De Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam is in het geheel door 90828 personen bezocht. Vanwege de Amsterdamsche Zeil- vereeniging Hel Y zal er een wiu- peltocht naar Velsen, waaraan ver bonden wordt een pic-nic, gehou den worden op Zondag 29 Augus tus e. k. Met de verplaatsing van de ge vangenen uit de strafgevangenis te Hoorn naar Leiden is eeu begin gemaakt. Een 40tal gedetineerden, die weldra door een grooter aantal zullen worden gevolgd, is te Leiden aangekomen. - Ten aanschouwe van duizen den en duizenden belangstellenden steeg gisteren namiddag om vier uren te 's Hage de iuchtballon «Ro- tateur» op. De ballon dreef in de richting van Delft. Een vrouw woonachtig aan het Rietveld te Delft, is Maandagavond aldaar in het water geloopen. Zij werd echter spoedig door een paar voorbiigangers op het droge ge bracht, die voor hunne verleende hulp door eene menigte scheldwoor den door haar werden bedankt. De oorzaak is weder, dat de Vrouw te veel van vergunning had gebruik gemaakt. Een werkgever te Delft werd dezer dagen door een werkman voor den kantonrechter gedaagd tot uitbe taling van loon. Ziehier de zaak, zoo als het Roti. Nil. die mededeelt. «De werkman stelt, dat toen hij in dienst genomen werd, een der voorwaarden was, dat hij een cent maalloon voor eiken zak grondstof zou genieten; die voorwaarde wordt door den gedaagde toegestemd, maar, zegt hij met nadruk aan den heer kantonrechterdie cent maalloon zou eerst verschuldigd zijn wanneer de zak gemalen grondstof afgeleverd werd. Nu was de werkman tus- schen dat malen van de zakken en de aflevering dier zakken uit den dienst ontslagen en derhalve meende men was dat maalloon niet ver schuldigd. Eene zuivere wetskwestie dus, of de patroon gerechtigd is, den ar beider op grond der gemaakte voor waarden het loon te onthouden voor feitelijk verrichten arbeid. En wat zeide de werkgever voor den kantonrechter?Dat hij een dagvaardiging had ontvangen «van socialistische kleur.» Maandag namiddag, toen zich eene groote menigte menschen voor een wassenbeelden-spel op de ker mis te Delft had vereenigd, werd aan eene vrouw door een zeeman, wonende te Rotterdam, een zilveren knip met eenig geld uit den buiten zak harer japon gerold. De dader werd dadelijk door eenige personen achtervolgd en aan de politie overgeleverd. Hij is, na gehoord te zijn, opge zonden naar 's Hage ter beschikking van de justitie. Maandagavond ongeveer ten 7 uren viel te Dordrecht een beschon ken man, die van zijne vrouw ge scheiden leefde, eene vrouw met een kindje op den arm aan, in wie hij zijne echtgenoote meende te herkennen. Eerst, nadat hij haar eenige vuistslagen toegebracht had, patiënten te vergeven, antwoordde Tom en de blik, dien hij daarbij den kleinen heer toewierp, sprak van afschuw en verachting. Ik wil mijn geweten niet bezwaren met zulk een schuld. Een woedende kreet ontsnapte aan de lippen van den dokter. Verachtelijke kerel, riep hij uit. Laffe verraderDe vruchten zoudt gij wel willen plukken, maar de moeite hebt gij er niet voor over! Gij hebt mij altijd tegengewerkt, gij Waarom maakt gij u zoo boos? viel Tom hem in de rede. Als gij de beide patiënten uit den weg wilt ruimen, doe het dan zelf; dat ik u daarbij niet de behulpzame hand wil leenen, kunt gij mij "iet kwalijk nemen. Een ieder denkt daarover op zijn manier; ik kan u slechts herhalen, dat ik besloten ben, u op het pad der ondeugd niet verder te vergezellen. Gij moogt al bemerkte hij zijne vergissing, waar na hij haar met het mes in de hand, vloekende en tierende zijne