plaatq.1 Twee knaapjes van om streeks 9 en 12 jaar, die op een houtvlot aldaar speelden, geraakten te water; hoewel er spoedig hulp kwam opdagen, en zij uit het wa ter gehaald waren, vreesde men al dadelijk dat het leven reeds verlo ren zoude zijn. Twee volle uren was men onafgebroken bezig om, naar de voorschriften der Maat schappij tot redding van drenkelin gen, en met de hulp van een ge neesheer te trachten het leven we der op te wekken, doch men mocht daarin helaas niet slagen. Uit Rokanje wordt van 17 Augus tus gemeld: Buiten de kom der gemeente had men het er den afgeloopen nacht op toegelegd om bij den landbou wer J. L. kippen te stelen. De dief of dieven waren met paard en rij tuig er op afgekomen. Echter zijn ze in hun werk gestoord geworden, en zetten het op een loopen, of schoon ze achterhaald zijn gewor den. Paard en wagen zijn in beslag genomen. Naar men verneemt, is of zijn het oude bekenden der ju stitie. lijk van een onbekend manspersaon, waarasn verschillende ledematen ontbraken. Bij eene giBter gehou den gerechtelijke lijkschouwing is gebleken, dat die verminking was veroorzaakt door de schroef van eene stoomboot en niet aan eene misdaad is toe te schrijven. De vier landbouwers, die zooals wij onlangs meldden, te Hunsel een persoon in zijne woning handen en voeten bonden, hem mishandelden en daarna een deel zijner meubels buiten het huis droegen, zijn door de rechtbank te Roermond veroor deeld tot 2 maanden, 1 maand en twee tot 15 dagen celstraf, wegeDg mishandeling. Eerstdaags staan zij weder terecht, daar zij bij nacht in diezelfde wo ning ingebroken zijn, doch toen door den bewoner op geweerschoten zijn onthaald en de vlucht hebben ge nomen. Tegen den houder van eene ge combineerde winkel- en drankzaak te Apeldoorn, is proces-verbaal op gemaakt wegens het verkoopen van sterken drank aan een jongen van 12 jaar. Bedoelde jongen haalde voor zich en nog een paar knapen een half fleschje jenever en bedronk zich Daarop sloeg hij eenen anderen jon gen van gelijken leeftijd met een veldketel op het hoofd, waardoor deze eene ernstige wonde bekwam en dadelijk heelkundig» hulp moest worden ingeroepen. De Fransche luchtreiziger Julhee is Dinsdag jl. ten 9 uur met zijn reuzenballon te Arnhem opgestegen en ontstak van uit de hoogte een prachtig vuurwerk dat door duizen den werd gadegeslagen. De koene schipper daalde weder in de nabij heid der stad neder. Men deelt aan de Goessche Cl. mede: Twee personen gevoelden ten vorigen jare, evenals zoovelen, den lust in zich opkomen, pannen in zee te leggen. Wel misten beiden de noodige kennis om een zoodanig zaakje te beredderen, maar een broe der van den een had reed eenigen tijd in de oesters gewerkt en zou hen dus ook wel kunnen helpen. Hij kon en wilde. Hem werd het benoodigde bedrijfskapitaal ter hand gesteld, om met 20,000 painen te werken, waarvoor hij, behalve zijn dagloon, een derde der winst zou genieten. De pannen werden gelegd, de aanslag kwam; volgens opgave van den factor behoorden de twee «liefhebbers» tot de meest door de fortuin begunstigden, zoodat, alwe der volgens zijn herhaalde verze keringen, op een hoeveelheid, van 140 tot 150 duizend oesters eerste soort, plus de rest kou worden ge rekend, als men omstreeks 13,000 pannen afstak. Doch, helaas, na het afsteken waren de 140,000 geslon ken tot 70,000. Verbazing en ont steltenis bij de lastgeversDaar steekt een kwade hand in! Het geval wordt aan de politie meegedeelddeze doet onderzoek. En wat blijkt? Dat de bewerker der pannen geen 20, doch 10,000 stuks h eft in zee gebracht, doordat hij de helft der 20 na het kalken heeft verkocht voor eigen rekening; dat hij later 6000 pannen heeft bijgekocht; dat na het afsteken bij telling geen grooter getal dan 12,000 werd verkregendat hij aan den