4e Jaargang. Dinsdag 17 Augustus 1886. No. 954. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADYERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psMt ra loiter Jam BINNENLAND. popu niiins- h foor Haarlem per maand 40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreazeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de xublicite Etrangère O. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., F ar ij t, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent»; Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen totmiddags IS uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van Hei Paviljoen. Ingang aan de Draefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben tf i nftoea van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van het Pariljoeu op het terras. Geop, dag. v 10—4 UHr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea •fil der Nederlaudsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedeni», vooial van0 Nederland en meer bijzonder van het Haarlemnche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelgk», uitgenomen Zaterdag, Zon- oa Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 coat» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaa* K 1 vulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 10r—8 sur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op E duzen kosteloos 'van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent» per persoon. Kinderen banedon de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-- tuurrx museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag on Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Wo»n*dag en Zaterdag van 2—4 nar. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinidag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Ondegroenraarkü vrij. De luitenant-generaal Van der Smissen heeft Vrijdag de militaire autoriteiten Tan het Brusselsehe garnizoen bij zich ontvangen, en algemeene bevelen voor gisteren ge geven. De troepen zouden in de kazernes geconsigneerd zijnten einde, zoo noodig, terstond te kun nen worden gebruikt. Alle militaire maatregelen voor den dag van gisteren waren dus definitief vastgesteld. Twee regi menten waren uit Antwerpen aan gekomen. De roode vlag zou wor den toegelaten, maar in geval van onlusten zouden de gestrengste maat regelen worden genomen. De betooging is zonder éénige wanorde afgeluopen. Alle bepaalde zich tot eenige kreten en min of meer oproerige liedjes. Het aantal deel nemers beliep ongeveer 10,000, een groot verschil met de vroeger op gegeven vermoedelijke cijfers. De Engelsche regeering heeft, volgens berichten uit Samoa, het pro tectoraat aanvaard over de Elice- eilanden in de Stille Zuidzee. Deze kleine groep ligt ten Noorden van de Samoa-eiianden en ten Oosten van Nieuw-Guinea. De Times verneemt dat het Kabinet Vrijdag besloten heeft, van het houden eener najaarszitting af te zien en het Parlement na afloop van de huidige zitting tot einde Januari te verdagen. Een commissie uit het mini sterie is benoemd om te beraadsla gen over de Iersche zaken. In den Zaterdagmorgen gehou den Fransehen ministerraad kon DOOB EW. AUG. KöNIG. 10) Ille Hoofdstuk. Nu, nu, zoo erg zal het niet zijn, zeide de schoone vrouw vergoelijkend. Frederik kan zich als onze zoon toch altijd meer ver oorloven dan ieder ander, die de middelen daartoe niet bezit, en wij kunnen ook niet verlangen, dat hij zich aan alles onttrekt. Dat verlang ik volstrekt niet, antwoordde de oude heer op eenigs- zins bitteren knorrigen toon, ik heb er volstrekt niets tegen, dat een jongmensch van Frederik's leeftijd in gezellige kringen ontspanning en digde Freycinet aan, dat de Paus nog geen definitief besluit heeft ge nomen aangaande de zending van een legaat naar Peking. De onder handelingen hierover duren nog voort. Het Arabische blad Moebashar meldt, dat de Sultan en de Khe dive beiden van meening zijn dat Dongola heroverd moet worden, en dat dientengevolge eene kleine Engelsche expeditie, met een tien tal Egyptische en eenige neger regimenten naar Dongola zullen ver trekken, ten einde deze plaats voor goed in bezit te nemen. De broeder van den Khedive, Ibrahim Pacha, zoude aan deze expeditie deelnemen. De oud-senator en rechtsgeleerde Macdonald is ijlings naar Washing ton vertrokken. Naar men verzekert, wordt hij door de regeering der Vereenigde Staten belast met eene buitengewone zending naar Mexico, om daar met den president te on derhandelen over het bijleggen van het geschil over de zaak-Cutting. Haarlem, 16 Augustus 1886. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft zich tot Gedepu teerde Staten der verschillende provinciën gewend met een schrijven waarin hij er op aandringt, om met het oog op de kosten bij gevallen van besmettelijke ziekten zooveel mogelijk over te gaan tot ontsmet ting en zoo weinig mogelijk tot onteigening. De Burggraaf De Pendilla, gezant van Portugal en baron San Pedro, eerste secretaris van de Por- tugeesche legatie, die hun soeverein verstrooiing zoekt; zelfs wanneer het daarbij nu en dan ook vroolijk toe gaat, zeg ik daar nog geen woord van. Maar daarvoor verlang ik, dat zulk een jongmensch over dag nut tig bezig is, en aan bezigheden zou het voor Frederik op onze goederen niet ontbreken. Ik heb eerst lang gewenscht, dat hij het zelfstandig bestuur van een der goederen zou aanvaarden; het zou ook voor hem zelf wensehelijk zijn, als hij zijne kennis in de landhuishoudkunde uit breidde voor uitspanning blijft dan nog steeds tijd genoeg over. Maar het schijnt, dat mijn wensch niet vervuld zal worden, en dat mij dit ergert, kan niemand mij kwalijk nemen. Frederik keek lachend ziin moe der aan, alsof hij haar wilde vra gen, wat zij wel van deze morgen- preek vond, en daar zij als ant woord op dezen blik de schouders ophaalde, deed hij hetzelfde. tot de Duitsche grenzen hebben be geleid, zijn te'sHage teruggekeerd, vergezeld van graaf de Silva, die van 's Konings reis in Engeland ea Nederland aan de Portugeesche pers verslag geeft. Allen zijn in het hotel Den Ouden Doelen afgestapt. Baron San Pedro keert einde Au gustus naar Lissabon terug. Waarschijnlijk zullen de bij de marine tot nu toe verstrekte kurken zwemgordels door een doel matiger soort zwemvesten vervan gen worden. {Held Ct.) Een klerk bij een der depar tementen van algemeen bestuur is, omdat hij een afbeelding heeft ge maakt van de Ruïne vauBrederode in postzegels, benoemd tot ridder in de orde van den bevrijder Simon Bolivar!! Naar aanleiding van het overlij den van den ontvanger der rijksbelas tingen te Haarlemmermeer, worden er pogingen aangewend om te Aalsmeer, thans tot Haarlemmermeer behooren- de, een eigen kantoor te verkrijgen.Het gemeentebestuur, alsmede een groot aantal ingezetenen hebben in dien geest verzoekschriften bij de hooge regeering ingezonden. Laatstge noemde gemeente, die zeer uitge strekt is en ongeveer 5000 zielen telt, zou er zeer bij gebaat zijn, indien er termen konden gevonden worden aan dit verzoek te voldoen. De gelegenheid, die het Rijk thans geeft aan de belastingschuldigen aldaar om hunne gelden te storten, is zoo slecht mogeiijk. Slechts één maal in de maand houdt de rijks ontvanger zitting, van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren, in eene her berg. Gedurende al dien tijd ver dringt men zich dan in dit lokaal, om toegelaten te worden. Soms gebeurt het, dat zij die niet Papa heeft gelijk, zeide Hulda, het zou uw plicht zijn de zorgen, die op zijne schouders rusten, met hem te deelen. Als die zorgen zoo groot zijn, kan men een rentmeester nemen! antwoordde Frederik onverschillig. De oude heer zag hem strak aan hij vond in het eerste oogenblik geen woorden om zijn ergenis over dezen openlijken hoon uit te drukken. Wij zullen daarover in mijne studeerkamer verder spreken, zeide hij na een poos met bevende stem; volg mij. Bij alle onverschilligheid omtrent de wenschen van zijn vader, waagde Frederik het toch niet, zich tegen dit bevel te verzetten. Hij stond langzaam op en dronk even bedaard zijn kop thee uit. Ik zou wel eens willen weten, wie mij hij hem zwart gemaakt heeft, zeide hij, maar het is goed, dat het eenmaal zoover komt, al te brutaal zijn en zich wat ach teraf houden, vóór den middag een paar uur wachteo, dan naar huis gaan om te eten, en daarna opnieuw beproeven hunne penningen kwijt te worden. Het gebeurt, dat men van tien tot vier uren zich mag zitten vervelen. Het is dan ook niet te verwon deren, dat de ontvanger een groot aantal kinderen in zijn kantoor