II 4e Jaargang. Maandag 30 Augustus 1886. No. 965. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion-en sippm Feestdagen. ADVERTENTIËN: Humoristisch Zondagsblad. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. liet gesticht vail hotter Mn. Voor Haarlem per maand40 Cent». S'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hst BuitenlandCompagnie Générale de publicite Etrangère G. L. DAT]BE Go., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg itontmartre. ran 15 regels 35 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 18 uur| Koloniaal museum MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. t hit Paviljoen. IngaHg aan de Dreefrijde 2e deur. Geopend dagelijks van iO tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nodorlandscke Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben if nvtnan van diuloma vriiea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frout zijde van het Pavi joon op liet terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea "«l d N derlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma 7rijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust ou geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemiche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- ou Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per porsooD. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel j««| jfUJetm der itad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur togen betalipg van 25 cents per persoon, alleen op 11 gu en. van'12—4 unr de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu hot geheol niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-^ WnnrTmuseum in de Damstraat. Gsopend'dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag ea Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop«*4 Wo'nsdag en Zaterdag van 8—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (denr Ondegroenmarkt) vrq. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 5 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. Woensdagavond te 7 uur 56 min. is Gladstone, vergezeld van zijne dochter Heleu en van lord Acton, met den trein vaa Calais te Brus sel a .ngekomen, waar hij in het hotel cle Bellewe een maaltijd ge bruikt en daarna eenigen tijd in het Park gewandeld h^eft. Met den trein van 10 uur 45 min. is de En- gelsche staatsman via Keulen naar München vertrokken. De correspon dent van een Duitsch blad, dii zich in het hotel aanmeldde om den grand old man te interviewen, is niet toegelaten. Bij aa de geheele Engelsche pers verklaart zich ten gunste van den onmiddellijken terugkeer van prins Alexander naar Sofia. De Times meent, dat zoo er mogendheden zijn die tegen den terugkeer ge kant zijn, zij waarschijnlijk het fait accompli erkennen zullen, het welk ontstaan is door de spontane eenstemmige beweging van het Bul- gaarsche volk ten gunste van den vorst. De mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben getee- kend,behooren den vorst deugdelijke waarborgen te geven tegen eene herhaling van de onbehoorlijkheden, waarvan hij het offer is geweest. DOOK EW. AUG. KöNXG. 21) Ve Hoofdstuk. Het scheen mij haast, dat gij hem met opzet ontweekt. Neem mij niet kwalijk, zijn bezoek gold u, niet mij, en dus vor derde de beleefdheid toch,«dat ik de kamer verliet. Zoo hoog behoeft gij het niet op te nemen, zeide de oude heer op schertsenden toon, gij behoort ook tot de familie. En evenwel zou het toch kun nen gebeuren, dat men mij het recht ntzeide, mij uw neef te noemen, „ntwoordde Alfred, zulke moge- Duitschland behoort daartoe voor te gaan, omdat de vorst niet slechts een Duitsche prins, maar ook een Pruisisch officier is. Bij ontvangst der eerste onrust wekkende berichten omtrent het lot van prins Alexander van Bulgarije, heeft de keizer van Duitschland rechtstreeks aau den Czaar verzocht, te zorgen voor de persoonlijke vei ligheid van den onttroonden vorst. Daarop is uit St. Petersburg het desbetreffende bevel aan de Russi sche autoriteiten langs de grens toegezonden. Vóór de afzending dezer order was prins Alexander niet slechts een gevangene, maar werd hij ook slecht