4e Jaargang. Donderdag 23 September 1886. No. 986. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en slgeneeae Feestdagee. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. M gesticht van hotter Jam. BINNENLAND. <V' LEUS U nruuu /oor Haarlem per maand40 CenU. franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommere 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franoo te adreBieeren aan het Burean, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etrangère 6. L. BA TJBK Co., JOH. F. JONES, Suer., Partje, 31bis Faubourg ifontmartre. van 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 6 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën -worden aangenomen tot 's middags IS uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Draefryde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs en leden der Nederlandaciie Mnat»ubapp\j ter bevordering van Njjverheid hebbes §g #arto0n~van diploma vrijaa toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde van liet Pavi joon op het terra t. Gaop, lag, v 101 aur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateurs e*i rliender Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Btsschoppeltjk museum voor kerkelijke oudheid, kunst on geschiedenis, voord fan Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 52. Geopend dagelyks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 165 uur. Toegang 25 ceat» per persoon. Doorloopemle toegangskaarten voor een geheel jaftf 1 gulden. Museum der stad Haarlem ep het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling ver 25 cents per persoon, alleen op Sani&een kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden ia het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid».—a %M*ir* museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag ea Zaterdag van I4 nu?. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geapeai Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling tf» de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur OndeirroenraarkC vry. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde gisteren Churchill dat de regeering geene ernstige moei lijkheden in Bulgarije verwacht. Mochten die evenwel ontstaan, dan zal de regeering constitutioneel te werk gaan en aan de Koningin zoo- danigen raad verstrekken, als zij in 's Rijks belang noodig acht. Pamell's bill werd door Gibson namens de Regeering bestreden als onmogelijk. Elk pleidooi van Glad stone's zijde zou eeue veroordeeling wezen van zijne eigene landwet. Gladstone verklaarde dat bij voor de tweede lezing zal stemmen, om dat de bill een natuurlijk gevolg is van bet door de Regeering toege zegde onderzoek naar de verhouding tusscheu den achteruitgang der prij zen en de pachtgelden. Hierdoor toch had de Regeeriug zelve erkend dat de pachtgelden te hoog waren. In afwachting nu moest men aan de arme pachters verlichting bezorgen. Ten opzichte van de on- derdeelen der bill behield Gladstone zich vrijheid voor. De door Gladstone aan het toe gezegde onderzoek gehechte ver klaring werd daarna door Matthews zoo beslist mogelijk afgewezen. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing de begrooting met 176 tegen 66 stemmen aangenomen. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeld, dat de Bulgaarsche regeering antwoord heeft gegeven op het Russische ultimatum, waarin de eisch werd gesteld, dat de en quête omtrent den staatsgreep zou worden gestaakt. De genoemde re geering verklaart, dat er geen re den bestaat om den gerechtelijken DOOB EW. AUG. KöHIG. 42) VlIIe Hoofdstuk. Was het niet op een Woens dag? vroeg hij. Dat kan wel zijn, antwoordde de dokter peinzend. Hij kwam om het bericht te halen en bleef niet lang. Hij moet het gesticht niet weer verlaten hebben. Een spottende lach gleed over Janin's gelaat. Heeft men weer iets ontdekt, dat tot grondslag voor een boosaar dige aantijging kan dienen zeide hij. Hoe dikwijls is dat reeds loop thans te stuiten, terwijl de krijgsraden nog niet geroepen zijn, uitspraak te doen. Aan den Duit- schen consul-generaal, die monde ling het Russische ultimatum had gesteund, heeft zij hare verwonde ring er over te kennen gegeven, dat een militaire staat als Duitschland eischen kan steunen, die lijnrecht in strijd zijn