ïmlmb nm i 4e Jaargang. Dinsdag 7 September 1886. No. 972. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijn! Degelijks uitgenamen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEHEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlit van loiter Jam. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommere 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublieiie Etrangèr» 9. L. BA UBE ST Co., JOH. F. JONES. Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS unr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Xohmwtl wwa van kal Inviljoni. Ingang aan de Dreefiyde Ze denr. Geopend dagelijka van 10 tot 4 nar. Toegang 25 cents por persoon, Donateur! en leden der Nedorlandielio Maat.chappij ter bevordering van Nijverheid hebbw (lp fartoen van diploma vrijen toegang, dOBatenra met getelrchap, ieden met 1 dame. Mtttêtttn vat. kttmtnijvarhsid op aal Paoiljoem. Ingang broutzijde vaa bet Pavi joon op het torrai. Geop, dag. v 10—4 nar. Toegang 25 et p. perioou. Uonatenr. en 'Id.nder Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gereiachap, ledon met 1 dame. Stitehoppalijk nuJvrim voor kerkelijke oudlieid, k.inat en geecliiedonia vooral fin Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bildom, Krniavreg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 19—5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Uoorlooponde toegangskaarten voor een geheel jat! 1 1 gulden. Mntautn dar itai Bavarian op fiat Raadkt.il. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nor, van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—S nur togen betaling van 25 cents per persoon alleen O) Zondagen kosteloos van 12—4 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 ce-v 1 - .Jb.A. "."1.. a-t „;.t 1„,v:_j cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide,. SkWMrr "mui aim' 'in da Datnitraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—a uur. Tot/lort hbliotkaak. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag san 1—4 uur. Sladtbibüolhaak Prit.iat.ko/. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nor. Orgal-batpeling it. da Qroota Bark. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (denr Ondegroonmarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld datin den loop dezer weelt over Tiet abonnementsgeld van de maand Augustus per kwitan tie zal worden beschikt. Het Engelsche Lagerhuis heeft Sanderson's amendement zonder stemming, en dat van Labouchère met 202 tegen 119 stemmen ver worpen. Hierna werd het adres van antwoord definitief aangenomen. Tengevolge eener dépêche van den Britschen minister van buiten- landsche zaken, te Constantinopel ontvangen, is Thornton gisteren naar Londen op reis gagaan, ter beraad slaging over de Bulgaarsche aan gelegenheden. Men hoopt dat hij nog intijds vóór de aankomst van den hertog van Edinburg zal terug- keeren. Volgens bericht uit Belfort is aldaar op het glacis een persoon gevat, die aanteekeningen maakte in een boekje. Toen men hem on derzocht, vond men bij hem 5000 fr. en een aan den commandant van het 103e infanterie-regiment gerich- ten brief, poste restante te Mühl- hausen. De persoon erkende bij het verhoor, dat hij de commandant van dat regiment was, en hij loochende niet dat hij met een militair doel de aanteekeningen gemaakt had. Dientengevolge werd hij naar de gevangenis gebracht. De lemps meldt in zijne laatste berichten, dat te Belfort een kolonel gevat is die eene teekening maakte van de toegangen tot het fort Ser- vance; maar het blad voegt er bij DOOK EW. AUG. KöNIG. 28) Vie Hoofdstuk. Het recht hem eene verdiende tuchtiging te geven, rust nu in uwe hand, zeide zij, den storm be zwerende, die in hem woedde, eenige woorden zullen voldoende zijn, hem eene nederlaag te berei den, die hij nooit vergeten zal. Wind u daarom niet op, antwoord hem kalm per brief, daarmee is dan de zaak afgeloopen. Wie heeft haar dat toch ge zegd? stoof Frederik driftig op, toen zijne zuster de kamer had ver baten. -c- Over mijne lippen is geen dat de Duitsche officier weer op vrije voeten is gesteld. Gelijk verwacht werd, heeft de koning van Italië gunstig beschikt op het verzoek van Coccapielier om gratie. Hij is gisteren op vrije voeten gesteld. Zijne vrienden en vele zijner kiezers te Rome hebben hem,toenhijuitde