ziet: die kunnen beter dan hunne ouders eenen dag met geduldig wachten doorbrengen. Meermalen is er geklaagd over de onhebbelijkheid om bankbiljetten met stempels te overladen. Deze nare gewoonte brengt veel schade toe aan de bank In het 5-jarig tijdperk 1879/84 moesten 622,000 biljetten meer bui ten dienst gesteld worden, dan in het vorige 5-jarige 1874/79. De meesten hadden hunne onbruikbaar heid aan het stempelen te denken. Eene bijzonderheid, die in de «mededeelingen betreffende de Ne- derlandsche bank» door Mr. J. F. B. Baert aan 't licht gebracht wordt, verdient opzettelijke melding: «De namen, die men op de gestempelde biljetten vond, waren meestal die van gefailleerde of insolvente firma's. Wij gelooven, dat niets beter zal werken, om het misbruik van het bestempelen der bankbiljetten uit te roeien, dan de algemeene versprei ding van deze bijzonderheid. Gisteren avond 'is er aan den Ringdijk te Haarlemmermeer hij Halfweg hevig gevochten. Eenige personen kregen twist, met dat ge volg dat de messen werden getrok ken en een hunner een vrij diepe wonde aan den hals ontring en ook anderen der vechtershazen verwon dingen opdeden. De eenige politie daar aanwezig was de Rijksveld wachter van Hafweg, en deze had groote moeite de vechtenden te schei den, maar arresteerde ten slotte toch twee der belhamels en maakte voorts procesverbaal op. Er is in die plaats groot gebrek aan politie. Men meldt ons uit Houtrijk en Polanen Alhier en te Sloterdijk doen zich eenige gevallen van roodvonk voor. In deze laatste plaats stierven in de afgeleopen week drie kinderen uit één gezin aan deze ziekte. Een bewoner der Utrechtsche- straat te Amsterdam deed Vrijdag avond de minder aangename ont dekking, dat hem uit eene lade van zijn schrijfbureau de som van f 165 was ontvreemd. Hij deed onmiddel lijk van den diefstal aangifte en gaf als zijn vermoeden te kennen, dat zijne vorige 19jarige dientbode, die juist geheel onverwacht haar dienst had verlaten, de schuldige was. De volgende week zullen op aanvraag van heeren patroons voor hunne knechts werkmanskaarten b f 0,25 te verkrijgen zijn om de Bakkerij-Tentoonstilling te Amster dam te bezoeken. Bovendien is het comité van plan gedurende deze week een aantal kin deren der verschillende weeshuizen gratis in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te bezichtigen. Twee brouwersknechts raak ten Vrijdagmiddag in de Heineken's bierbrouwerij te Amsterdam met elkander slaags. De politie kwam tusschenbeide en de een werd naar het bureau der 3e sectie, de ander, aan het hoofd verwond, naar het Binnengasthuis gebracht. Bij fouil- deze afhankelijkheid is onverdra- gelijk. Geef toe, Frederik, riep zijne moeder hem na. Vergeet niet, dat hij uw va der is, voegde Hulda er hij. De jonge man antwoordde niets op deze vermaningenmet lachend gelaat trad hij zijns vaders vertrek binnenmaar deze vroolijkheid was toch slechts gehuicheld en verdween bij den eersten blik op het som bere, dreigende gelaat van den ouden heer, die met een gebiedenden wenk op een stoel wees. Gij hebt gehoord, wat ik u zeide, hernam Frohberg, ik verlang ten stelligste, dat gij van levenswijze verandert. Gij zult bin nenkort het bestuur aanvaarden van dat gedeelte mijner goederen, welk ik u nog nab zal aanwijzen; en reken er op, dat ik uwe adminis tratie Eauwkeu :g zal na gaan. Ik hoop, dal bezigheid u den lust voor drinkgelagen en de opwindingen van het hazardspel zal benemen. Mocht dat buiten verwachting niet het ge val zijn, dan zal ik ook in dit op zicht krachtige maatregelen nemen. Ik vrees, dat gij den boog wat al te strak spant, bracht Frederik in het midden, en zijn stem klonk nog altijd spottend. Al te strak, stoof Frohberg op, terwijl hij een stapel papieren van zijn schrijftafel nam. Wees zoo goed eens na te rekenen, hoe veel ik reeds in dit jaar voor u be taald heb! De hemel mag weten, hoe hoog de sommen zijn, die nog betaald moeten wordenEn daarop zou ik zwijgen en rustig toezien, hoe mijn vermogen door u verkwist wordt? Zou dat rechtvaardig tegen over Hulda, tegenover uw moeder en tegenover mij zelfs zijn? Mijn besluit is onherroepelijk: óf gij on derwerpt u aan mijn wil, óf ik trek mijn hand van u afIk zal mij dan

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1