I'III'ILJIII MEIIHS-1 4e Jaargang. Woensdag 29 September 1886. No. 991. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Degelijks uitgenomen Zon- en slgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' AL OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlit van dokter Janin. BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Kijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de jrublieite Etrangère 6. L. DATJBE $r Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uarj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Tn.«,r Mn d« Dr.e&iile Sa dear. Geopend deeolüli ven 16 tot 4 nor. Toegen» 85 cent. per poreoon. Uonetenn en leden dor NederlendecLo Meetioheppij ter kororderiug vb» Nyverheid hekben Sf Koloniaal «urntot om M. 9 S 8 1(jden met j d,me. Hulium van knnllnijurhsid op "ut Faoiljotn. Ingang k'routrijdo van hot Pavijoen op het torrai. Geop, dag. v 10—i nnr. Toegang 85 et. p. poreoon. Dunatenre en dartoon ren diploma rnjen loogeog Nü'rerlieid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatear. met gezoleohap, leden met 1 demo. Buiehoppilijk moiewn voor kerkelijke oudheid, k.lu.t en go.cl.iodoni., vooral illender Nederlandiohe Jfaatich ppj Hanrlemtche Bijlom Krniaweg No. 69. Geopend dagelijke, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—6 nur. Toegang 85 eonte por persoon. Uoorloopondo toegangskaarten voor een geheel jaal nn Nederland en meer Haarlint 60 hit Haaihui. Geopend van 15 April tot 11 October alle werkdagen van 10—1 nnr, van 16 October tot 11 April op dio dagen van 10—S nor tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen Of 1 golden. Mr.t.j.t.iav, fesstdagen tegen betaling van 25 eonte per persoon. Kinderen benedon de 8 jorea worden in hot geheel mot toegelatonkinderen van 8 tot 11 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.^ Zondagen kosteloos van .2—4n R |;jk nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nnr. Trplrrs kihliothuk. Geopend Woensdag, Uonderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—1 nnr. Stadlhihliothuk Frinltnhof. GeepesJ wSag'Tz*.^^ *'rt- I"* To'«"S Ond.gro.nm.rkt) vrjj. Een manifestatie van werklieden, ongeveer 5000 personen sterk, heeft Zondag te Luik plaats gehad. Na door de stad getrokken te zijn en aan het graf hulde gebracht te hebben aau de slachtoffers van den strijd in 1830, zijn de deelnemers in volmaakte orde uiteengegaan. De Times hecht aan de zinsnede in de sluitingsrede van het Engelsch Parlement, over Bulgarije, den zin, dat geene mogendheid tusschenbeide zal komen om een russiflceeren van Bulgarije te beletten. Turkije heeft steeds geweigerd, de rol van hoofd- organisateur in de staten in het Balkangebied te vervullen, en thans heeft Rusland die op zich genomen, maar natuurlijk in zijn eigen be lang. Zelfs indien zij het wilden, zou het toch voor andere staten uiterst moeielijk ziju, zich daarin te mengen. Zondag herhaalde zich weder de rustverstoring te Belfast. Groote volkshoopen wierpen de politie met steënen, waardoor er vele agenten gekwetst werden. Toen de politie eindelijk vuur gaf, werd er één persoon zwaar gewond. De ontwik keling van eene sterke troepen- en politie-macht, gepaard aan eenen stortregen, maakte aan het oproer een einde. Uit de beraadslagingen van den jongstgehouden Spaansehenminis- terraad is gebleken, dat het Kabi net eenstemmig van oordeel is, dat er krachtige maatregelen moeten toegepast worden op de aanleggers van den militairen opstand, doch DOOB EW. AUG. KÖNIG. 47) IXe Hoofdstuk. Verraad is het rechte woord niet. Ik wilde een ongelukkige be vrijden, een vader aan zijn zoon weergeven en u het lang verdiende loon voor uwe misdaden bezorgen. Kan men dat verraad noemen? Ik noem het vergelding. Wie mij ver raden heeft, weet ik niet, en kan mij nu ook niet meer schelen. Het verwondert mij maar, dat gij uw vergif niet op mij beproefd hebt. Het zou beter geweest zijn als ik het gedaan had, zeide de dokter, knarsetandend van woede. zonder dat de regeering zich zal laten weerhouden in hare politiek om liberale beginselen in te voeren. Deze houding van het Kabinet wordt in staatkundige kringen beschouwd als een bewijs van de eensgezind heid der constitutioneelgezinden en democraten, en alzoo zal het streven zijn, de constitutie te handhaven en de openbare meening tevens tevre den te stellen. De Standard outvangt bericht uit