van een werkman welk lichaams deel daardoor belangrijk is gekneusd. LI. Donderdag namiddag is uit het Noorder-Spaarne nabij de brug over de Jan Gijzenvaart onder de gemeente Schoten opgehaald het reeds in staat van ontbinding ver- keerende lijk van een onbekend manspersoon, oud naar gis 25 h 30 jaren, met donker, kort geknipt haar enrossigen knevel, gekleed met blauw zwart kamgaren jas, dito vest, don ker bucksking broek met grijs streepje, zwarte aangebreide sokken, laken- sche molière-schoenen met ledereu toonstukken en veters. Op het lijk is gevonden een notitieboekje, waarm vele adressen uit Amsterdam en twee uit Haarlem, waaruit is op te maken, dat hij reiziger in sigaren is. De Burgemeester van Schoten, wonende alhier, Franshalsstraat no. 12, verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichtingen omtrent dezen drenke ling. Het uitvoerend comité van de Bakkerij-Tentoonstelling zal toch aan den veelvuldig geuiten wensch voldoen en de gelegenheid tot ver krijging van eene medaille open stellen. Volgens goedgekeurde teekening is men thans bezig de stempels ge reed te maken. Aan de voorzijde zal de medaille het bakkerswapen vertoonen, door een laurier- en een eikentak omlijst, welke saamgebon den worden door een lint, waarop «Nederland» te lezen is. Aan den achterkant komen de woorden«Bak kerij -Tentoonstelling, Amsterdam 1886» te staan. Het is nog niet zeker, of het uitvoerend comité zich met de levering belasten zal, of dat zij, die een exemplaar verlangen, dit bij den graveur zullen moeten bestellen. De heer J. A. De Bergh, de bekende hoofdredacteur der Amster damsche Cou/rantdie een rondreis om de wereld maakt, deelt ons dd. 19 Juli per briefkaart uit Canton het volgende mede: «Wellicht stelt gij er belang in, dat uw collega het wel maakt op zijn reis om de aarde. Eergisteren kwamen wij met vliegende orkaan (tyfoon) door de Chineesche Zee te Hangkong; man over boord en zei len. Ik hoop 1 October terug te zijn. (NB. en 'sH. Ct Het algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeuiging heeft zich thans gevormd. Het bestaat uit de heeren A. Buma te Hindeloopen, voorzitter, en mr. P. J. G. Van Diggelen te Zwolle, onder-voorzitter. Overijsel. Mr. J. Thiebout te Zwolle, mr. L. W. Ebbinge en C. H. A. A. Engelenberg te Kampen, G. baron Sloet van Marxveld te Vollenhove en J. H. Van Erckelens te Hasselt. Drente. Mr. J. Linthorst Homan te Assen en K. E. Borger te Meppel. Gelderland. Mr. D. Van Meurs te Harderwijk, E. J. Vitringa teNun- speet, mr. H. T. Gregory te Elburg en H. C. Van der Houven Van Oordt te Apeldoorn, secr. Noord-Holland. A. C. Wertheim, penningmeester; F. C. Tromp, D. A. Wittop Koning, A. Van Linden van den Heuvell te Amsterdam, C. Donker te Benningbroek, mr. W. K. baron Van Dedem te Hoorn, K. Breebaart te Winkel, H. J. Calkoen te Edam, D. C. Loman te Tessel, A. L. Dyserinck te Haarlem. Zuid-Holland. Mr. W. baron Van verwonderen. Zij was ernstig en stil en beantwoordde ternauwernood zijn vragen. Het kwam hem voor, dat het haar onaangenaam was, als hij het woord tot haar richtte, en toch was hij zich volstrekt niet bewust, haar misnoegen in eenig opzicht verdiend te hebben. Zij keek hem slechts zelden aan, maar dan was het half treurig en half boos, alsof haar een ernstig verwijt op de lip pen zweefde en slechts een zekere kieschheid haar terughield het uit te spreken. De heer en mevrouw Frohberg waren aan tafel eveneens weinig spraakzaam. Altred was het daardoor onaangenaam te moede, want hij moest wel begrijpen, dat men hem op deze, niet zeer kiesche wijze wilde laten voelen, hoe lastig zijne tegen woordigheid op den