Dienstboden der toekomst. mogelijke vrijheid met de grootst mogelijke ordes. Vergunningen wor den den militairen gegeven zooveel zij slechts willen maar «ééne minuut na gezetten tijd 'thuis»; wordt met arrest gestraft. Hierdoor leeren zij nauwgezetheid en gehoor zaamheid en dus in zooverre althans iets van de heteekenis van het woord krijgstucht. Met de enkele dageD, die de sol daten thans nog bij het werfdepot vóór hun vertrek naar Indie ver blijven, wordt gewoekerd, om hun ten minste nog iets te leeren; het onderwijs, dat zij daartoe ontvangen van een adjudant-onderofficier-in structeur kan nergens in het leger beter zijn. Zij vinden in de cantine (van hun eigen geld in orde gebracht) alles wat zij in het beste en fatsoenlijk ste koffiehuis kunnen vinden. En om hen, althans niet in de kazerne, te leeren drinken zooals in Indie, alwaar de tapkasten der cantines van 's morgens half zes tot 's avonds tien uur geopend zijn, wèl het ge val is wordt slechts gedurende één uur, en wel van des middags 3 tot 4, een borrel jenever of bran dewijn aan de militairen verkocht. Komen er klachten in bij den korpscommandant omtrent kroeg houders of herbergiers, dan volgt onverwijld het verbod aan kader en manschappen om dergelijke huizen binnen te treden. De onderofficieren en minderen vinden trouwens in de stad flinke en nette koffiehuizen. Hoewel Harderwijk buitenaf een twijfelachtigen naam heeft, zoo is het niettemin een feit, dat ieder vreemdeling, die het plaatsje be- bezoekt, door de rustige rust in de straten en het ordelijk gedrag der militairen getroffen wordt; dankzij het militair gezag en een uitsteken de politie. Er is dan ook meerma len op gewezen, dat bij gelegenheid van volksfeesten wanordelijkheden van militairen te Harderwijk nooit voorkomen. Uit Tilburg schrijft men aan het U. D. In eene vergadering van Neder- landsche pauselijke officieren en presidenten van zouaven-vereeni- gingen, onlangs alhier gehouden, was besloten een zouavenfeest te or- gaaiseertn en dat feest kerkelijk te wijden. Een verzoek om tot dat einde eene mis te celebreeren, werd echter door den pastoor der Groote Kerk te Tilburg van de hand ge wezen. Diensvolgens werd Zondag 15 dezer te Utrecht, opnieuw vergaderd, teneinde te bessisren, of, en zoo ja, waar en wanneer bet zouaven feest zal worden gevierd. Wat op die vergadering is verhandeld, is niet bekend; men zegt, dat den aan wezigen geheimhouding is opge legd. Uit Leeuwarden wordt aan de Zn. Ct. gemeld: Gisteren nacht heeft zich alhier volgens verklaring van den genees kundige een geval van vergiftiging voorgedaan, tengevolge waarvan man, vrouw en 4 kinderen hevig hebben geleden. De vermoedelijke oorzaak is het nuttigen van worst. Gelukkig zijn allen buiten gevaar. Een streng on derzoek wordt ingesteld. Zondagavond is een schoenmaker die té Lichtenvoorde sedert 8 maan den voor schulden gegijzeld werd, van daar ontvlucht. Hij bevindt zich thans, naar men verneemt, te Süder- wich in Pruisen. Een ijverig zaakwaarnemer te Koudum, T. M. genaamd, had 13 Mei jl. te Stavoren in een huis, hetwelk de bewoners niet wilden verlaten,1 daar zij de huur hadden betaald en de woning bun niet was opgezegd, maar intusschen door den eigenaar aan een ander was ver huurd, eene glasruit ingeschopt, om de menschen te dwingen er uit te g&au, zouder dat de eigenaar hem daartoe last had gegeven. Voor dat feit aangeklaagd en voor het gerechtshof te Leeuwarden terechtstaande, is T. M. schuldig verklaard aan opzettelijke verbre king van afsluiting, en in hooger beroep veroordeeld tot 5 dagen ge vangenisstraf. Te Fochteloo werd plotseling een meisje vermist. Alle pogingen het kind terug te vinden, bleven vruch teloos. Het bleek dat zij zicb in het bosch had schuil gehouden, waar ze ook den nacht heeft door gebracht en des anderen daags be rouwvol bij de ouders