Katholieke Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom van Haarlem, ge vestigd te Haarlem, erkend bij ko ninklijk besluit van den 28n Augus tus 1873, no. 10, heeft in haar 31e Algemeene Vergadering, gehouden te Haarlem op den 5en Juli jl., haar aandacht gewijd aan den uitslag der examens voor de akte van bekwaamheid, bedoeld bij art. 56, litt. a. der wet van den I7en Augustus 1878 (Stbl. no. 127) en inzonderheid aan dien van jl. voorjaar. Het heeft haar opmerkzaamheid getrokken, dat de verhouding der geslaagden tot de geëxamineerden in de verschillende provinciën zoo ver schillend is, zooals uit de openbaar gemaakte cijfers van het jongste examen weder blijkt. Wellicht zouden eenige oorzaken zijn aan te geven voor dezen on ge lijken uitslagmaar zeker komt een goed deel hiervan op rekening van de ongelijke eischen voor deze akte. Deze ongelijkheid komt bij schrif telijke werkzaamheden meer bij zonder uit. Aangezien de akte, in een ot an dere provincie behaald, bevoegdheid geeft voor het geheele Rijk, meent de Vereeniging voornoemd in het belang van het lager onderwijs deze feiten onder de aandacht van Uwe Excellentie te mogen brengen, in de hoop dat het Uwer Excellen tie behagen moge, maatregelen te nemen, ten einde de tot heden be staan hebbende ongelijkheid bij de examens voor het lager onderwijs niet meer kunne voorkomen. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen heeft vóór zijne afreis uit den Haag aan den heer J. Kemps, chef van het Rijnspoorstation aldaar, als blijk van waardeering zijner diensten een gouden doekspeld met een parel in een kring van diaman ten doen ter hand stellen. Naar men aan het Nieuws v. d. Dag mededeelt, laat de directie der Imperial Gas Association aan de werklieden, bezig met den bouw der tweede gasfabriek aan den Oe- terwalerweg, van tijd tot tijd gers tewater uitdeelen, hetweik zij te dien einde expresselijk uit Londen laat komen, met bet doel die lieden beter bestand te doen zijn tegen langdurige blootstelling aan het wisselvallige weder op dat zeer open liggend terrein. Mag men de oog getuigen gelooven, dan oogst de directie voor deze daad van mensch- lievendheid weinig dank. Sommigen werpen den uitdeeler den drank naar het hoofd, anderen storten oa. vloeistof voor zijne oogen op den grond uit en velen geven op hunne eigenaardige wijze te kennen dat een «borrel» hun welkomer zou zijn. Naar wij vernemen worden ernstige pogingen in het werk ge steld door de hoofdvertegenwoordi gers der «Eerste Nederl. Verzeke ringsmaatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken», de hee- ren C. Janse en Co. te 's Hage, om den ambtenaren en beambten van politie van genoemde gemeente, te gen betrekkelijk geringen prijs eene verzekering tegen invaliditeit en on gelukken te verschaffen. Avondpost De Amsterdammer D. v. N, verneemt, dat de 1ste luit. W. M. Wijnaeudts van het 7de reg. infan terie, liggende in garnizoen te Am- blik, dan dat hem het aarzelen van zijnen gast had kunnen ontgaan. Ik weet reeds, dat gij giste renavond mijn zoon ontmoet hebt, zeide hij na een korte poos.-Fre- derik kon niet weten, dat gij wer kelijk familie van ons zijt; ik heb nooit met hem over de aangelegen heden van uwen vader gesproken; dat moet en kan hem ook tot ver ontschuldiging dienen. Het doet mij oprecht leed, dat hij u zoo lomp heeft behandeld. Misschien lag de schuld aan ons beiden, antwoordde Alfred, hij verbitterde mij, wel is waar, maar ik liet mij ook door mijn drift medesleepen. Zooals dat zoo dikwijls ge beurt, knikte Frohberg. Wenscht gij nu de kamer te zien, die uw vader bij zijn leven bewoonde? De joDge man stond op en volgde zijn