duur werd. Maar dat ook Hulda zoo onvrien delijk zijn kon, dat begreep hij niet; hij zou het zelfs niet geloofd heb. Heeckeren van Keil en C. J. E. graai van Bylandt te 's Hage en J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht. Utrecht. Mr. J. De Louter te Amersfoort. Friesland. M. Kingma, Hz. te Sneek, jhr. mr. C. Van Eysinga te Leeuwarden, mr. W. A. Bergsma te Dronrijp, R. H. Zysling te Tjerk- werd en mr. J. Witteveen te Kol- lum. Groningen. Mr. D. De Ruiter Zylker te Winschoten, jhr. mr. I. D. Lewe Quintus te Groningen en J. Schilthms te Groningen. Zeeland. A. Smit te Vlissingen. Wij vernemen, dat aan een onzer landgenooten, den heer E. A. Brunner, de onderscheiding is te beurt gevallen om benoemd te wor den tot lid van het Koninklijk Ko loniaal Instituut te Londen. Deze instelling, die den Prins van Wales tot president heeft, had tot dusver slechts Britten tot leden. De benoe ming van den heer E. A. Brunner, die door langdurig verblijf in het Zoeloeland en veeljarige politieke aanraking met de kafferstammen onder de autoriteiten voor de kennis van die landen gesteld mag worden, is een bewijs van de aandacht die Engeland aan die streken schenkt. (Amst. D. v. N.) De ondervinding heeft geleerd, dat bij verhuring van een huis, waarin een vergunningsrecht ge vestigd is, het beding wenschelijk is «dat de huurder dit recht na het eindigen van den huurtijd onge schonden teruggeve». Onlangs heeft zich toch het geval voorgedaan, dat een huurder van dergelijke woning, na hem gedane opzegging der huur, voor het vergunningsrecht eene aan zienlijke schadevergoeding heeft ge- eischt en, bij ongezindheid van den vernuurder om hem die uit te kee- ren, de vergunningsakte ruim drie maanden vóór het eindigen der huur aan het gemeentebestuur heeft te ruggegeven. Dit bestuur weigerde daarop, vol gens artikel 9 alinea 2 der Drank wet, om aan den verhuurder eene nieuwe vergunningsakte uit te rei ken. Die beslissing werd echter door Gedep. Staten vernietigd, welke die akte alsnog aan den verhuurder toekenden; terwijl ook de Koning, na door het gemeentebestuur inge steld beroep, het besluit van Gedep. Staten handhaafde. Deze zaak veroorzaakte den ver huurder evenwel groote last, die, bij behoorlijk gemaakt beding in het huurcontract, niet ware voorge komen. De heer L. Kinsbergen, meer algemeen bekend onder den aange nomen naam van Maju, is dezer dagen op 61 jarigen leeftijd overleden. Als muzikant te Londen geves tigd, ontwikkelde zich bij hem de liefhebberij voor de practische na tuurkunde, waardoor hij groot en klein menigen genoegelijken avond verschafte. Zijne betrekking tot den later opgeheven Royal Polytechnic te Londen stelde hem in staat me nigmaal iets nieuws te laten zien. Men denke slechts aan «de geest verschijning», de beweegbare nevel beelden, het sprekend menschen- hoofd en andere optische kunststuk jes. Ook met de phonograaf en de telephoon g'af hij openbare proeven; terwijl zijn merkwaardig mikroskoop insgelijks veler belangstelling wekte. ben, als men het hem eenige uren te voren gezegd had. Hij moest en wilde aan dezen pijn!» lijken toestand een einde maken; zijne eer en zijn gevoel van eigen waarde vorderden dit, hoe zwaar hem het afscheid ook zou vallen. Bij het dessert hief hij zijn glas op en bedankte met eenige vriendelijke woorden voor de gastvrijheid, die hij in dezen kring gevonden had, verzocht dat men hem in vriend schap zou blijven gedenken en be sloot met de opmerking, dat hij den volgenden morgen naar de stad wilde terugkeeren. Daarna stiet hij met allen aan, en toen zijn glas dat van Hulda aanraakte, trof hem weder een ver wijtende