nen ezel, waarmede de Prinses rijdt en de beide geitjes waarmede zij op de boerderij gewoonlijk speelt. De Koning beeft in de laatste dagen verscheidene gouden horlo ges aan zijn personeel geschonken als blijk van tevredenheid. Was bet voor eenigen tijd de boschbaas, thans hebben een kamerdienaar, de concierge op Soestdijk en de wacht hebbende brigadier aan het paleis te Soestdijk een zakuurwerk ont vangen. De heer David Tob. Bamberg, hof-prestidigitateur, wonende te Am sterdam heeft eene uitnoodiging ontvangen om hedenavond te Soest dijk op het Koninklijk lustslot eene voorstelling te komen geven. Zag prinses Wilhelmina op haar ver jaardag met genoegen de poppen kast vertoonen, zeker zal zij met verbazing de onbegrijpelijke toeren van den heer Bamkerg aanschou wen. Met diep leedwezen zal alge meen in het land worden vernomen, dat de waardige nestor der Tweede Kamer, mr. S. Wybenga, door eene beroerte getroffen, gisteren plotse ling is overleden. Sedert 28 Juni 1855 lid der Kamer voor het hoofdkiesdistrict Sneek, was de thans tachtigjarige staats man nog steeds onvermoeid werk zaam voor de vervulling zijner par lementaire plichten. Waar hem in de laatste jaren zijn eerwaardige leeftijd, telkenmale bij de eerste samenkomst der Tweede Kamer, wederom de tijdelijke vervulling van de voorzittersplaats te beurt deed vallen, nam hij steeds die gelegen heid waar, om in zijn openingswoord ernstig te wijzen op de plichten, die in het aangebroken jaar de volksvertegenwoordigers te zamen riepen. Een echte «stand-fries», lag hem het hart op de tong. Zijn hooge leeftijd verhinderde hem niet, met zijn tijd mede te gaan. In dit opzicht liet hij menigen jongere achter zich. Doch hoe geprononceerd ook van richting, niemand zal dezen vader lander zien heengaan zonder te er kennen, dat zijn beminnelijkheid ge lijken tred hield met zijn rondbor stigheid. De 10de lijst van de 8e jaar collecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f50,012,43, zijnde de opgave van 250 locale comité's, waaronder Lei den f991,50. Prof. Pekelharing, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, is belast met het instellen van een speciaal onderzoek van goeverne- mentswege naar de in Atjeh woe dende ziekte, berri-berri, en zal half October vertrekken. Dr. van Riemsdijk te Doesburg heeft voor de benoeming van ge meente-geneesheer te Haarlemmer meer bedankt. Inmiddels heeft zich te Hoofddorp als genees- heel- en verloskundige gevestigd dr. Buck- mann, van Amsterdam. De Hollandsche spoor liet Dins dag en gisteren 2 pleiziertreinen 2de en 3de kl. loopende de eene van Amsterdam naar Rotterdam en de andere van Rotterdam naar Am sterdam. Met beide treinen werden ongeveer 2000 pleizierreizigers ver voerd. Na deze woorden trad de dokter zijne kamer binnen, waarvan hij de deur achter zich sloot. Vile Hoofdstuk. Alfred was na zijn gesprek met den oppasser nog eene poos in den tuin gebleven en toen naar zijne kamer gegaan. Het zou hem niet mogelijk ge weest zijn, nog slechts eóne minuut in dien familiekring te vertoeven; hij voelde, dat hij bij eene ontmoe ting met zijn neef, zich niet zou kunnen beheerschen. Het was dus beter, om iedere gelegenheid te ver mijden, die zijne ontroering verra den en tot wantrouwende vermoedens aanleiding geven kon; het uur der vergelding was reeds nabij en een onbedacht woord kon alles beder ven. Aan den knecht, dien dè dames zonden, om hem voor het souper te roepen, zeide hij, dat hij zich liet In de Quellijnstraat te Amster