POPULAIR Mift I 4e Jaargang. Dinsdag 28 September 1886. No. 990. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en ilgemeene Feestdagen. ADYERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het &e$Mt van loiter Janin. BINNENLAND. 'foor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etrangère 8. L. DA UBE A" Co., J OH. F. J ONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 unr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan de Dreefryde 2e deur. Geopend dagelyJca van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Douatoura en leden der Nederlandsciie Maatachappy ter bevordering van Nyverheid bobben 8JI IQïtcoa van diploma vryea toegang, doHateura met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang brontzyde van liet Paviljoen op het terra t. Goop, dag. v 104 uttr. Toegang 25 ct. p. persoon. Douateara er, Fplender Nederlandache Maatschappij ter bevordering vrh Nyverheid hebben op vertoon van diploma vryea toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk muzeum voor kerkelijke oudheid, kunst ou geschiedenis, vooral Van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en .Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaaf g 1 gulden. Museum der ztad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—A «ar tegen betaling van 25 cents per persooa, alleen Of fandagen kostelooB van 124 uur, de overige Ohristelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiel dan onder behoorlijk geleide, «j Seveirt muzeum in de Damztraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopefii Woensdag ea Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in de Qreote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur Ondegroenm&rkt) vrjj. Het Engelsch Parlement is Za terdag tor 11 November verdaagd. Bij het uiteengaan werd in de troonrede der Koningin gezegd, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden vriendschappelijk zijn. Muiterij van een gedeelte de6 Bui- gaarschen legers veroorzaakte den troonsafstand van Vorst Alexander. Er is een regentschap gevestigd, dat thans de aangelegenheden van het Vorstendom bestiert, terwijl men aanstalten maakt tot het kie zen van eenen opvolger, overeen komstig het Berlijnsche tractaat. In antwoord op de mededeeling der Porte aan de betrokken mogend heden, werd de verzekering gegeven, dat er, voor zooveel Engeland be treft, geene inbreuk zou gemaakt worden op de aan Bulgarije bij tractaat gewaarborgde bepalingen; en dergelijke verzekeringen werden ook door de andere mogendheden afgelegd. Reuter's Office meldtdat lord Iddesleigh eene nauwe toenadering tracht te bewerken tusschen Servië, Bulgarije, Griekenland en Turkije, in de hoop dat Oostenrijk gunstig gestemd zal zijn voor dergelijke combinatie. Het geloof in de nood zakelijkheid en urgentie van maat regelen om tegen invallen, waarmede men gemeenschappelijk bedreigd wordt, zich in veiligheid te stellen, maakt een bondgenootschap tus schen deze staten mogelijk, ofschoon men verwacht dat het groote moeite zal kosten, Griekenland te bewegen zich bij het bondgenootschap aan te sluiten. Bij offieieele aankondiging is de DOOR EW. AUG. KöNIG. 46) IXe Hoofdstuk. Het was reeds zoo menigeen ge lukt; waarom kon hij het dus ook niet wagen? En zijne patiënten? Ba, wat ging hem dat aan Als de oppassers, die Tom achterna zaten, terugkwamen en hem niet vonden, moesten zij weten, wat zij te doen hadden; in de eerste dagen konden zij alleen de verpleging der patiënten op zich nemen, en als zij later zijn verdwij nen hekend gemaakt hadden, moest de staat zich over het verlaten ge sticht ontfermen. burgeriijke staat van beleg voor Berlijn en omstreken verlengd tot 30 September 1887. De Spaansche koningin-regentes heeft de zoons van generaal Velarde die door de opstandelingen is dood geschoten, onder hare bescherming genomen en haar voornemen te ken nen gegeven om voor hunne op voeding te zorgen. El Progreso, het blad van Zorilla heeft aangekondigd, dat het tenge volge van de tegenwoordige ernstige omstandigheden voor eenigen tijd de uitgave zal staken. De leider van het blad, de heer Solis, heeft een heenkomen gezocht te Parijs, waar hij zich nu reeds bevindt. El Liberal en een ander repu- blikeinsch blad in Madrid