ring houden en o. a. behandelen de in te stellen enquêtes betreffende Nijverheid en Landbouw, de rege ling der gemeenschap door telegraaf en telefoon, de noodzakelijkheid eener nieuwe octrooiwet, de aan staande internationale tentoonstel lingen en voorzieningen tegen brand gevaar. De lust tot bouwen van villa's in de badplaats Domburg begint meer en meer aan te wakkeren. Behalve eene voor dr. Metzger uit Amsterdam, en eene voor twee da mes uit Middelburg, zullen er dezen winter nog twee villa's verrijzen, en wel eene die door iemand uit Keulen, en eene andere die door een ingezetene van Frankfort wordt gebouwd. Het aantal bad- en lo geergasten was, evenals het aantal baden, dit jaar veel grooter dan het vorige badseizoen. Nauwelijks heeft de zwaluw koers gezet naar zoeler luchtstreek, of de kampioenen op het gebied der ijssport doen, met het oog op het naderend winterseizoen, weder van zich hooren. Volgens de Ned. Sport toch heeft Axel Paulsen onzen landgenoot B. Kingma per brief verzocht dezen winter naar Chris- tiania te komen, ten einde daar tegen een zekeren heer Hagen te rijden. Kingma is echter niet alleen een slimme hardrijder maar ook een echte leuke Fries. Hij begreep dadelijk, dat men uit zijne komst geld wilde Blaan, en dat Paulsen gaarne een maatstaf wilde hebben van de kracht van Hagen, zonder zelf tegen dezen te rijden. Zooals bekend is, heeft Ha gen verleden winter Quillfeld ge slagen, nadat Quillfeld Paulsen ge klopt had, door toevallige omstan digheden, zooals de laatste beweert. Kingma's antwoord luidt als volgt: «Niettegenstaande uwe uitnoodi- ging vriendelijk is, vind ik het on- noodig; wij Friezen vinden u dezen winter te Hamburg, waar u uwe eer verdedigen moet. Indien de heer Hagen met wil komen en ook aan den wedstijd deel nemen, zoo zal ons dit aangenaam zijn. «Wil de heer Hagen niet naar Hamburg komen, laat hem dan vóór ons vertrek uit Noorwegen, te Chris- tiania tegen u loopen over dezelfde afstanden. De uitslag te Hamburg zal aantoonen of Hagen ons de baas zoude zijn ef niet. Adieu tot Ham burg.» Over het Hugo de Groot-feest sprekende, brengt het Dgbl. v. Z.-H. en 's Gr. eenige hiBtorischen bij zonderheden nopens den geleerde in herinnering en o. a. ook het feit, dat De Groot, die in een le vendig gesprek een winkelstraat was doorgewandeld, toch aan zijn mak ker de opschriften van al de uit hangborden kon meedeelen, die hij onderweg, al pratende, geiezen en onthouden had. «En dat beteekende iets in een tijd, toen men een geschiedenis van 'tvolk kon opstellen alleen uit de uithangteekens, roept 'tblad uit. Tegenwoordig zou het gemakkelijker vallen. Er zijn zelfs geheele straten, waar men niets anders dan «ver gunning» zou hebben te onthouden. Binnen drie weken tijds zijn thans twaalf ballons in Amsterdam om hoog gegaan. De drie ballons van Zaterdag be vatten volgens de meters 1304 kub. meters gas. gehaald. Het was beter geweest, als ik die twee nooit gezien had! I Hm, zij hebben u een aardig sommetje aangebracht! Eu mij veel onrust bezorgd. Ja, als ik op u had kunnen reke- i nen! Maar gij hebt misbruik van 1 mijn vertrouwen gemaakt, en dacht er slechts aan, om mij in het ver- derf te storten. Tom had de kristallen stop van het fleschje genomenhij bracht het aan zijn neus en knikte. Ik dacht het wel, zeide hij, het is het oude middel, dat gij zoo voortreffelijk weet klaar tema ken. Hoe zoudt gij het vinden, als ik u dwong, het nu eens aan uw eigen lichaam te beproeven? Zijt gij krankzinnig? riep de dokter in doodsangst uit. Het zou slechts eene recht vaardige vergelding zijn, ver volgde Tom, en daarbij wordt gij