In ons vorig nummer gelieve men in het bericht omtrent de schen kingvan den heer Franken te lezen: «De heer D. Franken Dz.teVésinet.» In verhand met de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer Kemps, stationschef te 'sHage, en het eervol ontslag van den heer De Wever, stationschef te Woerden, zullen de volgende over plaatsingen bij den Nederlaudschen Rijnspoorweg plaats vinden. De heeren G. Vrugte, stations chef te Arnhem, als zoodanig naar 'sHage; H. v. d. Bergh, vertegen woordiger van den N. R. S. te Am sterdam Westerdok, als stationschef naar Arnhem; Ligtemoet, stations chef te Ede, als vertegenwoordiger van den N. R. S. naar Amsterdam, Westerdok; C. Holstege, le adsistent te Amsterdam, Weesperpoort, als stationschef naar Ede; Lantermans, le adsistent te 's Hage, als zooda nig naar Amsterdam, Weesperpoort; W. Slijboom, stationschef te Bode- grave, als zoodanig naar Woerden; De Wever, adsistent te Woerden, als stationschef naar Bodegra7e. Den 27en Saptember heeft te 's-Hage de uitwisseling plaat3 ge had der akte van bekrachtiging van de op den 7n April daar ter genoem- der plaatse gesloten overeenkomst betreffende den bouw van eene brug over de Maas te Maaseyck. Denzelfden dag heeft aldaar de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tot wijziging van art. 34, 1ste zinsnede, van het den 8en Augustus 1843 te Maastricht tus- schen Nederland en België gesloten grenstractaat. Ct.) Naar aanleiding der aanbeste ding, 20 dezer gehouden vanwege het provinciaal bestuur van Zuid- Holland, voor den ijzeren boven bouw voor de brug over de Oude Maas, nabij de haven van Baren- drecht, heeft het bewind der ver- eeniging van en voor Industrieelen een adres gericht aan heeren Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, waarin het opmerkt: dat uit den afloop der aanbeste ding van bovengenoemd werk, be groot op f290.000, gebleken is, dat onder de 15 inschrijvingen niet minder dan zes Nederlandsche fir ma's aan de inschrijving deelnamen, en dat allen beneden de begrooting bleven dat dit inzonderheid ook het ge val is met de inschrijving van de heeren F. Kloos en Zonen te Al- blasserdam, welke f65.850 minder dan het begrootingscijfer bedraagt: dat evenwel de laagste inschrij ving is van de Aktien Gesellschaft Harkort te Duisburg, te weten f 218.074 terwijl de firma Kloos en Zonen f224.150 vraagt; dat dit verschil van f 6076 echter ter nauwernood 2 pCt. haalt, en bij den heerschenden werknood het even wenschelijk als billijk mag worden geacht het werk aan den minsten Ned. inschrijver te gunnen, te meer daar deze meermalen door de levering van soortgelijke werken bewezen heeft daartoe volkomen be rekend te zijn. Op grond van een en ander ver zoekt het bewind de Gedep. Staten het werk te gunnen aan de firma Kloos en Zonen. Gedurende de maand Aug. is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f596,423.28 en f333,901.50' terug betaald, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f262,521.68'. Aan het einde der maand Juli was ten name der verschillende inleggers inge schreven eenbedragvanf7,795,260.59 zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Aug. 1886 bedroeg f 8,057,782.27'. In den loop der maand Aug. wer den 2882 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 741 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 131,158 in omloop waren. In het Dagblad, van Z.