terugkeerde. GEMENGD NIEUWS. Luitenant-generaal Emanuel Von Kiliani, inspecteur der Beiersche ca valerie, vierde Zondag jl. het feest van zijn 50jarigen dienst bij dat wapen. De Duitsche cavalerie danktaan hem, voor een groot deel, de hoogte, waar op zij het tegenwoordig gebraeht heeft. Op de boulevards van Parijs ziet men sedert eergisteren de le vensbeschrijving van generaal Bou- langer rondventen. Zij bevat het photographisch conterfeitsel van den generaal, benevens een plaat, waar op men hem, bij gelegenheid der revue van 14 Juli, in al zijn groot heid ziet. Het boekske, waarin de held van het verhaal geprezen wordt wegens zijn uitstekende bekwaam heden, zijn vasten wil en zijn prach tige militaire houding, waardoor zoo luidt het woordelijk de menigte als bij instinct den grooten, sterken en schoonen man toejuicht, kost slechts 10 centimes en vindt ont zaglijken aftrek. Aan de weduwe van dokter Gudden, die met den koning van Beieren verdronk, is een gift van f125.000 geschonken, welke op de civiele lijst uitgetrokken is. Zondagnamiddag van 2 tot 4 uur trok een zwerm van millioenen vlinders uit het Noordoosten in zui delijke richting over Salzburg. Uit gevonden exemplaren bleken het Wölgenspinners (een Bombyasoort) te zijn. Zij vlogen op een vrij aan zienlijke hoogte en meerendeels in groepen, die zich om hare eigene as schenen te draaien. De zeldzame verschijning duurde twee volle uren en was met het bloote oog zeer goed waar te nemen. Een knaap uit Siegburg, die zich niet voor zijn ouders dorst te vertoonen, omdat hij op het gym nasium een slecht getuigschrift had bekomen, heeft zich in een weiland doodgeschoten. Uit Biarritz worden bijzonder heden medegedeeld over het ongeval, den torero Lagartijo overkomen. Vier stieren waren reed3 gedood, waarbij het publiek, dat grooten- deels uit Eranschen bestond, n enig angstig oogenblik had uitgestaan. De vijfde stier, een zwart prachtig en vurig dier, had reeds een half dozijn paarden den buik opengereten en tot twee malen een barrière van 1.80 meter op de kampplaats over gesprongen de zes banderillos, wel ke zijn hals omringden, waren met de grootste moeite daarin geplant. Eindelijk sloeg op bevel «del Pre sidente» het uur van zijn dood. Twee ouderwetsche trompetten en twee kleine pauken deden een huivering wekkende muziek hooren. Van dit oogenblik af bevond La gartijo zich alleen in het strijdperk, op een meter afstand van den stier. Na eenige passen gedaan te hebben, wierp de torero zich op den stier en stootte hem zijn degen tot aan bet gevest in het lijf. Deze stoot moet de genadestoot zijn en het dier onmiddellijk afmaken. Dit meende Lagartijo ook, die op de plaats staan bleef; maar de stier, plotseling op staande, greep den torero in de zijde en wierp hem onder zicb. Toen bad een onbeschrijfelijk tooneel plaats. Lagartijo, op den rug liggende, trachtte den stier terug te 6tooteu, die hem met zijn horens aanviel, terwijl de mannen der cuadrilla hun mantels zwaaiende het dier om ringden. De tienduizend toeschouwers haal de met moeite adem, vrouwen vie len iu zwij üo, mannen schreeuwden, anderen wilden in het renperk springen om den armen Lagartijo te redden, dien men dood waande. Plotseling viel de stier, die door den degen nabij het hart getroffen was, dood neer. Eerst toen Lagartijo dooreen wenk het publiek geruststelde, herademde het. Nu barstte er een storm van toejuichingen los, en in een '"ogen blik was het renperk overdekt mes hoeden, rottingen, sigaren, rui-kert waaiers enz.,, terwijl uit duizenden keelen: «bravo, Lagartijol» gehoord werd. De torero scheen aan de wond, welke hij in den arm ontvangen had, te lijden, wat hem echter niet beletten zal, den volgenden keer wederom te beginnen. Te Canterbury zijn, blijkens een officieel verslag een 200 per sonen door eene diphteritische aan doening aangetast geworden, ten