POPULAIR MMS- i 4e Jaargang. Dinsdag 14 September 1886. No. 978. ABONNEMENTSPRIJS: Vsrsstiijat lapipa yitganemea lm- au signum Fsuttagm. ADVERTENTIËN: ALGESEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticM van Hokter Jam BINNENLAND, HAARLEM' Voor Haarlem per maand 40 Cents. Eraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nominee* 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrangèr6. L. DATJBE Sr Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Donateur» en leden der Nedorlaudseiie Maatschappij ter bcvurderiug Nyverheid hebben Qg van hei Paviljoen. IngaBg aan de .Oreefzyde 2a dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per pcrooon. Po a voosang, donateurs met gezoUchap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Krout-zijdo van I.et Pavï joon op liet terrat. Geop, lag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» t - x5--!XI-:;toegang, donateurs awt geselschap, leden xnet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooi enonien Zatordag, Zon- en Feestdagen, van JÖ5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopondo toegangskaarten voor een geheel j&fcs werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10K uur tegen betaling van 25 cents per persooH, alleen Of ion. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Koloniaal tausew» i 4T"ndMV^oderlar!dschaMaatschapp'y ter bevordering vaa Nyvernoid hebben op vertoon van diploma vrijon toegang, donateurs niet geselschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust* en geschiedenis, vooial fan Nederland on meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 19—6 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopondo toegangskaarten voor een geheel js»I a 1 gulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle wor1'3 - lE XanUzen kosteloos vaa 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent» per persoon. - museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zen- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag oa Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag ea Zaterdae van 24 uur. Orgelr'bespeVina in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Ondegroenraarkt) vrjj. In het Engelsche Lagerhuis heeft de eerste lezing- plaats gehad van Parneil's Iersche bill. De tweede lezing is op morgen bepaald. De Standard noemt als can- didaat van Rusland voor den Bul- gaarschen troon den vorst van Montenegro. Thans komen te Berlijn de eerste werkelijk geaccrediteerde berichten omtrent het bijeentrekken van Rus sische troepen in Bessarabie. Tevens wordt verzekerd, dat er tusschen Londen en St. Petersburg eene vrij levendig*e wisseling van diploma tieke dépêches plaats heeft. Na onderzoek der zaak van de spionnage te Belfort heeft de mi nister van oorlog gemeendeen strengen maatregel te moeten ge lasten tegen den militairen goever- neur van Belfort, generaal De St. Beuve, die op eigen gezag den Duit- schen officier heelt vrijgelaten. Voorts zijn de strengste instructiën gegeven opdat een feit als het voorgevallene niet meer kunne voorkomen. Uit Dresden wordt aan de Koln. Ztg. bericht, dat de bewuste officier de heer Richard von Meerheimb is, gepensionneerd kolonel en als dichter zeer hekend in Duitschland. Prins Wilhelm van Pruisen wesd bij zijne aankomst te Brest-Litowsk door den Keizer van Rusland, den troonopvolger en de andere groot vorsten aan het spoorwegstation ont vangen, waar eene eerewacht stond opgesteld. Met den Keizer reed de Prins naar de vesting, ter begroeting van de Keizerin. Aan het galadiner DOOR EW. AUG. KöNIG. 34) Vile Hoofdstuk. Aan u heb ik het zeker te danken, dat de familie van mijn vriend kennis gekregen heeft van eene weddenschap, die ik slechts voor de grap aanging, zeide hij op be- leedigenden toon, gij meendet zeker Niet verder, mijnheervoer Alfred uit, die innerlijk hoos op Hulda was, dat zij reeds zoo spoe dig van zijne mededeelingen ge bruik gemaakt had. Ik beschouwde het als mijn plicht, de jonge dame te zeggen, wat de aanleiding to zat de Prins aan de rechterhand der Keizerin. Na het diner woonden de hooge gasten eene nachtelijke bewapening der lunette bij. Op be vel des Keizers zijn den Prins toe gevoegd de generaal-adjudant prins Schachowsky en de vleugel-adjudant prins Bielowelsky. De telegraaf bracht kortelijk het verhaal van den uittocht van vorst Alexander