-H. en 's Gr. vindt men een uitvoerig ré sumé van de feestdronken, uitge bracht aan den maaltijd na de ont hulling van Hugo De Groots stand beeld. Aan het slot daarvan maakt het ook melding van de electrische verlichting en daarin komt het vol gende voor: Als een feeërie straalde en weer kaatste het monument een stroom licht uit, die van uit een electrische lichtbron van het dak van het stad huis op Hugo De Groot werd uit gegoten. De omstandigheid, dat het gietwerk nog de maagdelijk gele bronskleur vertoont, geciseleerd en gepolijst, nog niet overtogen van die oxydekleuren, die de vormen eerst recht schoon zullen doen uit komen, maakte, dat in dit felle licht De Groot een fonkelenden goud klomp geleek, waarvan vorm noch lijn viel te onderscheiden. Het was voor den beeldhouwer, die op dit fantastische schouwspel niet was bedacht, als zag hij zijn monument in den droom, als het slot van een spectakelstuk. Het volk juichte om dezen fonkelenden groo- ten man en daar het electrische licht zeer constant brandde, schoot de Groot uit zijn gouden mantel, uit zijn fonkelend hoofd, uit zijn ganzeveer van schitterend metaal een aureool van licht uit, die aan dezen plechtigen feestdag een on gezochte apotheose bezorgde. Er scheen geen eind te komen aan de hoerah's toen een stadswerk man een ladder tegen het monu ment plaatste en met vlugge hand de kransen van de stad en van de studenten Grotius over het hoofd wierp. Omtrent de in den loop van het volgend jaar in dienst komen de drie dagstoombooten der stoom vaart-maatschappij «Zeeland» is de Middelb. Ct. in staat gesteld thans iets naders mede te deelen. De sta len raderbooten, die, zooals vroeger reeds werd vermeld, de namen Ne derlandDuüschland en Engeland zullen dragen, worden bij de Fair field Shipbuilding en Engeneering Company, vroeger John Elder en Co., te Govard bij Glasgow, ge bouwd. De totale lengte bedraagt 300 voet, de breedte 35' 3" en de diepte (d. w. z. van den kiel tot aan het dek) 23' 3" Engelsche maat. De voorsteven is recht, ter wijl de spiegel eenen elliptischen vorm heeft. De machines zijn oscil- leerend, d. i. met beweegbare cy linders van veel vermogen. Behalve een groot dekhuis, waarin een zit- salon met schilderijen van Nederl. kunstenaars versierd, eene rookka mer en eenige afgescheiden kajui ten, zijn er op het hoofddekeene groote eetsalon, 50 maal 33 voet lang en 9' hoog, eene gemakkelijk ingerichte dames-kajuit, toilet-ka mers enz. Onder de brug is op het dek eene restauratie en op het voordek eene kajuit voor 2e klas passagiers met dames-salon. Een groot promenadedek stelt de reizi misdadiger, wiens leven in het tucht huis moest eindigen. Zij had hem lief; juist in deze dagen was haar dat duidelijk ge worden, en al was het ook een ho- pelooze liefde, zoo eischt deze toch j hare rechten, en bovendien was zij ook bereid, hare plichten te ver- vullen. i Ja, hopeloos was deze liefde, als de vermoedens van Bochner, over Alfred's verdwijnen, bewezen waren gegrond te zijn. Maar was het ook niet mo gelijk, dat haar vader volstrekt geen schuld had? Hoe gaarne zou Hulda dit geloofd hebbenZij kon het niet, als zij zich den angst en de vree- selijke ontroering van haar vader herinnerde bij Bochner's aanklacht. Nog altijd stond zij voor de schrijf tafel, toen het naderen van voet stappen haar deed omzien. Frederik stond voor haarzij ont stelde van de woeste, hartstochte lijke uitdrukking op zijn bleek ge laat. Zóó had zij hem nog nooit ge zien I Zoo scherp als nu hadden zijne trekken nog nooit te voren de sporen eener losbandige levenswijze vertoond. - Wat doet gij hier? snauwde hij haar toe en het flikkeren zijner oogen verried, dat de ontmoeting met haar hem ergerde. Waar is vader? Ik weet het niet, antwoordde Hulda, onwillekeurig eene schrede achteruit tredend, hij is dadelijk na tafel weggereden. Hij is ook nooit thuis, was het knorrige antwoord. Hij zal buiten veel te zorgen hebben. Of zijn geweten laat hem niet met rust. Wat wilt gij daarmee zeggen Nu, voor