blik uit hare schoone oogen die, zoo scheen het hem toe, een innige zielesmart uitdrukten. Herman Frohberg betreurde het ten hoogste, dat zijn gast reeds zoo spoedig wilde scheiden; maar het De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een persoon, die er zijn werk van maakte kamers te huren, die hij een dag bewoonde, om met een en ander van het ameu blement te vertrekken. Een schrijnwerker, die Don derdag te Amsterdam, in strijd met de uitgevaardigde verordening, op den Binnenamstel gedrukte stukken ten verkoop aanbood, werd gear resteerd. Van de argeloosheid eener goedgeloovige weduwe te Amster dam heeft een gewezen bediende op een kantoor, die met hare doch ter eene verkeering had aangeknoopt misbruik gemaakt. Op valschelijk, met den naam van zijn gewezen patroon, onderteekende accepten, maakte hij haar achtereenvolgens afhandig al hare zuur verdiende spaarpenningen, totaal ruim f 1600. Tot den laatsten cent toe heeft hij het geld verbrast, en eeist toen deed men aangifte bij de politie. Gisteren ochtend werd hij in hech tenis genomen en naar de cel over gebracht. Een der logeergasten van het Volkskoffiehuis aan de Passeerder- gracht te Amsterdam, heeft op zijne kamer brand gesticht en haar daar na verlaten. Men vond bed en de kens brandende. De bewoners heb ben het begin van brand gebluscht. Het maaien van zeegras, waaraan ongeveer 30 schuiten van Tessel heOben deelgenomen, is v-or dezen zomer geëindigd. Elke schuit be- somde met dit werk ruim f 100. Het gemaaide zeegras is over het geheel van uitstekende kwaliteit. Donderdag zijn uit de Lutine ge borgen 200 Spaansche matten en (j goudstukken. De duiker heeft een boei vastge maakt aan den achtersteven, waar men denkt dat de goud- en zilver- staven liggen. Van het wrak werden gisteren nog aangebracht 9 goudstukken 200 heele en 13 kleine Spaansche matten, een zilverstukje, 7 koperen stukken, een zilveren horloge en een zilveren lepel. Een negenjarig jongetje had zich Vrijdag te rusten ge^et op een hek langs de sloot aan den Rijnsburg- schen weg, juist op dat gedeelte waar de Katwijksche stoomtram zeer den slootkant nadert. De gevolgen bleven niet uit. In volle vaart kwam de tram aanrollen en vóór de knaap nog van het hek kon spriDgen, was reeds een zijner beenen door de locomotief verbrijzeld. Per draagbaar moest hij naar het Acad. ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. Het knaapje dat Donderdag op de Breestraat te Leiden door den tram overreden werd, is aan de ge volgen overleden. Te Leiden heeft men, ten gerieve der schutterdienstplichtigen, wier woonplaatsen niet gunstig gelegen zijn om het al of niet uitsteken der vlaggen aan den stadhuistoren waar te nemen, in sommige gedeelten der stad seinpalen met daaraan beves tigde vlaggetjes geplaatst. Van Zondag-avond af is het feest gebouw te Rotterdam gesloten, en naar men van daar meldt, is de directeur de heer L. G., ook uit waren slechts klanken, men hoorde duidelijk, dat het hart er geen deel aan had. Na tafel trok Alfred zich weer in zijne kamer terug, om zijn koffer te pakken; hij was daar nog mee bezig, toen een bediende hem uit Huida's naam kwam vragen, of hij haar het genoegen wilde doen, haar op een rijtoer te vergezellen. Weigeren kon hij niet, hoe gaarne hij het ook gedaan zou hebben; hij antwoordde dus toestemmend. De paarden stonden voor het per ron en Hulda zat reeds in den zadel toen Alfred beneden kwam. Zwijgend reden zij voort in de richting van het bosch, Hulda voor uit op haar flinken harddraver, het dier bijna onophoudelijk met de rijzweep aanzettende. Haar anders zoo vroolijk, liefelijk gelaat stond ernstig