4DÏERTËNTIE0LAII. ABONNEMENTSPRIJS: Versshijnt Ongelijks yitggnoittea Zbh-eb algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het pticlt vaa dotter Jam. Dinsdag 24 Augustus 1886. /oor Haarlem per maand40 Cents. freneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de r ublieite Etrangère Q. L. DJTJBE fr Co., JOH. F. JONGS, Sue/., Parigs, 31 lm Faubourg Montm-vrtre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN Paviljoen. Ingaag aan do uroefzyde 2e deur. HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van iö tot 4 uur. Tooganf 25 cents por persoon. DouateurB en leden der Nedorlandsche Maatschappij tor hevorderiug vait Nijverheid hehben 9f rtoon^an dïploinavröo» toegang, donateurs net geselschap, loden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Pront zijde vau het l'avi joon op liet tena». Geop, dag. v 10—4 n«r. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur* e« .r ia._ i3.k.U«« 0p vertoon van diploma vrijan toegang, douatenra ruit gezolac'nap, ledon mat i dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooraf Koloniaal museum van hét van diploma vrjjen toegang w niindef Nederlandache Maatschappij ter bevordering vaa Nyvbrheid nebben Nederland en meer bijzonder van het Haarlemssho Riadom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest,dagen, van 10—5 tmr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar J j enlden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—i uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen op t uiieen kosteloos vaa 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindoren beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—a uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek 'Prinsenhof. Geepcai J - van gonr. Orgel-bespeling m de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 r.er. Toegaug (deur Ondcgroeumarkt) vrij. De tegen gisteren door het De mocratisch Verbond te Londen uitgeschreven monster-meeting op het Trafalgar-plein, tot bet verkrij gen der invrijheidstelling van Wil liams, is uitgesteld tot den volgen den Zondag, 29 dezer. Ia den toestand te Vierzon is weinig of geen verandering geko men. De fabriek van landbouwwerk tuigen is gesloten. De werklieden, gestijfd door de socialisten en re volutionairen te Parijs, eitcken dat de maatschappij al de arbeiders, die zij in dienst had, toen de fabriek volop bestellingen had, weer te werk zal stellen. Dit nu heeft de maat schappij als een bespottelijken eisch van de hand gewezen. Zij heeft ver klaard zooveel werklieden weer te ■willen aannemen, als zij redelijker wijze gebruiken kan. De heethoofden onder de werk lieden hebben getracht de soldaten tot afval van hunnen plicht te bren gen. De overheid beeft tegen deze lieden eene vervolging ingesteld. De gemeenteraad te Vierzon heeft eene motie van afkeuring aangeno men tegen den maire (die intusschen, volgens Figarozich al te inschik kelijk jegens de werkstakers heeft getoondj, omdat hij troepen heeft aangevraagd Er zou heden te Bourges eene groote openbare vergadering van werklieden worden gehouden, waar in" Basly en Camélinat, die nog niet uit Parijs waren aangekomen, het woord zouden voereD. 900 arbeiders in een porseleinfa briek te Méhun surYêvre, hij Vier- DOOR EW. AUG. KöNIG. 16) IVe Hoofdstuk. Zeg mij de waarheid, smeekte hij, wilt gij mij werkelijk ont slaan? is het u ernst, dat gij mij wilt toestaan, dit gesticht te ver laten Gelooft gij, dat mijne inrich ting voor gezonden gesticht is? antwoordde Janin spottend. Over dit onderwerp zullen wij zwijgen. Wilt gij daarover werkelijk zwijgen? vroeg de dokter met nadruk. Ik weet volstrekt niet, wat gij daarover zoudt kunnen zeg zon, hebben thans insgelijks den arbeid gestaakt. De Russische regeering heeft een communiqué openbaar gemaakt, naar aanleidiDg van in den laatsten tijd door enkele bladen geleverde beschouwingen over den politieke» toestand, in welke, naar het com muniqué zegt, geheel willekeurige en onjuiste meeningen werden uit gesproken over de tusschen Rusland en de overige mogendheden be staande betrekkingen. Iu deu loop van dit jaar hebben die betrekkin gen geen wijziging ondergaan, en evenmin doen zich thans verschijn selen voor, die aanleiding zouden kunnen geven tot de vrees