dan van den last bevrijd, uw leven Ruim een half uur na de opstij ging, zijn de ballons tusschen Schellingwoude en Durgerdam neer gekomen. «l'Eclaireur» sleepte eeni- gen tijd door het water, zoodat de reizigers een nat pak kregen. Overigens kreeg niemand letsel. Men deelde ons mede, dat onlangs een ingezetene door een agent van politie gewaarschuwd werd voor het geval dat hij zijne kamers we der wilde verhuren, geen bordje uit te hangen zonder vergunning, daar dit volgens de nieuwe verordening niet geoorloofd was. In Amsterdam heeft een agent eene andere lezing van de daarbe- staande verordening willen toepassen. Een winkelier had vergunning om op zijn stoep uit te stallen ter breedte van 50/100 meter, dat is een halve el. De agent beweerde dat dit was 50/100 centimeter, dus de helft van een duim in het Hol- landsch uitgedrukt. Hoe nu de win kelier den man trachtte te beduiden dat hij zich vergiste, het baatte niet en toen hij hem uitlachte, ver klaarde de agent dat hij hiervan proces-verbaal zou opmaken. Wij hebben het wel eens meer gezegd, dat de ongeletterden nooit goed wijs zouden worden uit de Grieksche en Latijnsche namen on zer maten en gewichten, maar een vertegenwoordiger van het gezag diende toch wel op de hoogte te zijn. ArnhCt.) De brievenbesteller G. werd Za terdagavond, door het plantsoen te Den Helder gaande, door twee on bekende personen aangegrepen, die hem het geld, dat hij bij zich droeg, ruim 250 gulden, wilden ontnemen. De politie stelt een on derzoek in. Naar men verneemt, heeft een te Leiden wonende vischhandelaar aan het bestuur der «Derde October- Vereeniging» aldaar aangeboden, 7s deel der haring, welke dien dag zal worden uitgedeeld, kosteloos te leveren. Het overige 'h zal door zijne vakgenooten geleverd worden tegen 7 cents per stuk (de haring moet van de beste kwaliteit zijn). Door de politie te 's Hage is pro ces-verbaal opgemaakt tegen den gewezen tooneelspeler M., thans zaakwaarnemer en controleur, ter zake van verduistering van gelden. De schade door den brand aan het Scheveningsche Badhuis toege bracht, is door deskundigen van weerszijden bepaald op: voor ge bouwen f522,863, voor inventaris f202,400, dus te zamen f725,263. Iemand uit 's Hage, die Zaterdag 11. naar Bleiswijk gegaan was om te visschen, is aldaar verdronken. Zondagnamiddag werd hij door drie zijner zoons levenloos in de Rotte gevonden. 't Was Woensdag jl. de 50en dag, dat 't in het westelijk deel van Zuid- Beveland niet geregend had. Sedert het najaar van 1868 heeft men zulk een aanhoudende droogte in die streek niet beleefd. Uit Renkum meldt men van 27 dezer Gisterenavond werd aan onze ge meente voor de eerste maal door twee personen een bezoek gebracht, langer voort te slepen. Gelooft gij aan een «Hiernamaals» dokter? Onzin! Nu, ik weet niet, wat ik ge- looven moet. Ik denk, dat als er een rechtvaardig rechter over ons heerscht, hij niet had moeten dul den, dat gij ongestraft zooveel schand daden begingt. Het is een duister geheim, dat nog geen levend wezen doorgrond heeft, maar u zal ik daar toe in de gelegenheid stellen. De blik, die bij deze woorden den vastgebonden man trof, had iets ontzettends, iets angstverwekkends; een doordringende gil ontsnapte aan des dokters lippenhet was de wan hoopskreet van iemand, die in doods angst verkeert. En deze gil was nog niet weg gestorven, of Tom had zich reeds op zijn slachtoffer geworpen en met geweld den mond van den ouden man geopend. Hij had dat geleerd en in die kunstgrepen door lang- die zoowel aan de huizen der inge zetenen als op 6traat het weekblad Recht voor Allen kosteloos uitdeel