dam ontstond brand door het in brand geraken van een petroleum- toestel. Een der buren wierp het brandende voorwerp op straat; doch ongelukkig kwam het op eene voor- bijgangster neer, wier kleederen terstond vuur vatten. Hevig ver schrikt sprong de vrouw in het water, waaruit zij onmiddellijk werd gered. Toch had zij ernstige brand wonden bekomen. Eene dichte menigte, zoowel in den tuin van den Parkschouw burg te Amsterdam zei ven, als daar buiten, had zich Woensdagmiddag verzameld, om den heer l'Hoste zijn tweede lnchtreis te zien onderne men. Op het dak van het tuinhuis wachtte een photograaf het oogen- blik der opstijging af. Gedurende de vulling, die om streeks 2 uur een aanvang nam, werden tal van kleinere ballons, waaronder van den grappigsten vorm, opgelaten. Te 4 uur 17 minuten steeg VEclai- rewr statig en toch snel omhoog. Eén passagier, de heer Stépha- nique, maakte den tocht mede. Om half negen 's avonds zijn de reisgenooten veilig nabij Meppel neergedaald, nadat zij met den bal lon de Zuiderzee op haar breedste gedeelte waren overgestoken. Zij bereikten een hoogte van 1850 M. Op 400 M. heeft de heer L'Hoste de postduiven van den heer Marsé te Tilburg laten uitvliegen. Het weer was helder, zoodat Mar ken, Urk en Schokland gezien wer den. De thermometer wees op een hoogte van 1000 M. 12° (Celsius), op een hoogte van 1800 M. 7° (Cel sius), de hygrometer 96°. Te Meppel zijn de beide reizigers zeer hartelijk ontvangen door de inwoners en den stationchef, den heer Graass. Voor den goedkoopen trein, die Woensdag van Leeuwarden en Sneek via Stavoren naar Hoorn, Zaandam en Amsterdam loopt, zijn slechts afgegeven 11 plaatskaarten 2e klasse en 25 3e klasse. Een hond van een landbouwer te Bussum is, als lijdende aan honds dolheid, op last van den districts veearts afgemaakt, en overgebracht naar de Veeartsenijschool te Utrecht. Gisterenmiddag is door de loco motief van trein 111, tusschen Cas- tricum en Heilo een meisje van 12 jaar overreden en gedood. Met schrijft uit Nieuwediep d. d. 8 dezer: Heden heeft men bij wijze van proefneming het natte dok van 's Rijkswerf te Willemsoord ge deeltelijk afgetapt. Zeven centrifu- gaalpompen waren hiertoe in wer king gebracht. Uit de verkregen resultaten werd afgeleid, dat, indien alle pompen (negen in getal) werk ten, men in 12 a 14 uur het dok nagenoeg leeg kon malen. De eigenlijke aanvang der werk zaamheden tot lichting van de Schor pioen kan nu eiken dag worden tegemoet gezien. Het visschersvaartuig U. K. 146, te Nieuwediep aangekomen, is in den nacht van 6 op 7 dezer, ten N. W. van Eierland, op 17 vadem water, aangezeild door de Belgische verontschuldigen,omdat zware hoofd pijn hem dwong zijne kamer te houden. De dames'lieten hem daarop hun leedwezen betuigen en Alfred deed kort daarna het licht uit, om niet in de noodzakelijkheid te zijn het altijd mogelijke bezoek van zijn neef te moeten ontvangen. Tot middernacht zat hij aan het venster en blikte omhoog naar den helderen sterrenhemel en hoe langer hij aan zijne gedachten den vrijen loop liet, hoe dieper de haat tegen Huida's vader wortel schoot in zijne ziel. De gedachte aan het lijden van zijn vader vervulde hem met ont zetting; Janin en Herman Frohberg! die twee schurken zouden daarvoor boeten. En toch was één dezer schurken de vader van het meisje, dat hij zóó innig liefhad, dat hij van deze liefde geen afstand meer kon doen. Maar vischsloep- O. 172, waardoor het een lek en meer belangrijke schade bekwam. De Ostender