4e Jaargang:. Donderdag 9 September 1886. No. 974. ABONNEMENTSPRIJS Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: VLIiUlEKV OVERZICHT. FEUILLETON. Het Hotter Janin. BINNENLAND, Voor Haarlem per maand40 Cents» Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublieite Etrangère 6. L. JhATJBE Sf Co., JOH. F. JONGS, Suer., F ar ij:, 31bi: Faubourg Montmartr». Kolomaal museum van hti Paviljoen. /srtooB van diploma vryea ioegaug, donateurs MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM i. Ingang aan de .Droefzijde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden dor Nederlandseüe Maat 'B met gezelschap, leden mot i dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Intrauir Froufc*iid* v«n ii.t i.-».» van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags IS uurj Maat.chsppij tar bevordering va» Nijverheid hebbes (lp 10 4 uur. Toegaug 25 ct. p. persoon. Donateur» kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde van liet Paviljoen op het terra*. Geop, _o...rr„uuu, J)UUIUOU[1 or, Vi der NederlandscheMaatBCÜappy ter bevordering vaa Nyvtrheid nebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateors met gezelschap, leden mot 1 dame. Jjisschoppeljk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Mflderland en meer bijzonder van hat Hasrlemsche Bisdom, ICrniaweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents per persoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai lden Muteum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 10—X uur. tegen betaling van a x gal en» de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents por persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen r3 3w3 S?ndagen kosteloos Ojrs cents per persoon, alleen op mu.mm i» d, DmUraat! Gaop.sd «.«Ijk. uitgaaorao» Zatarjag, Zo». ,b Faa.tdagaa v,„ U-8 aa,. - T,,ln,~mïioihük. g'm» JÏ'wö.Md^' Cra»'»" vS'"™ V'T'T''" tot »ndd j.aha«hjkMWfc.-§ «atnafeg au Saterdag v.u S-l aar. - Org,bb.„,l,n9 m Groot, K«k. Iha.d.g va, j_2 liaade,dag van 2-8 nar. Toegang (deaf Oud.gruaumïkt °»tj; Zot"d*s X-4 »u'- SUi.bMMm Frinunio/.Gaap.üê Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld datin den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand Augustus per kwitan tie zal worden beschikt. In het Eugelsche Lagerhuis heeft Fergusson gisteren verklaard, dat er bij de Regeering geene berich ten zijn ontvangen, aaDgaande eene voorgenomen deeling van Zuidoost- Europa door het drievoudig verbond. De bezetting van Bulgarije door Rusland, of de benoeming van een Russischen goeverneur over Bulga rije is eene veronderstelde afzonder lijke handeling eener mogendheid, eene handeling, die bij de Britsche Regeering niet waarschijnlijk wordt geacht. Voorts werd medegedeeld, dat er geen besluit is genomeu om Port Hamilton op te geven. - De Morning Post hoopt dat de Britsche diplomatie Rusland er van overtuigen zal, hoe het buiten den waard gerekend heeft, wanneer het meent dat Engeland er niet om geeft of Bulgarije een onafhanke lijke staat blijve, dan of het als brug diene voor eenen Russischen marsch naar Konstantinopel. Als groote Mohammedaansche zoowel als Europeesche mogenheid, zal En geland zijne traditioneele politiek ten opzichte van Turkije niet opgeven. - Het officieel orgaan bevat eene bekendmaking der inlijving van het Xesibe-gebied bij de Kaapkolonie. Lord Salisbury had gisteren eene conferentie van een half uur met lord Hartingtou over de Iersche zaken en het ontwerp van den heer Parnell betreffende de agrarische Zondag hebben teCorunna (Spanje) ernstige onlusten plaats gehad ten gevolge van eene verhooging der accijnsen. De oproerlingen plun derden het huis van den pachter der accijnsen, verbrandden de boe ken en papieren, staken het huis van den pachter in braud en ver volgens de huizen van de beambten der accijnsen. De gendarmerie te paard kwam tusschenbeide. Drie gendarmes en verscheidene der op roerlingen werden gewond. De on lusten herhaalden zich den volgen den dag; de gewone troepen kwa men toen tusschenbeide en een offi cier en drie soldaten werden ge wond. Een der oproerlingen werd gekwetst door het ontploffen van een dynamietpatroon. overige niet de minste rustversto ring plaats. DOOR EW. AUG. KöNIG. 