van Bulgarije. Te Wid- din, zoo blijkt 't uit de bijzonder heden, was het een zegetocht. Het geschut van de vesting bulderde, 15,000 personen en het ongewapend garnizoen stonden aan de oevers en op de wallen en vervulden de lucht met uitbundig gejuich. De officier-n van het garnizoen brachten den vorst in hun armen naar het gemeente- gebouw. In den salon sprak de vorst de officieren en overige personen toe, die allen tranen in de oogen hadden. Rusland, zeide hij, offert mij op, omdat het denkt dat ik de oorzaak ben van de stoornis in zijn betrekkingen met Bulgarije. Rusland zal later zien dat het zich vergist heeft en misschien zelf mij weer tot den troon roepen. De heer Stambouloff betuigde den vorst zijn dank voor zijn toewijding. «Wij weten dat wij op hem kunnen rekenen in tijden van gevaar». De vorst sprak de menigte nog eens toe van het balcon en begaf zich daarna met moeite, want hij kon bijna niet door het volk heen aan boord van zijn jacht, dat onder salvo's uit het geschut en onder donderend gejuich vertrok. Van de brug bracht de vorst toen zelf nog een laatsten afscheidsgroet. Te 2 uren werd te Turn-Severin, waar niet minder geestdrift heerschte, de reis per spoortrein naarWeenen voortgezet. uw aanzoek was; ieder man van eer en karakter zou hetzelfde ge daan hebben! Wilt gij daarmee zeggen, dat Wat ik u daarmee zeggen wil zult gij zelf gevoelen; eene verkla ring van mij zou overbodig zijn. Rabenau fronste de wenkbrauwen; een sombere, toornige blik trof zijn tegenpartij, die dit met een verach telijk lachje beantwoordde. Gij zult mij voor deze belee- diging voldoening geven! zeide hij met sidderende stem. Meent gij u door een duel in de oogen der jonge dame interes sant te zullen maken? spotte Alfred. Gij zijt een vlegel! En gij een man zonder eer! Met zulke menschen duelleert men niét, zeide Erederik, tus- schenbeiden tredend. In Amerika kent men het duel nietmen schiet daar zonder een woord te spreken De vorst van Bulgarije was de geliefkoosde neef van keizerin Marie, de moeder van den tegen- woordigen Czaar. Zij liet hem in haar testament 2 millioen roebels na, maar de vorst wilde dat kapi taal niet aanvaarden en vergenoegde zich met de rente. Tüsns zegt men, dat hij het kapitaal zal opeischen. Nader wordt gemeld, dat de zoon van Li-Hung-Chang, Li-Peh-Hing, Woensdagochtend te Parijs aange komen, als secretaris van de CM- neesche legatie naar Londen gaat. Deuzelfden dag is de markies Tseng uit Engeland te Parijs aan gekomen, ten einde Zondag aanst. naar China terug te keeren. Hij werd door het personeel der am bassade, twintig personen, allen in nationale dracht violetkleurige japonnen verwelkomd. Dit moet een vrij kluchtig tooneel hebben opgeleverd, daar men over en weêr buigingen voor elkander maakte in Chineeschen trant, namelijk door zich plotseling op de hurken te laten zakken. De heer Tseng, zegt een berichtgever, ziet er uit als een «Herr Doctor,» met een langen kinbaard en op den neus een groo- ten bril. Haarlem, 13 September 1886. De werkende leden der Haarlem- sche Liedertafel «Zang en Vriend schap» hebben aan hun directeur, den heer W. Robert, onder een toe spraak van den heer A. Beernink' president, een fraai geschenk als blijk van sympathie aangeboden. Bij den heer H. N. Mul, boek- muziek- en kunsthandelaar, is een schilderij tentoongesteldvoorstel- iemand neer, door wien men zich beleedigd acht, en het gerecht spreekt den moordenaar vrij. Hier in Europa lokt men zijn tegenpartij in een krankzinnigen gesticht, vervolgde Alfred heftig, maar het laatste woord was nau welijks over zijne lippen, of hij had er ook reeds berouw van. Doordringend rustte Erederik's blik op hem, terwijl Rabenau zijn vriend verwonderd aanzag, alsof hij hem wilde vragen, welke diepere beteekenis er aan deze zonderlinge opmerking ten grondslag lag. Wat gij daarmee wilt zeggen, weet ik niet, antwoordde Ere derik zich met moeite goedhon dend, gij schijnt wonderlijke be grippen van een krankzinnigenge sticht te hebben, maar met een opgeblazen Amerikaan kan men over begrippen van eer niet redeneeren. Met hem toch zeker eerder, dan met een man zonder eer! lende Funchal (op het eiland Ma deira), van den heer Ch. W. Samuels, een nog jeugdig kunstenaar, leer ling der Haagsche academie, die op Madeira geruimen tijd doorbracht. Naar aanleiding van het ver zoek, gedaan