4e Jaargang". Zaterdag 21 Augustus 1886. No. 958. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dapiijks uitgenomen Zen-en sipntee&e feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEHEEM OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlit ra Mter Jam. BINNENLAND. popimib mi®1 Voor Haarlem per maand 40 Cent», franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenleed: Compagnie Générale de rublieite Etrangère G. L. BJTJBE Co., JOH. F. JONESSuer., Parijs, SI bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uurf MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefcjjde 2e deur. Geopend dagelijkg van 10 tot 4 uur. Toegan? 25 cents por poraoon. Donateur» en leden der Nsdorlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbeft l| rartooa van diploma vrjjca toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van l.et Pavi joen op het torrai. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. peraoon. Donateurs e* fiiender Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid nebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezeiochap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk muteum voor kerkelijke oudheid, kuuat en geschiedenis, vooi»ï Nederland an meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 35 coats per persoon, üoorloopende toegangskaarten voor een geheel jaat 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10i uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persooH, alleen Of ïondaizen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feostdagen tegen betaling van 25 cents per peraoon. Kinderen beneden de 8 jarea worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. H Stuurs museum in de Damstraat. Geopend dagalyka uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Geopemi Woensdag ea Zaterdag van 84 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (denr Oudegroenmarkf» vrij. Het cijfer der personen die Zon dag jl. aan de manifestatie te Brus sel deelnamen, wordt thans alge meen op hoogstens 20,000 geschat. In de Troonrede der Koningin bij de opening van het Engelsclie Parlement wordt geen gewag ge maakt van buitenlandsche aange legenheden. Er wordt in gezegd, dat de uitslag der jongste verkie zing de beslissing van het vorige Parlement, met betrekking tot het bewind van Ierland, bevestigd heeft. Het goevernement zal dezelfde be grooting indienen en credieten aan vragen, welke reeds door de vorige Regeering aan de beide Huizen werden voorgelegden aangezien het Parlement thans bijeenkomt in eenen tijd van het jaar, die gewoon lijk tot vacantie bestemd is, zal de Regeering zich beperken tot zoo danige maatregelen, ais noodzake lijk zijn voor den pnblieken dienst gedurende het overige van het finan- cieele jaar. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord, in het Hooger- huis, zeide lord Salisbury dat de toestand van Birmanie, ofschoon niet bevredigend, geen vrees inboe zemt.» "Wat Afghanistan betreft, er zijn kwesties ontstaan tusschen ons en Rusland, welke van eenig be lang zijn. Wij zijn volkomen dien aangaande ingelicht, en de beraad slaging kan evengoed tusschen Lon den en Peterburg gevoerd worden, als ter plaatse. Het is dus niet wen- schelijk om 20 mijlen grenzen, waarover verschil is, den volgenden winter eene commissie in die stre ken te laten. Er is alle reden om DOOR EW. AUG. KöNIG. 14) Ille Hoofdstuk. Frohberg en zijne echtgenoote waren tegenover bunnen gast vrien delijk en in alle opzichten voorko mend, zelfs schijnbaar hartelijk; reeds heden werd er voor de eerst volgende dagen afspraak gemaakt tot het doen van allerlei uitstapjes, waaraan Alfred natuurlijk deel zou nemenzelfs van een landelijk feest sprak mevrouw Frohberg, hetwelk zij ter eere van haren gast wilde geven. Op zijn vader kwam het ge sprek niet meerde oude heer zeide hem slechts eens, toen hij in de te hopen dat de regeeringen tot overeenstemming zullen geraken. Wat de overige buitenlandsche za ken aangaat, er is niets dat be zorgdheid veroorzaakt. Elke oorzaak tot bezorgdheid is wel niet verwij derd uit het Zuidoosten van Europa, maar ik geloof niet dat hier ver wikkelingen ontstaan zullen. Wij volgen de politiek dat het Turksche rijk moet behouden en ongeschon den blijven, welke politiek van groot belang is voor den vrede van Euro pa. Wij hebben alle hoop dat wij hierbij gesteund zullen