POPU1EIIWS-1 4e Jaargang. Donderdag 2 September 1886. No. 968. ABONNEMENTSPRIJS: VersGhljst te|8iljlis uitgenomen Znn- sa dgtaen» feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het gesticht ra Mier Janin. HINNËfoLANÏ). ioot Haarlem per maand40 Cents. f ranco door geheel het Rijk p. taaand 55 'r.onderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën ena. franse te adre3seeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Mootdayentsn voor Ast BuitenlandCompagnie Génerale de xub licit e Etrangere L. BA UBE Sr Co.. JOH. F. JOB ES, Sucr., Farijt, 31bis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 uorj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal van hit Taviljotn. InRaag aan do Droekgde 2e door. Geopend dagolijk. van 10 tot 4 nnr. Toegang SS cent. per pereoon. Dnnetenre en leden der Nedorlindeche Maatichappij ter koYorierlnr van Niiverkeid kelten t* nrt.an ran diploma vntes loegang, donntenr. mot geiel.ehap, leden met 1 dame. Multam van htmltnijvirkeii op am Paviljoen. Ingang Froutzijde van Let Pariljoen op liet terral. Geop, dag. v 10—4 nar. Toegang 25 et i> oerioou llooatonn es ■B'.eoder Nederlandeoko Mnat.ckeppij ter bevordering van Nijrerkeid kebkon op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenre met gezolechap, leden mot 1 demo. Siuthopptlijk multam voor kerkelijke oudheid timet en geicliiedeni. vooisl «n Nederland en meer bijzonder van hot Haarlomeehe Biedom, Ktniaweg No. 58. Geopend dagolijki, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 conti per pereoon. Doorloopondo toegangekaarteii voor oen geheel itsl 5 i galden. Multam der liad Caarltm ep ktt Kaadhuit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S uur tegen betaling van 25 oente oer pereoon alleen os fandagen koetolooe va-, 12—4 nor, do overige Carietolijeo (ontdageu togen betaling van 25 conté per pereoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet den onder behoorlijkgeleide J Siftjn multam in dt Vamltraai. Geopend dagol'jke nitgenomen Zaterdag, Zon- en Fee.tdagon van 11—5 nnr. Ttyltri bibliothttk. Goopond Vïoon.dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag ven 1—4 uur. Stadibibliothuk Prinlinkof. Geouéld oenldag en Zaterdag van 24 uur. Orptl-btiptling in dt Qrooto 'Kerk. Dinsdag van t2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrjj. Laatstleden Zondag hebben on geveer 5000 socialisten uit Berlijn en omstreken een uitstapje naar Grünau gedaan, ter gedachtenis viering aan den dood van Ferdinand Lassalle (31 Aug. 1864). De politie had krachtige maatregelen geno men om oproerige manifestatiën te beletten. Alles is rustig afgeloopen, in zoover dat de socialisten in alle orde hebben teest gehouden. Daar entegen heeft er een groote oploop met veel verwarring plaats gehad, wegens een misverstand omtrent den toegang tot het feestterrein. Het gevolg hiervan was, dat de gendarmes een oogenblik met de blanke sabel op het publiek in sloegen. Door de goede houding van hun chef was echter weldra de orde hersteld. Haar aanleiding van het arti kel in de Morning Postwaarin de overal bestaande onzekerheid en bezorgdheid wordt toegeschreven aan de gebeurtenissen in Bulgarije, schrijft de Norddeutsche Allg. Ztg. het volgende: «Onze belangen zijn bij Bulgarije in het geheel niet betrokken. Wat daar voorvalt, raakt ons hoege naamd niet, wij zouden daérvoor niet één soldaat onder de wapenen behoeven te houden. De noodzake lijkheid onzer krijgstoerustingen wordt ons opgelegd door Frankrijk, dat zijne legermacht onophoudelijk en snel versterkt, en de aanzien lijkste geldelijke offers brengt om de slagvaardigheid van het Fran- sche leger te verhoogen. Frankrijk alleen is voor den tegenwoordigen toestand van Midden-Europa ver antwoordelijk. Wie een verband als DOOK EW. AUG. KöNIG. 