dat die betrekkingen verstoord zullen wor den, of dat de keizerlijke regeering genoopt zou worden in hare poli tiek verandering te brengen. De Koningin van Spanje is ge heel hersteld. Door het ontploffen van eene dynamietpatroon in de voornaamste straat van Vigo werden verschei dene personen ernstig gekwetst. De officieele Gaceta kondigt de door de vertegenwoordiging goed gekeurde wet af betreffende de ci viele lijst van de Spaansche konink lijke familie. De jeugd'ge koning ontvangt voor zijne hofhouding ze ven millioen pesetas; over die som beschikt de koningin-regentes ge durende zijne minderjarigheid. Aan de koningin Maria Christina, we duwe van Alfonso XII, wordt, als zij ophoudt regentes te zijne, eene jaarlijksche som van 250,000 pese tas toegestaan, en deze dotatie be houdt zij zoolang zij weduwe blijft. Aan de infante, dochter uit het eerste huwelijk van Alfonso XII, prinses der Asturiën, zijn, als recht- gen. Of gelooft gij werkelijk iets ten nadeele van mijne inrichting te kunnen inbrengen? Werner zweeg; zijne lippen tril den en de aderen op zijn voorhoofd zwollen op; het was hem aan te zien, dat hij zich met geweld be dwong, om den storm, die in zijn binnenste woedde, niet tot eene uit barsting te doen komen. Ik zal u precies zeggen, hoe uwe ziekte zich openbaarde, her vatte de dokter weer, terwijl hij eene poos te vergeefs op antwoord gewacht had. Gij meendet ver volgd te worden, en vooral zaagt gij in uwen neef, in mij en in dezen braven oppasser uwe vervolgers. .Gij luisterdet niet naar eene vriendelijke toespraak, gij waart driftig en woest, dreigdet met het gerecht, met de regeering en de politie, en noodzaak- tet mij door deze aanvallen van waanzin tot maatregelen, die ik zeer ongaarne toepas. Toen werdt gij etreeksche erfgename van den troon, 500,000 pesetas toegekend. Houdt zij op erfgename van den troon te zijn, dan ontvangt zij 250,000 pese tas. Voor elk der infants of infan tes, zoons of dochters van den ko ning of van zijn rechtstreekschen erfgenaam, is, te rekenen van hun zevende jaar, eene som van 150,000 pesetas bestemd. De gewezen ko ningin Isabella krijgt jaarlijks 750,000 pesetas, en haar gemaal don Franci.co d'Assisi 300,000. Een peseta is f 0.50. De Tursehe beurs is gedaald, tengevolge van een gerucht dat de vorst van Bulgarije afgezet zou zijn. Reeds is gemeld dat de jury in de zaak der «anarchisten» te Chi cago, over 7 van hen, als beschul digd vaD deelneming aan opstand en het werpen ir.et bommen in de maand Mei j. 1., het doodvonnis heeft uitgesproken. Het zijn A. Spies, M. Schwab. S. Kielden, A. R. Parsons. A. Fischer, G. Engel eu L. Lingg. De achtste beschuldig de, werd tot 15 jaren tuchthuis veroordeeld. Alle veroordeelden zijn Duitschers, behalve Parsons, een Amerikaan, en Fielden een Eugelschman. De advocaat der beschuldigden heeft verzet tegen het vonnis aan- geteekend, maar men verwacht dat dit niet zal baten. Het gerucht dat de autoriteiten het plan hebben, tot de onmiddel lijke inhechtenisneming over te gaan van allen, die verder bij de onlus ten in Mei betrokken zijn geweest (wier namen tijdens het nu geëin digde proces bekend geworden zijn), heett reeds het gevolg gehad, dat langzamerhand kalmer, maar het idéé fixe bleef. Het is geen idéé fixe barstte de oude man in hartstochtelijke op gewondenheid los. Kalm, kalm, mijn waardeHet zou mij van harte leed doen, als gij mij dwongt, de douche nog eens aan te wenden. Niets vind ik hate lijker, dan dat ik mijne patiënten aan deze kuur moet onderwerpen. En als ik u zeg, dat het niet anders dan een idéé fixe is, dan moet gij mij, als dokter, die op dit gebied veel ondervinding heeft opgedaan, gelooven. In den laatsten tijd zijt gij rustiger geworden, en ik heb er reeds over gedacht, u als genezen uit mijn gesticht te ontslaan, maar ik kan dit toch niet eerder, dan wan neer ik volkomen overtuigd ben, dat gij werkelijk genezen zijt. Laten wij eens aannemen, dat ik u heden nog ontsla, wat zoudt gij dan het eerst doen? vele verdachten metterhaast Chica go hebben verlaten. Haarlem, 23 Augustus 1386. Bij het op 21 Aug. te Utrecht gehouden examen in de Fransche taal (1. o.) zijn o. a. geslaagd de dames A. B. Ingerman en M. J. H. Ilcken, alhier. In ons vorig nummer staat: geslaagd voor het examen in de Fransche taal (1. o.) de heer, dit moet zijn Mej. A. C. de Graaff. In de sociëteit de «Veieeni- ging» alhier zal op 31 Augustus a. s., ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Wilhelmina, Kroonprinses der Nederlanden, een kinderfeest worden gegeven. In de te 's Hage op 21 Augus tus jl. begonnen wielerwedstrijden, werd in de internationale nieuwe lingswedstrijd den len prijs behaald door den heer F. Heil; in den in ternationalen wedstrijd voor tandems (door twee personen bereden drie wielers) behaalden de heeren J. Westerman en mederijder uit Maas tricht den. len prijs. Id. de internationale record race of het binnen een bepaalden tijd afleggen van een afstand van 1 Eng. mijl of 1609 m., gelijk aan 2 ronden plus 33 na. (de tijd is bepaald op 3 minuten 6 seconden), werd de 3de prijs behaald door den heer J. H. Faber. In den nationalen wedstrijd voor tweewielers, afstand 10,000 of 12 rondom, werd de 3de prijs mede behaald door den heer J. H. Faber. Iu den internationalen wedstrijd voor veiligheidswielersloopende over een afstand van 5000 M. (6 ronden en 272 M.) behaalde den 3den prijs de heer J. Westerman. Genoemde prijswinners zijn allen leden van de Haarlemsche veïoci- pède-club. Den 7en September e. k. zal het 300 jaren zijn geleden dat de Waalsche refugié's alhier voor het eerst in 'tFransch het Evangelie hoorden verkondigen, in het kerkge bouw dat heden nog voor hunne afstammelingen dienst doet. Ter herinnering daaraan zal den 5den Sept. e. k. een godsdienstige bijeen komst plaats hebben tot bijwoning waarvan uitnoodigingen door het Consistorie zijn verzonden aan de leden der prov. Staten, het Gemeen tebestuur, alsmede aan de predi kanten der Ned. Herv. Kerk alhier. Na afloop zal aan de afgevaardigden eene collatoin worden aangeboden in het hotel Funckler. Toen de üeer de P., hoofd der school te Bloemendaal, 11. Zaterdag avond van zijne vacantiereis terug kwam, moest hij ondervinden dat bij hem diefstal met braak was gepleegd en een aantal zilveren en andere voorwerpen waren ontvreemd; door het verbreker van een glas ruit aan de achterzijde van de wo ning heeft men zich toegang ver schaft. Gisterennamiddag zijn eenige der gestolen voorwerpen o. a. drie berlinzilveren koffiepotten en een dito theepot benevens een Japansch thee kistje alhier aan het Staten-Bolwerk, gewikkeld in een witte jas, terug gevonden. Gij vraagt dat nog? ant woordde Werner, wiens oogen van toorn flikkerden; ik zou het al lereerst mijn neef opzoeken en hem het gestolene ontnemen. En wat verder? vroeg de dokter, wiens loerende blik iedere ing van den ouden man ga- Dan ging ik naar den officier van justitie. - Nog altijd hetzelfde idee! Hem zou ik mijne lotgevallen in dit huis meedeelen. En weet gij, wat de gevolgen dezer mededeeling zouden zijn? Men zou u in mijn gesticht terugbrengen. O neen, antwoordde de oude man, men zou dit huis sluiten en.. Tom, ik vrees dat deze patient niet te genezen is, zeide ge dok ter met ijskoude bedaardheid; er is geen sprake van, dat hij reeds ontslagen kan worden. De kerel zou in staat zijn, mij de gezamenlijke De Koning en Koningin hebben gisteren op het lustslot Soestdijk het bezoek ontvangen van den Groot hertog van Saksen en Zijne dochter prinses Elisabeth. Tot dat einde waren dé Vorstelijke bezoekers gisterenochtend te 10 uur 5 min. per Rhijnspoor via Amers- politie van geheel Europa op het dak te jagen door zijne schandelijke leugens en lasteringen. Als hij zijn neef niet meer vond, zou hij mij ook daérvoor verantwoordelijk stel len De oude man had zich in zijne volle lengte opgerichtnu werd het hem duidelijk, waarom hij zijne vrij heid terug zou krijgen. Zijn neef had den roof in veiligheid gebracht en den bedelaar wilde de dokter uit zijne inrichting verwijderenDat was de eerste gedachte, die Janin's woor den in zijne ziel deden ontstaan; hij sloeg den spijker op den kop en wel nauwkeuriger dan hij misschien zelf geloofde. Het hoofd trotsch in den nek ge worpen hield hij zijn vlammeuden blik onafgewend op den kleinen, mageren man gevestigd, wiens mond zich tot een spotachtigen trek plooide. Dat is het, zeide hij met verheffing van stem. Nadat het

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1