den 7n October a.a. daarheen ver trekken. Ten bewijze, dat de philan- tropische zorg, in onzen tijd voor de misdadigers gedragen, toch nog scherp afsteekt bij vroegere toe standen, zet mr. J. Domela Nieu- wenhuis te Amsterdam, in het Tijd schrift v. Strafrecht, twee redevoe ringen tegenover elkaar: een van mr. H. J. Kist in 1886 die de celstraf zelfs zóó zwaar noemde dat hij de mogelijkheid in twijfel trok om iemand vijf jaren cellulair gevangen te houden en een van mr. D. T. Gevers van Endegeest in 1846, die het strafstelsel uit het begin dezer eeuw aldus schetste: «Er waren tot 1836 op de wan delplaatsen in de vrije uren onver hinderde spelen van allerlei aard, buitenmatige verteringen aan de zoogenaamde cantine; in de slaap- of werkzalen vond men allerlei on- veroorloofde voorwerpen aanwezig; er was onder de gevangenen woelige luidruchtigheid en onverhinderde gemeenschappelijke omgang; er was wel eens nog meergezang en toonkunst, tooneelspel; vuurwerken bij bijzondere gelegenheden; wie zou dit in de gevangenissen mogen verwachten?» De «Vereeniging voor Lijk verbranding» telt thans 678 leden. Het fonds voor lijkovens bedraagt ongeveer f14.500. Twee leden heb ben zich door eene storting van f200 het recht gekocht om hun lijk door bemiddeling van het be stuur in het buitenland te doen verbranden. In de te Dordrecht gehouden jaarvergadering werden in het hoofd bestuur herkozen de heeren Dr. Campbell en jhr. mr. Van Andringa de Kempenaer; gekozen de heeren Dr. Betz, Bergsma, Tyssens, Tiele en Maronier. De volgende jaarver gadering wordt te Rotterdam ge houden. Het Kamerlid mr. Ruys van Beerenbroek is Zondagavond met zijn gezin aan een groot gevaar ontsnapt. Met den trein te half tien ure te Maastricht aangekomen, gin gen de paarden van het rijtuig, waarin hij en zijn gezin aan het station hadden plaats genomen, na bij den overweg op hol, juist op het oogenblik dat de weg was afgeslo - ten voor den naar Luik vertrekken- den trein. De paarden verbraken de afsluiting, waardoor zij zich op de rails bevonden, en zeker zou een ongeluk onvermijdelijk zijn geweest, indien niet de baanwachter de tegen woordigheid van geest hadde gehad, den anderen slagboom te openen en zoo den paarden de gelegenheid te geven den grooten weg op te gaan, waar zij tot staan gebracht werden. Gelukkig bekwam niemand eenig letsel. Tegenover den aandrang op de wederinvoering van de octrooien van uitvinding, die in ons land be gint op te komen, is het niet on aardig te vermelden, dat dezer da gen in België de 102 de officieele lijst werd openbaar gemaakt van wegens wanbetaling der kosten ver vallen octrooien. Op die lijst kwa men er niet minder dan 1523 (zegge één duizend, vijfhonderd drie-en- twintig) voor, waarvan het jongste het volgnummer 65638 had. Wan neer de andere 101 lijsten, sedert de werking der Belgische octrooiwet van 1854 uitgegeven, maar veertig percent van dit getal bevat hebben, dan kan men aannemen, dat de verlaten, ging ik wandelen; ik zag het rijtuig op den straatweg staan en hoorde tot mijne groote verba zing, dat het op mijnheer Frohberg wachtte. De jonge man was reeds lang het bosch doorgegaan en ik hield het dus voor mijn plicht, dit aan den koetsier te zeggen. Deze ontmoeting met den koet sier schijnt mij minder toevallig dan wel gezocht, zeide de officier van justitie, en de koetsier beweert dat laatste ook. Ja, het kwam mij voor, dat deze heer mij op den straatweg zocht, alsof hij wist, dat ik daar wachtte, antwoordde de koetsier, door een blik van den commissaris tot spreken aangemoedigd. Dat is een leugenriep de dokter uit. Even