veront schuldiging aanbood, terwijl de vrouw van schrik en angst stond te beven. Een politieagent, die eerst toen verscheen, vond het beter hier niet handtastelijk op te treden waarover de aanwezigen in luidde bewoordingen hunne ontevredenheid te kennen gaven. Een paar jongens, woonachtig te Amersfoortdie Maandagochtend eenige peren trachten meester te worden en daartoe een touw in den boom van den heer F. wier pen, hadden het ongeluk 'teven wicht te verliezen en in de Sin gelgracht terecht te komen. Zij werden evenwel spoedig op 't droge gebracht. Toen de dienstbode van den heer H. W. K., te Amersfoort, Maandag in de wonmg van haar meester kwam om een en ander in gereed heid te brengen, ontdekte zij dat er gedurende de afwezigheid der fa milie inbraak was gepleegd, en on derscheiden zilveren en andere voor werpen en geldswaarde ontvreemd waren, een en ander tot eene waar de van circa f 1000. De politie heeft een streng onderzoek naar den da der of de daders ingesteld. Te Berg-Ambacht heeft eene klokhen eene rat gedood, die een harer kuikens trachtte machtig te worden. Met de restauratie van het kas teel Wijk-bij-Duurstede, waar vroe ger de bisschoppen van Utrecht woonden enoudstijdseenRomeinsche burcht stond, zal eerstdaags een begin worden gemaakt. Te Arnhem vertoonde Maandag voor eene menigte toeschouwers een hardlooper zijne kunsten. Een sol daat ging de weddingschap aan, dat hij tegenover den hardlooper over winnaar zoude blijven. De wedstrijd ving aan, maar eene patrouille ar resteerde den militair. Wat bleek nu echter? Dat de soldaat geen soldaat was. Ter wille van de re clame had een handlanger van den hardlooper een soldatenpak aange trokken. Intusschen was het gevolg, dat de kijkers de patrouille met haren arrestant volgden, zoodat de hard looper alleen bleef staan, en bijge volg geen cent ontving. Een zoon van een landbouwer te Donkerbroek vernam dezer dagen, dat een zijner kippen niet wel was en zichbaar wegkwijnde. Hij be merkte een hard voorwerp in den hals der kip en besloot direct tot eene operatie. Ter plaatse eene opening gemaakt, verwijderde hij daaruit een stuk glas ter groote van ongeveer een kwartje en naaide daarna de wonde voorzichtig weer dicht, met zulk een uitstekend ge volg, dat de kwijnende kip na ver loop van een week aan hare verplich ting van eieren te leggen weder voldeed. Maandagavond is te Renkumeen landbouwerswoning met eene schuur geheel gevuld met afgewerkt papier en lompen in balen, door een on bekende oorzaak een prooi der vlam men geworden. De inboedel van den bewoner is gered. De gebouwen leen aansprakelijk zijn voor hetgeen voortaan in dit huis geschiedt; ik bekommer er mij niet meer om. - Gij zegt mij de gehoorzaam heid op? voer de magere heer in onbeteugelde woede uit. Volstrekt niet. De plichten, die aan mijne betrekking verbonden zijn, blijf ik waarnemen. Tegen mijn belang in! In het belang der menschheid. Daarmee is genoeg gezegd schreeuwde dokter Janin, die zich niet langer bedwingen kon. Mijn huis uit, schoelje! Tom was opgestaanin dreigende houding stond, hij tegenover den dokter, die van woede sidderde. Als gij mij uit uwe inrichting verwijderen wilt, moet gij geweld gebruiken, - zeide hij, vrijwil lig ga ik niet, tenzij gij mij de som uitbetaalt, die gij mij beloofd hebt, een som, die voldoende is, om mij een onbezorgde toekomst te verze waren verzekerd. Nu meent men dat de brand ontstaan is doordat twee knapen in de schuur door het planken beschot een kaars hadden gestoken om papier te kunnen ste len voor het maken van een