I 4e Jaargang1. Dinsdag 31 Augustus 1886. No. 966. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en slpmae Fsssfóagee. ADVERTENTIËN: ALGEHEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlit van dokter Janin. Voor Haarlem per maand40 Cent». franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hst Buitenland-. Compagnie Gtnérale de xublicite EtrangèrQ. L. DA UB E Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs3lbï: Faubourg Montmartre. Yan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 ceuii. Groote letters naar Plaatsruimte. AcLrerteiitiën "worden aangenomen tot 's middags 12 uurf MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hst PaviljoenIngang aan de Dreofayde 2e dear. Goopeud dagelijks van 10 tot frSTÈoea van diploma vryen coegaug, donateurs met gozelnchap, leden met 1 dame. Museum ■iiender Nedorlandsche Maatschappij ter boyordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van Pin Nederland en inaer bijzonder van het Haarlaainoho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend 1 gulden. Museum der stad Ilaarlsin op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 l Sondagen kosteloos vaa 124 uur, de 97erige Christelijke feestdagen tegön betaling van de Damstraat^urfdagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen^ van 11—3 uur. Te^l^VubÜotkeak. Geopend'Weekdag' Bondordag^vSK^a ^ate^rvln11 iL-aL!? «Uj1«.^u ond^r^behoorlijkgeleide.- dordae v&n 28 nnr. Toegang (dear Ondegroenmarkt) vrf f?o*n«dag oh Zaterdag van 2nnr. Orgel-bespaling in de Oroote Kerk. Dinsdag van 12 en Dondordag v&n 28 uur. oa Zaterdag van 1—4 uur. - Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop'.id Ook Zaterdagochtend drongen de Engelsche bladen opnieuw er op aan, dat prins Alexander onverwijld naar Sofia terugkeerde. De Times zegt, dat als de prins besluiten mocht niet terug te keeren, daar voor redenen den doorslag zullen geven, die niet van Sofia, maar van Franzenbad komen. De Standard hoopt dat Bisruarck den terugkeer van prins Alexander door de ver zekering van vriendschappelijke ge voelens gemakkelijk maken zal. Alle bladen zijn van oordeel, dat prins Alexander eene groote fout begaan zou, als hij niet ten spoedigste zijn plaats te Sofia weder innemen gaat. In den onder voorzitterschap van Grévy op het Elysée gehouden Franschen kabinetsraad heeft De Freycinet mededeeling gedaan der aangaande de gebeurtenissen in Bul- gaiije ontvangen berichten, uit welke bleek, dat er van de plannen van prins Alexander nog niets bekend was. De onderhandelingen met het Vaticaan over de Chineesche aan gelegenheden werden voortgezet; er is te dezen aanzien nog geene beslissing genomen. De RépvMique francaise bevat eene dépêche uit Weenen, waarin gezegd wordt dat Von Giers het verdwijnen van vorst Alexander uit drukkelijk als voorwaarde stelde wanneer Rusland zich van inmen ging in Bulgarije onthield. De te rugkeer van den Vorst naar Sofia zou geschied zijn in strijd met den raad van zijnen vader en van prins Bismarck. den bevestigen, dat de toestand der koningin uitstekend is. Van vertrouwbare zijde wordt het bericht van troepenbewegingen in zuidelijk Rusland tegengesproken. In het algemeen wordt ook heden de algemeene toestand van Europa als gunstig voor den vrede be schouwd. De Qazeta Livowsko, een Oosten- rijksch blad, zegt uit authentieke bron te vernemen, dat de vorst van Bulgarije zich over Bucharest en Giurgevo naar Lompalanka heeft begeven, om van daar over eenen nog vast te stellen weg naar Sofia te gaan. De vorst heeft vóór zijn vertrek te Lemberg eenen arts ge consulteerd. De jongste telegrammen uit Indo- China maken melding van eenige aanvallen van zeeroovers in den om trek van Lodkai. In Annam is d< toestand onveranderd. Haarlem, 30 Augustus 1886. De Spaansehe ministerieele bla DOOR EW. AUG. KöNIG. 