gevangenis kwam onder toejuichingen vergezeld tot aan zijne woning. De volkstribuun is vervolgens voor het venster zijner woning verschenen, waar hij eene korte toespraak tot het volk heeft gehouden. Hij verklaarde onder an deren, dat hij altijd het welzijn des volks beoogd heeft; dat hij met het huis Savooie is, en niet me t de anarchisten en socialisten. Hij maan de verder het volk tot eensgezind heid en kalmte aan. Het Journal de St. Péterstourg spreekt de berichten in het Berliner Tageilattomtrent de reis van prins Alexander van Battenberg in Rus land, tegen. Aan den Prins zijn te Reni alle hem toekomende be- leefdheidabewijzen geschonken; niet op het politiebureau, maar op het bureau van den burgemeester werd hij gebracht, waar hem gastvrijheid verleend werd. De Prins zelf was over de ontvangst en over het voorstel, om over Woldschisk de reis voort te zetten, zeer tevreden. Prins Alexander verklaarde gaarne 50,000 frs. te ontvangen, welke hem onmiddellijk verstrekt werden op bevel van den goeverneur van Sak- horow, die denPrins op zijn reis ver gezellen zou, alleen om de gebeur tenissen gedurende de reis in het oog te houden. De intocht van prins Alexander van Bulgarije in de hoofdstad woord gekomen; Rabenau zal mij beschuldigendat ik hem verra den heb. Dat verraad was uw plicht ge weest! antwoordde Frohberg met een toornigen blik op zijn zoon, die een stoel naar de schrijftafel rolde. Uw eigen eergevoel had u moe ten zeggen, dat gij zulk een smaad niet dulden mocht! Wie het haar gezegd heeft Dat kunt gij wel raden. Natuurlijk de snaak, die hier zoo vriendelijk onvangen is! spotte Frederik. Het zou beter geweest zijn, dat gij hem van het eerste oogenblik af de deur had gewezen. Gij zult u herinneren, hoe ik u in der tijd zeide, dat bijzondere redenen mij dwongen, hem vrien delijk te ontvangen, was het ant woord, op afgemeten toon gegeven. En gij hebt dat zoolang ge daan, tot hij uw geheimen had uit- gevorscht. heeft Vrijdag plaats gehad. De ontvangst was, voor het uiterlijk althans, zeer warm, hoewel het zeer de aandacht trok dat onder de buitenlandsche consuls, die aan de piechtige ontvangst deelnamen, de Russische en Duitsche vertegenwoor digers gemist werden. Kort na 's prinsen aankomst, moet hij eene particuliere dépêche ontvangen heb ben van den Duitschen Rijks-kan selier, waarin deze hem den drin genden raad geeft, de hoofden der samenzwering niet te straffen. 's Prinsen positie wordt als hoogst moeilijk beschouwd. Hoewel geen zins de diepe beteekenis van het koude antwoord van den Czaar op zijne dépêche van 30 Augustus miskennende, heeft de prins nog geen besluit genomen omtrent de door hem te volgen gedragslijn. Persoonlijk is hij volkomen over tuigd, dat zijne positie onhoudbaar is, maar de meeste hoofdofficieren, die op enkele uitzonderingen na hem trouw gebleven zijn, wenden alles aan om hem tot blijven te bewegen, aan welken aandrang hij wel geneigd is gehoor te geven, echter niet voor zich zeiven, maar alleen wegens de stellige, en ook door zijne omgeving gedeelde over tuiging, dat zijn heengaan in Bulga rije den burgeroorlog zal doen ont branden. De dépêches, tusschen prins Alexan der en den Czaar gewisseld, zijn Vrijdag voormiddag te Sofia hekend geworden en hebben allerwege een verpletterenden indruk teweegge bracht. Zijne aanhangers hebben zij ontmoedigd, terwijl de vijanden van den prins er door opgewekt zijn tot verzet, waarin zij steun vinden bij de troepen, welke aan den staatsgreep hebben deelgenomen en die nog op korten afstand, wes- Welke geheimen? vroeg de oude heer ontsteld. De geheimen van een zeker krankzinnigengesticht. Hij was al leen daarom uit Amerika terugge komen, om die uit te vorschen. De oude man wilde van zijn stoel opspringen, maar krachteloos zonk hij er in terug; in den boosaardi- gen, honenden blik van zijn zoon las hij, dat alles verraden was. Dat zijn de gevolgen uwer vriendelijkheid, ging Frederik voort, en ook de gevolgen uwer terughoudendheid. Gij hadt mij uw vertrouwen moeten schenken. Ik begrijp dat alles nog niet, zeide zijn vader verward. Dan zal ik duidelijker spreken, spotte het jonge mensch, terwijl hij een greep deed in het sigarenkistje en eene sigaar aanstak. Het heet dat Alfred's vader in der tijd ver ongelukt en in het krankzinnigen