gastheer de breede, met loo- pers belegde trappen op daarheen sterdam, bij wijze van onderschei ding wegens zijn koene en beleid volle houding tijdens het oproer in den Jordaan,in rang is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage. De waggons derde klasse der H. S. M. zijn sedert eenige dagen ook in verbinding gesteld met den noodrem, zooals het in de aankon diging, in de waggons aangeplakt, heet. Het gebruik wordt daarin aan gewezen en tevens vermeld, dat straf beloopt ieder, die zonder nood zaak den remtoestel doet werken en daardoor den trein tot stilstand brengt. De uitbreiding der verwarming tot de derde klasse rijtuigen zal, blijkens het verslag over 1885 van den Raad van toezicht op de spoor wegdiensten, hoogst waarschijnlijk in den winter van 1886/87 alge meen door de besturen der groote- re spoorweg-ondernemingen worden ingevoerd. Maandagavond is de heer Pe ter Eull, die in zijn klein vaar tuigje Lohengrin, zeetochtjes maakt, ten noorden van Scheveningen bij het artillerie-schietterrein geland, wijl hij wegens den stevigen N.W. wind de reis naar IJmuiden niet kon voortzetten. Uit Neerbosch meldt men dd. 16 dezer: De weezen Kluvers en Scholten, die ten vorigen jare uit de weesin richting naar de Transvaal waren vertrokken zijn aldaar teruggekeerd. De reden van hunne wederkomst is vooral gelegen in de bedroeven de omstandigheden, waarin zij voort durend verkeerd hebben. Het was hun in één woord onmogelijk al daar als timmermam en metselaar zooveel te verdienen, dat zij in hun onderhoud konden voorzien. Door den directeur werden zij in staat gesteld naar de inrichting terug te keeren. De bekende wielrijder, de heer E. Kiderlen, heeft in de internatio nale wedstrijden, die Zondag en Maandag te Berlijn zijn gehouden, het kampioenschap van Europa voor den driewieler (tdie Meislerschaft auf dem Dreirad von Europas) be haald. De afstand van 50C0 meter werd door hem in 10 minuten 15 seconden afgelegd. De tweede aan komende was de heer Voigt, de derde was de heer Haase, heiden uit Berlijn. Nader wordt nog gemeld, dat de heer Kiderlen niet alleen het mees terschap op den driewieler heeft behaald, maar bovendien de eerste prijs behaalde op den tweewieler- vreemdelingen wedstrijd. "~Tn_ dezen wedstrijd werd de heer Hale (Queensborough B. C. Lon den) Champion Bycielist of Europe door den heer K. met 30 meter op de 2000 Meter geslagen. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verhaalt dat de collectie zilverwerk voor de tafel, welke de koning bezit, uit meer dan zeven duizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwerpen, die reeds aan koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorden. - De feestviering, bij gelegenheid van het lOjarig bestaan der rijks landbouwschool te Wageningen,op 8, 9 en 10 Sept., is thans in hoofd zaak geregeld.De officieele ontvangst van oud-leerlingen is bepaald op Woensdag 8 Sept.'s avonds 7 uur. De gekostumeerde optocht, op 9 hij zijn blik ook wendde, hij zag slechts pracht gepaard aan eene smaakvolle schikking, die, alle over daad vermijdend, den rijkdom van den bezitter toch op bescheiden wijze deed uitkomen. Zoo maakte alles een bepaald aangenamen en weldadigen indruk, te pieer daar men overal het zachte bestuur eener vrouwenhand kon opmerken. Alfred moest onwillekeurig aan de weddenschap van Rabenau den ken in deze omgeving toch bewoog zich het schoone meisje, over wier levensgeluk die vernederende wed denschap moest beslissen. Hij trad het vertrek van wijlen zijn vader binnen. Dat het in lange jaren niet was gebruikt, merkte men op 't eerste gezicht aan de zeer solide, maar ouderwetsche en plompe meubels; stof en spinnewebben zag men niet, integendeel, even als in alle andere vertrekken van dit huis heerschte Sept. 