worden door onze bondgenooten. Betreffende Ierland stellen wij ons voor door onderzoek en enquête ten opzichte der wetgeving voort te gaan, en ten opzichte der admini ,tratie zullen wij de orde handhaven door de gewone wetten, maar als het noodig is zullen wij andere wetten indienen.» Het adres werd aangenomen, en de zitting der Kamer verdaagd tot 30 Augustus. Gisteren werd het gebouw der conservatieve 'club te Neath inge wijd met een noenmaal, waarbij Lord Iddesleigh het woord voerde. Hij zeide, dat de omvang van het Britsche Rijk de regeering voor vele belangen te waken gaf. Engelands staatkunde moet zijn, zorg te dragen voor de handels- en staatkundige belangen van het geheele rijk. En geland wil geen sensatie-politiek, maar eene vaste politiek, welke de weldaden verzekert, die vrede en rust slechts kannen aanbrengen. Nadat de Bondsraad onlangs ge weigerd heeft zich te bemoeien met de troonsopvolging in Lippe, heeft, volgens de Vossische Zeitung, vorst Waldemar, die bij zijn leven deze zaak bij de wet geregeld wenschte schemering met hem naar de stallen ging, om hem zijne paarden te too- nen, dat hij in den loop der eerst volgende dagen, als zich daartoe eene geschikte gelegenheid voordeed, veel uit het leven van zijnen neef Eduard vertellen zou, wiens pad ook niet altijd met rozen bestrooid was geweest. Het was reeds laat, toen Alfred zich in zijne kamer terugtrok. Hij plaatste de kaars op de tafel, trad aan het venster en staarde langen tijd naar buiten in den don keren nacht. Altijd en altijd weer, waarheen hij zijne blikken ook wendde, zag hij het schoone beeld van Hulda, zwevende in al de bekoorlijkheid, die het origineel omgaf. Was de liefde in zijn hart ont waakt Hij schrikte, toen hij bijna on willekeurig zich zeiven deze vraag deed: Was het dan mogelijk, dat te zien, aan het ministerie verzocht een wetsontwerp hiervoor op te stellen, het daartoe overhandigend akten der vorstelijke familie-regeling en het uitnoodigend adviezen in te winnen van vermaarde rechtsge leerden. De meerderheid van Lip- pe's Landdag is echter, naar het heet, slechts genegen het vraagstuk der troonsopvolging spoedig af te doen, wanneer de regeering in het vraagstuk der domeinen zich toe schietelijk betoont. De volksverte genwoordiging wil het voortbestaan van een zelfstandigen staat Lippe slechts goedkeuren op voorwaarde, dat de domeinen eene bezitting van den staat worden, welke het lands bestuur beheert. Wil de opvolger niet tevreden zijn met de civiele lij3t alleen, dan zou de volksverte genwoordiging trachten van den staat rijksland of eene provincie van Pruisen te maken. Ook ten opzichte van de grondwet bestaat verschil tusschen regeering en volksverte genwoordiging. Over Weenen komt het bericht dat in September op het slot Rumpenheim bij Hanau eene bij eenkomst van vorstelijke personen zal gehouden worden ter behande ling van belangrijke familiezaken. Onder anderen worden verwacht de koning en de koningin van Dene marken, de prinses van Wales, de koning van Griekenland, de hertog en de hertogin van Nassau en de landgravin van Hessen. Keizer Wilhelm, die Dinsdag jl. met heldere en krachtige stem de kerk-parade na afloop der kerke lijke plechtigheid te Potsdam com mandeerde, liet ook bij die gelegen heid de hoofdofficieren voortreden om hun zijn genoegen te betuigen, dat hij nog had mogen deelnemen aan het feest ter eere van zijn groot de liefde zoo plotseling ontwaken en zich in al hare kracht ontwik kelen kon? Het was waarschijnlijk slechts vriendschap, misschien eene zeer in nige, hechte vriendschap, meer niets! Wie zou ook dit schoone, vroolijke, onschuldige meisje niet reeds van het eerste oogenblik af aan, liefhebben? Liefhebben, ja, wat men zoo noemt liefhebbenmaar de echte, waar achtige liefde, die de harten onver breekbaar aan elkaar bindtdie slechts in eene vereeniging voor tijd en eeuwigheid haar levensgeluk vindt, neen, die liefde was het niet. Hoewel de gevoelens, die zijne ziel op het oogenblik vervulden, hem bedwelmden en in verrukking brachten, zij waren toch nog niet zoo diep ingeworteld, dat zij zijn geheele denken en willen in beslag namen. Hij rukte zich dus uit zijn gepeins los, om zich alleen met de vader gegeven, op een plaats, waar alles herinnerde aan de beide ko ningen, die den grondslag voor Prui- sens grootheid gelegd en elkanders taak op zoo