30) Vie Hoofdstuk. Frohberg had haastig eenige woor den neergeschreven, en schoof nu den dokter het papier toe. Wij zijn verraden, las Janin. Tom luistert aan de deur, laten wij dus over den patient spreken, terwijl ik de mededeelingen neer schrijf, die ik u te doen heb. Ik ben niet voor uw voorstel, zeide Frohborg, terwijl hij het pa pier terugnam en met den zicht baar ontstelden dokter een betee- kenisvollen, waarschuwenden blik wisselde. Lang kan de patient Zondagavond begaven zich een honderdtal aanhangers van Cocca- pieller, met muziek voorop, naar zijne woning op hem te spreken. De Italiaansclie volkstribuun liet zich niet bidden; hij kwam voor zijn venster, waar hij eene korte toespraak tot zijne vereerders hield. Hij beloofde hun dat hij in de Ka mer wetten zou indienen betreffen de de sociale kwestie, en voegde er bij dat, zoo die wetten verwor pen mochten worden, het volk wel zou weten ze tot wetten te maken, en de proletariërs wel het middel zouden weten te vinden om hunne rechten te doen gelden. Het .prole tariaat, liet hij er op volgen, moet vrijgemaakt worden onder de hoede des konings. De lucht weergalmde van den bijval dien de volkstribuun hij zijn aanhang vond. Er had voor het niet meer leven, waarom zouden wij dus de natuur haren ioop niet la ten? Als wij daarop zouden wach ten, kunnen wij nog wel vijf en twintig jaren wachten,antwoordde de dokter, wiens blik met koorts achtige spanning Frohberg's hand volgde, die rusteloos het potlood over het papier liet gaan. De man heeft een opvallend taai gestel. Misschien hebt gij niet de rechte middelen aangewend, om dat gestel den beslissenden stoot te geven. Ik heb die dikwijls bevolen, maar ik kan niet met zekerheid zeg gen, of mijne bevelen opgevolgd zijn; ik moet zelfs betwijfelen, of dit gebeurd is. -Kunt gij u zoo weinig op uwen oppasser verlaten Gij hebt mij Tom toch steeds als een vertrouwd per soon beschreven. Dokter Janin wierp een uitvor- schenden blik op de deur; hij her- In eene bijeenkomst met officieren heeft prins Alexander het voorne men te kennen gegeven om Bul garije den 13n dezer te verlaten, en hun dringend verzocht, zich niet tegen zijn vertrek te verzetten. Ruslands antwoord heeft een kalmer stemming in de gemoederen gebracht, waartoe ook nog veel bij draagt het bezoek, door den prins Maandag aan de kazernes en in het kamp gebracht. Door zijne officieren omringd, zette hij opnieuw de nood zakelijkheid van zijn vertrek uiteen, beval met ernst de officieren aan, eensgezind te blijven an met on kreukbare trouw de nieuwe regee ring te steunen. De Czaar, zeide hij, is een vasthoudend, maar eerlijk man en zal zijn woord houden. De vorst werd luide toegejuicht. Er bestaat tbaus veel hoop dat de orde niet gestoord zal worden. Het regentschap is samenge steld. Het bestaat uit de heeren Stambouloff, Moutkouroff en ICara- veloff. Voorts is er een ministerie ge vormd. Het is aldus samengesteld Rodoslavoff, president; Storloff,jus titie Natchevichbuitenlandsche zaken; Guechoff, financiën; Ivant- choff, openbaar onderwijs; Nicolajeff, oorlog. Gisteren voormiddag heeft prins Alexander de leden van het nieuwe goevernement en de agenten der mogendheden ontvangen. Hij zal, vermoedelijk uit Lompalanka, eene proclamatie uitvaardigen. Hij ver trok ten 2'/j ure tot Lompalanka, begeleid door den raad van agent schap, verscheidene ministers en officieren. Volgens de Central-News is vorst Alexander op de reis naar I Philippopel bijna het slachtoffer van een aanslag geweest. Tussohen Tir- nova en Seimenli waren op derails 5 dwarsbalken gelegd, om den trein te doen derailleeren. Gelukkig zag de stoker het in tijds en deed den trein stoppen. Maandag heeft de Turksehe Regeering eene circulaire aan de mogendheden gezonden om haar te polsen over de nieuwe phase, welke het Bulgaarsche vraagstuk is inge treden. innerde zich, de bekomen waar schuwing. Ik kan hem met zekerheid geen ontrouw verwijten, zeide hij, maar in den laatsten tijd is er veel voorgevallen, wat mijn vertrouwen geschokt heeft. En juist daarom zou het goed zijn, als men een einde aan de zaak maakte; een doode kan niet sprekenen het toeval kan iemand soms leelijke parten spelen. Ik kan niet besluiten uw voor stel aan te nemen, antwoordde Frohberg, terwijl hij den dokter het papier weer toeschoof, hoe aan genaam mij ook de tijding van het overlijden van dezen patient zou zijn. Gij