gesticht gestorven is, niet waar? telijk van Sofia, gelegerd zijn en zich verschanst hebben. Rusland heeft blijkbaar wil van zijn werk en schijnt weldra de ge- wenschte aanleiding tot eene mili taire interventie te zullen hebben. Prins Alexander heeft Vrijdag de officieren in hartroerende bewoor dingen toegesproken, en hun het voornemen te kennen gegeven om de regeering neder te leggeD, daar de Czaar dit verlangt, op grond dat zijne aanwezigheid in Bulgarije in strijd is met de belangen des lands. Alvorens te vertrekken, zal hij een regentschap samenstellen. Volgens zijn plan zou hij binnen twee dagen vertrekkendoch onder de officieren heerscht eene groote agitatie en is er sprake van, hem het heengaan te beletten. In de Punjaub is eene naam- looze, in de landstaal opgestelde proclamatie verspreid geworden, door welke de inlanders worden opgeroepen het gehate juk der Brit ten af te schudden. Voarts wordt daarin gezegd dat de Maharadja Dhuliep Sing zich bij de Russen heeft aangesloten, die tegen Indië oprukken. zijn geopend met 97 leerlingen en één toehoorder in de 2e klasse. Het aantal leerlingen in de le klasse is 17, in de 2e 23, in de 3e 14, in de 4e 17, in de 5e 13 in de 6e 13. Op een door burgemeester en wethouders aan de Kamer van Koop handel alhier gerichte vraag om trent haar gevoelen betreffende de Haarlemsche kermis, heeft dit col lege geantwoord, dat zij met het oog op het voordeel dat de kermis jaarlijks aan den winkeliersstand afwerpt, het in het algemeen wen- schelijk oordeelt, dat dit volksfeest niet worde afgeschaft, maar voor- loopig behouden blijve. Haarlem, 6 September 1886. Aan het Gymnasium alhier zijn bij den aanvang van den nieuwen cursus nog bevorderd de leerlingen J. C. Tadema tot de 4e klasse, F. A. Melchior en L. T. Stibbe tot de 5e klasse. Als leerlingen zijn nog toegelaten: in de le klasse J. J. Maats en B. Swaab; in de 2e klasse F. A. Heck, R. von Hemert, J. J. Kraakman en N. W. van Lennep; in de 3e klasse P. Gébel. De lessen Dat is een feit. Ik verzoek u vriendelijk, tegen over mij geen komedie te spelen! U w neef leeft op het oogenblik nog. De oude man haalde zwaar adem; als om hulp zoekend zweefde zijn onzekere blik door het elegante vertrek. Ga verder, zeide hij met heesche stem. En deze neef heeft nog zijn vollen verstand. Dat is een leugen! Wie be weert dat? De oppasser, aan wien de ver pleging van dezen patient is toe vertrouwd. Tom? Hoe hij heet, weet ik niet. Dan heeft dokter Janin mij bedrogen Misschien is hij zelf bedrogen geworden, zeide Frederik schou derophalend. En hoe weet gij dat alles? De Koning heeft aan zijnen eer sten kamerdienaar G. van Kolden- hoven een prachtig gouden horloge met ketting geschonken, als bewijs van HDs. tevredenheid voor lang durige trouwe plichtsvervulling. Doctor Mezger, die gedurende Augustus afwezig was, is den lsten dezer in Amsterdam teruggekeerd. Met hem hebben tal van patiënten weder hunne tenten in Amsterdam opgeslagen. - Een 89-tal jongens aanboord vanZr.Ms.opleidingsschip Anna Pan- lomna, zijn bevorderd tot lichtma troos, waarvan 16 wegens uitmun tend gedrag worden opgenomen in het vaste korps. Op de uitreis in den nacht van den 2en op den 3en dezer, schijnt op de mailboot Prinses Marievan Vlissingen naar Londen, een passa gier over boord gesprongen te zijn. Volgens verklaring van zijnen vriend die hem begeleide, is zijn naam Black, was hij in het Kurhaus te Scheveningen gelogeerd geweest, en waren hij den brand al zijne goederen en waarden verbrand, Een gelukkig toeval heeft het mij verraden. Dank het daaraan als gij de gevaren, die u bedreigen, nog kunt afwenden. De oude man streek met de hand over het gerimpelde voorhoofd,waar op heldere zweetdroppels parelden. Waartoe deze marteling? vroeg hij met bevende stem, zeg mij alles, wat gij weet. Deze geva ren bedreigen niet alleen mij, maar ook u; ze af te wenden ligt ook in uw eigen belang. Daaraan had gij vroeger moe ten denken, door mij in dit gevaar lijke geheim in te wijden, zeide Frederik, terwijl hij de asch van zijne sigaar schudde, ik zou er voor gezorgd hebben, dat het niet zoo ver kwam. Denk eens aan de gevolgen, die niet uit kunnen blij ven, als deze man de vrijheid terug krijgt. Kom dan toch eindelijk ter zake.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1