met alle krijgstucht en staatsgezag (zie Bulgarije;. Volgens bericht uit Sofia aan de Timesheeft het comité, door de Sobranje belast met het onderzoek van den staatsgreep, aan de Regee ring gerapporteerd, dat zij de mede plichtigheid van Karaveloff, Niki- foroff en Zankof, leden der Sobranje, bewezen acht en mitsdien voorstelt hun lidmaatschap bij dat lichaam te schorsen. De Sobranje zal ver moedelijk dit rapport bekrachtigen. De Daily News heeft uit St. Petersburg bericht ontvangen, dat de Russische regeering, tengevolge van gerezen bezwaar, thans de candidatuur van den vorst van Mon tenegro begunstigt. Tevens wordt daarhij gemeld, dat de redactie der Petersburger Zeitung een waarschu wing heeft ontvangen, omdat zij de Bulgaarsche samenzweerders als verraders had gebrandmerkt. Maandag in den namiddag heb ben de wanordelijkheden te Belfast zich herhaald. Katholiek werkvolk wierp steenen naar de politie, die zich eerst moest terugtrekken, doch later versterkt, het gepeupel ver strooide. Op een ander punt van de stad begon het grauw de sol daten te steenigen, die daarop met de bajonet er op in gingen en vele individuen verwondden. Alle tot muiterij overgeslagen soldaten van het Spaansche regi- beproefdnauwelijks is het gerucht weerlegd of een ander verspreidt zich weer; ik moet zeggen, dat ik de volharding en vindingrijkheid mijner vijanden bewonder. Het is nu toch een heel ander geval, zeide de officier van jus titie op scherpen toon. Men heeft gezien, dat mijnheer Frohberg dit huis is binnen gegaan en sinds dat oogenblik wordt hij vermist. En daaruit wil men dadelijk opmaken, dat hij hier wordt gevan gen gehouden Ik zal u het tegen deel bewijzen. Dokter Janin trok aan een schel koord en keek den waard daarhij spottend aan. Aan u heb ik zeker deze aan klacht te danken, zeide hij, nu eerst wordt het mij duidelijk, waarom gij naar den nieuwen pa tient vroegt. Mijnheer Frohberg heeft zich hier slechts eenige mi nuten opgehoudenhij scheen groote ment Garellano hebben zich onder worpen. Dertig soldaten van het regiment Albuera hebben zich nog niet onderworpen; maar alles kan als geëindigd worden beschouwd. Te Madrid en in de provinciën heerscht rust. De arrestatiên hou den aan. Verscheidene soldaten en officieren zijn in de omstreken van Madrid gevangen genomen. De mi nister-president Sagasta is naar la Granja vertrokken. Een der officieren, die deelgeno men hebben aan den opstand, is gedood. Generaal Velarde werd door een hoop niet-militairen, die zich bij de muiters hadden aangesloten op straat tegengehouden. Er werd van hem geëischt, dat hij «Leve de Republiek zou roepen. Toen deze dit met ver ontwaardiging had geweigerd, viel er dadelijk een schot, aan de ge volgen waarvan hij weldra in het hospitaal overleed. Ook de kolonel Mirasol werd door de muiters ge dood, terwijl een ander kolonel zwaar gewond is. Een veertigtal opgestane soldaten en een aantal niet-militairen zijn in arrest. De staat van beleg is te Madrid afgekondigd. In de schouwburgen had de tij ding van den opstand eene ware paniek onder de bezoekers teweeg gebracht. In een ommezien waren zij ontruimd. De koningin-regentes had, toen zij kennis kreeg van hetgeen er te Madrid gebeurd is, besloten naar de hoofdstad terug te keeren; maar vernemende dat de opstandelingen verstrooid ziju, heeft zij hare terug komst uitgesteld tot Zondag. Het Journ. de St. Pétersb. keurt in levendige taal de jongste, uit haa6t te hebben en ik vond ook geene aanleiding mij langer met hem te onderhouden. Daar is de op passer; ondervraag hem. Hij weet het doel van nw bezoek niet en kan dus niet voorbereid zijn. De commissaris vestigde zijn door dringenden blik op het listige ge laat van den oppasser, die alle moeite deed om er eene uitdrukking van eerlijkheid aan te geven. Herinnert gij u dien jongen heer nog, die mij drie weken ge leden bezocht heeft? vroeg Janin zijn medeplichtige. Zeer goed. Er komt zoo zelden bezoek. Hoe lang bleef hij hier? Nauwelijks een kwartier. En toen weest gij hem eene cel aan, niet waar? Eene cel? vroeg de oppasser, oogenschijnlijk verbaasd. Wel neen, hij ging weer weg en ik deed hem uitgeleide tot aan de poort, om Bulgarije gemelde manifestaties af, welke bewijzen dat meer strijd dan verzoening het doelwit der po litici