tien huizen te Amsterdam negen hier en daar een scheur hebben, in de meeste gevallen netjes bijge werkt of onder cement begraven. Een politie-agent nameergis- terennacht in de Warmoesstraat, te Amsterdam, een man in bewaring van een hoogst ongunstig uiterlijk en gedeeltelijk in vrouwengoed ge kleed. Een nader onderzoek bracht ten. Het is een eerepost. Waarmee men weinig eer en dank inlegt, - zeide Frederik be daard, men kan het onmogelijk iedefeen naar den zin maken. Ove rigens sta ik voor hem in; hij be weegt zich gemakkelijk en is daarbij zeer goedhartig; men kan gerust alles van hem vergen, als men hem met een uitnoodiging vereert. De oude heer was blijven staan; zijn onrustige, wantrouwende blik bleef doordringend op den jongen man gevestigd. Gij zoudt met die twee heeren uw drinkgelagen hier wel voort willen zetten, zeide hij op scher pen toon. Denk niet, dat ik zoo iets zou dulden. Ik heb weer lan gen tijd gezwegen, Frederik, maar u desniettemin gadegeslagen het doet mij leed, u te moeten zeggen, dat ik volstrekt niet tevreden over u ben. De jonge man lachte spottend. aan het licht, dat hij bedoelde rrou- wenkleederen gestolen had. Donderdag namiddag zat eene jonge vrouw, in hoogst zwangeren toestand, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pak huis op den Singel (Appelenmarkt) te Amsterdam. Een heer die voor bijkwam en aan een der lieden, die zich om de vrouw verzameld had den, vroegWat scheelt ditmensch,» kreeg ten antwoord: «Zij is ver moeid en rust hier wat uit.» Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, die men ook onder de nieuws gierigen telde, of deze aan de vrouw eens wilde vragen of zij wellicht ook honger had.» Toen haar die vraag gedaan werd, begon zij te weenen. Men bracht haar en haar kind in het pakhuis, waarna in een oogenblik zooveel brood met vleesch, melk en koffie bijeen was, dat de vrouw en haar kind verzadigd zijn de, nog eenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusschen was een man, aan de markt werkzaam, met eene kom de geheele markt rond gegaan, om giften voor deze ongelukkige, die in de Oostenbur gervoorstraat thuis behoorde, in te zamelen. De vrouw vertelde dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haar man sedert Februari werkeloos was geweest, en zij geleefd hadden door verkoop van hun inboedel, die geheel verdwenen was. Na de ont vangst van de collecte, die vrij aan zienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. Woensdag overleed in het Binnengasthuis te Amsterdam weder een slachtoffer van het oproer. De man heet C. Drayer, wonende in de Van Heemskerkstraat 132, en had den leeftijd van 59 jaar bereikt. Hij was op den noodlottigen Maandag op de Zaterdagschebrug, voor de 2e Goudsbloemstraat, door een kogel in de rechterdij getroffen en had zeer veel bloedverlies geleden. De man laat eene vrouw en een zoon na. Te Hilversum reed Donderdag avond een koetsier, zonder acht te geven op het roode licht, de Lan- gestraat in, opgebroken voor het leggen der buizen van de waterlei ding. Bij het keeren stortte het paard in de kuil, het rijtuig sloeg om en brak en een drietal perso nen werd ernstig gewond. Te Nieuwersluis arriveerde Don derdagochtend op zijn oefeningstocht omstreeks half twaalf, de rijdende pontontrein. De commandant, kapi tein Naeflf, had de welwillendheid, in de nabijheid der Pupillenschool de Vecht te doen overbruggen, ter wijl de pupillen door hun directeur in de gelegenheid werden gesteld, dat werk van nabij gade te slaan. De overbrugging der rivier, die op het gekozen punt eene breedte heeft van 55 M., werd in minder dan een uur tijds volbracht. Aardig was het, te zien welk een schik de pupillen hadden, toen zij en corps herhaaldelijk over de pas geslagen brug mochten marcheeren. Te Vucht kwam Donderdag een oude gepensioneerde te dicht bij een molen, met het ongelukkig ge volg dat hij een klap van een der wieken kreeg. Met eene ernstige wonde aan het achterhoofd werd hij opgenomen. Zijn toestand is zorgvol. Men heeft zeker weer kwaad van mij gesproken, zeide hij. Ik spreek uit eigen waarne ming. Dan neemt u alles te hoog op. U zijt ook eens jong geweest... Maar ik was nooit, zoolang ik leef, een verkwister. Als u op dien toon tot mij spreekt, is het beter, dat ik mij niet verdedig, wij besparen daardoor ons beiden onnoodige opwinding. Frederik! zeide Hulda op smeekenden toon. Het is alles te vergeefs! zuchtte Frohberg. Hij wil niet hooren; hij snelt met open armen zijn verderf te ge- moet. Later zal het hem spijten, mijn raad niet opgevolgd te hebben. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2