Pest, dat graaf Kalnoky als minis ter van buitenlandsche zaken wilde aftreden, maar de Keizer zijn ont slag geweigerd heeft. Uit Sofia meldt de Standard, dat de Bulgaarsche regeering den prefect van Sofia heeft afgevaardigd om generaal Kaulbars tegemoet te gaan. Laatstgenoemde heeft den prefect bevestigd, dat hij een ulti matum medebrengt, hetwelk de drie bekende eischen inhoudtwelke worden zij niet ingewilligd, zijn onmiddellijk vertrek en de bezetting van Bulgarije door Russische troepen tengevolge zouden hebben. Kaulbars beklaagde er zich over, dat de Bulgaarsche regeering het antwoord van den Czaar op de te- legraphische boodschap van het regentschap geheim gehouden heeft. Naar de correspondent vernam, wilde de regeering dat antwoord in het officieele blad doen opnemen, maar weigerde de Russische consul daartoe vergunning te geven. Er heerscht groote verontwaardiging te Sofia over Kaulbars' handelwijze, die een deel van zijne zending reeds buiten de stad, en niet aan het regentschap mededeelde. Dit laatste en de mi nisters vergaderen herhaaldelijk om hunne gedragslijn vast te stellen maar zijn besloten niet af te treden_ Maar ik wilde niets anders dan u eene heilzame straf opleggen en dan weer den vroegeren poBt toe vertrouwen. Gij denkt zeker mij met zulke leugens te kunnen bedriegen? Ik zou wel eens willen zien, wat gij zoudt doen als ik nu weer in uwe macht was! Hé, ruk niet zoo aan de touwen, dan dringen zij nog die per in het vleesch door. Gij weet toch, dat ik een knoop kan leggen, dien niemand buiten mij kan los maken, en dat het touw zelf goed stevig is, daarvoor hebt gij zelf al tijd gezorgd. En wat beteekent dat alles nu? vroeg Janin. Wat wilt gij van mij en wat heb ik van u te wachten? Maak het kort, Tom, waarom die lange marteling I Wilt gij mijn voorslag aannemen, zoo zal ik het u op schrift geven, dat dit huis met al wat het bevatuw eigendom is. Gij kunt dan daarmee I De regeering wil geen trooncandi daat stellen, omdat zij meent dat alleen prins Alexander aauneme' lijk is. Mocht dleus verkiezing niet worden goedgekeurd, dan zal de regeering den opgedrongen plaats vervanger toelatenmaar onder protest. De Daily News meldt uit Sofia, dat Kaulbars ook eischt de benoe ming van Russische officieren i: het Bulgaarsche legerhetgeen echter de regeering evenzeer weigeren zal als het uitstel der verkiezingen voor de constitueerende vergadering. De inwilliging van dé andere twee eischen is niet onwaarschijnlijk;de regeering wil den staat van beleg opheffen en den deelnemers aan den staatsgreep gratie verleenen, maar het onderzoek moet worden voortgezet. De Times meldt uit Sofia, dat tegenover de zending van Kaulbars eene verzoening der staatkundige partijen ophanden schijnt. De pre sident van het regentschap heeft daartoe de onderhandelingen ge opend met de partij van Zankoff, welke de portefeuilles van binnen - en van buitenlandsche zaken voor partijgenooten eischt, waartegenover zij steun aan het regentschap be looft. Alle Bulgaarsche partijen zouden dan deputaties aan Kaul bars zenden, om met klem op de handhaving van Bulgarije's onaf hankelijkheid aan te dringen. Lavison, een Russisch onderdaan, agent van den gewezen Khedive Ismael, nam Zondag, geholpen door gewapende Albaneezen, met geweld in bezit het paleis te Ismaïla (Egypte) dat eene woning van Mouktar is en een der gehouwen, welke Ismael terugeischt. Lavison ging weder weg, toen de Russische doen en laten, wat gij wilt. Uw geld geef ik u ook terug, geen cent zal er aan ontbreken. Terwijl de dokter dit zeide, keek Tom zoekend door het vertrek en nu eerst ontdekte hij de reistasch, die achter Janin's stoel onder de schrijftafel lag. Hij haalde die te voorschijn en legde ze op de tafel; toen nam hij uit de zakken van den dokter de dikke, zware portefeuille, benevens de beurs en de sleutels en Janin moest het in machtelooze woede aanzien, hoe Tom met begeerige handen in de schatten woelde. Eene mooie som, lachte Tom terwijl hij de banknoten en effecten op de tafel uitspreidde om zich in den aanblik daarvan te verlustigen. Hoe menige vloek zou er wel op dit geld rusten I Nu, op mijn hoofd komt dat niet neer; die mis daden hebt gij alleen begaan. Op die wijze kan men mee oogsten zon der zelf gezaaid te hebben. consul tusscheubeide was gekomen. Ziju beweegreden moet zijn, dat hij de rechtbank wil dwingen kennis