opvallend is het, dat mijnheer Frohberg te voet zou te ruggegaan zijn, vervolgde de of ficier weer, het vermoeden, dat over-overgroote meerderheid van alle in België verleende octrooien we gens wanbetaling, dat is: gebleken inproductiviteit, vervallen zijn. Indien dit de toestand is in het aan fabrieksnijverheid zoo rijke België, welk besluit vraagt de Arnh. Ct. moet men daaruit trekken over het nut der octrooien van uitvinding, welke vooral ver dedigd worden met het argument, dat men den uitvinder de vruchten zijner uitvindings-industrie niet mag ontrooven? De Cóte Européenne zegt met zekerheid te kunnen weten, dat in de laatste vereeniging van direc teuren der Panama-kanaalmaatsch. is opgemaakt, dat van de 458,802 nieuwe obligatiën, door het publiek direct geteekend, 200,000 dadelijk bij de inschrijving waren volgestort, 26,000 werden volgestort sedert de inschrijving, 230,000 aan de voor geschreven storting hebben voldaan. Er zijn dus maar 2000 inschrijvers in gebreke gebleven. Deze cijfers zijn belangwekkend, dewijl reeds op 15 Oct. de trekking plaats vindt, waarbij de door het lot be gunstigde obligatiën met 1000 fr. zullen worden afgelost. (Ned. Fin.) Uit vertrouwbare bron meent de Penang Times van 6 dezer te kunnen mededeelen, dat Toengkoe Oemar bewilligd heeft in het voor stel tot inwisseling der gevangenen en dat mevrouw Hansen en de heer Fay reeds op reis zijn naar de kust. Van den Goeverneur van Atjeh was hiervan evenwel der Regeering nog niet telegraphiech mededeeling ge daan. Het Haagsche Dagblad bevestigt uit eene «zeer vertröuwbare mede deeling» deze tijdiDg. Maandagmiddag werdindeZwa nenburgerstraat te Amsterdam een man overreden door een met een paard bespannen wagen van het Haarlemsche Goederenvervoer. Aan het hoofd gewond, werd hij be wusteloos opgenomen en met een vigilante naar het Israëlietisch gast huis gebracht. In de Batavierstraat te Am sterdam is Maandagmiddag een kind overreden. Het werd onmiddellijk naar het Israëlietisch gasthuis ver voerd, waar het bleek aan de borst gekneusd te zijn. Het kind was doofstom. Gisteren morgen reed te Am sterdam een bakker met zijn kar tegen de brug op bij de Rozen gracht, hoek Baangracht, toen een groentenboer hem, ook met een handkar, achterop in zijn rug reed. De bakker keerde zich verontwaar digd om en sprak den groenten- verkooper zeker op niet zeer vrien delijken toon aan, tenminste de bei de mannen werden dadelijk hand gemeen en rolden te zamen vechtende over den grond. De bakker werd door zijn tegenpartij in de wang gebeten en de groentenboer door de intusschen toegeschoten politie in hechtenis genomen. Door De Tijd en friesland werden gisteren van de Lutine aangebracht 1 goudstuk, 34 Spaansche matten en 5 halve dito. Donato, de Parijsche magnetiseur, die te 'sHage voorstellingen geeft, voerde Zaterdagavond in «Diligen- tia» aldaar een aantal zijner mag- hij van plan was den koetsier te foppen, klinkt al zeer ongeloofelijk, want de jonge man had twintig duizend gulden aan banknoten in zijn portefeuille. Weet gij dat volkomen zeker? vroeg Janin, zijn kalmte bewarend. Hij heeft ze denzelfden dag van zijn bankier ontvangen, zeide Bochner. Dan laat zich zijn verdwijnen verklaren, antwoordde de dokter. Iemand zal gezien hebben, dat mijnheer Frohberg deze som ont ving en hem onder het een of ander voorwendsel in het bosch gelokt Gelooft gij, dat ik aan deze mogelijkheid nog niet gedacht heb? Onze nasporingen hebben tot niets geleid en nu blijft alleen nog het vermoeden over, dat mijnheer Froh berg dit gesticht niet weer verlaten heeft. Een verachtelijke