verhuurder van den grond de huur van 10,000 pannen h f 4 het duizend heeft betaald, doch bij zijn principalen 20,000 in rekening heeft gebracht. Voor een en ander zal bedoelde bewerker den 25sten dezer voor het Kof te 's Hage terecht staan. Uit Bruinisse wordt gemeld: Ten gevolge van de zeer gedrukte vrachten der binnenvaart is, sedert de openstelling der Duitsche havens, dezer dagen eene zeereis onderno men door schipper M. Adriaanssen, van Sas van Gent, met zijn tjalk schip Jacoia Pieternella, naar Ham burg, die aanvankelijk uitstekend geslaagd kon heeten. Van Hamburg werd hij bevracht naar Riga en van Riga met hout naar Leuven. Jam mer dat op die terugreis zijn mast door het geweldig slingeren is ge broken en hij ontredderd te Fre- derikshaven binnengebracht is mee- ten worden. Volgens deskundigen zijn de mas ten der schepen te lang en derhalve de tuigen te hoog voor de zeevaart, waardoor het slingeren zeer bevor derd moet worden. Terwijl het vijfjarig dochtertje van W. W. te Schoteruiterdijks voor haar vader om een boodschap was, is het in een veenpet gevallen en verdronken. Dezer dagen is gemeld, dat aan een arbeider te Weerdingerveen, terwijl hij met zijne vrouw afwe zig was, de f40, welke hij den vorigen dag van zijn boer had ge haald, uit zijne woning waren ont vreemd. Thans wordt van daar ge schreven, dat die som, op f5 na, weder terecht is. Den volgenden mor gen vond bedoelde arbeider f 35, in een koffiezakje gewikkeld, in zijne vensterbank liggen. De dief, waar schijnlijk bevreesd voor de gevol gen van zijne daad, heeft hem het geld op die wijze weder doen toe komen, doch f5 behouden voor de «moeite». Men schrijft uit Leeuwarden: Betreffende de vergiftiging van het huisgezin, die aan l.et gebruik van worst werd toegeschreven, waarvan wij melding maakten, kan gelukkig worden gemeld, dat allen nagenoeg geheel zijn hersteld, en dat uit het onderzoek niet met eenige zekerheid is gebleken, dat de oorzaak aan de worst is te wij ten. Een te Venloo gestationneerd remmer op den goederentrein Ven looKempen, had Dinsdag middag op zijne terugreis het ongeluk ou der deu trein te geraken, waardoor hem de beide beenen werden afge sneden. Dinsdagmorgen is uit het Zijka naal uabij Maastricht opgehaald het Te Leeuwarden bestaat het plan, op den verjaardag van Prinses Wil- helmina in den Prinsentuin een kin derfeest te geven, bestaande in een hal champetre, muziek, vuurwerken illuminatie. De officier van justitie te Heeren veen heeft in de jongste zitting van de rechtbank voor den persoon, die aan een «garnisair» Liets anders te eten gaf dan salade, vrijspraak ge- eischt, omdat de man geen ander voedsel in huis had. GEMEN&Q NIEUWS- Het anatomisch museum van Spitzcer, dat ook het vorige jaar de kermis alhier bezocht, en dat thans te Brussel op de kermis zich bevindt, is een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in het nest van een hond, dat met hooi gevuld onder een wageu stoud in de nabij heid waarvan zich een kachel be vond. In den tijd van tien minuten was van de geheele tent niets dan eenige binten over. Men zal zich herinneren, dat zekere heer Moeus, antiquaar te Brussel aan den heer Horstmans te Luik een schotel verkocht als oud Japansch porselein, en dat de heer Horstmans, later aan de echtheid twijfelend, de zaak bracht voor de rechtbank te Luik, welke drie ex perts benoemde, die eenstemmig den schotel voor een modern namaaksel verklaarden, zoodat Moens veroor deeld werd het stuk terug te nemen tot den betaalden prijs. Moens legde zich echter bij dit vonnis niet neder; voorzien van een certificaat van drie experts te BrusselVolant, De Brauwere en Stroobants, dat de schotel wel honderd jaren oud was, eischte hij van de drie eerste ex perts 10,000 fr. schadeloosstelling. Zaterdag jl. deed de