te nemen van Ismael's eisch. Ten gevolge van dit voorval verhaastte Drummond Wolff zijn terugkeer naar Cairo. Haarlem, 28 September 1886. Naar men verneemt zal het fa brieksgebouw genaamd «dePhoenix», staande aan de Friesche Varken markt alhier, toebehoorende aan de Haarlemsche katoenmaatschappij, in het aanstaande voorjaar voor goed worden gesloten. Door wijlen den heer C. Zand vliet, R. K. Priester alhier, is aan het R. K. Wees- en Armenhuis te dezer stede, vermaakt eene erf- itelling, na aftrek van eenige legaten enz. en zulks tot stichting van een blijvend fonds, uitsluitend voor de kapel, onder den naam van «Fonds Rector Zandvliet» en in beheer van regenten van gemelde instelling. De Minister van Marine brengt ter kennis van artsen, beneden den leeftijd van 36 jaren, dat gelegen heid beBtaat, om als officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden, voor den tijd van 8 jaren, onder genot eener premie van f8000, of wel voor 4 jaren, tegen een premie van f 4000. De bezoldiging, aan die betrek king verbonden, bedraagt binnen 's lands van f 2000 tot 2300, in de koloniën f3500 'sjaars. Het tafelgeld aan boord is bin nengaats f25, buitengaats f50 per maand. - Krachtens het algemeen re glement op de spoorwegen, vastge- - Het kan u geen ernst zijn, het geld. te willen behouden! zeide de dokter, wiens voorhoofd zich weder met klam zweet bedekte. Waarom niet? Omdat ik dan een arme drom mel zou zijn! Alsof mij dat iets aangaat I sarde Tom. Als gij het deedt, zou ik u door de politie laten vervolgen, zon der mij er om te bekommeren, dat ik mij zelf daardoor ook in gevaar bracht I Dat gij daartoe in staat zijt, geloof ik graag! Als gij uwen af god verliest, heeft ook het leven geen waarde meer voor u! Houd u bedaard, ik zal wel zorgen, dat u die last niet te zwaar drukt. Een schrille lach begeleidde deze woordenJanin keek zijn kwelgeest ontzet aan, toen deze de effecten met de portefeuille in de reistasch legde en ze daarna sloot. steld bij kon. besluit van 9 Jan. 1875, mag de reiziger de reis, waarvoor hij een plaatsbiljet nam, onderweg schorsen en dien dag of den vol genden dag voortzetten. Het reglement bepaalt niet, dat men ze maar éénmaal mag schorsen. In dien zin echter wordt het door de betrokken autoriteit opgevat en de Minister van Waterstaat legt er zich bij neder, blijkens eene mede- deeling in de N. R. Ct. Ofschoon het geval nich niet dik wijls zal voordoen, is het toch goed dat het reizende publiek hiervan kennis bekomt. ArnhCt.) De aandeelhouders in de Haag- sche Panorama-maatschappij (Be- zuidenhout) zmllen 11 October in eene buitengewone vergadering te beslissen hebben of tot de ontbin ding van de vennootschap zal wor den overgegaan. Binnenkort zullen de brief kaarten voor het huitenlandsch ver keer, voorzien van een zegelstempel van 5 ct. met nieuw opschrift, wor den uitgegeven. Men vestigt de aandacht van goud- en zilveremeden, winkeliers in gouden en zilveren werken en wien het verder aangaat, op de beschikking van den Minister van Financiën, waarbij, naar aanleiding van art. 437 van het Wetboek van Strafrecht is bepaald, dat voortaan in de derde kolom van het register, voorgeschreven bij art. 37 der wet van 18 September 1852 Staatsblad No. 178), omtrent den waarborgen de belasting der gouden en zilveren werken, behalve de omschrijving der voorwerpen, de koopprijs der ingekochte gouden en ziveren wer ken moet worden vermeld. De Vereeniging van en voor Ne- derlandsche Industrieelen zal Woens dag 6 October a. s. eene vergade- - Daarmee kan ik goede sier maken, vervolgde Tom weer, ik wil nu ook eens den voornamen heer spelen en mij door anderen laten bedienen. Dat moet, naar ik gehoord heb, zeer aangenaam zijn! Zijne blik viel op het fleschje, waarin het vergif was; een duivel- sche lach speelde er om zijne lip- Ïien en men kon in zijne trekken ezen, dat er een afschuwelijke ge dachte in hem opkwam. Het was uwe bedoeling, de beide Frohberg's naar de andere wereld te doen verhuizen, zeide hij. Ontken het niet, gij hebt dat voornemen reeds dikwijls te ken nen gegeven en het zou reeds lang zijn uitgevoerd, als ik mij ook daar toe had laten gebruiken. Waarom wildet gij dat doen? Omdat ik hen haat! ant woordde Janin. Omdat ik mij juist door hen zooveel onaangenaam heden en gevaren op den hals heb

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1