sesëm nieuws. Vrijdag heeft de heer David Tob. Bamberg, de vriend der Ne- derlandsche kinderen, die zoo dik werf ook de ouderen een aangena- men avond bezorgt, eene voorstelling in de edele goochelkunst gegeven, zooals hem zijn leven lang nog niet was overkomen. Uit slechts drie personen bestond zijn publiek. Maar deze drie waren de Koning en de Koningin der Ne derlanden en prinses Wilhelmina. In eene zaal van het lustslot Soestdijk had de heer Bamberg zijne tafel gereed gemaakt, en op vrij grooten afstand stonden de stoelen, waarop de toeschouwers plaats na men. Na eene korte inleiding trok de hof-prestidigiateur zijne hand schoenen uit, die fluks spoorloos verdwenen. Dit maakte reeds dade lijk indruk op de kleine prinses, en toen de heer Bamberg zijn behen- digen toer in hare onmiddellijke nabijheid had herhaald, was het ijs gebroken; de tatel werd naderbij gezet en van zeven tot bijna negen uur hield de kunstvaardige gooche laar de drie toeschouwers bezig. HH. MM. leenden daarbij gaarne den heer B&mberg de hulp, die elk goochelaar van zijn publiek noodig heeft, en het prinsesje amuseerde zich kostelijk. «En» zei de Koning, toen de voorstelling was afgeloopen«moet je nu mijnheer Bamberg niet eens bedanken?» «Dank u wel mijnheer Bamberga, zei de de kleine, den kunstenaar de hand gevende. En daarop zich omkeerende naar haren vader«Hè, Pa, ik heb zoo'n pleizier gehad I» Dezen avond gaf den heer Bam berg eene voldoening, die zijn tal rijke oudere en jongere vrienden en vriendinnen hem gaarne gun nen. AmstD. v. N.) Men schrijft aan het Haagsche Dagblad Het bericht, dat prof. Pekelharing te Utrecht naar Indië gaat, om een onderzoek in te stellen omtrent de beri-beri, kan wel waar worden, maar is nog niet juist. Er wordt over zijn uitzending onderhandeld en men hoopt, dat die tot het ge- wenschte gevolg zullen leiden, maar zij zijn nog niet afgeloopen, en de vereischte overeenstemming tusschen de verschillende betrokken personen is nog niet verkregen. Door de Utrechtsche Studen- ten-Vereeniging «Unitas Pharma- ceuticorum», president te 's Bosch de heer P. M. J. M. E. Woltering, is een brief van gelukwensching en huldebetuiging gericht tot Dr. Che- vreul, professor aan de Sorbonne te Parijs, die, zooals men weet, 31 Augustus zijn lOOsten verjaardag vierde. Omtrent den heerWybenga,Don derdag te Harlingen overleden,wordt gemeld, dat hij des morgens te half negen nog een bezoek bij zijn schoonzoon had gebracht. Even over 10 vond men hem in zijne slaapkamer op den vloer liggen; het leven was toen reeds geheel geweken. Het Vademecum der bouwvakken bevat eenige mededeelingen omtrent het kolossale gebouw, dat op den hoek van Dam en Nieuwendijk te Amsterdam verrijst. In September 1885 kwamen de Van Gend en Loos-gebouwen in veiling. Het oppervlak is 327 Ma, de verkoopprijs bedroeg f140,000. Wat wenscht gij? spotte hij. Geg-oten kanonnen of sabels Met u duelleer ik niet! Dan zijt gij óf een lafaard èf een schurk, misschien wel beiden. Ba, uwe opinie heeft voor mij geene waarde! Denk er eens goed over na wat gij zelf zijt, misschien zult gij dan inzien, dat gij het recht niet hebt een oordeel over anderen uit te spreken. Met deze woorden en een twee den verachtelijken blik stak Rabenau zijn arm in dien van Frederik en onder schaterend gelach verwijder den de beide achtenswaardige hee- ren zich op hetzelfde oogenblik, dat de hotelhouder de zaal binnenkwam. Hij betuigde zijn leedwezen over het gebeurde en beloofde deze be zoekers, door wie hij bovendien al veel onaangenaams ondervonden had zijn huis te zullen ontzeggen. Hiermee moest Alfred genoegen nemen; hij