behandeld, terwijl hem zijn dienstpersoneel was ont trokken. Onmiddellijk na ontvangst van bovengenoemd bevel hebben de Russische gendarmes hem op vrije voeten gesteld. Van de zijde zijner familie wordt verzekerd, dat hij zonder nieuwe waarborgen der groote mogendheden niet naar Bulgarije wil terugkeeren. Havas maakt eene nota bekend, waarin gezegd wordt dat het be richt omtrent het afbreken der di plomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan voor het minst voorbarig is. Het heet dat de minister van oorlog aan de commissie voor de begrooting, die weldra weer bijeen komt, zal mededeelen dat hij 3 millioen verlangt, ten einde voor elk legercorps het volledige materiaal voor de luchtscheepvaart aan te schaffen. De rechtbank te Bourges heeft twee personen te Vierzon, die in breuk gemaakt hebben op de vrij heid van arbeid, veroordeeld, den lijke gevallen wensch ik te ver mijden. Wat wilt gij daarmee zeggen Mijnheer Rabenau is de vriend van uwen zoon en ik geloof niet aan de oprechtheid van Frederik's gevoelens, voor zoover zij op mij betrekking hebben. De oude heer zag zijn neef ver wonderd aan; hij kon voor de bit terheid, die in deze woorden en meer nog in den klank zijner stem lag, zoo spoedig geene aanleiding vinden. Hebt gij reden u over Fre- derik te beklagen? Neen. Intusschen verandert dat niets aan mijn wensch om zijne vrienden Diet te ontmoeten. Herman Frohberg was gaan zit ten hij schudde het hoofd en lachte. Gij moet dat zelf weten, zeide hij, misschien hebt gij daar voo redenen, die ik niet kengij zijt vrij en uw eigen meester. Zijt gij al weer naar dokter Janin's ge- een tot 20 dagen, den ander tot eene maand gevangenisstraf. De vorst van Bulgarije is giste ren namiddag te 2 uur te Lemberg aangekomen, waar de hofmaar schalk Redisch, de hofprediker Koch en eene talrijke menigte hem af wachtten. Toen de prins zich aan het wagen venster vertoonde, barstten stormachtige toejuichingen in het Duitsch en in het Poolsch los. Tus schen eene dicht opeengepakte me nigte, die den prins met hoeden en zakdoeken toewuifde, bewoog hij zich voort. Ouder luide toejuichin gen kuste de prins een kind, dat hem een ruiker aanbood. Een jour nalist besloot eene korte toespraak met een Pereat voor de verraders! waarop het publiek, in uitbundigen geestdrift ontvlammende, den prius op de handen naar zijn rijtuig droeg. Heden zou de prins naar Bresïau vertrekken. De bevolking bereidde voor den avond eene ver lichting der stad voor. Volgens bericht van een oogge tuige in de Pester Lloyd begon het oproer te Sofia met het vermoorden der schildwachten voor het paleis. Soldaten hadden het volk in de kerk gedreven en aan ieder voorbijgan ger werden twee of drie roebels uitgedeeld. Men verzekert uit Constantino- pel dat prins Alexander Woensdag, onder geleide van een Russisch of ficier, naar Weenen is vertrokken. De prins moest zweren, niet naar Bulgarije terug te keeren; weigerde hij dit, dan zou hij naar Rusland moeten terug komen. De mogend heden hebben verklaard, nauwkeu rige inlichtingen omtrent de ge beurtenissen in Bulgarije te moeten sticht geweest? Neen. Ik dacht, dat gij er nog eens heen wildet gaan. De onderzoekende blik, die deze woorden vergezelde, deed Alfred on aangenaam aan. Wat zal ik daar doen? ant woordde hij. Dokter Janin heeft mij zijn bericht voorgelezen; hij zal mij verder niets hebben mee te deelen. Dat geloof ik ook niet. Dus zou een tweede bezoek doelloos zijn. Als de twijfel, die uwe moeder u ingeprent heeft, verdwenen is, dan zeker, schertste de oude heer; maar zijn ernstig, wantrouwend ge laat wilde niet goed in overeen stemming zijn met den toon, dien hij aansloeg. Gij zult nn wel spoedig aan de terugreis denken, of zijtgij besloten,voor altijd in Duitsch land te blijven? afwachten, alvorens op de nota van Turkije te kunnen antwoorden. Haarlem, 28 Augustus 1886. Onze gemeente leed dezer dagen een groot verlies, door het overlij den van den heer D. Scheltema, vroeger agent der Javasche bank. De overledene, die den leeftijd van 71 jaar bereikte, was lid van ver scheidene nuttige instellingen, o. a. vele jaren bestuurslid van het de partement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, der Ver- eeniging «Weten en Werken», enz. De Donderdag jl. door het tooneelgezelschap «Melpomene en Thalia» gegeven liefdadigheidsvoor stelling, ten behoeve van het gezin v. d. ICrofc alhier, heeft netto op gebracht de belangrijke som van f 404.21. Wij vernemen dat het Man- nenkwartet «Loreley» a. s. Dinsdag op den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina, tijdens het or gelconcert in de Groote Kerk eenige vaderlandsche liederen zal zingen, door den heer Schmölling voor man nenkoor gezet. