POPU MI» I mum. 4c Jaargang. Woensdag 8 September 1886. No. 973. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het gesticht ra iolter Jaiin. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franeo te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublieite Etrangèr* G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartr». ran 15 regels.25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën -worden aangenomen totmiddags IS ual| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 'Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandselie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbifi 0JJ IQïtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Paviljoen op het. terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en Fiiender Nederlandscho Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ledon met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooi»! fin Nederland on meer bijzonder van het Haarlemacbe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoou. Doorloopondo toegangskaarten voor een geheel jitl 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 ceuts per persoon, alleen Of Sbndsgen kosteloos van 124 uur, do overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H 'ïer/*irt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foostdagon van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag oa Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag ea Zaterdag van S4 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand Augustus per kwitan tie zal worden beschikt. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Fergossen, dat er nog geen troonsafstand door vorstAlexan- der was gedaaD. Wat de toekomst betrof, zoo konden eenigerlei schik kingen, in verband met publiek recht en internationale verbintenis sen, slechts getroffen worden op den grondslag van het Berlijnsche trac- taat, hetwelk aan geene enkele mogendheden eenig afzonderlijk of uitsluitend recht verleent. Alle schikkingen bovenbedoeld moeten dus afhangen van een gezamenlijk en overeenstemmend handelen der betrokken mogendheden. De Brit- sche regeering (zoo voer spreker voort) heeft in Bulgarije geene af zonderlijke verbintenissen, plichten of belangen. Zóódanige, als zij er heeft, deelt zij met de groote mo gendheden, wier toestemming tot de verkiezing van eenen Vost van Bulgarije eenparig behoort te zijn. De Britsche regeering heeft veel gehoopt van de bekwaamheid en de groote talenten van Alex, von Battenberg. Zij betreurt het verraad en geweld, waardoor zijn bestuur afgebroken werd, en zou met groot leedwezen vernemen dat hij voor goed zijne taak had neergelegd. Alle ochtendbladen houden zich natuurlijk met het aftreden van den vorst van Bulgarije en de mogelijke gevolgen daarvan bezig. De Morning Post vraagt, ofOos- DOOK EW. AUG. KöNIG. 29) Vie Hoofdstuk. Janin is een ezel, dat hij zijnen oppasser zoo onvoorwaardelijk ver trouwt! bulderde de oude man, op wiens voorhoofd de aderen drei gend opzwollen. En waarom zendt hij dien kerel hierheen? hij had den brief aan de post kunnen toe vertrouwen of mij kunnen schrij ven, dat hij mij wenschte te spre ken Wat heeft hij u geschreven? vroeg Frederik, terwijl hij haastig naar den brief greep, die op de gchrijftafel lag. tenrijkjGroot-Brittanië, Italië, Frank rijk en Turkije lijdelijke toeschou wers willen blijven, terwijl Rusland onder stilzwijgende toestemming van Duitschland, van lieverlede elke be paling van het ontwerp-tractaat van San Stefano tenuitvoer brengt. Het besliste voornemen der groote mo gendheden, om de Bulgaren door prins Alexander te doen regeeren overeenkomstig de bepalingen van het tractaat van Berlijn en de be sluiten der Stamboeler conferentie, zou aan Europa deu vrede hebben verzekerd. De ontbinding van het Europeesch concert en de onmiskenbare over eenstemming van Duitschland en Rusland, om prins Alexander te be letten zijne taak te volbrengen, openen de Oostersche kwestie op nieuw en vermanen de andere mo gendheden tot plichtsbetrachting. Engelands wensch om den Euro- peeschen vrede te handhaven en te bevestigen, is ernstig en oprecht; of echter Bismarck's politiek het behoud des vredes verzekert, is