door de Commissie uit de Tweede Kamer, belast met bet onderzoek van het ontwerp van wet, trekkende tot het in overweging nemen van een voorstel van ver andering in de additioneele artikelen der Grondwet, dat de voorstellen der regeering door eenige statistieke gegevens zouden worden toegelicht, worden de gemeentebesturen op last vau den Minister van Binnenland- sche zaken uitgenoodigd, opgaven te verstrekken van het aantal der tot een bed. ag van ten minste twaalf gulden (in hoofdsom en rijksopcen- ten) aangeslagenen in de grondbe lasting in iedere gemeente. Om de haven- en sluiswerken te IJmuiden meer aan de eischen der groote scheepvaart op het Noord zeekanaal te doen beantwoorden, heeft de regeering aan de Staten- Generaal onteigening aangevraagd van eigendommen in Yelsen, noo- dig voor den bouw eener schutsluis ten Noordoosten van de Noordzee sluizen, met verbindingskanalen met de Noordzee en de buitenkanalen, en voor den aanleg eener visschers- haven bezuiden het buitenkanaal, met eenen 6teiger voor de lossing van visch, en terrein voor spoor wegverbinding. De kosten worden geraamd op f4,247,000 als maximum. Met het stoomschip Schiedam kapitein A. Potjer, zijn Zaterdag- vertrokken van Amsterdam naar New-York 213 volwassen personen, 65 kinderen van 1 10 jaar, en 7 zuigelingen. Er waren voorts 41 passagiers le kl. en 54 idem 2e kl. aan boord. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, zijn met 1 Septem ber jl. de Culébra-werken ten be hoeve van de doorgraving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. van Hattum Co. waren aange nomen, ter voortzetting overgedra gen aan de Fransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam zijnde Hollandsche per soneel dezer dagen de terugreis aanvaarden. Vrijdag jl. had tusschen Zut- ten en Arnhem de beproeving plaats van het in de fabriek der firma J. J. Beijnes en Zoon te Haarlem aangemaakt materiaal voor locaal- spoorwegen. Bij deze beproeving waren tegen woordig, behalve leden van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten en de heer Mahieu, ingenieur voor het stoomwezen, eenige leden van den raad van commissarissen en de directeur-generaal, benevens enkele hoofdambtenaren der Exploitatie- maatschappij. De rijtuigen, die er fraai uitzien, bleken ook aan de vereischte deug delijkheid wel te beantwoorden. Het nieuwe materiaal is onder scheiden in twee types; een met zijdoorgang en open balcons aan het einde (symsteem der bekende slee ping-cars), hetgeen den reizigers het voordeel aanbiedt, niet door de conducteurs lastig gevallen te wor den tijdens de uitvoering van hun dienst, en een ander type metmid- dendoorgang en gesloten balkons aan de einden (tot wering van tocht). Het reizend publiek zal zelf kun nen oordeelen welk type het meest geschikt voorkomt. (U. D.) zeide Alfred, die ook ternauwernood langer kalm kon blijven. Wij zullen u wel weten te vinden! antwoordde Rabenau. Ik hen nooit iemand ontwe ken, die mij zocht, was Alfred's antwoord. Men ziet in den regel, dat juist diegenen zich onbeschaamd en trotsch aanstellen, die daartoe geen recht hebben, zeide Erederik sar rend. Ik begrijp mijn vader niet; hij had dien ploert de deur moeten wijzen. Nu ondervindt hij de gevol gen zijner goedhartigheid. Kellner! riep Alfred, roep den hotelhouderAls hij duldt dat zijne logés hier beleedigd wor den, zal ik liever in een ander hotel mijn intrek nemen. De kellner haalde de schouders op en verliet de zaal; Rabenau en Erohberg lachten. - Wij zijn hier op neutraal ge bied, spotte de laatste, als onze opmerkingen u niet bevallen, wordt gij door niemand verhinderd u te verwijderen. 't Is beter, dat wij gaan, zeide Rabenan honend, in zijn gezelschap wordt iedere droppel wijn een droppel azijn. Een purperen gloed overtoog Al fred's gelaat; hij kon en mocht zich dezen smaad niet laten welge vallen. Rabenau wilde de zaal verlaten; hij was reeds op weg naar de deur, toen Alfred hem tegenhield. Alles heeft zijne grenzen, zeide hij, trillend van verontwaar diging, en al ben ik ook in 't algemeen van oordeel, dat iemand, die zijn eigen eer met voeten treedt, mij niet beleedigen kan, moet ik toch voor deze beleedigende woor den voldoening eischen. Rahe nau zette zijn gouden lorgnet op den neus en mat den jongen man met een verachtelijken blik.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1