hebt mij in uw brief ge vraagd, hoeveel mij zijn dood waard zou zijn; ik wil u niet verheelen, dat ik daarvoor gaarne twintig dui zend gulden betalen zou. Doods bleek en met trillende lippen staarde [Janin op het papier; de oude heer [legde zijne hand op den mageren Haarlem, 8 September 1886. Heden morgen werd ontdekt dat een 50-jarig man op de rails lag van den spoorweg aan den Kruis weg. Door een paar beambten uit zijne gevaarlijke positie verwijderd, moesten twee agenten van politie eenige oogenblikken later denzelf den man uit den Schootersingel red den en konden zij, slechts handelende naar de voorschriften van de maat schappij tot redding van drenkelin gen, zijne levensgeesten weder op wekken. De ongelukkige is vervol gens per raderbaar naar het Gast huis overgebracht. Een adres ingediend aan den Raad dezer gemeente tot behoud van de kermis is door 1075 personen onderteekend. Het chemisch rapport over het gehalte der melk van de Ilaarlem- sche Melkinrichting gedurende de maand Augustus jl., is als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen, jjdaximum 1.031 3.6 12.4 pc. Minimum 1.029 3.0 pc. 11.4 Gemiddeld 1.0301 3.35» 11.87 arm van den dokter en herinnerde hem door een zachten druk aan zijne waarschuwing. Bovendien zie ik vooreerst nog geen gevaar, vervolgde Froh berg, als mijn neef argwaan ge koesterd heeft, is die nu toch weer verdwenen, en zelfs als het gerecht zich nog eens genoodzaakt zag, dit gesticht te onderzoekenzou het toch, dank zij uwe voorzorgsmaat regelen, niets verdachts ontdekken. Sprakeloos van ontsteltenis legde Janin het papier ter zijde; maar in het volgende oogenblik vlamden zijne oogen van woede en haat. Ik geloof, dat gij dit ook zon der mijn raad en mijne hulp ten uitvoer kunt brengen, zeide Froh berg met een veelbeteekenenden blik op de neergeschreven mede deelingen, waarvan de dokter de bedoeling niet kon misverstaan. Zeker, antwoordde Janin, zich met moeite bedwingende. Dat Hoe licht nu ook de aard- sche zaken mogen geteld worden, schrijft Damas in zijne «Haagsche Omtrekken», naar aanleiding van den brand in het Kurhaus te Sche- veningen, ik stond verbijsterd bij de gedachte aan al het leed, dat, in zoodanige ure, een menschenge- moed doorvlijmen kan, wanneer de vrucht van jaren arbeids als een nietig vuurhoutje verbrandt en de catastroof neerploft op het oogen blik, waarop de overwinning reeds wenkte. Daarom was het me eene behoefte mijne deelneming persoon lijk te gaan betuigen aan hen, die het zwaarst getroffen waren, en de handen te drukken van de arme werkers, welke om hun loon waren gebracht. Ik vond ze diep bedroefd, maar nogmaals vol moed. De archi tect van het gebouw was reeds aanwezig en de directeur verzekerde mij, dat het ICurhaus ons het volgende jaar weer ontvangen zoude. Eenige leden van de Rotter- damsche schermvereeniging «Een dracht maakt macht» hebben te Oudenaerden (België) deelgenomen aan een internationaal concours op de wapenen, Zaterdag en Zondag 11. aldaar gegeven en uitgeschreven door de schermvereeniging «St. Ma- chiel». De prijzen, bij die gelegen heid door hen behaald, zijneen vaandelprijs voor het fraaiste vaan del der aanwezige scherravereeni- gingen; eene verguld zilveren me daille voor de verst komende ver- eeniging, en de le prijs, verguld zilveren medaille, voor het fraaiste phantaseeren op alle wapenen. Door de vereeniging «St. Machiel» wer den de instructeur van «Eendracht maakt macht, de heer W. de Wit (van de «Anna Paulowna») en de aan dit concours medewerkende leden van «E. m. M.» benoemd tot eereleden. er iets gebeuren moet, zult gij wel inzien. Natuurlijk. En dat dit met kosten gepaard gaat, zult gij ook wel begrijpen. Als de kosten niet te vermij den zijn, zal ik ze u zonder tegen spraak vergoeden, zeide Frohberg. Het was niet noodig, dat gij mij daarover schreeft; ik laat alles aan u over, want ik weet, dat in deze zaak uw belang met het mijne ten nauwste verbonden is, en dat gij met de noodige voorzichtigheid zult te werk gaan. Dokter Janin staarde weder op het papier; de storm die in hem woedde, was op zijn verwrongen gelaat te lezen. Ga niet overijld te werk, vervolgde Frohberg, gij weet, wat er op het spel staat. Gij moet mij volkomen vrij heid geven en den man geheel in

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1