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan het in de Parklaan ge vestigde magazijn van oude en nieu we boeken, zeldzame prenten, fo tografieën enz. van de heeren P.'van Cittert Zonen alhier. De verzameling mag terecht belangwekkend worden genoemd. - Een jeugdig huzaar kreeg Don derdag in de kazerne alhier een slag van een paard tegen het lichaam, waardoor de ongelukkige eenige uren later in de infirmerie overleed. De uitslag van den grooten «jaarlijkschen schietwedstrijd van In Amerika heb ik een vader land gevonden.... En den vrijen Amerikanen be vallen de Duitsche toestanden niet, dat heb ik reeds dikwijls gehoord. Dus zou ik u de terugreis aanraden. Voor Alfred was deze wenk dui delijk genoeg; men wenschte reeds dat hij afscheid nam; men had ver wacht, dat hij slechts een paar dagen zou blijven, en nu meende men hem daarop opmerkzaam te moeten ma ken. Hoe weinig hij daar ook tegen in kon brengen, deed het hem toch onaangenaam aan. Ik moet mij werkelijk veront schuldigen, dat ik u reed6 zoolang heb lastig gevallen, zeide hij, de lieve en vriendelijke opname, mij hier.... Geen woord meer, viel de oude heer hem in de rede, op een buitengewoon vriendelijken toon, waaraan helaas warmte ontbrak. Nimrod,» die daags na de algemeene vergadering nabij deze gemeente gehouden werd, is als volgt: I. Kampioen-prijs van «Nimrod» (gouden medaille) D. Baron van Pallandt, Wassenaar. II. Nimrods prijs (kunstvoorwerp) J. Leembruggen, Amsterdam; Pre mie (kunstvoorwerp) mr. M. G. P. del Court, alhier. III. Tweestrijds Prijs. Twee Sè vres-vazen en 60 pCt. derinleggel- den, G. Amand, AmsterdamPremie 40 pCt. der inleggelden, W. del Court tot Krimpen, Ede. IV. Consolatie-Prijs. Ie prijs, (kunstvoorwerp) W. H. Blaauw, Amsterdam; 2e prijs, 60 pCt. der inleggelden, E. W. de Fiellietaz Goethart, Apeldoorn; 3e prijs, 40 pCt. der inleggelden, P. Muller alhier. Een dertigtal leden dong naar de verschillende prijzen mede. Van al zijne tochten door het luchtruim zoo verhaalt de lucht reiziger Lattemann was geen reis zoo schoon en merkwaardig, als die van Woensdag, toen hij met de Rotateur alhier opsteeg. De ballon bereikte eene hoogte van 7000 voet. De luchtreiziger zweefde in eene zee van wolken. Eensklaps zag hij van zijne ge vaarlijke standplaats door een prach tig fata morgana in de verte het beeld van zijn luchtvaartuig en van zich zeiven in den nevel afgespie geld, alles in omgekeerde houding. Lattemann zeide, dat dit de eerste keer was dat hij tijdens zijne lucht vaart een dergelijk schouwspel ga desloeg. Gisteren namiddag is bij het lossen van steenen putten voor rio len nit een vaartuig liggende in het Spaarne aan den Koudenhorn alhier, een steen gevallen op den voet Gij beleedigt mij! Hoe langer gij mijn gast blijft, hoe aangenamer het mij en mijne familie zal zijnMaar ik bedenk mij op eens, dat ik nog eenige brieven moet schrijven, waar haast bij is, ging hij voort, ter wijl hij opstond en op zijn horlog: keek, - en zooals ik zie, zijt gij daar ook mee bezig, dus tot ziens aan tafel. Alfred wist niet, wat hij van dit. korte onderhoud moest denken, maar hij gevoelde instinctmatig, dat zijn neef daarbij slechts het doel voor oogen had gehad, hem aan de te rugreis te herinneren. Misschien stond dat op de eene of andere wijze in verband met het bezoek van Ra benau, want het viel hem op, dat de oude heer dadelijk na dat bezoek bij hem gekomen was, om hem dit te zeggen. En had hij deze woorden reeds vreemd gevonden, hoeveel te meer nog moest hem dan Huida's gedrag

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1