minstens twijfelachtig. De Daily Netvs noemt den troonsafstand van prins Alexander een grooten triomf voor Rusland; hierdoor is het prestige van den Czaar in het geheele gebied van den Balkan volkomen hersteld. De Times is van oordeel, dat 's prinsen heengaan alleen dan eene Russische bezetting van Bulgarije voorkomen zal, indien de Russische regeering overtuigd is, dat ook zon der deze het land eene Russische provincie worden kan. Het tijdstip van het binnenrukken der Russische troepen is evenzeer van ondergeschikt belang als de datum van 's prinsen troonsafstand, nu de zegepraal van den Czaar reeds volkomen is. De Standard zegt, dat het niet Hij wil weten, hoeveel ik hem geef, als de patient sterft, ant woordde Frohberg, die nog altijd met moeite zijne onrust bedwong. Heeft hij eene opdracht daar toe van u? Neen, hij meent dat de dood van dien man mij aangenaam zal zijn. Als hij dat maar vroeger be dacht had! De jonge man sloeg iedere be weging van zijnen vader gade. En gij hebt hem daar nog niet op ge antwoord? vroeg hij. Neen. Ik zelf zal hem het antwoord brengen. Van avond nog. De tijd dringt. Dat gij mij niet ver raden zult, behoef ik zeker niet te vreezen, vervolgde Frohberg, ter wijl hij voor zijn zoon bleef staan en den gloeienden blik dreigend op hem gevestigd hield, het zou uw eigen nadeel zijn, en gij zoudt daar door u zelf tot den bedelstaf brengen. Om dat in te zien, behoeft Engeland's plicht kan zijn, een toe stand! in Buk-arije te handhaven, dien de drie groote militaire rijken niet willen doen voortduren. Intus- schen zal Bismarck toch op den duur den strijd tusschen Rusland en Oostenrijk niet kunnen beletten. Duitschland en Oostenrijk hebben eene voor hen gunstige gelegenheid verzuimd, en het is niet onwaar schijnlijk dat het Engeland zal zijn, hetwelk het grootste voordeel uit hunne fout zal trekken. Prins Alexander van Bulgarije heeft in den raad zijner ministers officieel medegedeeld, dat hij afstand doen zal van den troon. De minis ters en officieren protesteerden, m&ar de prins zette de onmogelijkheid uiteen, om tegen den uitdrukkelijken wil van den Czaar en zonder den steun der andere mogendheden te blijven regeeren. Zijn heengaan was het eenige middel om eene bezetting door Rusland te voorkomen. De vraag der benoeming van een re gentschap is niet behandelden zonder eenig besluit te nemen is de ministerraad uiteengegaan. Onder voorzitterschap van prins Alexander is Zondag eene bij eenkomst gehouden van vertegen woordigers uit alle partijen, om over den toestand te beraadslagen. Er is eene commissie benoemd, be staande uit Stambouloff, Radoslavoff, Karaveloff, Guchoff en Storloff, om met Rusland en andere mogendhe den te onderhandelen over eene op lossing der tegenwoordige crisis. Stambouloff en Radoslavoff heb ben zich tot de vertegenwoordigers der mogendheden gewend met een protest tegen het gedwongen aftre den van prins Alexander, verkla rende dat Bulgarije de heerschap pij van Rusland verwerpt, en ver men geen bijzonder scherpen blik te hebben, antwoordde Frederik, ik zal niet zoo dwaas zijn, om zeil in de val te loopen. Maar nu mij dit geheim onthuld is, ken ik u het recht niet meer toe, de teu gels zoo strak aangetrokken te hou den en onder zulke omstandigheden vind ik het raadzaam, dat ieder het zijne in veiligheid brengt. Als wij onze goederen willen verkoopen, zal het ons niet moeilijk vallen, een kooper te vindengij kunt dan ieder uwer kinderen het aandeel geven, dat hen toekomt en laat het aan hen zelf over, hun vermogen naar goedvinden te besturen. De oude heer had dit voorstel slechts half gehoord; hij maakte zich reeds klaar om uit te gaan. Met stok en hoed in de hand stond hij nu voor zijn zoon. Gij weet niet, wat gij verlangt, zeide hij, als ik u uw aandeel uitkeerde, zoudt gij het geld ver zoekende, dat de mogendheden zich met elkaar verstaan mogen om Bul- garije's onafhankelijkheid te waar borgen. De vertegenwoordigers hebben er zich toe bepaald, de mededeeling in ontvangst te nemen, ten einde die aan hunne regeeringen over te bren gen. Stambouloff en Radoslavoff heb ben zich ook naar den Russischen consul begeven. Zij verzochten hem te Petersburg