POPULAIR NIEUWS- i 4e Jaargang*. Zaterdag 4 September 1886. No. 970. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het ttesticHt van dokter Jam. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Hommer* 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublieite Et-rangère G. L. DATJBE Co., JOE. F. JONES, Sucr., Fa-rijt, 31 dit Faubourg Montmartre. vmn 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefsyde 2e daar. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nedorlandaelie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben <ïp fartoon van diploma vryea toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde aa het Pavi joon op liet terra». Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» en ?Slender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, doHatears nut gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooilj Wn Nederland en meer bjjzonder van het Haarlomsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaai a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 108 Hur tegen betaling van 25 oents per persoon, alleen Of Sondfgen kosteloos vaa 124 nar, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleide. -eyvrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feostdagen van 11—8 uur. - Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vr-jdag ea Zaterdag van 1i uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopanè Woensdag ea Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De onverzoenlijke houding van den Keizer van Rusland tegenover het aanbod van den vorst van Bul garije om zich terug te trekken, maakt te Berlijn eenen onaange- namen indruk. Men verwacht dat prins Alexander nu, zoo al niet dadelijk, dan toch spoedig zal aftre den. 'Desniettemin blijft men den toestand als gunstig voor het behoud van den vrede aanzien. De Nordcleutsche Allg. Zeit.j de artikelen over Bulgarije en Prins Alexander in de ultramontaansche en de vrijzinnige pers bestrijdende, merkt op, dat zelfs reeds een diplo matiek protest in de goede verstand houding met Rusland eene ongun stige verandering brengen en ten slotte tot een oorlog leiden zou. Of men steune de politiek der regeering, óf men storte het rijk in een oorlog. Bij de weldra, voor de goedkeuring van het handelstractaat met Spanje noodzakelijke samenkomst van den Rijksdag zal er gelegenheid zijn, de lichtzinnigheid der vijanden van het Rijk te brandmerken. In het officieele Russische blad is een telegram openbaar gemaakt, door prins Alexander van Bulgarije den 18en Augustus (30 Aug. n. st.) aan den Czaar gericht, waarin hij er zijn dank voor uitspreekt, dat de keizerlijke regeering, door de offi cieele tegenwoordigheid van den Russischen consul bij zijne ont vangst te Roestchoeck, getoond heeft, dat zij de tegen den persoon des vorsten gerichte revolutionaire han delingen niet goedkeurt. De prins verklaart zich bereid tot het bren gen van elk offer, om aan de edel moedige bedoelingen des keizers zijn DOOK EW. AUG. KöNIG. 26) Ye Hoofdstuk. Eindelijk kwaamt gij en van dat oogenblik af, hield ik mij weer met mijne plannen bezig. Hetzij ik daarbij eene fout beb begaan of dat uw vader de zoo lang volgehouden bedaardheid verloren heeft, genoeg, Janin kreeg vóór eenige dagen ach terdocht, en ik geloof, dat het boog tijd is, dat wij een beslissenden stap wagen Waarom hebt gij tot nu toe gewacht? vroeg Alfred op ver wijtenden toon. Gij hadt eerder steun te geven en Bulgarije van de huidige zware crisis te bevrijden; hij verzoekt de zending van prins Dolgoroucki te bespoedigen, opdat hij den Czaar spoedig het onloochen baar bewijs van zijnen onverander- lijken eerbied kunne geven. Hij is zelfs bereid, de door Rusland ver kregen kroon in de handen des Kei zers te leggen. De Czaar heeft hierop geantwoord, dat hij 's vorsten terugkeer naar Bulgarije niet kan goedkeuren .De zen ding van prins Dolgoroucki zou thans ontijdig zijn. De Czaar zal zich van elke inmenging onthouden, zoolang prins Alexander in Bulgarije is. De prins zal zelf weten wat hem te doen staat. De Czaar behoudt zich echter voor, zelf te beoordeelen, wat het heilig aandenken