verliet kort daarop het De bouw voor het nieuwe perceel werd aangevangen, het hoekterrein voor rekening van de firma L. A. en F. L. Kattenburg en Co., te Haarlem en Amsterdam, het andere voor den heer P. J. H. Colignon te Antwerpen, administrateur der firma Van Gend en Loos, H. Colignon en Co. Met het sloopen begon men 8 Maart, de openbare aanbesteding werd gehouden op 16 April. Reeds op 29 April werd de proefpaal ge slagen, 7 Juni daaraanvolgend werd de eerste steen gelegd en volgens contract moeten 1 October de kan toren, 15 October de winkel opge leverd worden. Het aannemings- cijfer bedraagt f 84.430. Naar de plannen van den architect W. Lang- hout Gzn. te Amsterdam wordt het werk uitgevoerd, de flinke verhou dingen, zoowel voor winkel als al het overige, zullen niet weinig bij dragen om dit gedeelte van het Damplein te maken tot een solied en degelijk geheel. Wat het mate rieel betreft, is gebruikt 80 M9. Escosijnsche steen, uitnemend be werkt, en 70 Ms. Bentheimer steen, waartusschen het metselwerk in Utrechtsche appelbloesem. Al maakt de hitte op die plekken het werken in deze dagen bijna onmogelijk, toch gaat alles met spoed; ook de verschillende beeld houwwerken zijn reeds een goed eind gevorderd. De aannemers zijn de heeren W. P. Voorham en D. W. Veenemans te Amsterdam. De kap is men op het achter gedeelte reeds aan het stellen, het voorgedeelte kan spoedig volgen. De staande vlakken worden met leien, het bovendeel met zink ge dekt. De hoofdzakelijke inriehting is als volgt: de winkel heeft een sous-terrain, verdieping gelijkstraats, tusschen- en entresol-verdieping, waarboven twee verdiepingen, be staande uit kantoorlokalen ter ver huring, benevens woning voor den concierge. Het perceel van de firma van Gend Loos bevat gelijkstraats opslagplaats voor de expeditie, kan toren voor directie en bedienden enz.; op de volgende verdieping incasseeringkantoor, directeurswo ning en twee afzonderlijke boven huizen. Voor mogelijk brandgevaar zijn op zolder ijzeren brandluiken, die de huizen in onderlinge verbin ding stellen, aangebracht. Naar wij met zekerheid verne men zal dit kleedermagazijn, dat den naam «Nederland» ontvangt, in de laatste week van October worden geopend. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. van Zaterdag gemeld: Zeiden of nooit bewoog zich in en om den tuin van den Park schouwburg, die nog altijd zijn ouden naam van Parktuin heeft be houden, eene menschenmassa, zoo groot als heden het geval was. Nimmer ook werd in Nederland een schouwspel vertoond als heden in dien tuin, dat namelijk twee lucht ballons gelijktijdig van de koorden waarmede zij aan de aarde verbon den waren, geslaakt zouden worden, om tegelijkertijd in de ijle lucht op te stijgen. Ofschoon men wanen zou dat het gezicht van eenen drij venden ballon van eene vlakte gezien, schooner n jg is dan het zien vullen met gas en het nastaren uit een door hoog» boomen en huizen ingesloten terrein, zoodat hij spoedig onzichtbaar is. —het oogenblik dat de luchtschip- holel om het rijtuig te bestellen, dat hem 's avonds naar het gesticht van dokter Janin moest brengen. Nadat dit geschied was, ging hij naar den bankier, wien hij zijn ver mogen had toevertrouwd. Hij liet zich door hem de geldsom geven, die Tom geëischt had; als het plan gelukt was, wilde hij den oppasser nog meer geven; den twijfel, die nog telkens boven kwam, kon hij niet geheel overwinnen. Hij had plan ook nog den waard Bochner op te zoeken om hem zijne ontdekkingen mee te deelen; zelfs dacht hij er over dezen trouwen vriend mee te nemen, maar hij kwam er niet toe, doordat hij bij den