vlieger. Zij zijn gevangen genomen en heb- hebben reeds bekend. Door den wachter van den spoor wegbrug te Nijmegen werd, 11. Zaterdagavond omstreeks 9 ure ge zien, dat eene aan den kant van de rivier de Waal in de nabijheid der brug zittende vrouw, uit een kistje geld te water wierp en on middellijk daarop zelf te water sprong en in de diepte verdween. Te ver geefs deed hij met nog een ander spoorwegbeambte in een roeibootje pogingen om haar te redden. Alleen het ledige kistje werd door hen op den wal gevonden. Naar men ver moedt is de drenkeling genaamd J. W., 70 jaren oud, weduwe van W. Van B., die althans sedert dien tijd in hare woning in de Zieken- straat wordt vermist. In het kistje zoude zich 500 gulden hebben be vonden. Het lijk der ongelukkige, wier echtgenoot in het vorige jaar zich op dezelfde plaats had willen ver drinken en, hoewel door een schip per gered, korten tijd daarna aan de gevolgen was overleden, is tot dusverre niet gevonden. Te Harskamp (gem. Ede) viel een koe een veertienjarig knaapje aan en bracht hem met hare horens eene zeer ernstige verwonding toe. Door spoedig aangewende geneeskundige hulp hoopt men den knaap te red den. De Cournier dn Limb, verhaalt het volgende dat te Roermond voor gevallen moet zijn. Klokke één was geslagen,en het middagmaal wachtte. Een heer wenscht zijn gelag te be talen, en bevindt, dat hij twee beur zen in zijn zak heeft; de eene her- bent hij als zijn eigene, de andere, ofschoon onooglijk, was met een aanzienlijk bedrag gevuld. Hij weet, dat ze niet van hem is en erkent ze ook niet als die zijner echtge noote. Hij vraagt wie met hem in aanraking is geweest, wie naast hem heeft gezeten, maar niemand kon hem inlichting geven al, wordt er menige blik geslagen, niet op de beurs, maar op den inhoud. Ondertusschen zit een handelaar erg in het nauw; hij mist den sleu tel van zijn brandkast. Hij meent, neen hij weet bijna zeker, dat de sleutel zich in zijne beurs moet be vinden, maar ue beurs is weg. Nie mand kan het raadsel oplossen, en de politie wordt in den arm ge nomen. Het toeval voert den man met de twee beurzen naar eeu sigarenwin kel, naar denzelfden winkel, waar hij een paar dagen geleden zijne rekening heef: voldaan. Klant en leverancier klagen elkander hun nood, niet over de slechte tijden, maar de een dat hij twee beurzen heeft, de ander dat hij den sleutel van zijn brandkast mist. 't Geval helderde zich spoedig op; en de koopman kreeg èn de beurs èn den sleutel terug. Heel eenvoudig had zich de zaak toegedragen. De heer had zijne re kening betaald, de leverancier zijee beurs uitgehaald, waarin de sleutel van de brandkast zat, en legde ze op tafel. Eene discussie ontspon keren. Ik denk er niet aan. Zoolang gij daar niet aan denkt, blijf ik, zeide Tom, en zonder antwoord af te wachten, ver liet hij de kamer. Over de gevolgen van deze hef tige tooneelen met zijn heer, maakte hij zich volstrekt niet ongerust; er was reeds dikwijls iets dergelijks voorgevallen met den driftigen, kort aangebonden man en het was steeds met een sisser afgeloopen. Wel ia waar ontkende hij niet, dat er licht eene scheiding kon volgen na deze scène, waarbij dokter Janin gemerkt had, hoe er misbruik van zijn ver trouwen gemaakt wasmaar hij zelf was besloten van den dokter te scheiden; hij wachtte slechts op een gelegenheid, waarop hij dit zonder gevaar voor zich zelf kon doen. Bo vendien wilde hij bij de scheiding zooveel winnen, dat hij, zooals hij zelf zeide, na zooveel jaren van ar zich, en de heer neemt de beurs van den koopman en steekt