'e nam. 1 uur, zal voorstellen eenige tijdvakken uit de geschie denis van den landbouw. Denzelf den dag houden de gymnastiek-ver- eenigingen uitvoeringen in de open lucht. De commissie uit de ingezetenen, aan welke de regeling van het con- trafeest is opgedragen (op 10 Sept.), zorgt voor smaakvolle verlichting van het feestterrein, een concert van het muziekkorps onder directie van den heer Van Aken uit Nij megen en een uitvoering, door het gezelschap van den heer CarlPfla- ging. Het Wageningsche Harmo nie-gezelschap zal zich dien avond op de Markt doen hooren, terwijl men vanwege het gemeentebestuur vuurwerk verwacht tot sluiting der feesten. De ingezetenen maken reeds aanstalten voor het oprichten van eerebogen en het aanbrengen van illuminatie. In een buitengewoon politie blad wordt gesignaleerd Friedrich Wilhelm Rudolph Gefke, postbe ambte uit Rodenberg, laatstelijk te Löhne, 18 jaren, lang 1.75 meter, slank gebouwd, roodachtig blond haar, zonder baard of knevel, blauw grijze oogen, gezonde kleur, gekleed in grijzen jas en dito broek en grijzen stroohoed met breeden rand, draagt een bril en een wandelstok van bamboes. Zijn portret berust bij het Departement van Justitie. Hij heeft zich te Harderwijk en laatstelijk te Utrecht opgehouden, vanwaar hij 13 Aug. jl. is vertrokken, vermoe delijk naar Amsterdam of Rotter dam. Zijne uitlevering is wegens verduistering als ambtenaar door de Pruisische regeering aangevraagd. Dezen verdachte op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk bericht te zenden aan voormeld De partement wordt verzocht. Men meldt ons uit Houtrijk en Polanen De politie mocht er in den af- geloopen nacht in slagen een per soon te arresteeren, die waarschijn lijk dezelfde is, welke in deze omstreken herhaaldelijk diefstallen van pluimgedierte heeft bedreven. Men vond nog een zak met 5 kippen bij hem. Zijn medeplichtige gelukte het te ontkomen en is on danks spoedige nasporing nog niet ontdekt. Maandag werden te Amsterdam in hechtenis genomen J. Mater en zijne achttienjarige dochter, beiden verdacht van deelneming aan het verzet tegen de politie op de Lin- dengracht, Zondag 25 Juli. De be schuldiging luidt dat zij politie agenten met steenen hetben gewor pen. Maandag middag heeft in de Govert Flinckstraat te Amsterdam een handige dief zich weten mees ter te maken van een jas, broek en vest, welke op den zolder hin gen, terwijl hij meteen een paar laarzen meenam, en zijne sloffen in het portaal liet staan. De politie stelt een onderzoek in. Ten behoeve der noodlijden den tengevolge van het oproer te Amsterdam is tot nu toe ontvangen f 4364.137s. Door een wagen met steenen beladen, in de Linnaeusstraat bij de Parkstraat te Amsterdam over een hulpspoor rijdende, werd Maandag middag een man overreden, die op de plaats dood bleef. ook hier eene bijna pijnlijke orde en netheid. Frohberg ging naar de kast, die naast eene breede, ouderwetsche schrijftafel stond en opende die; toen wees hij op een pak van grooten omvang. Hier zijn de papieren, zeide hij,'ik laat het aan u over, ze in te zien, als gij daar lust toe hebt, even als ik u ook met groot genoe gen deze kamer afsta. Ik hoop en wensch, dat gij eenige dagen bij ons blijft; het moet zelfs voor u iets aantrekkelijks hebben daar te ver toeven, waar uw vader zijne kinds heid en jongelingsjaren heeft door gebracht. Alfred's blik rustte peinzend op het pak. Zou hij ook deze uitnoodiging aannemen? Misschien was hij dan onder één dak met den moordenaar zijns vadersmaar welke booze gedachten kwamen