ban kier te lang werd opgehouden en moest zich nu haasten om op den bepaalden tijd aan het gesticht te zijn. Het rijtuig stond reeds klaar; hij stapte er in en ontwierp onderweg plannen voor de naaste toekomst. per zijn zwevend vaartuig beklimt, en door eene onzichtbare kracht opgenomen wordt in de onna speurbare lucht, dat oogenblik blijft nog steeds als het hoofdmo ment eener opstijging al zijne aan trekkelijkheid behouden, getuigen de duizenden nieuwsgierigen, die zich heden al vroeg aan den ingang van den Parktuin verdrongen, om na meer dan een half uur gewacht te hebben, door de agenten van poli tie bij dozijnen binnengelaten te worden door de beide wel wat nauwe toegangen. Te 2 uren was de grootste der twee ballons nagenoeg geheel ge vuld met p. m. 650 stère gas, en waren er heel wat zakken zand noodig, om hem omlaag te houden. De vulling der Meteoordie nauwe lijks 400 stère kan bevatten, ge schiedde zóó langzaam, dat men eerst te half vijf gereed was. Er had zich slechts één reiziger, de heer De Bruijne, luitenant ter zee, voor de reis aangemeld, die dan ook plaats nam in de mand van V Eclaireur, welke door den luchtschipper Julhes werd bestuurd, daar de luitenant Mougot ongesteld was geworden, en kapitein Lhoste alleen met de Meteoor naar boven ging. Op ongeveer 50 meter van den grond kwamen de beide lucht gevaarten in botsing, waarop de heer Lhoste een zak zand uit de mand wierp, en nu pijlsnel op schoot. Geruimen tijd werden de lucht reizigers nageoogd, die, de een wat hooger, de ander wat lager, na tuurlijk in dezelfde richting van de Overijselsche kust met nagenoeg Zuidwestenwind wegdreven. Als men nagaat, dat men onge veer een half uur noodig had om uit den Parktuin naar het naastbij- gelegen telegraafkantoor aan de Prins Hendrikkade hoek Schippers- gracht in het Instituut voor de zee vaart te komen, dan kan men zoo bij benadering nagaan, hoeveel nieuwsgierigen er op de been waren. Naar aanleiding dezer luchtvaart zij hier herinnerd, dat het in April 1.1. juist 100 jaren geleden was, dat in Amsterdam de eerste ballon waarschijnlijk met heete lucht ge vuld, opsteeg. Vrijdagavond werd te Amster dam eene vrouw gevat, wier aan houding was verzocht door de recht bank van Haarlem. De vrouw is beschuldigd van diefstal. Men schrijft uit Tessel Hier is de roerpen aangespoeld van de vermiste blazer T X 84, Aan het vergaan der schuit valt helaas niet meer te twijfelen. De beide opvarenden laten twee wedu wen met acht kinderen in hoogst benarde omstandigheden achter. Uit Tessel schrijft men nog: Het verongelukken der blazerschuit T. X. 84 heeft hier weer velen in rouw gedompeld. De beide opvarenden zijn daarbij zeer stellig omgekomen. Een der opvarenden, Pieter Tuin der, laat eene weduwe met 5 kin deren in hoogst armoedigen toestand achter; de andere, Pieter Eeleman, laat eene vrouw met 3 kinderen, evenzeer in armoede na. Het onge luk moet naar de meening der vis- schers vóór of bij het Marsdiep hebben plaats gehad. Verschillende voorwerpen, tot het vaartuig be hoord hebbende, zijn reeds gevon den. Pieter Tuinder bevond zich Natuurlijk zou zijn vader in den eersten tijd een zorgvuldige verple ging en de meest liefdevolle behan deling noodig hebben, en bovendien moest het proces tegen Huida's va der met kracht gevoerd worden. Niet het geringste der erfenis, die hij door eene misdaad verkregen had, zou in 't bezit van dien schurk blijven en dadelijk moest hij evenals dokter Janin gevangen genomen worden. Als de dames tot aan het einde van het proces op de villa wilden blijven, wat wel waarschijn lijk was, wilde Alfred dat toestaan Frederik