trek gleed over het vale gelaat van den dokter. netische kunststukjes uit. Een over- talrijk en zeer gedistingeerd publiek, waaronder men verscheidene Haag sche geneesheeren opmerkte, woonde de hoogst merkwaardige séance bij. Op de meest uiteenloopende manie ren gaf Donato do bewijzen zijner onbegrijpelijke magnetische kracht. Een dertigtal meest jeugdige belang stellenden had zich aangemeld om door den magnetiseur te worden onderzocht. Men kan zich geen voorstelling maken van de macht die de heer Donato over zijn sujets heeft, als men niet met eigen oogen gezien heeft, hoe hij hen beurtelings belet van den grond op te staan, hen het gebruik van armen en bee- nen ontneemt, hen het spreken be let, hen doet zingen en lachen, nu een gevoel van onverdragelijke warmte, dan weder van vreeselijke koude bij hen opwekt. Een zijner meest overtuigende proeven voerde hij met twee zijner gevoeligste su jetten uit. Nadat hij hen onder den invloed van zijn blik had gebracht, gelukte het hem de gewrichten en verder alle plaatsen waar het li chaam zich buigt, volkomen te verstijven. Met het hoofd en de hielen op twee stoelen geplaatst, was het hem mogelijk hun lichaam voor zitplaats te gebruiken zonder dat de lendenen doorbogen. Een bevallige schoone, die zich met gepaste vrijmoedigheid onder de sensible jonge lieden bewoog, was vooral sterk onder den invloed zijner macht. Gelukkige Donato! slechts één blik en de schoone sekse zinkt smeekend aan zijn voeten neder of volgt hem waar hij gaat. Nog één openbare séance zou he denavond in de groote zaal van het gebouw worden gegeven. Na hetgeen wij er thans van gezien hebben kan de merkwaardige man gerust op een talrijken toeloop re kenen. Avondpost Uit Scheveningen wordt gemeld: De Engelsche visschers schijnen hunne rooftochten op zee weder te beginnen. Zoo werd eete der schui ten van den heer M. de Niet door een Engelschen visscher beroofd van 3 joons en eenige breels, terwijl hij ook haring uit de vleet nam. Naar wij vernemen zal door de assurantie-maatschappij de Union Beige voor den wederopbouw van het Kurhaus te Scheveningen p.m. een millioen gulden uitgekeerd worden. \Amst. D. v. N.) Eene meer dan 70jarige koop vrouw uit Rotterdam, is gisteren namiddag te Charlois, in de Zuid- hoekstraat, door eenen os, die met nog twee andere door die straat gedreven werd, omver gestooten en zwaar aan het hoofd gewond. Door de rijkspolitie is gisteren uit de gevangenis te Utrecht naar die te Amsterdam overgebracht G. S., klerk bij den ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Zeist, ten einde den 5n October e. k. voor het gerechtehof terecht te staan ter zake van misbruik van vertrou wen door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden, die hem niet in handen zijn gesteld geworden dan tot eenigen betaald wordenden arbeid en om die over te leveren (zeven malen gepleegd) en van valschheid in een authentiek en publiek geschrift door verandering van feiten, die dit geschrift moest En het noodzakelijke gevolg van die verdenking is zeker eene doorzoeking van mijn gesticht? vroeg hij. Wij moeten u ten minste ver zoeken ons van het ongegronde de zer verdenking te overtuigen. De dokter stond op en trok nog maals aan het schelkoord. Ik heb mij reeds zoo dikwijls tegenover zulk eene verdenking moe ten rechtvaardigen, dat ik daaraan langzamerhand gewoon ben geraakt, zeide hij. In een gesticht zoekt men steeds duistere geheimen, zelfs moorden. De gezamenlijke sleutels van het huis! beval hij den bin- nentredenden oppasser, de heeren wenschen het gesticht te zien. Iedere oppasser moet in