en somber; de roode lippen waren vast op elkaar gesloten en haar blik bleef onaf gever van de Artisten-Courant, met de noorderzon vertrokken. Zijne Artisten moet hij' niet be taald hebben, en nog menigen le verancier evenmin. Een oneerlijke pakhuisknecht te Groningen is wegens het ontvreem den van geld uit eene winkellade en een schilder wegens het stelen van een horloge uit het vest van zijn kameraad in handen der politie gevallen. Ter gelegenheid van de landbouw tentoonstelling, zal op Zondag 12 Sept. te Gorinchem eene groote gymnastiek-uitvoering in het open veld plaats hebben. Ruim 200 gym nasten werken mede en wel van de volgende vereenigingen. «Germanicus», «Deutscher Turn- verein», «Olympia», «Kracht en Vriendschap» en «Plato» te Am sterdam; «Olympia» te Arnhem; «Lichaamsontwikkeling» te Delft; «Oefening Kweekt Kracht», te Dor drecht; «Olympia» en «Lubach», te 'sHage; «Kracht door Vriend schap,» te Kuilenburg; «Bato,» te Oosterbeek; «Kracht door Volhar ding», te Haarlem; «Volharding», te Purmerend; «Corvebus» en «Alge- meene Tumvereeniging», te Rotter dam; en «Leonidas» te Vlaardingen. Gisteren ochtend werd te Dor drecht een boterkooper, te Veen thuis behoorende, het slachtoffer van bedriegers. Een onbekend, als heer gekleed persoon sprak hem op de botermarkt aan, vroeg den prijs der boter en droeg opelke week eenige ponden aan een be paald adres te Dordrecht te bezor gen. Al pratende werd de boter kooper van de markt gelokt naar eene herberg in de Schrijversstraat, waar hem door zijn lastgever bier werd aangeboden. Deze maakte hem opmerkzaam op twee «heeren», die aan een tafeltje om groote bedragen zaten kaart te spelen, en na eenig toezien besloot de niets kwaads denkende man ook eens zijn geluk te beproeven, door geld op eene be- ,-paalde kaart te zetten. In een oogen- blik was hij dan ook vijf rijks daalders kwijt, en eerst toen on- dekte de man dat hij bedrogen was en de groote sommen, waarom de «heeren» onderling speelden sigarenbonB waren in den vorm van bankbiljetten. De politie werd vau het gebeurde in kennnis gesteld, die spoedig aan de kwade praktijken der spelers een einde maakte. (D. C.) De pogingen, door de Utrechtsche gymnastiek-vereeniging «Milo» in het werk gesteld, voor het op 31 Augustus a. s. (Prinsessedag) te houden gymnastiekfeest, zijn met den gewenschten uitslag bekroond ge worden. Ruim 200 turners toch heb ben hunne medewerking toegezegd. Des middags te 2 ure heeft onder leiding van den feest-directeur, den heer C. J. G. Mieremet, op het Vreeburg, de groote uitvoering plaats welke opgeluisterd wordt door een matinée musicale van het muziek korps der dd. schutterij. Te half vier ure terugtocht van het Vreeburg naar «Tivoli», alwaar de deelnemers zich aan een feestmaaltijd zullen vereenigen, en waar des avonds groot vauxhal en bal zullen plaats hebben. Door de politie te Amersfoort zijn aangehouden en in verzekere gewend in de verte gericht. Wat was de reden van deze plot selinge en opvallende verandering? Wat de oorzaak der stormen, die ongetwijfeld hare ziel in beroering brachten en haar den innerlijken vrede ontroofd hadden Te vergeefs zocht Alfred het antwoord op deze vragen in de bewolkte trekken van het schoone gelaathij was niet in staat het raadsel op te lossen. Was zij verstoord op hem, of op iemand anders? Hij wist het niet; het scheen hem bijna of haar mis noegen hem alleen gold en toch was hij zich geene schuld bewust. Toen zij een eind het bosch in gereden waren, hield Hulda de teu gels wat in, en in het volgende oogenblik was Alfred haar op zij. Gij wilt ons morgen werkelijk reeds verlaten? vroeg zij, zonder