Frohberg echter mocht den drempel ervan zelfs niet meer over schrijden. Misschien zou Hulda toch niet zoo erg boos op hem zijn, als hij vreesdezij zou toch moeten inzien, dat hij niet anders kon handelen, dat zijn kinderplicht hem dwong, deze stappen te doen; misschien maar neen, dat waren vermoedens, voor het eerst aan boord van ge noemden blazer. Het gerucht liep hier, dat zijn lijk was opgevischt door een Urker visscher. In hoeverre dit waar is; zal spoedig blijken. Toen Donderdag morgen omstreeks 10 uur eenige schepen, gesleept door een stoomsleepboot, door de Langebrug te Uithoorn voeren, kwam er een in botsing met de brug. De schok deed den schipper overboord vallen; hij werd eenige oogenblikken later opgevischt, doch alle levensgeesten waren reeds ge weken. De ongelukkige laat eene vrouw met vijf jeudige kinderen achter. De weduwe zette des mid dags met het lijk aan boord, de reis naar Rotterdam voort. Bij den brand van het Kurhaus verloren de leden van het philhar- moniech orkest ongeveer 60 instru menten: 9 violen, 6 alten, 4 cellen 2contrabassen (waaronder die van den heer Simon «kamer-virtuoos» te Sondershausen, een kostbaar in strument waarop zijn zoon speelde), 3 hobo's, 3 fluiten, 8 klarinetten, 2 fagotten, 1 contrafagot, geschenk van van Hans Yon Bülow) een waldhoorn, 2 cornets h piston. 3 trompetten, 2 bazuinen, 2 pauken, groote trommel. Turksche bekkens, klokkenspel, tamtam, xylophoon, tambourijn, enz. Vele dezer instru menten kostten 500, 600 mark of meer; het geheele verlies bedraagt circa 15,000 mark. Van de muziek, ter waarde van circa 35,000 mark, werd niets gered. O. a. verbrandden vele manuscripten en de Tannhau- ser-partituur, een geschenk van Wagner aan Albert Niemann met eene opdracht van Wagner zelf', die Niemann aan Mannstadt had ge leend. Instrumenten en muziek wa ren voor een deel der waarde slechts verzekerd. Tot en met Zaterdag waren te Scheveningen aangekomen 6115 bad gasten en 709 bedienden. Op den zelfden datum van verleden jaar waren er 5103 badgasten geweest met 402 bedienden. Naar de N. R. Ct. verneemt is na een streng onderzoek, door de a commissaris van politie te Scheve ningen ingesteld omtrent de botsing van twee tramtreinen op Donder dag 11., overtuigend gebleken dat de oorzaak van het ongeluk is te wijten aan de onachtzaamheid van een der beambten. Een oppassend voerman te Arn hem, die Vrijdag op zijn wagen, be laden met huut, in slaap was ge raakt, is daar afgevallen. De raderen gingen hem over «het lichaam en doodden hem dadelijk. Vrijdag middag om half zeven had te Arnhem nog een treurig ongeval aan het station plaats. Van den trein, die van Emmerick kwam, pakte het afhaaktoestel van den postwagen een ladder. Beide per sonen die met den ladder omvielen zijn deerlijk verwond naar het ziekenhuis aldaar gebracht. Wij lezen in de Noord Brabant- scke Courant'. Meer dan ooit bleek het in deze maand, dat de kindersterfte te 's Bosch verschrikkelijk is! Van het getal overledenen waren 35 kinderen be neden het jaar!! Aan de kinder verwachtingen en wenschen, die al len grond mistenluchtkasteelen, die als een kaartenhuis door eene enkele windvlaag in elkaar konden storten. De belofte, die hij den oppasser gedaan had, verhinderde hem ook, zijne maatregelen zoo spoedig en krachtig te treffen als noodig was. Hij moest daaripee wachten, tot dat Tom in veiligheid was; intusschen moest de vlucht van den patient reeds lang ontdekt zijn geworden, en de schuldigen wonnen daardoor tijd zich aan den arm van het ge recht te onttrekken. Over dit punt was hij het nog niet met zich zeiven eens, toen het rijtuig op den