24) Ye Hoofdstuk. Zonder een antwoord af te wach ten op deze op smeekenden toon gesproken woorden,rende het schoone meisje voort, en eenige minuten later hield zij reeds voor het ouderlijke huis stil, waaruit de bedienden kwa men aansnellen, om haar hij het afstijgen behulpzaam te zijn en haar paard naar der. stal te brengen. Toen Alfred eveneens voor het huis verscheen, was Hulda reeds binnengegaandaar zij niet op hem gewacht had, zooals zij gewoonlijk deed, om hem voor zijn begeleiding van oorzaak en gevolg zoekt tus- schen de Bulgaarsche gebeurtenis sen en dien toestand, gaat niet le rade met de werkelijkheid.» De hertog van Aumale heeft in de «rue de Charleroi» te Brussel een prachtig hotel gehuurd. Het is een groot gebouw, van één ver dieping, met een zuilenrij aan den voorgevel, en geheel inltaliaanschen renaissance-stiji opgetrokken. De tuin van het hotel is zeer groot en wonderfraai aangelegd. De Italiaansche regeering heeft haar goedkeuring geschonken aan het ontwerp, door Malprignano in dertijd bij de wetgevende macht ingediend, om Rome tot een zee handelsstad te verheffen. Het daar toe strekkende kanaal zal een breedte van 80 meter en een waterstand van 10 meter hebben. Tot de kos ten van uitvoering zullen bijdragen de regeering, de provincie en de stad Rome. Prins Alexander van Bulgarije is Maandagavond te zes uren te Tirnova aangekomen. Het gebeurde op 21 dezer heeft den prins ontwijfelbaar ontzaglijk veel aan populariteit doen winnen. Langs den geheelen weg van Sistova af snelde de bevolking, met pries ters aan het hoofd en met heiligen beelden in de handen, toe om hem te begroeten en toe te juichen. De volksmenigte vergezelde hem tot op 5 kilometer van Tirnova. De manifestatiën werden hoe langer hoe enthousiastischer. De prins, antwoordende op een welkomstgroet, wenschte de stad Tirnova geluk, dat zij het uitgangs punt was van de contra-revolutie. Uit de te Tirnova ontvangen be te bedanken, moest hij dit als een wenk beschouwen, dat zij verlangde alleen te zijn. Bevreemden kon hem dit verlan gen nietde mededeelingen, die hij haar gedaan had, moesten hare ge dachten wel geheel in beslag ne men. Alfred gaf het paard aan een rijknecht over en ging den tuin in. Ook hij verlangde alleen te zijn en over de woorden, die Hulda hem gezegd had, na te denken. Dat zij hem beminde was aan geen twijfel meer onderhevig, maar de beken tenis harer liefde was te gelijkertijd het graf zijner hoop. Zij had hem gezegd, dat het nu te laat was, en als zij Rabenau's aanzoek ook al afwees, dan mocht hij voor zich zelf daarvan toch niets verwachten. Hij had Rahenau ontmaskerd; zijne mededeelingen hadden het ge liefde meisje de oogen geopend; hoe kon hij nu daarop zij* eigen aan zoek laten volgen? richten mag men opmaken dat 's prinsen verdere reis zich door de zelfde geestdrift der bevolking zal kenmerken. Er heerscht volmaakte rust. De prins zal waarschijnlijk morgen naar Philippopel vertrek ken. Op grond van het gerucht dat het plan bestond om op Korea een Russisch protectoraat te vestigen, werd er aan boord van 9 oorlogs schepen eene Chineesche troepen macht naar dat schiereiland gezon den. De soldaten werden ontscheept en trokken, als kooplieden vermomd, Seoul binnen. Dit verwekte groote opschudding; eene oproerige bende viel de troepen Haarlem, 1 September 1886. Werd gisteren in vele plaatsen des lands de verjaardag van H. IC. H. Prinses Wilhelmina met opge wektheid gevierd, ook alhier bleef men met feestviering niet ten ach ter. Zooals we reeds in ons vorig nummer meldden zou in de sociëteit <i Vereeniging» een kinderfeest wor den gegeven. Eenige honderden kleinen, waaronder ook echter vele «grooten», de meesten van hunne ouders vergezeld, hebben een recht genoegelijken avond doorgebracht. Onder de uitmuntende leiding van de heeren J. G. Martin en Meije- rink liep het bal champêtre, de op tocht met vlaggetjes enz. enz., onder het spelen der muziek recht goed van stapel en de enthousiastische hoera's voor de Prinses bewezen dat het kleine volkje met geestdrift was verduld en in de beste stemming verkeerde om dit feest te vieren. De jonge man liep onder de half ontbladerde boomen op en neer; zijne verwachtingen geleken op de verwelkte bloemendie de ruwe herfstwind gedood had. Vóór hem lag het geluk en hij mocht het n:et grijpen. Als hij zijn hand er naar wilde uitstrekken, week het al verder en verder ach teruit en onoverkomelijke hinder palen rezen er voor hem op. Het beste was misschien, dat hij scheidde om nimmer weer terug te keeren en in het gewoel der we reld te vergeten, hoe nabij het geluk hem geweest was! Hij vond toch geen voorwendsel, dat hem toestond langer in dit huis te blijven, nadat hij eenmaal zijn besluit te kennen had gegeven, om naar de stad terug te keeren. Hij wist immers, dat Huida's ouders dit ook wenschtenmisschien reeds daarom, omdat zij vreesden, dat hij met betrekking tot Rabenau's aan- Het bestuur der sociëteit «Ver eeniging» verdient een woord van hulde voor de uitstekende wijze waarop het alles had gearrangeerd, om het den aanwezigen zoo aange naam mogelijk té maken. De