hem aan te zien. Ik mag niet langer blijven, antwoordde de jonge man, die deze bewaring gesteld de koopman in antiquiteiten A. S. A., die, volgens opgave van Fr., een groot gedeelte van het ten nadeele van den heer K. ontvreemde zilver heeft gekocht, en ten wiens huize onderscheiden voorwerpen zijn teruggevonden, be nevens C. v. V., een bekend wild- strooper en kroeghouder, verdacht van medeplichtigheid. In diens wo ning is kindergoed, benevens boe zelaars, die door vrouw v. V. wer den gedragen, gevonden, vervaardigd van linnen, dat door mevr. K. werd herkend als van haar afkomstig te zijn. De lieden, die van den dief of de dieven kochten, hebben zaken gemaakt, want een zwart lakensch pak van den'heer K., rok, vest en broek, is, met twee paren bottines incluis, verkocht voor de som van een gulden vijf en zeventig cents. Eenig zilverwerk werd door een der dieven aan iemand voor f5 of f 6 verkocht, die er bij mej. wed. W., goud- en zilverkasthoudster, f 16 voor maakte. Flesschen fijnen wijn of cognac, voor zoover ze door de bende niet waren verorberd, werden verkocht h 25 cents. Men verwacht nog meerdere arrestatiën. Nog is door de rijkspolitie Don derdag uit Amersfoort naar de cel lulaire gevangenis te Utrecht ge bracht F. F., tuinman, wonende te Amersfoort, verdacht van zich in deze en de vorig maand aan diefstal van een aantal zilveren voorwerpen en kleedingstukken, met braak en inklimming, uit het be woonde huis en ten nadeele van K., aldaar, te hebben schuldig gemaakt. Onder Apeldoorn is de bliksem in eene boerderij geslagen. Alles werd eene prooi der vlammen, waar onder 10 stuks hoornvee en een paard. De maatregel, door den burge meester van Kappelle a/d IJsel ge nomen tot wering van de toenemende bedelarij aldaar, heeft goed gewerkt. Aan en op de grens der gemeente op 's-Gravenweg hadden Woensdag de gemeente-veldwachter en de aldaar geplaatste rijksveldwachter post ge- zat. De bedelaars, die de politie ont waarden en begrepen dat het om hen te doen was, maakten zich toen uit de voeten, zoodat de bewoners van 's-Gravenweg ditmaal rust had den van het aanhoudende gevraag om een aalmoes. De meesten dier bedelaars en be delaressen .zijn nog zeer jong, maar schijnen het veel gemakkelijker te vinden te bedelen, dan met hunne handen den kost te verdienen. Donderdag is te Stormpolder (Krimpen a. d. IJsel) aan de werf van C. van der Giessen en Zonen met goed gevolg te water gelaten een ijzeren rijnschip, genaamd Sper ling en Adelmann, groot 180 last voor rekening van den heer Philipp Reibel te Hassmersheim. Het zevenjarig zoontje van een warmoezier te Breda, was Maandag namiddag, hoe weet men niet, in het bezit geraakt van een infanteriepa- troon. Toen nu dit kind met een hamer op die patroon sloeg, sprong zij, met het noodlottig gevolg, dat daardoor een zijner handen gedeel telijk verbrijzeld werd. Door tus- schenkomst van heeren officieren van gezondheid naar het garnizoens hospitaal overgebrachtwordt de jeugdige patient aldaar zorgvuldig verpleegd en moet hij thans, naar vraag slechts beschouwde als uit beleefdheid gedaan. Gij moogt niet? - Neen! Nu sloeg Hulda de oogen op en haar blik vestigde zich vol ernst op het gloeiende gelaat van haar met gezel. Mag ik u verzoeken, mij de redenen te noemen, die u verbie den langer onze gast te zijn? vroeg zij. De reden is zeer eenvoudig, zeide Alfred schouderophalend. Waar men vriendelijk ontvangen wordt, moet men niet zoo lang blij ven, dat men tot last wordt. En gij vreest, dat dit hier reeds het geval zou kunnen zijn? viel Hulda hem levendig in de rede. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2