gevolge van het drinken van be smette, ongekookte melk. In Februari, eenige dagen na den aanvang van het negende Chi- neesche jaar, zullen, bericht de Ce lestial Empire, meerderjarigheids- verklaring, troonsbeklimming en hu welijk van den jongen Beheerscher van het Hemelsche Kijk, Keizer Kuang-su, plaats vinden. Voor elk der drie feestelijkheden zullen de hof-astrologen een bijzonder gunsti- gen dag bepalen. Ditmaal zullen niet, gelijk bij het huwelijk van Keizer Tong-tzi in '71, de Euro- peesche kabinetten stilzwijgend wor den voorbijgegaan, maar integendeel zal hun officieel van de aanstaande feesten worden kennis gegeven, en kunnen zij zich door hun gezanten te Peking laten vertegenwoordigen. Eene zonderlinge aanvaring greep onlangs in den Atlantischen Oceaan plaats. Het voor New-York bestemde stoomschip Waesland stiet den 14en Juli, in de nabijheid van het Kanaal, op een slapenden wal- visch. De scherpe boeg sneed het dier doormidden. Het beest had eene lengte van 70 voet. De Hertog De Rivière, iemand van fijne beschaving, veel onder vinding en daarbij zeer gefortuneerd, zat op zekeren morgen in zijn stu deervertrek, geheel verdiept in de lektuur eener kortelings verschenen brochure, toen Justus, zijn kamer dienaar, binnentrad en eenige cou ranten op de tafel legde. Aarzelend bleef hij daarna bij de deur staan. Ge hebt zeker i-ts op 't hart, Justus? vroeg de Hertog, die zijne ondergeschikten altijd welwillend en vriendelijk behandelde. Geen antwoord, nieuwe verlegen heid. Het betreft zeker uw op han den zijnde bruiloft met de kamenier van mevrouw de Hertogin, is 't niet Zoo ten naaste bij, Hertog; ik heb besloten mijnheer den Her tog eene mededeehng te doen, die hierop betrekking heeft. Eene mededeeling hml Gij verlangt zeker hooger loon, niet waar? Ja, Hertog, antwoordde Jus tus verheugd, zich zoo spoedig en zonder verdere uitweiding begrepen te zieD. Ik heb u van den onhandigeu dienaar, die ge waart, gemaakt tot wat ge nu zijt; heb u eerst 1200 frcs., later 1800 frcs. loon gegeven, en wil het in 't vervolg tot 2000 frcs. brengen. Doe nu uw best om mevrouw de Hertogin, die haar eigen vermogen heeft, over te ha len, voor Justine hetzelfde te doen, wat ik voor u doe. Het vermogen van mevrouw de Hertogin is aanmerkelijk groo- ter dan dat van mijnheer den Her tog, merkte Justus op. Zeker, zeide de Hei tog ver baasd. Justine bevindt zich op dit zelfde oogenblik in de vertrekken van mevrouw de Hertogin, om even als ik hare eischen te stellen, ging Justus voort. Want ziet u, mijn heer de Hertog, wij hebben ons eigenlijk verrekend. Wat meent gij daarmee? Ver rekend? riep de Hertog ten hoogste verwonderd uit. Wat moet dat beteekenen? -Mijn loon staat volgens de statuten der Vereeniging» volstrekt niet in verhouding tot bet vermogen van mijnbeer den Hertog. Wat is dat voor een Veree niging? Wel heeft mijnheer de Hertog daar nog niet van hooren spreken. Uat is de algemeene «Dienstboden- vereeniging.» Wij hebben eeneirt- stekendeu leader uit Engeland, een groot redenaar, die ons in de ver gaderingen voorhoudt, wat wij rechtens eischen kennen. Ik hoop toch, dat die leader u tevens, uwe verplichtingen onder het oog brengt, viel de Hertog hem in de rede. Natuurlijk ieder moet b. v. wekelijks 1 fr. 25 betalen voor 't geval, dat een algemeene strike noodig zou blijken te zijn. O, zoo, zeide de Hertog koel tjes, ik meende eigenlijk de plich ten, die een dienaar tegenover zijn heer heeft; dankbaarheid bijvoor beeld. Dankbaarheid, mijnheer de Hertog, verlaagt een menschheden ten dage moet alles wettelijk, om zoo te zeggen volgens contract, gaan. Welk contract zoudt gij dan volgens uw idee met mij willen aangaan Niet ik, mijnheer de Hertog, maar de Vereeniging is het, die niet toestaat, dat wij ons loon maar zoo ad libitum laten bepalen. Gij hebt verbazende vorderin gen