adspiranten voor de militaire school alhier zijn aange schreven, zich den 3en Sep. aan te melden, om zoo noodig aan het examen deel te nemen en voorts geneeskundig te worden onderzocht. De gezamenlijke waarde der in 1885 door de Nederlandsche post administratie behandelde brieven met aangegeven waarde, postwissels en kwitantiën, bedroeg het aan zienlijk cijfer van ruim 150 millioen gulden. Het D. v. Ned. wijst terecht op de groote omslachtigheid in onze rechtzaken, vooral in het oogloo- pend bij kleine overtredingen, een omslachtigheid, die ook bij het nieuwe strafwetboek grootendeels blijft bestaan. In 1884 behandelden de kanton rechters in Nederland 73,083 zaken; voor iedere zaak is noodig dagvaar ding van ten minste één beklaagde, er ligt ter tafel een proces-verbaal, er wordt een rekwisitoir overgelegd, soms extract-geboorteacten, daarop volgt een vonnis, een extract-vonnis wordt atgegeven en een staat van kosten van den griffier; soms en in den regel moet het vonnis beteekend worden, dat zijn vijf vellen papier, dus voor de 73/m. zaken in één jaar, juist 365,000 vellen papier, een ge wicht van 45000 kilo. Het publiek lacht om al die for maliteiten. Niet laDg geleden kwam een burgerman voor het eerst zijns levens vóór; zijn meter vertoonde een kerfje op de plaats, waar de zoek een niet gewenschten invloed op Hulda zou uitoefenen. Wel is waar had hij het meisje belo.fd terug te zullen komen, maar als Hulda het aanzoek van den rijken jongen man.... Verder kwam Alfred met zijne gedachten niet; een geheel onver wachte gebeurtenis nam al zijne aandacht in beslag. Was de man, die op dit oogenblik uit de villa kwam, niet dezelfde oppasser, die hem in het krankzin nigengesticht had binnengelaten? Hoewel hij nog ver verwijderd was, herkende Alfred hem oogen- blikkelijk, zijn scherpe blik bedroog zich niet. Wat moest die man bij zijn neef doen Eene zuivere zaak was het in geen geval, want de oppasser keek schuw en wantrouwend om zich heen hier moest een geheim achter schuilen, een geheim, dat in nauw verband stond met het duis- oude el van 69 centimeter reikt. Met ontzag en eerbied kwam hij voor de groene tafel, maar was die eigenschappen spoedig kwijt, toen hij tot zijn verbazing gehoord bad, welke kleinigheden daar afgeha merd werden, vooral toen hij na maanden en maanden allerlei papie ren bij zich te hebben ontvangen, vijftig centen boete moest betalen. De Duitschers mogen in deze onze practische leermeesters zijn; zich niet vastklemmende aan het «plütot périsse l'état qu'un principe,» geven zij den overtreders van al die nie tigheden gelegenheid om binnen acht dagen alles uit de wereld te helpen. Binnen enkele dagen zal de «Zuiderzee-vereeniging» eene circu laire rondzenden, waarin wordt op gewekt tot het toetreden tot het lidmaatschap der Vereeniging tegen eene contributie van f5 'sjaars. Hoofddoel der vereeniging is, zooals het in deze circulare wordt omschreven, het onderzoek naar eene hetere beveiliging van Neder land tegen zeegevaar door opheffing der vrije gemeenschap tusschen de Noord- en Zuiderzee. Daarnaast staat het scheppen der gelegenheid tot geheele of gedeeltelijke droog legging. De gelden uit de contri- butiën verkregen, zullen in de eerste plaats worden aangewend om aan eene commissie van deskundigen op te dragen het maken eener nauw keurige raming der kosten van on derzoek ais grondslag voor de aan te vragen subsidiën. De commissie telt thans 36 leden. De militaire Sportvereeniging is dezer dagen tot stand gekomen. Tot leden van het besuur werden gekozen de heerenluit-kol. F. Ypey, voorzitter; kapitein J. Hinlopen, ritmr. C. A. baron Bentinck, de tere raadsel, hetwelk Alfred tot nu toe tevergeefs had zoeken op te lossen. Van het huis van den heer Froh- berg leidde een voetpad door den tuin en het park naar het krank zinnigengesticht: het was de rechte en dus ook de naaste wegdie slechts zelden gebruikt werd. Alfred- hoopte, dat de oppasser dezen weg zou inslaan, en reeds de eerste schreden van den breedge- schouderden man verrieden hem, dat hij zich in deze hoop niet bedro gen had. Snel liep hij naar het park» hier wilde hij den man afwachten, over vallen en tot bekentenis dwingen. Aan het gevaar, waaraan hij zich zelf daarbij blootstelde, dacht hij niet. Ongeveer midden in het bosch stond een paviljoen, uit boomstam men en mos vervaardigd, waar het voetpad langs voerde; dit paviljoeu

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1