worden vervolgdde directeuren zijn in ver zekerde bewaring genomen. De echtgenoote en dochters van generaal Villacampa hebben zich bij den minister van oorlog vervoegd om genade of een zacht vonnis voor haren echtgenoot en vader af te smeeken. De minister heeft haar weinig hoop gegeven. Volgens een ander bericht hebben zij zich gewend tot den minister president Sagasta en werden zij niet bij hem toegelaten. De Standard verneemt uit Ma drid, dat Spanje's regeering gelooft dat de opstand ontijdig is uitge broken, en dat de opstandelingen medeplichtigen hadden in andere garnizoenen. De gevangen aanvoer ders weigeren den rechters van in structie eenig uitsluitsel te geven. Men gelooft niet dat vele opstan delingen ter dood gebracht zullen worden. Men begint moeite te doen om voor hen genade te erlangen. De nieuwe bisschop te Madrid helpt daaraan krachtig mede. De dokter liep, terwijl hij dit alles overlegde, langzaam op en neer langzamerhand kwam hij tot de overtuiging, dat hij geen beter be sluit kon nemen. Ja, als hij zeker heid had, dat het den oppassers ge lukken zou, Tom weder te vangen, voor hij schade kon doen I Maar hij durfde hierop niet vertrouwen, durfde niet wachten, tot het misschien te laat was. Snel en vastberaden moest hij den stap doen, waartoe de te genwoordige omstandigheden hem noodzaakten. Voor zijn vergif kastje was hij blij ven staan; in gedachten verzonken rustte zijn blik op de kunstige ver sieringen van het deurtje. Trokken de schaduwen van hen, die hij vermoord had, aan zijn gees tesoog voorbij Zag hij, hoe zij drei gend hunne vuisten tegen hem op hieven en ba, wat bekommerde hij zich om het verleden Hij dacht slechts over de toekomst, aan zijn De koning van Portugal is van zijne buitenlandsche reis te Lissabon, teruggekeerd, Hij is met betuigin gen van sympathie van de zijde der bevolking ontvangen. Aan den Standai d wordt uit Sofia bericht, dat de mededeelingen, inge blazen door het Russisch consulaat, bevestigen dat Kaulbars medebrengt een ultimatum, omvattende drie hoofdeischen. De eerste eis«h is onmiddellijke opheffing van den 6taat van beleg; de tweede: vrij lating van alle politieke gevange nen; de derde: verdaging der ver kiezingen voor de constitueerende vergadering tot onbepaalden tijd. De correspondent van den Standard verneemt dat deze eischen waar schijnlijk niet zullen worden inge willigd. Het regentschap, het mini sterie en de Sobranje, zijn, naar het schijnt, vastbesloten niet toe te geven. Het volk wordt met den dag meer anti-Russisch. Te New-York hebben 5000 so ciaal-democraten eene bijeenkomst gehouden ten einde den Duitschen socialist Liebknecht te hooren. Lieb- knecht maakt een reis door de Vereenigde Staten en wil aantoonen, dat de te Cüicago veroordeelde anarchisten onschuldig zijn. Het is zijn doel om een beweging te doen ontstaan tot herziening van het vonnis. Haarlem, 26 September 1886. Door de liedertafel «Crescendo», directeur de heerN. H. Andriessen,zal cp 3 October a. s. te Mechelen worden deelgenomen, in de tweede divisie, aan het zang-concours dat aldaar zal worden gegeven. eigen ik, hij kende de stem van het geweten niet meer, die reeds zoo lang gezwegen had. Geweten! Hij moest lachen, als hij dat woord hoorde. Het was niets meer dan een holle klank, die voor hem niet de geringste waarde had. Hij dacht op dit oogenbiik aan iets geheel anders, aan eene nieuwe mis daad, waarmede hij zijne loopbaan als dokter van het krankzinnigen gesticht wilde eindigen. Deze twee zijn de gevaarlijkste getuigen, zeide hij zacht. Hunne mededeelingen zouden het gerecht aanleiding geven, mij on middellijk te laten vervolgen, de andere getuigen behoet ik niet zoo zeer te vreezen. En bovendien haat ik hen beiden, omdat ik mij juist door hen zooveel ellende op den hals gehaald heb. Hij opende het kastje en nam er een fleschje uit, dat hij tegen het licht hield om den inhoud er van Door de politie alhier is aan gehouden en naar het huis van ar rest overgebracht Leendert Bronk- horst gesignaleerd in het Algemeen Politieblad als ontvlucht uit het Rijkegesticht Ommerschans op 16 September j. 1. Op Zaterdag 9 October a. s., des namiddags te drie uren, zal in het lokaal «De Eensgezindheid» te Amsterdam eene