voortreffelijke wijze aangevuld hadden. Men beschouwt het thans als zeker, dat de heer Von Giers prins Von Bismarck niet te Gastein zal bez .eken. De Russische minister zal cp de terugreis naar St. Petersburg eene ontmoeting met den Duitschen rijkskanselier hebben. De Iersche conventie is Woensdag namiddag te Chicago geopend door Patrick Egan, die den afgevaardig den uit Ierland het welkom toeriep met eene rede, in welke hij o. a. verklaarde dat het dwangstelsel dood is, en dat de ware toestand deze is, dat de Ieren de vrijheid willen verkrijgen, zoo mogelijk door vreedzame middelen, doch, kunnen deze niet gevonden worden, dan langs anderen weg. James Fitzgerald werd gekozen tot tijdelijk president, en daarop ging de conventie uiteen tot gister avond 8 uur. Haarlem, 20 Augustus 1886 Gisteren werd alhier door en W. aanbesteed het gedeeltelij' vernieuwen en restaureeren van den voorgevel van het Raadhuis (raming f 4000). Er waren twaalf inschrij vers, van welken de minste P. C. Groeneveld voor f3825, aan wien het werk is gegund. Voor het examen in d-^iFran- sche taal (1. o.) te Utrecht gehou den, is o. a. geslaagd mej. H. M. Boldingh, alhier. - Voor het examen ter verkrij taak bezig te houden, die hem in dit huis gevoerd had. Hij haalde het pak uit de kast en verbrak de zegels; brieven en andere papieren vielen er uit. Het waren meest brie ven van vrienden; betaalde reke ningen en andere papieren, die voor Altred volstrekt geen waarde hadden. Langer dan een uur had hij met het onderzoek dezer stukken door gebracht, zonder iets, ook slechts het kleinste lichtpunt te vinden; mismoedig schoof hij ze op zij. Niets, volstrekt niets! zeide hij op moedeloozen toon. Maar kon ik met denken, dat het eene vergeefsche moeite zou zijn. Als er zich onder deze papieren een docu ment had bevonden, dat voor mij eenige waarde had, zou mijn oom het er in alle geval uitgenomen en vernietigd hebben; er valt zelfs niet aan te twijfelen of hij heeft ze vóór de verzegeling nauwkeurig onder zocht. ging van de hoofdacte, te Breda op 18 en 19 Aug. gehouden, is o. a. geslaagd de heer M. van der Sluijs, alhier. Ter vervulling .van de vaca ture van een leeraar in de schei en natuurkunde aan de H. B. School alhier, zal eene oproeping worden gedaan voor een dokter in de wis- en natuurkundige wetenschappen., op eene jaarwedde van f20QQ. De kapt. C. H. F. Riesz van het leger in O.-I., gedetacheerd bij het 4e reg. inf. alhier, wordt ont heven van den nog te vervullen tijd van detacheering hier te lande en keert binnenkort naar Indië terug. Te Buenos-Ayres is overleden de heer J. P. Bredius, vroeger lid der Tweede Kamer. Hij onderwees in zijne nieuwe woonplaats het Duitsch. De belangrijke toeneming van studenten in de medicijnen in Ne derland houdt gelijken tred met die in Duitschland. Terwijl het aantal aanstaande artsen sinds 1870 hier te lande verdrievoudigd is, is het in Duitsch land gedurende de laatste 8 jaren van 2000 tot 6500 gestegen. Dientengevolge is op den z. g. Duitschen Artsen-dag besloten, de jongelieden, komende van de gym nasia, te waarschuwen dat op den duur die toeneming voert tot over bevolking van artsen, zoodat dit beroep in den regel geen voldoende bron van inkomsten meer zal ople veren, tenzij die toevoer wederom worde getemperd. De Stoompost betreurt het, dat de regeering toen zij tot de verhoo ging van het tarief der gewone te legrammen besloot, niet tevens een prijsvermindering heeft toegestaan Hij stond op en trad weder aan het venster, en toen hij tot de ster ren opzag, die aan het uitspansel flonkerden en schitterden, kwam de vroegere twijfel weer hovendie jaren lang zijne ziel gefolterd had. Misschien was hij daarom zoo beleefd en vriendelijk, omdat hij wist, dat ik niets zou vinden, zeide hij zacht. Misschien is Hulda onderricht en met hem. Maar neen, duizendmaal neen! Dat kan, mag en wil ik niet gelooven. Reeds de gedachte aan de mogelijkheid van zulk eene veinzerij en huichelarij zou eene beleediging voor dit kin derlijk onschuldige hart zijn, eene beleediging voor het goddelijk schoo ne in dit gemoed. Maar misschien zag hij het gaarne, dat Hulda mij zoo geheel in beslag nam; het was zelfs een heerlijk middel, om mijne gedachten bezig te houden en ze af te leiden van het eigenlijke doel mijner komst. Goed, dat wil ik toe-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1