22) Ve Hoofdstuk. Ik vrees niet alleen, ik weet het. Hoe kunt gij dat weten. "Wie kan het u gezegd hebben? Neem mij niet kwalijk met harde woorden zegt men dat zijn gast niet; men laat het hem voelen. Wien geldt dit verwijt? vroeg Hulda, de vlammende blikken strak op hem gericht. Laten wij daarover niet twis ten, verzocht de jonge man, voor wien dit gesprek steeds pijnlijker werd, mijn besluit is eenmaal genomen en uw papa.... Zaterdag werd in het gebouw «Weten en Werken# door den ar chitect A. v. d. Steur Jr. aanbesteed namens de Coöperatieve Bouwver- eenigiug «de Vooruitgang» het bou wen van 48 arbeiderswoningen, te plaatsen op een terrein, gelegen in het oostelijk deel dezer gemeente, in de nabijheid van de Amsterdam- sche Poort. Er waren 17 biljetten ingeleverd en het werk werd den laagsten inschrijver, den heerD.A. Braakenburg, gegund voor f56.947. De heer W. Ezerman, onlangs benoemd tot organist in de Groote Kerk alhier, in de plaats van wijlen den heer Bastiaans, zal Donderdag 2 Sept. a. s. voor het eerst het ge wone orgelcoucert uitvoeren. Het zoo hinderlijke loopen in de kerk tijdens het bespelen van het orgel is in 't vervolg verboden. Onze gemeente ontvangt tegen woordig dikwijls bezoek van baron Rothschild, van Frankfort a/d M., die eenige weken met een gevolg van veertien personen op de bad plaats Zandvoort verblijf houdt. Een tweetal ingezetenen heb ben jl. Zaterdagavond met groote moeite en inspanning eene jeugdige dienstbode, die in de Nieuwe Gracht was gevallen of gesprongen, uit ha ren neteligen toestand gered. Zij werd bewusteloos opgenomen in de woning van jhr. Schorer, Commis saris des Konings, en onder rond daar zoodanige liefderijke verple ging dat zij spoedig naar haar ouderlijk huis kou worden overge bracht, waarbij de heer Schorer haar persoonlijk begeleidde. Heeft hij u het verblijf onder ons dak minder aangenaam ge maakt? viel het bewogen meisje hem in de rede. Stoor u niet aan hem, blijf hier en laat mij uwe vriend schap nog genieten. Getroffen keek Alfred zijne schoone gezellin aan. Deze opgewondenheid kon hij niet overeenbrengen met het sombere stilzwijgen, dat zij nog geen uur geleden tegenover hem in acht genomen had. Als gij ons verlaat, sta ik weer geheel alleen, ging ZÜ voort, en ik heb juist nu een oprecht vriend zoo zeer noodig. De jonge man wist niet, wat hij daarop zou aütwoorden; het raadsel werd steeds duisterder en hij zocht te vergeefs naar een oplossing. Gij hebt uwe onders toch? bracht hij daartegen in. En mijn broeder, voegde zij er met bijtenden spot bij, en dus zou het onredelijk zijn meer te ver Tot lid van den Raad der ge meente Schoten is benuemd de heer G. E. A. Teeuwen. Naar de Amst. D. v. N. ver neemt zal door de Roeivereeniging «Fortuna» te Amsterdam aan ons Prinsesje bij gelegenheid van H. K. H.'s verjaardag, een vlag ten geschenke worden aangeboden, die geschikt is om gevoerd te worden op het vaartuigje dat Z. M. onze Koning onlangs op de werf van den heer C. van Heemstede Obelt heeft doen vervaardigen. Die vlag zal bestaan uit de Nationale driekleur, van zijde vervaardigd en waarin op de middenbaan de geslachtswapens van Hunne Majesteiten de Koning en Koningin zijn aangebracht. De aanbieding zal geschieden in een omslag in boekvorm, vervaar digd door de firma Blikman Sar- torius met een opdracht, gecalligra- feerd door den heer A. Grevenstuk, terwijl de wapens zijn geschilderd door den decoratieschilder den heer W. L. Walraven. -Het programma van de plechtige onthulling van het standbeeld van Hugo De Groot den 17n Sept. e. k. op de Groote Markt te Delft, vast gesteld door het hoofdcomité en de feestcommissie te Delft luidt als volgt: I. Receptie der autoriteiten en ver dere genoodigden, door het hoofd comité ten raadhuize, 's middag l1/» unr. II. Aanvang der onthul lingsplechtigheid op de Groote Markt, te 2 uur. lo. Muziekuitvoering stat- muziek van het Regiment Grenadiers en Jagers; 2o. Feestrede, uit te spre ken door mr. W. II. De Beaufort, lid der Tweede Kamer; 3o. Onthul ling van het standbeeld; 4o.Feest zang van kinderen der openbare en bijzondere sckolen, woorden van Ant. L. De Rop, muziek van W. F. G. Nicolaï; 5. Overdracht van het gedenkteeken aan het gemeen tebestuur van Delft; 6. Muziekuit voering; 7o. Teekening der oorkonde ten Raadhuize; 8o. Receptie ten Raad- huize na afloop van de plechtigheid. III. Na afloop onthullingsplechtig heid, muziekuitvoering op de Groote markt door de stafmuziek van het