gemaakt in het Engelsch en het Latijn, mijnheer Justus, zeide de Hertog, maar, naar het mij voor komt, zijt ge nog 't meest vooruit gegaan in 't rekenen. Wees zoo beleefd en zeg mij eens, hoe hoog dan wel het loon zou moeteu zijn, waarop gij aanspraak zoudt denken te kurmen maken. O, dat is zeer eenvoudigvijf van de honderd tenminste in groote voorname diensten. Daar nu mijnheer de Hertog jaarlijks een inkomen van 100,000 frcs. en me vrouwde Hertogin 200,000 frc. heeft.. Eischt gij 5000 en Justine 10,000 frc. leen, niet waar, mijn- neer? Ja, mijnheer de Hertog, het wordt tijd, dat de dienstbare stand ook eens zijn rechten laat gelden, beweerde Justus. Zeker, zeker, het is nog wel zeer vriendelijk van u, niet te ver langen, dat ik uw kamerdienaar zou worden, zeide de Hertog. O, neen, de bestaande orde van zaken zien wij niet geheel voorbij, hernam Justus, die de iro nie, in de woorden van den Hertog opgesloten, volstrekt niet vatte. In tusschen mag en moet ieder zijn eigen voordeel in 't oog houden. Ik wilde, dat mijnheer de Hertog on zen leader eens kon hooren spreken. Ik geloof, dat ik mij dat ge noegen toch maar zal ontzeggen, mijnheer Justus, antwoordde de Hertog, die met moeite bedaard bleef en, ondanks alles, zijn gewo ne beleefdheid behield. Ik zal de zaak in overweging nemen. Daar mede liet hij Justus gaan. Juist wilde de laatste zich ver wijderen, toen plotseling de Her togin binnentrad, gevolgd door Ju stine, wie coquet mutsje op één oor zat. Zoudt ge wel willen gelooven, mijnheer de Hertog, dat deze onbe schaamde Justine haar loon jaar lijks tot op 10.000 frcs, zou willen verhoogd zien? begon de Hertogin, buiten adem van drift. En wat hebt gij geantwoord, lieve vriendin? luidde de kalme wedervraag. Ik heb haar weggejaagd! Mijnheer Justus, zoo wendde de Hertog zich met een beteeke- nisvolleu blik tot zijn kamerdienaar zooals gij ziet, verstaan de vrouwen bet, 't puntje op de i te zetten. Mijnheer de Hertog jaagt mij dus ook weg Gij weet, dat ik van derge lijke ruwe uitdrukkingen niet houd. Gij moogt uwe lieve Justine tot geleide verstrekken. Justine naderde haar lotgenoot en fluisterde hem toe: Als gij het aan den koetsier gaat zeggen, zal ik de keukenmeid inlichtenwij maken een strike. Daarop ging zij vroolijk de deur uit; de Hertog zocht naar zijn stok, maar de Hertogin hield hem nog bij tijds tegen. Er verliepen eenige uren. Toen de Hertogin voor het diner schelde, kwam er niemand. Het geheele dienstpersoneel hadhet huis verlaten. Spoedig warec de plaatsen bij den Hertog De Rivière weer bezet. De zer dagen maakte hij met de Her togin een rijtoer'je door het Bois- de Boulogne, toen een bijeeugeloopen schare volks hunne aandacht trok. Er werden twee kerels opgebracht: de een was vreeselrk toegetakeld; het eene oog hing hem uit de kas en nu en dan golfde een stroom bloed uit zijn mond. De Hertogin slaakte een gil. Zij had in den zoomisvormde haar vroegeren knecht Justus herkend, Later vernamen de Hertog en Her togin, dat Justus werkzaam ij veraar was geworden der vereenigingi en overal de dienstboden tot opstand aanzette. Eindelijk was hij in de leer der gelijkheid zoo ver gevor derd, dat hij zelfs den leader, die zoo mooi kon spreken, niet meerhoven zich dulde en diens minderheid door een dracht slagen bewijzen wilde. Doch de leader, een Engelsch deserteur en ex-straatroover, die het kunstje van vechten beter verstond dan de eertijds geparfumeerde hee renknecht, gaf hem in het Bois- de Boulogne voorgoed zijn part. Yan Justine heeft men nooit iets meer vernomen. Misschien heeft zij eeD of andere Hertogin gevonden, die haar jaarlijks 10,000 francs voor hare diensten toetelt. Ik heb echter goede reden, om er vooralsnog aan te twijfelen. D.L. RESHTSZMEE Het gerechtshof te Amsterdam nam giste ren ook in hooger beroep kennis van de zaak tegen den socialist Meegens. Zooals wij vroe ger hebben vernield, stond hij in de vorige maand voor de arr.