den. Heel lang hadden zij geen ge noegen van hun werk, want al spoedig verzamelden zich een aan tal jongelingen om hen heen, die in krasse bewoordingen hun te ver staan gaven dat zij onmiddellijk hadden te vertrekken. Daar zij niet spoedig genoeg aan deze uitnoodi- ging gevolg gaven, werden zij on der het uitdeelen van hevige slagen uit deze plaats verjaagd, en namen de vlucht in de richting van Oos terbeek. Als een bewijs hoe geducht de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat door een der voornaamste sla gers te Apeldoorn eerste kwaliteit rundvleesch met been reeds wordt verkocht voor 60, en zonder been voor 80 c. per kilo. De bekende harddraver Maarten van Rossem, eigenaar de heer J. Henri Everts te Zaltboramel, is voor een hoogen prijs verkocht aan een Belgischen koopman en reeds naar het buitenland gebracht. Terwijl men onlangs te 's-Her- togenbosch bezig was met het af breken van een kermistent, brak uit een der naastbij zijnde tenten een aap los. Hij loopt door het volk en ijlt naar een der omstanders. Hij bijt den jongen in zijn been, en op diens hulpgeroep schiet een knecht van het theater toe, rukt den aap met geweld los en drukt hem tegen den grond, om het ontvluchten te voorkomen. De aap laat zich dit niet welgevallen, breekt los en werpt zich op denzelfden jongen, wien bij nu een wonde in den arm toebreng}. De wonde was van zoo ernstigen aard, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Naar men zegt, zou de jongen het dier in zijn hok geplaagd hebben, waarna het los brak en wraak nam. Toen de aap weder in de tent was teruggebracht, keek hij zijn meesters zoo onnoo- zel aan alsof hij zeggen wilde«Heb ik dan iemand kwaad gedaan?» Een goede les voor dierenpla- gers! Voor een paar dagen zwierf te Kampen in schamele kleederen rond zekere J. J. W., gepasporteerd ser geant van het 5e reg. inf., die den 20n April 1885 met f75 gratificatie den dienst moest verlaten met ge mis van het rechteroog, welk onge luk hij in doch niet door den dienst had gekregen. Dewijl hij in 1880 te Kampen zijne opleiding had ge noten, besloot hij, op zijne voetreis van Groningen naar 's Hage, die stad nog eens aan te doen. Hij schaamde zich echter over zijne kleeding en durfde daarom de ka zerne bijna niet passeeren. Nadat hij een paar nachten in de open lucht en één nacht op het politie-bureau had doorgebracht, werd het bij de onderofficieren bekend, dat het een gewezen collega was. Üit medelijden besloot men hem te helpen, waarna, met toestemming van den comman dant van het instructie-bataljon, eene collecte bij de onderofficieren werd gehouden, welke ruim f19 opbracht, terwijl men hem tevens voorzag van een goed burger pak. Waartoe de liefde een mensch al kan brengen! Te Assen woont een durige oefening eene buitengewone handigheid gekregen. Nu goot hij den inhoud van het fleschje in den geopenden mond van den dokter en dwong hem het ver gif door te slikken; toen eerst liet hij hem los. Moordenaar, schreeuwde Janin, wiens vaal, verwrongen ge laat met de wijd uitpuilende oogen een ontzettenden aanblik bood. Wees vervloekt in alle eeuwigheid Dus gelooft gij nog aan eene eeuwigheid? zeide Tom tergend, terwijl hij de reistasch van de tafel opnam. Nu, ik wensch u een goede reis; in de andere wereld wacht u het loon voor uwe wer ken. Zou ik den kerel nu van zijne banden bevrijden? ging hij als in zich zei ven spreken voort. Het sterven zou hem daardoor lichter gemaakt zijn; maar wie weet, welke boosheid hij nog vóór zijn einde be gaan zou minnaar die, om het hart van zijn vroegere geliefde te vertederen, zich thans nu en dan voor haar