zijn eigen afdeeling op zijn post zijn! Dit mijne heeren, ie mijn studeervertrek, daar mijne slaapkamer, ginds de eetkamer en daarachter het bureau waar de boe ken en akten van het gesticht be- inhouden en doen blijken (negen malen gepleegd.) Een gehuwd man met een zeer ongunstig verleden heeft zich met de papieren en op naam zijns broe ders te Amsterdam, voor den kolo nialen dienst doen aannemen, doch het bedrog werd te Harderwijk ontdekt, en de man wordt gerech telijk vervolgd. Maandag ochtend (zegt de Arnh. Ct.) zag men op telegraafdraden, telephoonlijnen en dakgooten gan- sche rijen van zwaluwen zitten, Wat er overlegd werd, weet alleen wie de taal der vogelen machtig is. Heden echter waren de draden, lij nen en gooten onbezet, en wij leiden er uit af, dat de zwaluwen, althans het gros van het leger, ons verla ten hebben. Maakt één zwaluw geen zomer, de enkele achterblijvers waarborgen geen voortduring van het zachte najaarsweder. Zondagavond had, volgens de Arnh. Ct., op een der hellende pa den tusschen Bovenover en Onder- langs te Arnhem een treurig geval plaats. Van de pleizierreizigers uit Noord-Brabant wandelde een ge zelschapje Tilburgers in de richting van de Buiten-Societeit, toen «die huizen in de diepte» hunne aan dacht trokken. Op aanraden van een paar wandelaars waagden twee hunnen, de zusters C., zich op de helling, met het gevolg, dat ze zich weldra «niet meer konden houden», en onder 't luid gelach der overigen naar beneden holden. Ongelukkig stiet de voorste met den voet tegen den wortel van een boom en viel voorover; de achterste viel over haar heen. De laatste kon spoedig weer opstaan, de eerste echter bleef liggen en moest in bewusteloozen toestand naar beneden worden ge dragen. Bij de familie H. op «Rijn heuvel» werd met veel voorkomend heid en hartelijkheid de eerste zorg voor haar gedragen, tot dr. Renssen kwam aansnellen, die schedelbreuk moest constateeren. Door zijne be moeiing werden dadelijk maatrege len genomen om de ongelukkige naar het St. Elizabets-Gasthuis over te brengen. Zondagavond had te Stratum bij Eindhoven eene hevige vechtpartij plaats, waarbij het mes werd ge hanteerd. Zekere v. M. uit Woensel, een jongmensch, als vechtersbaas berucht geworden, werd zoodanig met wonden overdekt, dat hij in bewusteloozen toestand naar de ouderlijke woning werd overgebracht. Een 59jarig man te Gulpen had Vrijdagavond jl. het ongeluk onder zijne met meubelen geladen kar te geraken. Een der wielen ging hem dwars over het onderlijf, waardoor hij inwendig hevig gekwetst werd. Hij is Zaterdag aan de gevoigen daarvan overleden. Te Kuilenburg is een jongmensch van ongeveer 23 jaar, die bij den bouw van de R. K. kerk stond te kijken, door een balk op het hoofd getroffen, tengevolge waarvan hij voor dood weggedragen werd. Te Venloo is Maandag middag de luchtreiziger L'Hoste met zijn ballon «le Météore» opgestegen, in gezelschap van heer Van Rossum Duchatel, directeur der stedelijke waard worden. Dit zeggende, had hij de deuren geopend en ver zocht met een wenk zijn ongenoode gasten de vertrekken te bezichtigen. Ik vrees, dat wij te veel tijd verliezen, fluisterde Bochner den commissaris in het oor. De op passer kan intusschen maatregelen nemen die Wees onbezorgd, viel deze hem in de rede, wij zullen ieder plekje doorzoeken. Het is goed, zeide de offi cier van justitie, nadat hij een blik in elk vertrek geworpen had. Ge leid ons nu door het gesticht. De oppasser en Janin gingen voor uit, iedere deur werd geopend. Deze cellen zijn leeg, zeide de dokter, ik heb in de laatste jaren geene patiënten meer