aldaar ,16. In het bijzonder keurt het blad de vorming der krijgs raden en de verkiezingswet af. Zondag zijn de vaandels der kadettenschool verbrand. Een batal jon vormde een carré, waarbinnen de kweekelingen der militaire school zich bevonden. Majoor Popoff hield eene toespraak, waarin hij de daad der kadetten in den nacht van 21 Augustus in strenge bewoordingen gispte, waarna de vaandels aan de vlammen prijsgegeven werden. De vaandels van het iegiment-Stronski zijn te Radomir eveneens verbrand. De consul van Rusland heeft eene nota overhandigd, waarin de verda ging van het proces gevraagd wordt, totdat de gemoederen tot kalmte gekomen zullen zijn. Namens Duitsch land is dit verzoek ondersteund. De Bulgaarsche regeering heeft officieel geantwoord, dat waarschijnlijk het onderzoek niet behoeft gestaakt te worden, maar dat de behandeling van het proces toch eerst over eenige weken zal kunnen plaats hebben. Haarlem, 22 September 1886. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier aangehouden J. H. D. S., oud 27 jaren, smid, geboren en laatst woonachtig te dezer stede, tegen wien door de arr.-rechtbank alhier bevel van gevangenneming was verleend, ter zake van het zich door oplichting toeëigenen van twee pakken kleeding ter waarde van f 50. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding voor de levering van ligstroo voor het nachtleger van die achter hem te sluiten. Welken weg sloeg hij in? Het voetpad, dat door het bosch gaat. Dokter Janin keek zijne bezoe kers zegevierend aan. Roep den koetsier, die ons hierheen gebracht heeft, beval de officier van justitie den oppasser. De lach verdween van des dok ters lippen; hij wendde zijn gelaat af en hield zich eenige oogenblik- ken met de papieren op zijne schrijf tafel bezig. De oppasser had zich verwijderd. Hoe lang is deze man in uwen dienst? vroeg de commissaris. Drie of vier jaar. Gelooft gij hem te kunnen vertrouwen? Onvoorwaardelijk. Ik zou er een zwaar hoofd in hebben. Hij is eerlijk, trouw en nauw gezet. het garnizoen alhier, was de minste inschrijver de heer L. Kroon, land bouwer, woonachtig in den Hout- rakpolder, voor f 15.35 de 1000 kilo. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. maakt melding van een ongeval, dat op den jaar dag van onze kleine kroonprinses op het lustslot Soestdijk plaats had. Terwijl de gasten met de konink lijke familie en de leden der hof houding aan den tee6tdisch waren gezeten, deed zich eensklaps een geweldige slag, gevolgd door een oorverdoovend geraas van brekend glas, hooren. Ontsteld zagen de aan wezigen elkander aan, maar zwij gend, wijl de hofetiquette verbiedt, bij zulk een gelegenheid van eenige aandoening blijk te geven. Zelfs de lieve kleine prinses sprak geen woord, maar zag haar «vaders, zooals zij Z. M. gewoon is, burgerlijk een voudig te noemen, min of meer ang6tig aan. Weldra bleek dat een zeer kostbare en artistieke kroon, in de vestibule van het paleis op gehangen en met tal van lampen bezet, van den haak gevallen en verbrijzeld was. Geen halfuur te voren waren H. M. de koningin met het prinsesje onder die kroon naar de eetzaal gegaan. Gelukkig, had er geen persoonlijk ODgeval bij plaats, en het feestmaal werd er geen oogenblik door gestoord. Na een vrij langdurig stilzwijgen vroeg Z. M. omtrent het feit ingelicht zeer kalm, of het niet de firmate A., was, die deze kroon had geleverd en opgehangen. Men begrijp het overige. Men meldt uit Utrecht dat de telegraafklerken Gerritsen en van Beuge aangesteld zijn tot telegrafist in de Transvaal. Zij zullen reeds oppassers zijn er in Hoeveel uwen dienst? Vier; bovendien heb ik een kok en een knecht voor het ruwe werk. Geene meiden. Neen, ik heb daarmee veel onaangenaams ondervonden en dus het vrouwelijk personeel geheel af geschaft. Ik bevind er mij heel goed bij, en bespaar mij daardoor veel ergernis. Maar de vrouwelijke krank zinnigen Ik neem geene vrouwen op. De oppasser kwam nu terug door den koetsier vergezeld. Dat is de heer, die mij gezegd heeft, dat ik gefopt was I riep de koetsier uit, op Janin wijzend. Hij kwam naar mij toe en vroeg mij op wien ik wachtte. Volkomen juist! viel de dok ter hem kalm in de rede. Kort nadat mijnheer Frohberg mij had

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1