straatweg stil hield. Alfred steeg uit en beval den knecht om te wachtentoen sloeg hij het voetpad naar het gesticht in. Zijne polsen klopten koortsachtig, het viel hem onnoemelijk zwaar zijn kalmte te bewaren. sterfte alleen heeft den Bosch den kwaden reuk te danken, waarin zij ten opzichte van de gezondheid al gemeen staat aangeteekend. Zal er dan geen paal en perk kunnen ge steld worden aan de weinige zor gen, aan de pasgeborenen besteed; aan de achteloosheid, waarmede zij worden behandeld; aan de slechte voeding, die hnn wordt verschaft? En zal er dan nooit eene wet ko men op de begrafenisfondsen, reeds door den Minister Modderman toe gezegd, die een zoo groot contin gent leveren aan het zoo hooge sterftecijfer. Van de postduiven, toebehooren- de aan den Heer H. Marsé, te Til burg, welke de luchtreiziger Lhoste Woensdag namiddag te 4 uren 20 min. te Amsterdam op eene hoogte van 400 M. losliet, waren er Don derdag morgen te 7 uur reeds 3 aangekomen. De hoogte in aan merking genomen en den tijd van loslating, is het resultaat zeer gun stig te noemen, daar eene duif te gen den avond geen groote afstan den aflegt, en men dus kan aan nemen, dat het grootste traject Don derdag morgen is afgelegd. Bij een kat te Cortgene deden zich verschijnselen voor van dolheid De district-veearts constateerde ver moedelijke dolheid. De kat en eene andere, die een wond had, waar schijnlijk tengevolge van een beet, zijn afgemaakt. Men schrijft uit het noorden van Overijeel, dat er de handel in wild de laatste dagen, ten gevolge van de warmte, voor de koopers bijna niets dan nadeelige uitkomsten op leverde. De verzending naar het bui tenland moest afgebroken worden, omdat het artikel te spoedig in eenen toestand geraakte, die het voor de consumptie ongeschikt maakte.Thans is zij weer aangevangen en besteedt men voor: hazen f0.90 k 1.75, ko nijnen f0.25 h 1.10, patrijzen 40 k 80 c., eenden (kooi) 70 d„ gescho ten 55 c., talingen, slobben, bokjes (Y, watersnip) 35 c., pijlstaarten 45 c., watersnippen 55 h 65 c., poelsnippen 70 75 c., kippen 60 65 c., hanen (jonge) 30 35 c., oude dito 45 c. In de Wastra Fyirth, aan de kust van Schutland, bemerkte on langs de stuurman der visscherspink Osprey eene school walvisschen. Men begon onmiddellijk de jacht en verscheidene andere booten sloten zich bij de Osprey aan. Doorschie ten, hommeienschreeuwen enz. werden de monsters landwaarts ge dreven. Eenigen van hen, door de kogels gewond, zwommen al dade lijk de baai van Garth Westray binnen en raakten daar aan den grond; anderen volgden en ten slotte was de geheele school van 130 groote walvisschen, allen meer dan 20 voet lang, in de val. Met mes een, bijlen en wat verder aan snij- werktuigen voorhanden mocht zijn, werden de dieren afgemaakt. De geheele baai geleek een zee van bloed. De gelukkige vangers za melden voor duizenden ponden ster ling aan traan en balein in. Door de directie der statistiek te Rome zijn eenige mededeelingen ge- Voor de poort aangekomen, haalde hij nog eenmaal diep adem, toen schelde hij. De poort werd geopend, de jonge man schrok, toen hij in het gelaat van een vreemden oppasser blikte. Ik wensch den dokter te spre ken, zeide hij. Zijt gij de heer van wien Tom mij gesproken heeft? vroeg de oppasser. Alfred keek hem uitvorschend aan. Ja, antwoordde hij. Waarom opent Tom niet? Omdat hij ziek is. Plotseling geworden? O, het is niet gevaarlijk, zeide de oppasser en zijn gelaat nam eene geheimzinnige uitdrukking aan. In het gesticht zelf kan hij zijn dienst wel waarnemen, maar hij mag niet in de open lucht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2