woning in het water werpt, in de hoop, dat uit vrees voor zijn leven, haar hart zich weder tot hem zal wenden. Dat het niet veel meer dan een be dreiging beteekent, bleek ook Don derdag voldoende, toen de man, hoesel verscheidene menschen toe schoten om hem te helpen, zich zelf hielp en aan den tegenoverge- stelden kant van het Noord-Wil lemskanaal weer op het droge kroop. De leeraar bij de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, dr. J. Zaaijer Az., bij de jongste alge- meene verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen, verzocht dat hem met ingang van 1 Januari 1887 een verloftraktament zou worden toe gekend tot een bedrag van de helft zijner tegenwoordige bezoldiging en maakte van de beslissing omtrent zijn verzoek de aanvaarding- van dat lidmaatschap athankelijk. Lettende op de regeling, getroffen ten aanzien van ambtenaren, die het lidmaatschap van eene der Kamers aanvaarden, heeft de Reg. gemeend, voor zooveel van haar afhangt, tot de inwilliging van het verzoek te moeten medewer ken. Zooals wij gemeld hebben, vierde Pebe Jans Bandringa, landbouwer op de Dijken onder Tolbert (Gron.), den 21en Sept. jl. zijn 103den ge boortedag, of eigenlijk zijn 103den doopdag, want de dag zijner ge boorte is niet met juistheid op te geven. Omtrent dezen oudsten be woner van ons land deelt men mede Dat de oude van een sterk ras is, behoeft geen betoog. Stormen en onweders zijn over zijn hoofd gegaan; in koude winternachten sliep hij onder den blooten hemel, tot aan het lijf in het water liggende Bacchus was dagen laDg zijn met gezel toch is hij staande geble ven, ongebroken als de door stor men gezwiepte eik. Ook zijne vrouw, voor 30 jaren overleden, moet zeer sterk geweest zijn. Ooggetuigen ver halen, hoe zij eens eenen met hooi geladen wagen met haar breeden rug oplichtte. Van hunne kinderen zijn er nog twee in leven. Beiden hebben een krachtig lichaam; de zoon vooral is zeer sterkraakt een rund in den slijkerigen bodem eener sloot vast, Jan grijpt het bij de horens en trekt het op het droge. Met de geestes ontwikkeling der familie staat het minder gunstig; geen der kinderen heeft ooit een letter geleerd. In de laatste drie jaren is de oude er niet beter op geworden. Zijne geestelijke vermogens nemen zicht baar af. Van het heden begrijpt hij niets meer, en als hij spreekt, is het over de dingen van vóór eene halve eeuw. Het liefst heeft hij het over het bouwen zijner woning. Met zekeren trots verhaalt hij, hoe hij van niets af is begonnen, en toch eigenaar werd van eene aanzienlijke hofstede. «Doe krlgst het nooit kloar, Pebe», hadden de menschen gezegd, «maar die düvel, ik kreeg 't wel kloar», zegt de oude ten slotte. Zooals mede reeds gemeld is, ont ving de oude Pebe op zijnen jong- sten verjaardag eenen gelukwensch van 24 leden en den griffier der Tweede Kamer. «Ik hoop dat die Satan! schreeuwde Janin, in wiens ingewanden het vergif reeds begon te werken. Op het scha vot zult gij boeten voor deze mis daad! Maak u over mij niet bezorgd, ik hoop nog zeer lang de genoe gens van het leven te genieten. Als men u hier vindt, zijt gij een lijk en voor de verdenking op mij kan vallen, ben ik reeds lang in veilig heid. Ik zou de ongelukkige pa- tienten, die hun verstand nog heb ben, de vrijheid weer gegeven heb ben, als ik* het kon doen zonder mij zelf te verraden; ik moet daar nu evenwel van afzien, maar zoodra ik de grenzen achter mij heb, zal ik het gerecht uitvoerige mededeelin- gen doen over de geheimen van dit huis. En nu nogmaals goede reis! Met de reistasch in de hand ver liet hij het vertrek, zich volstrekt niet