POPULAIR MIJ» i m mm i ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene feestdagen. ADVERTENTIEN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticM ra (loiter Jam. BINNENLAND. 4e Jaargang. Donderdag 26 Augustus 1886. No. 962. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublieite Etrangère G. L. JDA JJBE éjr Go., JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 3lbit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 uui| MUSEUMS E Kolomaal museum van Ut Paviljoen. Ingaag aan de üreefzydo 2e partoea van diploma vrijen toegang, donateur# met gezelschap, leden met 1 'Diender Nederlandache Maatschappy ter bevordering van Nyverheid hebben pin Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van {•ndagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegeu feyeirs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Wosnsdag en Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 contB per persoon. Donateurs eu ledou der Nodorlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nyverhoid hebben 9p dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijile vau liet Pavi joau op liet terrai. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Douateur» ca op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs rait gezelschap, leden mat 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooiïl No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegaug £5 cents per persoou. Doorloopcude toegangskaarten voor een eeneel ia&i 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op dio dagen betaling van 25 cents per persoou. Kinderen beneden de 8 jarou worden in het geheel uiot toegelaten Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vryd&g en Dinsdag van 12 en Donderdag van 2S uur. Toegang (denr OudcgroenmarkO vrij van 103 uur tegen betaling van 25 cents por porBoon, alleen Of kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder bohoorlijkgeleide. Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsmd In bet Engelsche Lagerhuis ver klaarde Ferguson gisteren dat, aangezien de grenslijn tot Dunkehi afgebakend is, de Regeering met Rusland overeengekomen is de grens- commissie te ontbinden, waarna de grenslijn tot den Óxus, over welke bet geschil liep, tusscben de beide regeeringen zelveu zal worden vast gesteld. Voorts werd medegedeeld, dat de door de Regeering ontvangen be richten uit Bulgarije niets bevatten, wat niet reeds door de dagbladen bekend gejiaakt is. De vegeering volgt de gebeurtenissen aldaar met zeer groote bezorgdheid. Bij de voortzetting van bet debat over bet adres van antwoord stelde Parnell een amendement voor, ver klarende dat de waardevermindering der landbouwproducten bet voldoen der pachtpenningen in Ierland be moeilijkt, dat de daaruit voortvloei ende evicties de maatschappelijke orde bedreigen, en dat de pacht sommen, tijdens bet gelden van hoogere prijzen vastgesteld, niet tot grondslag kunnen strekken voor eventtieele, met hulp van den'Staat te voltrekken aankoopen. Reuter seint van gisteren 12 uur uit CoDStantinopel, Daar Lon den, dat een tweede voorloopig be wind zich onder Stambouloff te Tirnova beeft gevormd, ten gunste van prins Alexander. Gisterenavond heeft eene interna tionale werklieden-vergadering plaats gehad te Parijs in de «Salte des redoutes.» België bad drie gedele geerden gezonden, onder welke An- seele, die een somber tafereel op- DOOR EW. AUG. KöNIG. ;18) IVe Hoofdstuk. -Onzin, zeide Tom. Het mooie meisje heeft hem reeds op andere gedachten gebracht; zij gaat met hem rijden. Alles schijn, viel de dokter hem haastig in de rede. Ik houd mijne oogen goed open en let scherp Iop. De jonge man heeft reeds be proefd, een onzer oppassers om te koopen. Hoe weet gij dat? vroeg Tom verrast. Koenraad heeft het mij zelf gezegd. Er zijn hem strikvragen hing van den oeconomischen toestand van België en met eene lofrede op de Internationale eindigde. Onder voorzitterschap van De Freycinet zal *er morgen een mi nisterraad worden gehouden in het ministerie van buitenlandsche zaken. De Italiaansch.e bladen zijn eenstemmig van oordeel dat de re volutie te Sona het verbond der drie Keizers niet verbreken zal. Prirs Bismarck zal Vrijdag te