rechtbank uit spraak, verklaarde deD heer Moens niet ontvankelijk in zijn eisch en veroordeelde hem tot betaling van alle onkosten. De drie expert door den heer Moens v ,or de rechtbank gedaagd, eischen nu van hem eene schadeloosstelling van 15,000 fr. (N. R. Ct.) Een persoon, die jl. Vrijdag nam. met den sneltrein van Maas tricht te Aken arriveerde, werd door een der rijks-ambtenaren aan het station aldaar gevisiteerd en in het bezit gevonden van 45 gouden en zilveren horloges, die hij frauduleus trachtte binnen te smokkelen. Te Vierzon, bij Bourges, in het departement Cher (Frankrijk), zijn onlusten uitgebroken. Een troep werklieden bij de aldaar gevestigde fabriek van landbouwwerktuigen hadden den arbeid gestaakt, daar hun eisch: vermindering van werk tijd zonder vermindering van loon, van de hand gewezen was. De werkstakers vielen nu, in gezelschap van hunne vrouwen en kinderen, de arbeiders aan, die geengemeene zaak met hen gemaakt hadden. Ook de directeur der fabriek werd aan gevallen. Er is versterking van troe pen naar Vierzon gekomen. Vaillant, het bekende socialisti sche lid van den Parijschen ge meenteraad, heeft zich ingelijks daarheen begeven om den werk stakers bijstand te bieden. De bureau-chef van het sta tion in het Noorden van Parijs, de heer Rioux, ontving voor eenige weken van een tante in Amerika, het volgend schrijven «Ik ben in den vreemde rijk ge worden, maar rijkdom is nog niet alles: ik voel mij eenzaam en ver laten. Daarom ben ik besloten, bij u te komen inwonen en u tot mijn erfgenaam te benoemen. Ik ben oud en zal u niet lang tot last zijn.» Rioux begaf zich op reis naar Southampton, om zijne tante af te halen en kreeg al dadelijk een goud horloge van haar ten geschenke. Te Parijs aangekomen, toonde hem de tante een reusachtig pakket papie ren en zeide: «Ik zal een bankier opdragen ze te verkoopen; kunt ge mij intus- schen niet wat geld leenen? ik wil uwe woning nieuw laten meubilee- ren; zilverwerk, linnengoed en klee deren inkoopen.» Rioux haastte zich zijn geheel vermogen en dat zijner echtgenoo- te, totaal 10000 frcs., ter beschik king zijner tante te stellen. Den volgenden dag ging de oude vrouw uit en keerde niet terug. Rioux deed aangifte en vernam, dat zijne tante met het Oosterspoor was vertrokken. De in den koffer gevonden papieren bleken Ameri- kaansche annonces te zijn. Een grondeigenaar te Ferrand, in Auvergne, heeft op zijn grond een aanzienlijke petroleumbron ge vonden. Eenige vaatjes dier olie zijn naar de Parijsche Ecole des mines gezonden en daar onderzocht. Het rapport luidde, dat de gevonden olie van de beste kwaliteit was. Dit is de eerste petroleum welke in Frank rijk wordt gevonden. In verband met Pasteur's min der gunstige uitkomsten der inen ting tegen hydrophobic, verkregen bij personen gebeten door eenen wolf, en bij Muilwijk die door eene dolle kat was gebeten, verdient nog een bericht in de Semaine médicale de aandacht volgens het welk te Grenob'.e in de vorige maand mede een patient aan hydro phobic is bezweken, die door eene dolle kat was gebeten en door Pas teur was ingeënt. De zoölogische tuin te Parijs herbergt thans een belangwekkende karavaan70 Singbaleezen van het eiland Ceylon, als 53 mannen en 13 vrouwen, vergezeld van hun pries ters, geneesheeren, dansers, kunsten makers en slangenbezweerders. De troep heeft voorts twaalf olifanten bij zich, onder welke een zoogend wijfje en verschillende andere die ren. De olifanten zij afgericht op een menigte vreemde kunsten. Reeds dikwijls heeft het bestuur van den zoölogischen tuin uit ver verwijderde landen een troep in landers en dieren doen komen, maar de karavaan was nog nooit zoo talrijk als thans. Het plan van de Parijsche wereldtentoonstelling in 1889 is voorloopig als volgt vastgesteld. Bij den