bekommerende om het vreese- lijk gegil van den ouden man. Hjj heeren hetzelfde veurrecht smoaken mogen as d'olde man», zei de zoon, oen hem de gelukwensch werd voorgelezen. Om de graandiefstallen, door vo gels gepleegd, tegen te gaan, strooide een landbouwer in de nabijheid van Groningen eene hoeveelheid koren, die eerstin arwenic-houdend water gelegen had; spoedig daarna lagen tal van vergiftigde vogeltjes op het land. De boer is door het gebezigde middel zeer in de achting zijner buren gedaald. GEMENGG NIEUWS. De landverhuizing naar Ame rika neemt in België steeds toe. In de laatste tijden zijn alleen uit Roux 59 huisgezinnen naar de over- zeesche gewesten scheep gegaan. Eerst waren het de glasblazers, vervolgens de metaalwerkers en eindelijk de mijnwerkers, die den overtocht waagden. Nog de vorige week vertrokken 10 mijnwerkers uit Roux, via Antwerpen, naar een steenkolendistrict in Pensylvanië. De Fransche «Académie de médécine», zal binnenkort in het openbaar de kwestie behandelen of salicyl-zuur, dat in nogal vrij groote mate in de Duitsche bieren voor komt, al of niet schadelijk voor de gezondheid is. Daar namelijk de jurisprudentie op dit punt verre van gevestigd is, heeft de administratie besloten om het hooge wetenschap pelijke college, wiens bevoegdheid en onpartijdigheid boven alle ver denking verheven zijn, in deze uit spraak te laten doen. Een paar detectiveu uit Londen hebben te Hamburg eene goede vangst gedaan. Zij vonden ni. dat eene bende Duitsche oplichters, die reeds geruimen tijd hun bedrijf uitoefenden, hun hoofdkwartier te Hamburg hadden. De geheele som, welke dit gezelschap op allerlei wijze wist te verduisteren, bedraagt 1,300,000 mark. De grootste schade werd geleden door fabrikanten in het koninkrijk Saksen. De leider dezer beruchte bende is nu te Ham burg gevangen genomen. De over de geheele wereld bekende fabriek van faber-potlooden te Neurenberg vierde in de vorige week haar 125jarig bestaan. Aan de werklieden was een grootsch feest bereid, dat echter wegens het zeer ongunstige weer moest uitge steld worden. De tegenwoordige eigenaar is de Rijksraad Lotharius vrijheer Von Faber. Over het geheimzinnig ver dwijnen van de gravin von Arnim wordt thans nader gemeld, dat de dame, die sedert eenigen tijd aan vlagen van zwaarmoedigheid lijdt, terwijl zij van uit het her .tellings oord «Plattig», in het district Bühl, een wandeling maakte, aan hare geleidster heeft weten te ontsnap pen. De gravin was pas 34 jaar oud en een schoone, krachtig ge bouwde vrouw. Men vermoedt dat zij door een val van de rotsen of in een bergstroom den dood heeft ge vonden. Voor de opsporing der ver miste zijn door haar gemaal 6000 Mark uitgeloofd. 'i iDe dochter van den veerman buiten Eiderstedt in Sleeswijk-Hol- stein zou drie meisjes van 21 h 24 jaar over het riviertje de Sorge zet ten, omdat het al wat donker werd en haar oude vader niet goed meer zien kan. Nauwelijks echter waren zij een paar minuten onder weg of men hoorde hulpgeschreeuw en de deed de deur op slot en stak den sleutel in den zak; toen snelde hij de g;ang door naar den tuin. Hij haalde ruimer adem, toen hij voor de poort stond, nog eenmaal wierp hij een blik terug op het gebouw en daarna ging hij zoo snel mogelijk langs het voetpad het bosch in. De oppassers, die de dokter had uitgezonden om hem te vangen, vreesde hij niet; hij wist, dat zij zich geen bijzondere moeite zouden geven om hem te zoeken; boven dien kende hij ieder plekje in het bosch en het zou hem dus niet moeielijk vallen zijne vervolgers te ontwijken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2