Pranzensbad aankomen, om al daar een paar dagen door te bren gen met Giers. De tegen-revolutie wordt onder steund door het Bulgaarsche leger, dat opnieuw Alexander als Vorst uitgeroepen heeft. Door deze beweging ten gunste van den onttroonde begint de toe stand bedenkelijker te worden. In- tusschen heeft Turkije verklaard, zonder voorafgaande overeenkomst met de groote mogendheden geene stappen in zake de Bulgaarsche aangelegenheid te zullen onderne men. Het jacht van den vluchtenden prins Alexander is niet te Giur- gewo aan wal gekomen maar heeft de reis voortgezet. Men begint te gelooven dat de Bulgaarsche over heden den prins op Russisch gebied zullen afzetten. Karaveloff heeft, naar het heet, wel aan het komplot deelgenomen en zijn gevangezetting zou een zuiver comediespel zijn. Naar verzekerd wordt, heeft de Russische diplomatieke ageut te Sofia aan de volksmenigte, die de bescherming van Rusland kwam in roepen, geantwoord dat de Czaar gedaan en ik vrees, dat Koenraad in zijn gewone onnoozelheid ant woorden gegeven heeft, die den arg waan van onze tegenpartij voedsel zullen geven. Ik heb zelf gezien, hoe de jonge Frohberg in de sche mering om dit huis reed. Het kan best zijn, dat hij eene plaats wilde zoeken, die geschikt is om de om heining over te klimmen. Dat jonge menscb is een gevaa-lijk tegenstan der, zoolang de oude leeft. En wat heeft mijnheer Froh berg gezegd, toen gij hem voor zijn neef waarschuwdet? vroeg Tom peinzend. Hij antwoordde mij, dat ik zelf moest weten, hoe men dit gevaar het zekerst voorkomen kan. Als de patient voor altijd de oogen sloot, kon dat niet anders dan gewenscht zijn; hij wilde mij evenwel in dit opzicht geene voorschriften geven en liet het overigens aan mij over. En daarna hebt gij een be- van de beste gevoelens ten aanzien van Bulgarije bezield is. De Turksche regeering heeft in eene circulaire aan hare vertegen woordigers bij de groote mogend heden, namens welke het tractaat van Berlijn geteekend is, gezegd dat de ontroning van Alexander in een toestand breagt, waarbij de mogendheden niet minder dan Tur kije betrokken zijn. Cutting is door het Mexicaan- sche goevernement op vrije voeten gesteld. Haarlem, 25 Augustus 1886. Gisteren werden in de Groote Kerk tijdens het orgelconcert weder door het Haarlemsche mannenkwartet «Lureley», onder directie van den heer Schmölling, een tweetal lie deren ten gehoore gebracht. Het waren «Die Ehre Gottes» van Beet hoven, en «Schilfers Sonntagslied» van Kreuzer, welker uitvoering door het vrij talrijke publiek met inge nomenheid werd gevolgd. Naar wij van verschillende zijden vernamen had deze uitvoering wel voldaan. Het kwartet beschikt over vrij goede krachten, die ons ongetwijfeld na meer studie en oefening oEder lei ding van den waardigen directeur, in de toekomst veel genot beloven. In ons vorig nummer is onder de Haarlemsche berichten abusie velijk een stuk geplaatst over eene roeivereeniging «Willem III». De aanhef daarvan moet luiden: «De Amsterdamsche» in plaats van de Haarlemsche. Het is dan ook daar aan toe te schrijven dat uit stuk sluit genomen? vroeg de oppas ser met een loerenden blik op den mageren heer. Als de patient dood is, zal de oude Frohberg geen cent meer betalen. Ba, daar ben ik het minst voor bezorgd! Hij moet betalen; ik heb brieven van zijne hand, die hem in het verderf kunnen storten. Zoo dom zal ik niet zijn, dat ik de wa pens tegen hem uit de hand geef. En gij zult er ook uw deel van hebben. De dokter had bij de laatste woor den een kunstig uitgesneden kastje geopend, dat aan den muur hing. Het bevatte een kleine apotheek en Tom noemde het de vergifkast: zoo dikwijls de dokter in dit kastje greep, was er een menschenleven in zijn gesticht in gevaar. Wel is waar ge schiedde dit niet dikwijls, want de levende patiënten brachten den dok ter meer op dan de doode; het was zefs in zijn eigen belang ze zoolang onder het stadsnieuws is verzeild geraakt. 