opgenomen, daar ik binnenkort het gesticht wil sluiten. De levensmiddelen zijn zoo duur geworden, dat men weinig of niets verdient, en ik ben een oud gasfabriek aldaar. De reizigers kwa men omstreeks te 6 uren gemakke lijk in de nabijheid van het Prui sische dorp Bracht neder. Donderdagmorgen was men te Tilburg bezig met het afnemen der pannen van het huis van den heer D. in de Willem-II-straat. Acht personen stonden op eene vrij hooge ladder, toen eensklaps de stutbalk, onder die ladder geplaatst, bezweek, en de ladder in zes stukken brak. Verschillende personen bekwamen ernstige kneuzingen. Uit Akkrum wordt gemeld: Als eene belangwekkende bijzon derheid kan het volgende worden meegedeeld: In het, een kwartier buiten Akkrum gelegen, dorpje Nes ziet men, aan de rechterhand, als men van den Oldeboornster weg komt, eene boerderij, die sedert 12 Mei 1719 tot op den huidigen dag, dus reeds 167 aaneenvolgende jaren, door dezelfde famili: eigenares aan dezelfde familie is verhuurd. Blijkens een nog aanwezig huur contract is 6 Nov. 1817 de plaats door een lid der familie Lyklama h Nijeholt verhuurd aan den bet oud-overgrootvader van de tegen woordige huurders Gebrs. Dijkema. In 1747 aanvaardde de zoon des eersten huurders de plaats, werd in 1792 door den kleinzoon opgevolgd, wiens plaats in 1835 door den ach terkleinzoon werd ingenomen, wiens zonen sedert 1879 de boerderij be sturen. Dus in dit tijdvak van 167 jaren slechts 5 verschillende huur ders, altijd overgaande van vader op zoon. En wat het feit niet min der belangwekkend maakt, is, dat bet aantal landheeren gelijken tred houdt met dat der huurders, zoodat op dit oogenblik de 5e landheer, sedert 1718, aan den 5en boer ver huurt. De persoon, die te Zevenbergen door eenen dollen hond is gebeten, is naar Parijs vertrokken, om naar de methode van den hoogleeraar Pasteur te worden ingeënt. Bij publieke veiling te Schuilen- burg is voor een ten vorig en jare belangrijk verbeterde stoom-oliefa- briek met woonhuis, knechtswonin gen, bergplaats, stalling, erf en tuingrond, berging voor 1800 HL. zaad en 4 oliebakken voor 50,000 liter, gelegen aan den straatweg en het Kolonelsdiep, geboden de som vanf 403. Zekere J. B., ontvlucht kolonist uit Ommerschans, heeft te Nijver- dal, werwaarts hij zich begeven had, het huisje zijner moeder totaal afgebroken, zoodat slechts een deel van de muren is blijven staan, waarna hij zich rustig te slapen legde. Hij is door den brigadier- rijksveldwacht J. Arends gearres teerd, verder door den burgemeester in verhoor genomen en gisteren gevankelijk naar Zwolle overge bracht. Te Leeuwarden viel Maandagmid dag een zeventigjarig werkman van een zolder naar beneden. De onge lukkige overleed kort daarna. Gisteren vierde Piebe Bandringa te Dijken bij Tolbert zij 103en ge boortedag. man, die naar rust verlangt. In deze cel woont reeds jaren lang een krank zinnige, die onherstelbaar is, voor hem zou het een zegen zijn, als hij door den dood verlost werd. Hier is die man, die tengevolge van een lot uit de loterij krankzinnig ge worden is en de oude man in deze cel houdt zich voor den sultan en beklaagt er zich alle dagen over, dat de onderkoning van Egypte hem zijn haren ontstolen heeft. Een blik op deze ongelukkigen was voldoende om de waarheid van Janin's woorden in te zien; men kon er volstrekt niet aan twijfelen, of zij krankzinnig waren. Zoo werd de ééne cel na de andere geopend en weder gesloten; bij ieder zijner patiënten gaf de dokter een nadere verklaring, waartegen volstrekt niets was in te brengen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2