ze, als de zijne, in den zak. Beiden wisten later niets van hetgeen zij gedaan hadden. Nu de zaak tot algemeen genoe- :n was opgehelderd, gaf zij aan leiding tot een vroolijk reisje naar Nijmegen. Tegen twee ingezetenen van Mep- pel, die een paar hunner werklieden, voor zwaren arbeid wegens ouderdom ongeschikt geworden, uit mensch- lievendheid in het genot van hun weekloon hadden gelaten, werd dezer dagen door de ambtenaren der belastingen eene vervolging in gesteld, omdat zij aan die oude werklieden het verrichten van en kele kleine diensten ten behoeve hunner huishouding hadden opge dragen, zooals het halen van brood jes bij den bakker, het op' de post bezorgen van eene briefkaart, enz. Zelfs werd in het proces-verbaal als overtreding opgenomen, dat een der werklieden het zoontje van zijnen meester bij het oplaten van eeu vlieger was behulpzaam geweest. Daar de bedoelde werklieden niet als huisbedienden voor de belasting waren opgegeven, werden de mees ters met boete gestraft. Er was zelfs geen waarschuwing voorafge gaan. Terwijl een vogelkoopman inden winkel van een uurwerkmaker te Groningen zijne levende koopwaar had uitgestald, had een der bezoe kers de lafheid van bijna alle kooien de deurtjes open te zetten, zoodat de winkel weldra in eene groote volière veranderde. Met veel moeite gelukte het den koopman de bees tjes weder te vangen. Een vijftal ervan moet het vrije* natuurleven hervat hebben. Te Groningen zijn door een agent van politie der 3e klasse twee kin deren met levensgevaar uit het wa ter gered. Op voordracht van den commissaris van politie is door den Burgemeester uit de gemeentekas aan den man eene gratificatie van f10 uitgereikt. Vrijdagavond bewoog zich op verschillende punten van IJselstein eene menigte menschen, die in het hooge luchtruim, nevens het ster- rengeflonker reeds geruimen tijd een buitengewoon verschijnsel hadden opgemerkt. Niemand wist aanvan kelijk met juistheid te verklaren welk dit verschijnsel was, dat een rood licht verspreidde. Deze beweer de, dat het was de luchtballon «de Rotateur», welke ook gepasseerden Woensdag te Utrecht was opgela ten, anderen dachten aan eeu bui tengewoon natuurverschijnsel. Ten slotte bleek, dat een jongen een vlieger bad opgelaten, waaraan een gekleurde lampion, voorzien van eene brandende kaars, was be vestigd. Tableau! GEMENGD NIEUWS. De Brusselsche advocaat Le- jeune heeft in eerste instantie een proces verloren tegen de gemeente Ixelles, van welke hij een schade vergoeding van 45,000 francs ge- eischt had voor de verwoesting ten gevolge van den aanleg van eenen stoomtram in zijn wijnkelder teweeg gebracht. Zekére De R., een Nederlan- beid het leven eens genieten kon, en de mogelijkheid daartoe bestond nu. Maar hij moest daarbij buiten gewoon voorzichtig te werk gaan, want ook hij kon in het tuchthuis komen, als de geheimen van het gesticht bekend werden. Hij trad de cel binnen van den ouden man, dien de dokter kort te voren be zocht had. Gij hebt uwe rol vergeten, zeide hij barsch. Gij hebt u zelf en mij bovendien verraden. Zeg mij slechts één ding, smeekte de oude man in koortsach tige opgewondenheid, hij sprak van mijn zoon, waar is hij? Wat is er gebeurd? Geef mij zekerheid. Tom had de deu* achter zich geslotenhij wierp een uitvorschen- den blik door het kijkgat en keerde zich toen weer tot den patient. Weet gij, dat gij een zoon hebt? vroeg hij. Neen, neen, hoe kan ik het der, is te Gent opgepakt, beschul digd van bigamie. Te Parijs is zekere vrouw Gé- rard, die haar lljarig zoontje door mishandelingen