3^- De luchtreiziger, Lattermann is hedenmiddag ongeveer 4.20 uur met zijn luchtballon «Rotateur» ten aanschouwe eener talrijke menigte opsestegen. De hoogte die de ballen bereikte was terstond reeds aanzienlijk; jam mer dal de lucht nog al betrokken was hetgeen den aëronaut spoedig aan het oog ontrok. Bij de opstijging bekwam hij nog met een telephoondraad in aanra king. Hij dreef in de richting van Schalkwijk voort. -Bij den antiquaar H., aan den Kruisweg alhier, zijn door de politie verschillende zilveren en porceleinen voorwerpen in beslag genomen, af komstig van den diefstal onder Bloe- mendaal. Door hem waren reeds zilveren voorwerpen verkocht bij een goudsmid alhier, en een koopman te Amsterdam, die allen zijn opge spoord. Hedennamiddag is in het Noorder-Buitenspaarne voorbij de zwemschool onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude verdronken bij het zwemmen, G. van der Spek, oud 17 jaren in deze ge meente woonachtig. De Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij heeft zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend met het verzoek, dat de minister eene commissie van deskundigen benoeme, tot het in stellen van een onderzoek naar den toestand van het midden-stations eiland van het centraal station te Amsterdam. Aanstaanden Zondag, 's mid dags om 12 uren zal door de 's Gravenhaagsche postduiven-Ver- mogelijk in het leven te houden; maar het was in den loop der jaren reeds eenige malen voorgekomen en Tom herinnerde zich dit met ont zetting, telkens als zijn blik op dit kastje viel. Dokter Janin nam twee gevulde medicijufleschjes en zette ze op de tafel; toen sloot hij het kastje weer zeer voorzichtig dicht. Voor den ouden Werner wordt ook niet meer betaald, zeide hij op gedempten toon, en vrij laten durf ik hem niet; hij heeft mij wraak gezworen en het is mij duidelijk gewordeD, dat hij zijn eed zal hou den, zoo spoedig zich daartoe eene gelegenheid voordoet. Ook hij moet sterven vroeg Tom ontsteld. Stervenherhaalde de dok ter spottend. De arts probeert alle middelen, om zijne patiënten de gezondheid weer te geven; als hem dit niet gelukt, kan men hem niets eeniging «de Ooievaar» te Edam eene groote wedvlucht met post duiven worden gehouden bij gele genheid van de Tentoonstelling al daar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Afdeeling: Edam, Zeevangsdorpen en de Purmer. De heer prof. Oudemans meldt dat aan de Utrechtsche sterrewacht het bericht is ontvangen, dat aan het observatorium te Kaapstad op 20 dezer de zoogenaamde komeet van Urenecke, die weder verwacht werd, gevonden is. Maandagavond kreeg op de Stad houderskade bij de Vondelkade te Amsterdam een herbergierster twist met een bezoeker, welke twist zoo hoog liep, dat de gast de boel stuk ging slaan en daarna het ha zenpad koos. De kasteleines achter volgde hem en haalde hem in de Vondelstraat in. Daar er geen poli tie in de buurt was, duurde de wor steling eenige oogenblikken, waar na de verniel-al zich losrukte, in een voorbijgaand ledig rijtuig sprong en weldra verdwenen was. De vrouw wilde hem nog naloopen, doch struikelde en viel met het hoofd te gen de trottoirband, waarbij zij zich ernstig bezeerde. De daarna aange komen politie kon onverrichter zake teruggaan. De vogel was gevlogen. De Noordermarkt te Amster dam schijnt een paradijs voor zak kenrollers. Weder zijn daar Maan dagnamiddag drie vrouwen haar beursjes afhandig gemaakt. Gisterenmorgen werden aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam twee menschen door een vermoe delijk dollen hond gebeten. Zij wer den dadelijk naar het Gasthuis ge bracht, terwijl een bewoner van die gracht den hond met een hamer doodde. ten laste leggen. En ik zou mijn plicht verzuimen, als ik mijne kunst niet op mijne patiënten beproefde. Voor de gevolgen sta ik in. Gij geeft dit geneesmiddel aan de beide... Dank je wel, zeide Tom barsch. Gij wilt niet? Neen. Gij moogt dien moord alleen op u nemen. Toornig flikkerden Jauin's oogen; hij maakte eene beweging, alsof hij zich op den oppasser wilde werpen, maar nog eenmaal bedwong hij zijn drift. Gij hebt daarbij niets anders te doen, dan de patiënten driemaal daags een eetlepel vol in hun drin ken te geven, zeide hij. Mocht dit middel het gewenschte gevolg hebben, dan zullen de zieken zacht inslapen aan eene verlamming der longen. Als gij dat inslapen zoozeer wenscht, neem dan zelf op u, de

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1