daar in zijn ziel Uit Amsterdam wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld: In een der gebouwen van de schoolvereeniging «Tot heil des Volks,» op de Boomsloot, was het Maandagavond feest. De heer B. Schuppers, broodbakker op den Blauwburgwal, had namelijk het goede denkbeeld gehad, het reus achtige krentenbrood van 110 pond, waarmede hij op de Antwerpsche bakkerij-tentoonstelling den eereprijs verwierf, en dat ook op de bakke rij-tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt tentoongesteld is geweest, door een 200tai scholieren te laten opeten. Uit vrees dat het krentenbrood wat droog zou zijn, had de heer Schuppers eenige ketels warme chocolade laten aanbiengen, om het verorberen te vergemakkelijken. De smaak van het brood was ech ter nog uitstekend, zoodat de heer Schuppers op de blijde aangezich ten der kleine gasten den besten dank kon lezen. Bij zijn vertrek uit de school werd hem door de kin deren die dank nog eens luide toe gebracht. Het uitvoerend comité der Bakkerij-Tentoonstelling heeft gis teren gastvrij de deuren van het Paleis voor Volksvlijt opengezet voor de Amsterdamsche weezen van alle gezinten. Er kwamen 30 jon gelui van de Walen gemeente, 26 van de Portug. Israëiietische, 68 van de Ned. Israëiietische, 3 van de Remonstantsche, 58 van de Evan- gelisch-Luthersche, 14 van de Christ. Gereformeerde en 30 van de Doops- gez. gemeente, te zamen 281 wee zen. Morgen komen 100 jongelui uit het Diaconie weeshuis, van de R. Katholieke weeshuis en 35 van het stads-bestedelingenhuis. De kinderen worden door de brood-, koek- en banketbakkers onthaald op gebakjes en ijs en ont vangen nog ieder een doosje met drops mede naar huis. Door een tot dusverre onbe kend gebleven boosdoener werd Maandagavond op den Dam te Amsterdam een schot gelost op een niets kwaads vermoedenden voorbij ganger. Dat het de politie gold, bleek uit de woorden, bij het lossen van het schot den voorbijganger toegevoegd. Hij bleef ongedeerd, de dader door hem vastgegrepen, rukte zich los en verdween onder het volk. Ook in de derde politiesectie is Maandagavond een pistoolschot ge lost, waardoor een negentienjarige jongeling licht werd gekwetst. Het bestuur der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels vestigt de aandacht van belangstellenden op den prijs van f 100, die door de vereeniging is uitgeloofd voor eene beknopte, prac- tische handleiding tot het boekhou den voor den boekhandelaar, zoowel uitgever als debitant. Het hand schrift moet vóór 1 Juni 1887 bij het bestuur (adres den heer N. G. Van Kampen, te Amsterdam) wor den ingezonden, dat het in handen stelt van eene door het bestuur te benoemen commissie, om de alge meene vergadering te adviseeren over het al of niet toekennen van den prijs. Het bekroonde stuk wordt door de vereeniging uitgegeven. Voorts herinnert het bestuur, dat de prijs van f100 voor de behan deling van een ander onderwerp van boekhandel of bibliographie alsnog gedurende twee jaren uit- op? Was er dan het geringste be wijs voor de schuld van dezen man voorhanden? Had hij in diens ge drag of zelfs in één zijner woorden iets gevonden, watzuik een vermoeden kon bevestigen? En zelfs wanneer er nog altijd twijfel in hem oprees, was dan het aannemen dezer vriendelijke uitnoo diging, niet de beste wijze waarop hij zich zekerheid verschaffen kon? Nu, gij blijft, niet waar? vroeg de oude heer. Alfred wilde een bevestigend ant woord vermijden; doch eindelijk stemde hij toe, en dit scheen zijn gastheer zeer te verheugen. Hij trad met hem aan het venster en maakte zijn gast opmerkzaam op het prachtige uitzicht, dat inder daad verrukkelijk schoon