ingang van 'tMarsveld, tegenover het Trocadero, zal de toren van Eiffel verrijzen; links daarvan een groot gebouw voor fraaie kun sten, rechts dat voor kunstnij verheid; achter het laatstgenoemde het gebouw voor de Fransche afdee- ling. Tegenover dit het gebouw voor de andere afdeelingen. Achter op het Marsveld zal het gebouw voor de werktuigen worden opgericht (450 meter lang, 150 breed.) De tuinen van het Tracadero zullen voor de tuinbouwtentoonstelling dienen. Ten wielerwedstrijd, welke dezer dagen te Berlijn is gehouden, zijn een groot aantal mededingers uit allerlei landen opgekomen, o. a. de 28jarige Amerikaan Kaufmann, die reeds 42 medailles heeft behaald en een buitengewoon kunstenaar op het snelwiel moet zijn. Het is slechts voor zeer veel geld gelukt, hem naar Berlijn te doen komen. Zeer de aandacht trok een veilig- heidswiel, van den beer Bansback uit Christiania, dat het kleinste wiel van voren heeft, zoodat het werk tuig niet voorover kan vallendie velocipéde kost f500. Een der mededingers uit Weenen, heeft de reis van daar op zijn wiel afgelegd, langs een grooten omweg, nl. langs het meer van Constanz, door het Zwarte Woud naar Straats burg en van daar over Stuttgart, Neurenburg en Leipzig naar Ber lijn. Het Duitsche bier schijnt ook den Franschen zeer goed te beval len. De berichtgever van de Figaro die de feestelijkheden te Heidelberg bijwoont, schrijft het volgende aan zijn blad«Het parool is hier drin ken, drinken, nog eens drinken! In mijn leven heb ik nog nooit zooveel gedronken. Maar het bier verdient ook gedronken te worden. Nooit ondervindt men onaangename ge volgen. Vrij van alkohol-behande- ling, waaraan de Parijsche brou wers het bier onderwerpen, is dit bier gezond en werkt niet eerder nadeelig op de hersenen, dan nadat men een twaalftal glazen gedronken heeft. Dat is het getal waarboven ik voorzichtigheidshalve nooit ga; maar ik schaam mij bijna het te zeggen.» Wij hebben onlangs gemeld, dat de paleizen van wijlen koning Lodewijk van Beieren voortaan te gen betaling van 1, 2 t 3 mark voor het publiek ter bezichtiging zijn gesteld. Natuurlijk had men daarbij op een groot aantal bezoe kers gerekend en daarnaar alle noo dige maatregelen genomen. Was nu in de eerste dagen de toeloop reeds veel grooter dan men had verwacht, thans is die zoodanig toegenomen, dat men nadere schikkingen heeft moeten maken om zooveel mogelijk allen in staat te stellen, de «won derpaleizen» in oogenschouw te nemen. Vóór eenige maanden werd te Londen zeker Dusant veroordeeld wegens moordaanslag op den dia mant handelaarTabak en diefstal van diamanten ter waarde van f25000 Thans zijn vijf personen, verdacht van medeplichtigheid, door de po litie aangehouden. Een van hen is door den heer en mevr. Tabak her kend als de persoon, die met Du- sant bij hen kwam, om diamanten te koopen. Alweer een slachtoffer der Alpen. De hoogleeraar in de wiskunde, aan de hoogeschool te Czernowitz, dr. Adolf Migotti is bij het beklimmen van den Mandron- Gletscher in Tirol uitgegleden en naar beneden gestort. Aan den voet van den Gletscher werd zijn lijk met verbrijzelden schedel gevonden. Te Altona werden Zondag nacht drie veestallen een prooi der vlammen. Al de beesten werden gered, doch ónder het puin vond men de verkoolde lijken van twee menschen. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. In Wisconsin (Noord-Amerika) woeden hevige boschbranden. Men raamt de waarde van het daardoor reeds vernielde hout op meer dan een millioen dollar. Kippenpoeder, in Amerika onder den naam «Imperial egg food» veel gebruikt om de kippen tot vermeerderd eierleggen aanleiding te geven, is volgens de D. Am. Apoth Zeil. als volgt samengesteld: Grof poeder van oesterschalen 2400 deelen; krijt 380 d.; fosfor- zure kalk (beendermeel) 380 d.; zwarte peper 40 d; ijzeroxyde 60 d.in water oplosbare chloor-, fos- forzure en zwavelzure verbindingen 80 d. In een kleinen schouwburg t» New-York werden onlangs bij gelegenheid der opvoering van «den Ouden Korporaal» eenige toepasselijke coupletten gezongen. Het refrein luidde: «Wie zou zich daarover verbazen Bij het herdenken der gebeurtenissen van den dag, werd ook natuurlijkerwijze gezinspeeld op het huwelijk van den president der republiek, Cleveland, en juist had de zanger het huwelijksheil van den president bezongen en wilde het refrein aanheffen, toen een der klei nen, die op moeders armen de ver tooning bijwoonden, een luid ge schreeuw aanhief. En het «Wie zou zich daarover verbazen klonk zoo vermakelijk op dit intermezzo, dat de geheele zaal in een onbedwing bare lachtbui uitbarstte. Om aan koffie een zeer aan- genamen smaak te geven, wordt aanbevolen, aan de koffieboonen een paar cacaoboontjes toe te voe gen (2 groote op 125 gram koffie boonen.) De geschilde cacaoboon tjes worden meêgemalen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te 's Gage veroordeelde T., wegens diefstal van een tweetal revolrera uit een wapenwinkel in de Heerenatraat aldaar, tot 183 dagen celstraf. Niet door. maar voor mevr. Bnlkley is door ver.-chillende hooggeplaatste en ia- vloedrjjke personen uit 's Hage en Arnhem, alsmede door hare vroegere verdedigers, een adres ingediend, waarbij, met het oog cp haren hoogen leeftijd en aangeduide gunstige antecedenten, .genade voor recht- wordt ge vraagd. De autoriteit, in wier handen dit Btuk ia gesteld om rapport, nam tot heden nog geene conclusie. (A. C.) LEBER EN VLOOT. Het teelatings examen zoowel voor den artillerie-cursus als voor de nieuwe miltyaira school te Haarlem, zal te Delft worden af- genomen. Het aantal liefhehbers (allen met diploma^ H. B. S) moet zóó groot zijn, dat de Minister van oorlog aan het gemeente bestuur te Delft heeft gevraagd of de loka len van Stads Doele beschikbaar zijn, daar de kazerne geen voldoende ruimte aanbiedt. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Uit de Zaanstreek schrijft men: «Het gaat den boerenstand in Noord-Holland iets beter dan verleden jnar. De kaasprijzen zijn iets hooger. In de Zaanstreek, waar nogal vrucht baar land ligt, blijft het land goed op prijs, waartoe vooral de hooge prijs der melk veel bijdraagt. Door eene betrekkelijk groote be volking is hier altijd veel vraag voor dit artikel voor huiselijk gebruik. De melk wordt voor 5 en 6 cents de liter verkocht. tSAOTUIICKTEII. 4M8TKKDAM, 19 Aug. D« prijzen der Aardappelen waren al» volgt* Geld. Kralen f 1.30 a 1.60; dito Blauwe f 1.40 a 1.50; do Muizen f3.a 0. Katwijker- Zand f2.— a 3.20; Noordwijker do. f130 a 2.70; Haarlemmer do. fl.— a 1.20; Andijker blauwe f 1,30 1.50; do. ronde f0.— a 0. - Westlandsche Klei in manden f0.— b 0.— do. losse f0.— a 0.— dito Zand f0.— a 0.—, Sassenheimer Zand f0. a 0.— Hillegommer ditof2.a4.—,ÏJpol- der Kralen fl.60 a 1.80 Aangevoer 1 16 versche ladingen. Suiker. Biet flauw, Geraffineerd stil. Katoen onveranderd. Tin flauw. Banka f60'/<. Billiton f60. Petroleum. Loco f7.55 E. Sept./Dec, f 7.75 E. Consumtie f 8 75. Tarwe zonder noteering 'op levering f 1 ïooger. Nov. f215. Rogge in loco zonder noteering. ^Notrtorinx vaa da Commissie voor dan GFraanhand.*l. Rogge op levering ruim prijs houdend. Oct. f129, 128. Maart f134, 133. Notfierin? van Mouno A Tholt. Koolzaad op 800 K- G. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie prijshoudend; vliegend per 100 KG. f 22*',, 22» lo. Sept. f22' e.92»/«.lo. Dec f 22»- lo. Sept./Dec. f 22';4, 22»/j, 22' g. lo. Mei f233 p. Lijnolie vast; vliegend per 100 KG. f24. lo. Sept. f23»/8, lo. Sept./Dec. f23»/<t lo. Jan. Mei f 223/8.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3