sloep maakte zich onmiddellijk uit de voeten. Woensdag werden van het wrak der Lutine aangebracht 40 Spaan- sche matten en een kleine dito. Gisteren werden aangebracht van het wrak der Lutine 6 goud stukken en 268 Spaansche matten. Schreef men dezer dagen uit Lut- jegast als een bijzonderheid, dat daar een weefgetouw was, hetwelk dagteekende van het jaar 1393, toch is er altijd baas boven baas, want bij den landbouwer J. Dokter, te Peest (gem. Norg) staat een balk- trog van het jaar 1314, welk jaar tal er van voren op is uitgesneden. Verder leest men er op in ouder- wetsch schrift: «Paulus laat weten die niet werkt, die niet zal eten.» Bedoelde baktrog wordt nog steeds door dien landbouwer gebruikt. Nv. d. Dag). Dinsdag morgen jl. werd door den kapitein van een der stoombooten van de maatschappij «de Volhar ding» bij de politie te Leiden aan gifte gedaan, dat door hem was vermist eene som van 139 gulden, welke som hij op de reis van Am sterdam naar Leiden in een niet gesloten lessenaar in de kajuit geborgen had en waarvan hem de aanwezigheid nog gebleken was, korten tijd vóór de aankomst van de boot te Leiden. Zijn vermoeden was gevallen op een persoon, volgens zijne spraak Duitscher van geboorte, die op het laatste gedeelte der reis zich alleen in de kajuit bevonden had en een kistje met zich voerde. Zijn signale ment werd opgegeven en met de tot zoover opgedane wetenschap trachtte de politie aldaar den man op te sporen, bij welke pogingen het bleek dat de man het kistje aan het station had achtergelaten om het later af te halen. De noodige maatregelen werden nu genomen, met dat gevolg, dat de vermoede lijke dader gisteren morgen, reeds vroeg van Amsterdam komende, aan het station werd gearresteerd. Bij den brand in het Kurhaus te Scheveningen is o. a. ook een hand schrift verbrand van den Berlijn- schen componist Martin Röde, nl. de partituur en orkestverdeeling van zijn rhapsodie Helgoland, welke hij aan prof. Mannstadt had toever trouwd. Reeds was deze rhapsodie met veel succes, onder persoonlijke leiding van den componist, te Bir mingham uitgevoerd, en Mannstadt's kapel had haar ingestudeerd en zou haar den dag van den brand ge speeld hebben, want juist den vo- rigen dag had zij hare repetitiën van het stuk geëindigd. De componist, die dus zijn geestelijken arbeid ziet vernietigd, moet trachten zijne com positie uit het hoofd over te maken. Het is te hopen, dat hem dit gelukt. Uit Scheveningen wordt ge meld: Vele personen, behoorende tot de dienstboden in het Kurhaus, hadden hunne penningen bij de Postspaar bank gedeponeerd. Toen hunne boekjes verbrand waren, meenden zij dat hun geld daarmede weg was. Tot hunne groote vreugde krijgen zij echter nieuwe boekjes in de plaats der verbrande. mocht hij hem daarom sparen en vergiffenis schenken? Het was een vreeselijke strijd, dien Alfred in deze uren voerde, maar de haat zegevierde. In 't tuchthuis moesten deze beide schurken; zij moesten en zouden het loon voor hunne afschuwelijke misdaad ontvangen, al zou Alfred's gansche levensgeluk er ook mede gemoeid zijnl De rechtvaardigheid eischte dit offer, en hij was bereid het te brengen. Zoo lang als nu was hem nog nooit een nacht ge vallen. Hij wierp zich geheel gekleed op bed, maar hij vond geen rust; geen slaap look zijne oogen; hij kon in zijn koorstachtig ongeduld het uur niet afwachten, waarin hij zijn vader de vrijheid hoopte te her geven en hem voor het eerst in zijn leven zou zien. Dan weer werd hij door twijfel gefolterd. Hij kende zijn vader niet, hoe licht was er dus bedrog in het Hoe weinig nog de overtuiging van het nut van bliksem-afleiders bij velen is doorgedrongen, blijkt uit een raadsbesluit te 's-Graven- polder, waar 22 Mei 11. de toren der hervormde kerk getroffen werd. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den burgemeester, om het gebouw van een afleider te voor zien, verworpen. Willem Roodenburg te Maassluis herdacht gisteren zijne 40jarige echtvereeniging. Deze moedige man heeft gedurende zijn leven niet min der dan ongeveer 50 menschen met groot gevaar het leven gered. Ver scheidene belooningen, o. a. de zil veren medaille van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, vielen hem daarvoor ten deel. Genoemde medaille verwierf hij, toen hij in 1856 voor Hellevoetsluis Willem Droppert, thans nog woonachtig te Vlaardingen, van eene diepte van 24 voet boven water bracht. Vijf zijner zoons, die, evenals hij, hun brood op het water verdienen, zijn waardige navolgers huns va ders. Eéne zilveren en twee gouden medailles werden reeds door hen van de Koningin van Engeland ont vangen. Vele reddingen werden nog door deze menschlievende familie be proefd, zonder dat zij slaagden. (N. R. Ct.) Dinsdagochtend ontstond tusschen een Engelschman en een neger, beiden behoorende tot de equipage van het in de Boompjes te Rotter dam liggend Engelsche stoomschip Hortoneen woordenwisselingom een kop theeDe twist liep weldra zóó hoog, dat er een worsteling ontstond en beiden al vechtend tegen een grooten ketel kokend water vielen. De ketel viel om en stortte zijn kokenden inhoud over de beide vechtenden uit. De neger werd zoo deerlijk aan hoofd en borst gebrand, dat zijn toestand ernstige ongerust heid inboezemt; de Engelschman kwam er beter af, doch heeft zulke brandwonden op den arm gekregen, dat dit vechtpartijtje hem nog lang heugen zal. Wegens slapte hebben verschil lende groote firma's te Rotterdam zich verplicht gezien hunne werk lieden twee uren daags minder te laten arbeiden teneinde hen niet gedeeltelijk te moeten ontslaan. Aan den overweg van den Cen- traalspoor op den Amsterdamschen straatweg, te Utrecht, had Woens dag een ongeluk plaats. Een onge veer 4jarig meisje kroop, niette genstaande de waarschuwingen van den wachter, onder den afsluitboom door, juist op het oogenblik dat de trein van 1 uur naar Amersfoort voorbij stoomde, zoodat het kind aangereden en verwond werd. Na voorloopig heelkundig be handeld te zijn, is het meisje per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. De goedkoope trein der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij van Arn hem en Utrecht naar den Haag leverde gisteren een contingent van 1300 pleizierreizigers, die zich meest allen naar Scheveningen spoedden, om de puinhoopen van het «Kur haus» te bezien. spel! Een bedrieger, die met den oppasser samenspandekon zich voor zijn vader uitgeven, en als het bedrog aan den dag kwam, had de oppasser zich met het ontvangen geld reeds lang uit de voeten ge maakt, Maar deze twijfel verdween weer bij de herinnering aan hetgeen de oppasser hem gezegd had. Zulk een bedrog was toch niet goed denkbaar; in geen geval echter mocht de vrees voor de mogelijkheid er van hem terughouden om het afge sproken plan ten uitvoer te brengen. Eindelijk brak de morgensche mering aan, een vroolijken, zonni- gen dag belovend. De koffers waren gepakt; alles was tot het vertrek gereed. Alfred wilde den korten weg tot aan het station te voet