en gebrek lijden had doen sterven, tot 3 jaren gevange nisstraf veroordeeld Zij ranselde den knaap dagelijks, sloot hem op in een donker hok en gaf hem nau welijks genoeg om niet van honger te sterven. Zij trok hem de haren uit het hoofd; bij dag moest het kind in een hemd gekleed op een stoel zitten, 's nachts in een deken op den grond liggen. Toen de zaak ter oore der politie kwam, was het te laat: het kind stierf in het gast huis. Als verontschuldiging gaf vrouw Gérard opdat het kind slechte gewoonten had. Toen het vonnis bekend werd, riepen ver scheiden aanwezigen: «Dat is niet genoeg!» Dezer dagen zou te Sedan een luchtballon opstijgen. Het talrijk publiek was in gespannen verwach ting. De luchtreiziger verklaarde echter op het laatste oogenblik dat de voorgenomen opstijging geen plaats zou vinden, want dat hij door hevige kiespijn tot waanzin nig wordens toe werd gekweld. Daar drong zich een man door de menigte. «Ik ben tandarts,» sprak hij, «en heb mijn instrumenten bij mij. Neem mij mee en ik beloof u, houdt de pijn niet op, dan zal ik u gratis de kies trekken.» De ballon steeg nu op en toen hij twee uren daarna weer terug was, vertelde de luchtreiziger met een dankbaar hart, hoe de tandarts hem op 2000 meter hoogte heel handig de kies had getrokken. Men leest in de Avondpost'. Niet als een reclame, maar als een feit dat wel waard is vermeld te worden zendt de heer Edm. L. Thiboust ons een in het Fransch gesteld schrijven, dat in onze taal overgebracht ongeveer aldus luidt: Toen ik gisteren in het «Café du Passage» iets gebruikt had, gaf ik bij het betalen der consumtie den bediende twee 21/» cent stukken als fooi. Ik had mij echter vergisteen van de twee geldstukken was een goudtientje. De brave jongen was zoo eerlijk mij het goudstuk terug te geven. Zijn naam is Richard Kok. «Ik stel er prijs op u dit feit mede te deelen omdat het ten zeerste ge tuigt voor de Hollandsche eerlijk heid in het algemeen en die van de kellners in het bijzonder» Op het transportschip Ome dat van Toulon is uitgezeild met 400 veroordeelden die ter deporta tie naar Guyana zouden worden gebracht, is een oproer ontstaan, zoodat het genoopt was naar Tou lon terug te keeren. Een zoon van wijlen den groo- ten schèikundige Liebig komt eerst- daagsch te Munchen voor het ge recht, omdat hij zich min of meer handtastelijk heeft vergrepen aan den eigenaar van een vegetarischen restaurant, die in zijn lokaal een plakkaat had hangen, waarop het beroemde vleesch-extract (Liebig's uitvinding) «zwendelarij», «vergift», «mest» en dergelijke genoemd werd. Den 22en dezer heeft te San Francisco een hevige brand ge woed, welke tal van winkels heeft verwoest. Behalve dat de schade op twee millioen dollar wordt geraamd, worden geen bijzonderheden gemeld. weten? Op dien dag, toen ik in dit huis gelokt werd, om het niet weer te verlaten, wist ik het nog niet. De oppasser sloeg nog een schu wen blik op de deur en luisterde; maar geen geluid liet zich daar buiten hooren. Gij weet, dat ik u steeds men- schelijk behandeld heb, zeide hij, gij kunt dit niet ontkennen. Als ik de bevelen ten uitvoer gebracht had, die Janin mij telkens ten op zichte van u gaf, laagt gij al lang onder de groene zoden, of gij waart krankzinnig, zooals dat zoo menig een in dit huis geworden is. En gij weet ook, waarom ik menschelijk was, ik heb u dat dikwijls genoeg gezegd. Ik wilde mij in u van een geloofwaardigen getuige verzekeren voor het geval, dat Janing zijn ge geven woord niet hield. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2