regiment Grenadiers en Jagers. IV. Feestmaaltijd te 5'/s uur, door het hoofdcomité aangeboden aan de auto riteiten en genoodigden. Des avonds te 7 uur, muziekuitvoering op de Groote Markt door het muziekcorps der dd. schutterij te Delft; illumi natie van het Raadhuis en de Markt, electrische verlichting van den nieu wen kerktoren. Met ingang van 1 September aanstaande zullen de diensturen der langen. Een hevige slag met de zweep trof het paard en pijlsnel vloog het met zijn koene berijdster voort. Altted voelde, dat hij een ver keerd antwoord gegeven had, maar het berouw kwam te laat. Wat wilde zij daarmee zeggen, dat hij haar eenige vriend was? Moest hij niet trotsch zijn op zulk eene ver klaring? Haar eenige vriend! Was daarmee niet alles gezegd? Het maakte hem bijna duizelighij zou hebben kun nen jubelen om aan het zalige ge voel, dat hem doortintelde, lucht te geven. Hij rende het meisje na; hij wilde weer goed maken, wat hij door zijn overijld antwoord bedorven had. Hulda! zeide hij, toen hij naast haar was. Zij keek hem aan, als uit een droom ontwakend en liet het toe, dat hij haar paard bij de teugels onderstaande Rijkstelegraafkanto ren zijn als volgt: Te IJmuiden, op werkdagen, van 1 April tot 30 September van 6 uren voor- tot 10 uren namiddags, en van 1 October tot 31 Maart van 7 uren voor- tot 10 uren namid dags; op Zon- en feestdagen wordt het kantoor des avonds te 8 uren gesloten; Te Velsen, op werkdagen, van 2 uren voor- tot 12 uren, van 3 tot 5 uren en van 7 tot 9 uren namid dags, en op Zon- en feestdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 4 tot 5 uren namiddags; De krijgsraad te Kota Radja heeft C. L. Demey bij vonnis van 21 Mei 1886, wegens desertie naar den vijand te Atjeh, veroordeeld tot de straf des doods met den strop. De auditeur had geconcludeerd tot schuldigverklaring aan hetzelfde misdrijf onder verzachtende omstan digheden en tot de straf van mili taire gevangenis voor den tijd van vijftien jaren. L. 1. Woensdag werd door een der beambten van het Centraalstar- tion, te Amsterdam, op eene plaats waar men zich aan aller oog ont trekt, eene som van 250 gulden in bankpapier, los op den grond lig gend, gevonden. Genoemde som werd door den rechtmatigen eige naar, inmiddels naar Utrecht ver trokken, bij aankomst aldaar per draad opgevraagd. Hij kreeg zijn geld terug en gaf den beambte f2,50 ter belooning. "Vrijdagmiddag is uit het wa ter aan de Handelskade te Amster dam het lijk opgehaald van een man, oud 34 jaar en uit Haarlem afkomstig. greepde dieren gingen nu stap voets. Als ik dat vermoed had, zou ik niet zoo'n haast gemaakt heb ben, zeide hij, en zijne stem klonk nu weer recht innig en hartelijk. Maar hoe kou ik weten, dat gij zooveel waarde aan mijne vriend schap hechttet? Gij hebt nooit een woord geuit, dat daarop betrekking had Stond het aan mij, zulke woor den te spreken, viel Hulda hem in de rede. Gij zijt een man, die dikvrijls met verachting van alle ge- var den dood onder de oogen hebt gezien; maar het schijnt mij toe, dat gij den moed niet hebt, een jonge dame in de oogen te blikken. Waaruit wilt gij dat opma ken? vroeg Alfred, verwonderd over dit zonderlinge verwijt. Hulda zweegeen ironisch lachje speelde om haren mond. De jonge man schudde het hoofd, maar plotseling rees er een vermoe den in zijne ziel opin hem en om hem heen werd het licht. Zij be minde hem welke andere betee- kenis konden hare woorden hebben Zij beminde hem en was verstoord, dat hij de afspiegeling harer liefde nog niet in hare oogen gelezen had. Zij beminde hem! Zelfs in zijne stoutste droomen zou hij aan dit zalige geluk niet gedacht hebben; het kwam te plotseling, het bracht hem in verwarring. Hulda, gij weet niet, gij ver moedt nietwaarom ik het niet waagde in den reinen, vlekkeloozen spiegel uwer ziel te blikken, zeide hij met zachte, bevende stem. Het komt zeer dikwijls in het leven -oor, dat men een onuitspre kelijk zalig geluk voor oogen heeft en daar toch afstand van moet doen. De moedige grijpt het geluk en houdt het vast niet alleen, maar dwingt het hem trouw te blijven,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1