anderen is hij zoo'n streng rechter en als hij zelf voor gers in de gelegenheid bij goed weder de zeelucht te genieten en de zee te beschouwen. Evenals op de nachtbooten wordt in de ver lichting door electriciteit voorzien, Behalve de kajuiten in het dek huis zijn geene kajuiten met slaap plaatsen aan boord, wijl de booten slechts bij dag zullen dienst doen. Dat de nieuwe booten, evenals de thans bestaande, die van alle an dere stoomvaartlijnen op Engeland zullen overtreffen, wat inrichting, grootte en snelheid betreft, is on- noodig te zeggen. Een koperen bruiloft. Een on zer lezers vestigt onze aandacht op de merkwaardige overeenkomst tus- schen den datum van het bekende Kraton-telegram van Van Swieten, den 27sten Januari 1874 door het officieele blad verspreid en die van den aanval, welke den 27sten Juli 1886, dus precies twaalf en een half jaar later, de koperen bruiloftster mijn, op de afkomende wacht van het blokhuis Lamsajon heelt plaats Dinsdag, 27 Juli 1886. De afkomende nachtwacht van het blokhuis te Lamsajtn (op geen 50 pas van de benting) met de klewang aange vallen. 2 man zwaar en 1 man licht ge wond. 1 man dood en 6 geweren iu han den van den vijand gevallen. Dinsdag, 27 Jan. 1874. De kraton is ons. Door een omvat tende beweging, gisteren en heden gedaan, is kraton geheel berend en gemeenschap met omliggend land af gesneden. Sterkte was toen niet meer houdbaar, terwijl beweging heden om oost van kra ton werd voort gezet, is kratan door eenige com pagnieën van 14de battaillon infante rie aan westzijde aangevallen en verlatengevonden. Verlies is zeer gering maar cijfer nog niet met ze kerheid bekend. Koning en Va derland geluk ge- wenscht met deze overwinning. Standaard Met 10 November e. k. zal door de Rumeensche regeering wor den uitbesteed de bouw van 18 forten, rondom Bucharest, met even zoovele tusschenliggende batterijen, een en ander omvattende belangrijke aarde-, metsel-, timmer- en beton werken, zullende de bijbehoorende pantserkoepels en verdere staal- en ijzerwerken geen deel der aanbe steding uitmaken. De kosten van het geheele werk zijn geraamd op 50 tot 54 millioen franc; het werk zal worden aanbe steed iu 4 perceelen, van evenredig belang; de termijn van levering zal 4 jaar zijn, terwijl door de aanne mers een borgtocht zal moeten wor den gesteld, 5 pCt. der te leveren waarde bedragende. Daar vermoedelijk slechts aan biedingen van buitenlandsche firma's te wachten zijn, wenschen wij langs dezen weg de aandacht ook onzer Hollandsche aannemers op deze zaak te vestigen. Ook voor Hollandsche kapitalis ten zou de gelegenheid bestaan zich, door tusschenkomst van een sedert verscheidene achtereenvolgende ja ren in Rumenië gevestigd Nederlan der van goeden naam met een be kwaam en vertrouwd Rumeensch het gerecht geroepen werd, dan Hij hield midden in den volzin op met een veelbeteekenend schou derophalen. Frederik, gij verbergt mij een geheim! - zeide het jonge meisje pijnlijk getroffen, gij weet meer dan ge wilt laten merken. Zeg mij alles, ik zal zwijgen en als het zijn moet, handelen. Frederik zag zijne zuster ontsteld aan. Wat weet gij dan reeds? vroeg hij. Niets, maar een bang vermoe den zegt mij, dat zich dreigende onweerswolken boven ons huis sa men pakken, waaruit elk oogenblik een vernielende bliksemstraal kan neerdalen. Hm, dat vermoeden zou wel gegrond kunnen zijn en het verstand zegt, dat men voor zulke gevallen zijne maatregelen moet nemen. Als de bliksem werkelijk insloeg, zou deskundige in verbinding te stellen, tot het deelnemen in de uitvoering der voormelde werken. De luitenant-kolonel-ingenieur A. J. Voorduin, te 's-Hage, is bereid belangstellenden naam en adres der bedoelde