zijns va ders en de belangen van Rusland en den vrede in het Oosten van hem eischen. De Russische minister van bui- tenlandsche zaken, de heer Giers, die op verlangen van den Czaar zijn terugkeer bespoedigt, werd reeds heden te Berlijn verwacht, waar hij opnieuw eene conferentie met prins Bismarck zou hebben. Het huwelijk zijner dochter met den Ru- meenschen raad van legatie, graaf Rosetti, is Woensdag te Franzene- bad voltrokken. Het gerucht omtrent eenen bur- geroorlog in Bulgarije is onge grond. De meest volkomen rust heerscht in het land. Vorst Alex ander zou hedenavond te Sofia aan komen. Haarlem, 3 September 1886. De N. Roti. Ct. meldt: De kapt.-adj. L. de Vlaming, van moeten komen! Gelooft gij, dat ik doen kan, wat mij goeddunkt? antwoordde Tom. Janin houdt mij in het oog en gij wordt door uw neef bewaakt, dus is het zaak om dubbel voor zichtig te zijn. Vandaag zond de dokter mij naar uw neef en bij deze gelegenheid hoopte ik u een wenk te kunnen geven; het toeval was mij gunstiger dan ik verwachtte. En waarom zond hij u? Ik moest hem een brief brengen. Weet gij, wat de brief bevatte Ik vermoed het; Janin wil we ten, wat uw neef betaalt, als de patient sterft. Hel en duivel Houd u bedaard. Zoolang ik in het gesticht ben, zal uw vader niet sterven. Alfred deed zijn uiterste best om bedaard te blijvendeze onthullingen waren zoo plotseling gekomen, dat het 5e reg. inf., heeft zijn eervol onislag aangevraagd als adjudant, en is aangewezen om in Oct. 1887 op te treden als directeur der mili taire school alhier, nochtans wordt hij al dadelijk belast met het bevel over eene der comp. van het 3e bat. 4e reg. inf., waaroij de adspiranten zullen worden ingedeeld om practisch gevormd te worden. Eveneens heeft de le luit -adj. H. G. van Fare!, van het 2e bat. 5e reg. inf., iijn eervol ontslag als adj. aangevraagd en zal hij onverwijld naar hier vertrekken, om bij bovengenoemde comp. als luit. dienst te doen, onder toezeg ging evenwel om bij de oprichting der mil. school in 1887 het bevel over deze comp. van den kapt. De Vlaming over te nemen. De kapt. J. J. G. van Berkel, van het le bat. 5 reg. inf., is aan gewezen om den dienst als adj. waar te nemen. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 66 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Aug. van het vorig jaar was dit getal 50 dus 16 minder. In den afgeloopen nacht, ten ruim 3 ure, is door het vallen van vonken uit den oven in eene partij krullen, een begin van brand ont staan in de bakkerij van J. van der Steur, in de Brouwersstraat no. 57. De brand was gelukkig spoedig ont dekt en door de politie met de bureu gebluscht. Verschillendegereedschap pen zijn verbrand, maar waren ver zekerd. In den vroegen morgen van heden zijn door een agent van po litie twee jongens op heeterdaad betrapt op diefstal van peren en appelen, door middel van overklim- ming in een tuin, gelegen in het Krom. Gisterenavond is door de po hij er zich onmogeiijk zoo spoedig in verplaatsen kon. Ik begrijp niet, dat Janin zoo onverstandig was, u op klaarlich ten düg hierheen te zenden, zei- de hij. Dat was zijn bedoeling ook niet, antwoordde Tom spottend. Ik moest mij eerst later op weg begevenmaar gij weet immers, welke hoop er. voor mij aan deze boodschap verbonden was. En wat moet er nu gebeuren vroeg de jonge man. Ik zal het gerecht dadelijk Halt! viel Tom hem in de rede, - als gij alles wilt bederven, dan verzoekt gij het gerecht u te hulp te komen. Eer deze hulp u verstrekt is, zullen er eenige dagen verloopen, en het zou mij verwon deren, als gij dan nog het lijk van uwen vader in ons gesticht vondt. Het gerecht moet voorloopig geheel litie alhier aangehouden een 13- jarig meisje, dat door oplichting vier flescbjes eau de cologne had weten te bemachtigen. Voor het Nederlandsch Mu seum zijn van den heer mr. A. J. Enschedé, alhier, ten geschenke ont vangen eenige versieringen van paar detuigen uit de 17de eeuw. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Door den heer J. Slager, fa brikant van bontwerken enz. in de Anegang alhier, is als reclame een beschilderd bord, zijne zaak betref fende, geplaatst tegen het huis hoek Stationsplein en Kruisweg. Het ge heel geschilderd door den heer Heslinga Tiddens, decorateur alhier, maakt een aangenamen indruk. De attributen op het bord voorkomende, den handel in bont, pelterijen enz. betreffende, zijn smaakvol geschil derd. Vooral valt de tijger door zijn natuurlijke houding en juiste af beelding flink in 't oog. Op den openingsdag der Staten- Generaal zullen waarschijnlijk de leden der Tweede Kamer 's namid dags reeds bijeengeroepen worden tot het opmaken van de voordracht voor een president. Bij kon. besl. is de heer F. J. Poutsma, benoemd tot schoolop ziener in het district Haarlem, met gelijktijdige toekening van eervol ontslag als schoolopziener in het district Hoorn. Ismaïl-pacha, de voormalige khedive van Egypteis gisteren middag te 's-Hsge aangekomen. De heer P. Eull is gisteren morgen om zeven uur met zijn scheepje Lohengrin uit IJmuiden naar Londen vertrokken. De wind was noordelijk, flauwe koelte. Zoover men zien kon ging het scheepje goed vooruit. buiten spel blijven. Eerst dan, als uw vader vrij eu in veiligheid is, mag aan Janiu's bestraffing gedacht worden. Tegen dien tijd zal hij zich reeds lang uit de voeten gemaakt hebben En verondersteld, dat bij zulks gedaan had, wat is u liever: het leven van uwen vader of de ver oordeeling van den dokter? Welk eene vraag! Gij dwingt mij die te doen. Als gij u niet wilt voegen naar mijne schikkingen en voorwaarden, dan kan ik u mijne hulp Laten wij een eind maken aan een gesprek waarmee wij slechts tijd verspillen, zeide Alfred on geduldig, laten wij eindelijk ter zake komen. Wat moet er gebeuren? -Voor alle dingen moet ik we ten, of gij mijne voorwaarden aan neemt. Gij moet mij het geld over - In de maand Augustus 1885 zijn te IJmuiden geschut: Naar zee: 26 schepen en barken, 10 brikken, 14 schooners, 112 stoomschepen, 76 visschersvaartuigen, 2 andere vaar tuigen, totaal 240 schepen. Uit zee: 25 schepen en barken, 6 brikken, 18 schooners, 1 kofschip, 122 stoomschepen, 3 zeetjalken, 61 vis schersvaartuigen, 2 andere vaartui gen, totaal 238 schepen. In de maand Augustus 1886: Naar zee: 26 schepen en barken, 4 brikken, 10 schooners, 2 kofschepen, 119 stoomschepen, 77 visschersvaartui gen, 11 andere vaartuigen, totaal 254 schepen. Uit zee: 17 schepen en barken, 7 brikken, 9 schooners, 1 Zr. Ms. monitor, 113 stoomsche pen, 73 visschersvaartuigen, 10 an dere vaartuigen, totaal 230 sche pen. Men meldde dezer dagen bij het bericht dat luit-generaal Van der Schrieck den 3den dezer 55 ja ren dienst als officier heeft, dat hij de oudste officier van ons leger is. Dit is niet juist; generaal Smits, buiteng. adjudant des konings, kom- mandant van bet Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek, heeft zes tig jaren effectieven dienst, waar onder twaalf onafgebroken, veelbe wogen jaren in onze overzeesche bezittingen, en is morgen even eens 55 jaren werkzaam als officier, en dit thans nog met een onbegrij pelijke kracht en ambitie. {D. v. Z.-E. en 's Gr.) Door den commandant van de Nederlandsche oorlogsbrik Castor, in den Nieuwen Waterweg binnen gekomen, is gerapporteerd, dat hij in het NW. ten N. van den vuur toren van Scheveningen, op 3'/« mijl van den wal, is gepasseerd een mast, die 3 k 4 meter boven het water uitstak, vermoedelijk het gezon ken Belgische sloepschip Lolo, dat, handigen op hetzelfde oogenblik, dat ik den gevangen patient van Janin in vrijheid stel, en drie dagen lang moogt gij niets ondernemen, wat het gerecht aanleiding zou kun nen geven om mij te laten ver volgen. Wanneer alles, wat gij mij gezegd hebt, waarheid is; als ik mijn vader gezond naar lichaam en geest wedervind, betaal ik u eene nog grootere som. Laat dat aan mij over, gij zult tevreden zijn. En hoe zwaar het mij ook vallen zal, ook uwe tweede voorwaarde neem ik aan; eisch echter niet, dat deze schurkachtige dokter zijn straf ont gaan zal. Dat te verlangen zou eene misdaad zijn. En nu aan het werk, ging Alfred voort. Wij mogen niet langer wachten. Als wij beiden met eenige politieagenten

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1