het volgende ken baar te maken: le. Wie zou de candidaat voor den Bulgaarschen troon zijn? 2e. belofte dat aan Bul garije geene Russische bezetting zal worden opgelegd; 3e. behoud der tegenwoordige staatsregeling, en vrijheid voor Bulgarije om zijne binnenlandsche aangelegenheden te besturen; 4e. indien Rusland eenen generaal naar Bulgarije zendt, dat het dan enkel een minister van oorlog zij, om de reorganisatie van het leger tot stand te brengen, en dat dan gebruik gemaakt worde van Bulgaarsche officieren, niet van Rus sische. De Russische consul heeft aau deu Vorst het antwoord uit Peters burg mondeling overgebracht. Er wordt daarin gezegd, dat de Vorst niet in Rusland's zienswijze trad met betrekking tot Bulgarije's bin nenlandsche aangelegenheden. Er was geen sprake van eene Russi sche bezetting; en wat het zenden van eenen gezant-commissaris be trof, zoo was er geene aanleiding om daaraan te denken zoolang de Vorst in Bulgarije bleef. Later, in dien het zenden van eenen gevol machtigde noodig mocht worden, zou die persoon geen goeverne- menteel of administratief karakter dragen, doeh eenvoudig de Bulga ren vermanen om alle partijen het brassen en binnen kort een bedelaar zijn, die zich uit den afgrond dsr ellende niet meer zou opheffen. Daarom wees blij, dat ik het uwe bij elkaar houd; de tijd, wanneer gij daarover vrije beschikking krijgt, zal vroeg genoeg, misschien te vroeg komen. Wilt gij van nacht hier blijven Het was niet mijn plan. En ik wensch het ook niet. Alfred zal eerst morgen ochtend dit huis verlaten; bij eene ontmoeting met hem zou u licht een ondoor dacht woord kunnen ontvallen en wij moeten nu alles vermijden wat hem met mogelijkheid kan waar schuwen. Ga naar uw landgoed te rug; morgen kom ik bij u, om sa men te beraadslagen over de ar beiderskwestie. Men moet dat on beschaamde volk de tanden laten zien; als men eenmaal hunne eischen inwilligt, worden zij hoe langer hoe brutaler. te doen eens worden tot welzijn des lands. De Bulgaarsche vertegenwoor diging is tegen 11 dezer bijeenge roepen. Men weet nog niet of de prins reeds vóór de samenkomst der Kamer zal heengaan. Men gelooft, dat de stap van Stambouloff tot nieuwe on lerhandelingen zal aan leiding geven. De ambassadeur Nelidoff heeft aau de Porte officieel den troonsaf stand aan prins Alexander van Bul garije aangekondigd. Luidens particuliere berichten uit Sofia, zal vorst Alexander bin nen tien dagen Bulgarije verlaten. Haarlem, 7 September 1886. Zondag j.l. werd in de Walsche kerk alhier, tijdens het uur der ge wone godsdienstoefening, op plech tige wijze het driehonderd-jarig be staan der Walsche gemeente in deze stad, herdacht. Ds. F. H. Gagnebin, de Walsche predikant van Amster dam, consulent voor Haarlem, gaf naar aanleiding van I CorinthelII, 11, een overzicht van het ontstaan en de geschiedenis der kerk, daarbij vooral stilstaande bij het leven en den arbeid van den eersten predikant Jean Taffin. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig: de authori- teiten van provincie en gemeente, vertegenwoordiger i van de protes- tantsche kergenootschappen dezer stad en afgevaardigden van ver scheidene Walsche gemeenten uit ons land, van de Walsche commis sie en van de «Huguenot Society» te Londen. Voor deze plechtigheid was de kerk van binnen door de goede zorgen van het consistorie op eenvoudige, smaakvolle wijze De jonge man legde zijne uitge doofde sigaar in het aschbakje. Ik zal den vos laten zadelen en naar de stad rijden, zeide hij. Gij zult wel zoo goed willen zijn mij mijn zakgeld voor het eerste jaar uit te betalen. Van daag niet, antwoordde Frohberg barsch. Denk niet, dat gij nu eene macht over mij verkre gen hebt, waarop gij steunen kunt, om alles van mij te vorderen. Al draagt gij ook kennis van een ge vaarlijk geheimvergeet daarom toch niet, dat dit geheim voor u even gevaarlijk kan worden als voor mij. Ik wil slechts naar de stad, om onzen waarden neef morgen na te gaan, bracht Frederik daar tegen in, misschien bestelt hij het rijtuig bij een stalhouder, dien ik ken. Laat dat, het is beter, als gij u er niet mee bemoeit. Dokter Ja-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1