was. Geen uitgebreid vergezicht, maar een klei ne, afgesloten ruimte, een idylle van poëtische schoonheid. Hier kon men zitten droomen, den geloofd wordt. Het handschrift moet vóór 1 Juni van ieder jaar bij het bestuur worden ingezonden. De be oordeeling geschiedt op de boven vermelde wijze. Het bekroonde stuk blijft het eigendom van den schrij ver, maar kan, wanneer het noodig is, met ondersteuning van de ver eeniging worden uitgegeven. Bij het vervoer met sleepboot en bakken voor zandaanvoer naar het in Edam te bouwen fort, heeft Za terdag eene aanvaring plaats gehad tegen de Westerbrug bij Edam, waardoor deze belangrijk verzet werd en aanmerkelijke schade kreeg. Door den burgemeester is nu be vel gegeven, dat voortaan niet meer dan drie zandbakken achtereen door de brug mogen gaan. Nader bericht de Amsterdammer D. v. N, dat niet het lichten van de Schorpioen is opgedragen aan de Stoombootreederij van den heer A. D. Zur Mühlen, maar dat deze fir ma voor genoemd doel de stoom pompen aan de directie der Marine te Nieuwediep heeft verhuurd. Verder schrijft men dat aan de poging tot lichting van het schip een overleg tusschen het bestuur der Marine en den Rijkswaterstaat zal voorafgaan. Daartoe zal in den loop dezer week op de plaats zelve een conferentie worden gehouden tusschen den hoofdingenieur der Marine, adviseur voor den .-.cheeps- bouw Beeloo, den inspecteur van den waterstaat Conrad, den hoofd ingenieur in het 9de district Du Celliee Muller en den arrondisse- ments-ingenieur Welcker. Zooals reeds is medegedeeld, be staat voor het oogenblik het voor nemen om het natte dok zoover af te malen, dat het dek vanhetram- schip boven water komt, en daar na te beproeven om, hetzij door het leegpompen van het schip, na dat het nagenoeg geheel waterdicht zal zijn gemaakt, hetzij op andere wijze, den gezonken bodem weder bovenwater te brengen. Waarschijn lijk zal het voor een groot deel van de uitkomst der te houden confe rentie afhangen of tot deze poging zal worden besloten of wel andere middelen tot bereiking van het doel zullen worden beproefd. De Berlijnsche luchtreiziger H. Lattemann is gisteren middag ten ruim 4 ure op de plaats der socië teit Harmonie te Rotterdam met zijn ballon «Rotateur» onder de tonen van het «Wien Neêrlands bloed» en ten aanschouwen van een talrijk pu bliek opgestegen. De ballon dreef in zuidoostelijke richting en wai daardoor in de stad goed zicht baar, ofschoon hij nu en dan achter eene wolk verscholen geraakte. De ballon is behouden en wel neergedaald in eene weide onder Kralmgen. De 14-jarige D. de W., die den 5n dezer in de Nachtegaalstraat te Utrecht door een messteek werd verwond, is thans gelukkig van zijne wonde geheel hersteld. Hei Hbl. ontvangt «van betrouw bare zijde» het volgende omtrent het leven van de voor de Oost be stemde troepen te Harderwijk. De voorstelling wijkt aanmerkelijk van de gewone af. Te Harderwijk, zegt de schrijver, worden de soldaten voordeelig in de hand gehouden. Men kan zeggen, dat daar in toe passing wordt gebracht: «de meest blik gericht op de heerlijke tuinen met groepeeringen van donkere hoo rnen en marmeren standbeelden, op de groene weiden met het kristal heldere beekje, in het woud met zijne majestueuze toppen; men kon deze velden stoffeeren met de beel den zijner phantasie en dit kleine plekje grond in een paradijs her scheppen, waarboven engelen van vrede en liefde zweefden. Alfred keerde zich van het ven ster af, het was rustiger in zijn binnenste geworden; met stillen wee moed dacht hij aan zijn vroeg ge storven vader, wiens blik nimmer op hem gerust had. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2