afleggen en daar een beambte opdragen, zijne bagage te halen en hem na te zenden; maar toen hij op het punt was de kamer te verlatenstond plotseling zijn Te Renkum ig een knaapje door een koe, die plotseling woest was geworden, op de horens genomen en in de lucht geslingerd. Vreese- lijk verwond werd het kind opge nomen en naar zijne woning ge bracht. De echtgenoote van v. G., te Ze venbergen, die onlangs tengevolge van een steenworp aan het hoofd werd gekwetst, is thans aan de ge volgen overleden. Dinsdagmiddag werd te Stratum aangehouden eene vrouw van zeer verdacht voorkomen, die zich in verschillende koffiehuizen bezig hield met het schrijven van brandbrieven. Zij had den mond vol van brand stichten en brandbrieven. Zij werd door de maréchaussée over de gren zen gebracht. Tevens werden twee gevaarlijke sujetten aangehouden die hetzelfde lot deelden. De te Raamsdonk door een dollen hond gebeten persoon, een bejaard man, die gewoon is voor de zout- rafïinaderij aldaar de klanten in «de Langstraat» te bezoeken, deed Za terdag nog zijn gewonen rijtoer. De wond in het dijbeen was tijdelijk uitgebrand en gezuiverd. Woensdag is hij echter met den persoon, die ook gebeten werd, in gezelschap van een tolk naar Parijs vertrokken, om zich door Pasteur te laten be handelen. Te Eenrum hebben vele dagloo- ners onder leiding eener commissie eene spaarbank in het leven geroe pen, en wel met het oog op eenen turfaankoop in het groot voor ge zamenlijke rekening. De winter van 85/86 heeft daartoe aanleiding ge geven, en thans reeds kan deze kas beschikken over f 350 (van April tot 1 October), en wel door middel eener wekelijksche contributie van 25 tot 50 ct. per hoofd. De ontvan gen gelden worden dadelijk in de nuts-spaarbank belegd. Waar deze f350 zou gebleven zijn, wanneer de gelegenheid tot sparen niet was aangeboden! Dezer dagen zullen de veroor deelde dronkaards van Ommerschans naar Hoorn worden overgebracht. GEMEHGD NIEUWS» In het Belgische dorp Kapelle op de Bosch is een leidekker, die op een toren bezig was, door het breken van een plank, waarop hij zat, naar beneden gestort. Hij bleef onderweg hangen aan een haak van den toren, en hij moest daar een half uur blijven hangen. Eerst na verloop van dien tijd gelukte het hem zich uit zijn vreeselijken toe stand te bevrijden. De ongelukkige is nog niet dood, maar men vreest dat hij aan de bekomen wonden sterven zal. Een jong advocaat van Char leroi, de heer Jules Brogneaux, is aan het station te Oudenaarden door een rangeerende locomotief in twee stukken gereden. Er had Woensdagmiddag te Parijs in de Rue Albouy eene ver schrikkelijke misdaad plaats. Een zekere Blanc, die onlangs uit de gevangenis was ontslagen, na een vonnis ondergaan te hebben wegens diefstal en slagen, toegebracht aan een meisje, [Léa, drong met geweld hare kamer binnen en sneed haar den hals af. Hij bond vervolgens door middel der haren het mes aan neef voor hem, bij wiens onver- wachten aanblik de haat in al zijne kracht weer opgewekt werd. Met geweld bedwong hij zich om ten minste voor 't uiterlijk kalm te schijnen. De oude heer scheen dat niet te bemerken; op beleefden toon, half schertsend, half zijn leedwezen be tuigend, vroeg hij, of Alfred wer kelijk besloten was, zijn huis te verlaten en of hij niet liever nog eenige dagen wilde blijven? Alfred beantwoordde de laatste vraag ontkennend en voegde er het verzoek bij om de dames uit zijn naam te groeten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2