-rechtbank terecht wegen verzet en beleediging. Op een pvend in de maand Juni jl. waa de Damstraat als ge woonlijk de woelige plaats, waar de venters van seeialistiscbe blaadjes, door bun onorde lijk gedrag, onrust en verstoring der orde teweegbrachten. Juist op dien avond had men de laagheid, den politie-beambten, die aldaar ban ambtsplichten uitoefenden, peper in de oogen te werpen. De beklaagde, MeegenB, bevond zich onder de menigte en daar hij riet al te best aan geschreven stond, namen een paar politie dienaren hem. op vermoeden een der peper- strooiers t* zijn, in bewaring Meegens ver zette zich .op woeste wijze tegen zijne arres tatie, schopte, rukte en worstelde, daarin bijgestaan door eenige kwsadg' zinde omstan ders, die toegeschoten waren, op M.'s geroep: „Partijgenooten, h<Ipt mij!" Ook in scheld woorden tegen de beambten, gaf beklaagdes toorn zich lucht Gelijk vroeger medegedeeld is, legde de rechtbank hem zes maanden cel en acht gulden boete op. Vau dit vonnis kwam hij in hooger berorp en voor bet Hof berhsaldo bij gisteren de bewering, die hij reeds voor de rechtbank geuit had, nl. dat de politie hem „gezocht* had. Het O M., waargenomen door den proc.- gen. mr. Kist, was van oerdeel dat het von nis der rechtbank alleszins juist was gewe zen. Spr. vond de straf niet te hoog. in aan merking genomen bet ernstig misdrijf en het slechte levensgedrag van Meegens. Dat slechte levensgedrag bleek niet onduidelijk uit de rreks veroordeelingen, die bekl. achter den rug had Hij werd nl. veroordeeld in 1867 (12 of 13 ja*r oud zijnde) tot 3 maanden celstraf wegens diefstal, in 1870 tot 1 jaar gevangenis .wegoaa diefstal, in 1872 tot 1 jaar cel wegens diefstal, in 1873 tot 2 jaar cel wegens diefstal, daarna wegens diefstal en eindelijk in 1885 wegens mishandeling tot een maand celstraf. Alzoo zeven veroordee- lingen tot bijna tien jaar gevangenisstraf Het zelfde Hof deed ook gisteren uit spraak in zake het „ongeluk met de stoom tram*, waarvan wij de vorige week mede deeling deden. De machinist Abels, die door da rechtbank te Haarlem veroordeeld werd, als zoude hij het kind door onvoorzichtig heid overreden hebben, werd alsnog vrijge sproken LEGER EN VLOOT. Uit het jaarverslag van den inspecteur van den geneeskund. dienst der landmacht blijkt, dat in 1885 werden gevaccineerd 746 en gerevaccineerd 12,309 mansohappen. Ve len onttrokken zich uit gemoedsbezwaren aan de vaccinatie. LETTEREN EN KUNST. Aan het conservatoire Ie Namen is de le prijs voor pianospel door de jurj met alge meene stemmen toegekend aan een meisje van 8 jaren, Juliette Voué. Haarlem, 18 Aug. Aangevoerd en verkocht 111 stapels kaas, uitmakende 13549 kazen, wegende 26283 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 25.—, laagste prijs f Haarlem, 18 Aug. De aanvoer en priizen ter Veemarkt van heden waren als volgt20 koeien f 260 a f 160, 0 paarden f a 2 stieren f 130 a 80; 0 vaarzen a - - 0 pinken fa 0 vette kalveren f a - 2 graskal veren f20 a 16; 27 nuchteren dito f 15 a 7. 32 schapen f 21 a 16; 18 lammeren f 13 a 0; 0 biggen f 0 a 0; 0 varkens a cents per 1/2 kilogr; 0 Veulens f a AMSTtóKDAM, 18 Aug üa pniïsn der Aardappelen warsn al* volgt: Geld. Kralen f 1.80 a 2dito Blauwe f140 a 1.70; do Muizen f3.a 0. Katwijker Zand f0.- a 0.— Noordwijker do f160 a 3.80; Haarlemmer do. fl.30 a 1.40; Andijker blauwe f 1.50 i 1 60; do. ronde f0. - a 0 Westlandsche Klei in manden f 0. - a 0 do. losse f 0.a 0.— dito Zand f 0 a 0.Sassenbeimer Zand f 0. n 0. Hillegonimer dito f 2.50 a 4.—, IJpol- der Kralen f0.a 0.— Aangevoerd 14 vcrsche ladingen. Koffie Afgedaan 258 halen Macasser (Bon- thain) ex „Novell V", 650 balen Java (Ma- lang) cx rLotcs", 260 balen dito dito ex

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3