algemeene verga deringvan aandeelhouders der stoom vaart-maatschappij «Zeeland» plaats hebben, ter behandeling van een voorstel van commissarissen der maat schappij, tot het aangaan van eene geldieening, groot nominaal drie millioen zes honderd duizend gul den, rentende drie ten honderd, en aan te wenden tot aflossing der door de maatschappij vroeger aan gegane, thans bestaande leeningen. Naar Huw. Y. Fin. verneemt, zullen de houders van een voldoend aantal (500) aandeelen in het Paleis voor Volksvlijt eerstdaags, ingevolge art. 22 der statuten, eene buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhouders doen bijeenroepen, ten einde daarin met het bestuur over den stand van zaken en het beramen van middelen ter verbete ring te spreken. De 18e lijst der Unie-collecte door De Standaard medegedeeld, geeft een totaal van f 82,740.887j. Bedragen boven f 1000 Haarlem f 1.065,667». Naar het Utr. Dagblad verneemt, heeft de heer Bamberg te Amster dam eene uitnoodiging ontvangen, om in de volgende maand ten pa- leize «het Loo» nogmaals eene voor stelling te geven. De lang niet ge bruikte komedie-zaal wordt daartoe reeds in orde gebracht nauwkeurig te bekijken. Ik had het reeds lang moeten doen, vervoigde hij, maar Froh- berg wilde het niet en ook hoopte ik nog altijd op een gelukkigen af loop. Maar de kerels hebben een taaie huid en een ijzersterk gestel, dat alles trotseert. Het zal mij een groote rust zijn, als ik weet, dat zij niet meer tegen mij kunnen ge tuigen. Hij zette het fleschje op de tafel en keek op zijn horloge. Hoe te maken, dat zij geen argwaan koesteren zeide hij be sluiteloos. Als ik zelf hun den drank breng, krijgen zij achterdocht. Was Frederik maar hier! Hij merkte niet, dat achter hem onhoorbaar een deur geopend werd, en een vaal, door hartstochten ver wrongen gelaat zijn gloeienden blik vol wraak, haat en bloeddorst op hem vestigde. Beiden, vader en zoon! zoo Zaterdag gingen te Amsterdam drie ballons tegelijk uit den Parktuin de hoogte in, drie, welke de namen dragen van «L'Hirondelle,» «Le Vol- tigeur» en «L'Eclaireur,# en bemand waren door den heer L'Hoste en de beide heeren Mangot. De zwakke wind kwam uit het Westen, zoodat de statig rijzende ballons dwars over het Entrepotdok afdreven. Het nieuwe en inderdaad zeer belangwekkende schouwspel had weder zeer velen naar den Park tuin en omgeving gelokt. De opstijging geschiedde te 4.47. De heeren, die elkander gezelschap kwamen houden boven de wolken, hadden nog een mede-reiziger, nl. den heer W. Rikkers, die bij den heer L'Hoste plaats nam. Uit de ballons daalde een bloe menregen, terwijl tevens 5000 aan- teekenboekjes, met het adres van een magazijn van heerenartikelen, op de aarde nedervielen. Een eerzaam Amsterdamsch dienstmeisje, met haren vrijer ge armd op weg naar huis, werd op den Dam door een dronken voorbij ganger zoo onbehoorlijk bejegend, dat tusschen het beschonken indi vidu en haar galant twist ontstond. De beschonkene sloeg daarbij in blinde woede met een wandelstok in 't rond en bracht het meisje een zóó ernstige wonde op het hoofd toe, dat zij ter verpleging naar het Gasthuis moest worden vervoerd. De dader is in hechtenis genomen. Met het stoomschip Zaandam, kapitein H. C. van der Zee, zijn gisteren van Amsterdam naar New- York vertrokken 280 volwassen personen, 52 kinderen van 110 jaar en 21 zuigelingen. Er waren voorts 59 passagiers le klasse en 51 idem 2e kl. aan boord. Nog een slachtoffer van de zette hij opnieuw zijne alleenspraak voort. Zij moeten en zullen den drank innemen, vóór ik ket huis verlaat, want zij mogen niet tegen mij ge tuigen. Hij wilde het fleschje grijpen, maar op hetzelfde oogenbiik om klemde eene gespierde vuist zijn arm en een kreet van ontzetting ont snapte aan zijne lippen, toen hij Tom's gelaat aanschouwde. Dat is dus het eind van het lied, zeide Tom, met heesche stem. Een dubbele moord en dan de vlucht? Hij drukte den kleinen man, wien de angst half bewusteloos maakte, in een leunstoel en legde heide han den op zijne schouders om hem ge heel in zijne macht te hebben en hem onafgebroken met zijn gloeiende met bloed beloopen oogen aan te staren. Gij hebt zoo dikwijls gezegd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1