personen mede te deelen Bij den horlogemaker Verheijen, op den Haarlemmerdijk te Amster dam, die eenigen tijd geleden op zoo onaangename wijze met een der Lavertu's kennis maakte, heeft nu gisterenmorgen een krankzinnige met de pook de ruiten stukgesla gen. Daarbij bleef het echter niet, want hij sloeg maar rond, met het gevolg dat vijf en twintig gouden en zilveren horloges min of meer zwaar zijn beschadigd. De dader is in bewaring genomen. Uit Schermerhorn wordt gemeld Voor eigenaars van paarden is het een eenigszins verontrustend feit, dat in de omstreken van dit dorp tot driemaal toe in de laatste weken een paard uit de weide is gestolen, nl. een te Rustenburg, een in de Heer-Hugowaard en een nabij Rijp, terwijl men de daders nog niet op het spoor schijnt te zijn. Men vermoedt, dat de gestolen die ren geslacht zijn geworden. Kort vóór men den paardendief stal te Rijp ontdekte, liet zich iemand met een paard met eene pont te Spijkerboor over het kanaal zetten. Deze raadde den beambte, die de pont bediende, aan, niet te dicht bij het paard te komen, «daar dit wel eens schopte.» Men vermoedt niet zonder reden, dat de overge zette het paard gestolen had, en zijne bezorgdheid alleen moest strekken, om het paard niet te doen herkennen. Eene juffrouw te Helder heeft ten gevolge van het springen van een petroleumtoestel, waardoor hare kleederen in brand geraakten,gevaar lijke brandwonden bekomen. A la Münchihausen! Een arbeidersjongen op Tessel, dezer dagen naar zijn werk gaande, zag nabij een kreupelboschje een haas rustig in zijn leger liggen. De jon gen, die juist zijn boterhammenzak in de hand hield, waaraan een lang koord bevestigd was, smeet de brood zak naar den haas. Bijna even wonderlijk als de ver halen van Münchhausen zal 't klin ken, maar toch wordt het voor waarheid verzekerd, dat de lus van het koord om den kop van den haas viel. Het dier vluchtte zoo het bosch in, met den boterhammenzak achter zich. Dit voorwerp haakte in de doornstruiken vast en bracht den haas tot staan. Half gewurgd werd de op zoo zonderlinge wijze gevan gen hardlooper door den knaap buit gemaakt, en prijkte weldra als keu rig wildbraad op den disch. Toen te Leiderdorp de koe, welke volgens de uitspraak van den dis trictsveearts aan miltvuur was ge storven, moest verbrand worden, waren hiervoor een paar arbeiders aangenomen. Dewijl familieleden van den eigenaar en kooplieden, die reeds over den prijs hadden onderhandeld, de verbranding wilden tegenhouden weigerden ook de arbeiders verder dienst te doen, zoodat de .veld wachter en de vee-opzichter ge hij ons tot den bedelstaf brengen Vindt gij ook niet, dat het onder zulke omstandigheden vaders plicht is, de toekomst zijner kinderen te verzekeren? Ik heb hem verzocht ons beiden nu reeds ons erfdeel uit te keeren, waar wij volgens de wet na zijn dood aanspraak op kunnen maken, hij heeft dat verzoek van de hand gewezen. Hoe kondt gij ook zoo iets vragen? antwoordde Hulde ver wijtend. Als onze rijkdom niet op eene eerlijke manier verkregen is, zooals ik bijna uit uwe woorden moet opmaken, wil ik liever door handenarbeid mijn brood verdienen, dan er zelfs maar een klein deel van aannemen. Frederik lachte spottendhij haalde een sleuteltje uit den zak en stak het, meteen zijdelingschen blik op zijne zuster, in het slot van eene der laden van de schrijftafel. Ik denk op dit punt anders, noodzaakt waren zelf het bevel uit te voeren. L.D Gisterennamiddag te 2'/$ ure werd er in de kazerne van de grenadiers en jagers te 's-Hage het signaal «brand» geblazen. Ditmaal gold het geen proefneming; er was werke lijk brand ontstaan bij den sigaren handelaar in de Parkstraat, naast het bureau van het Vaderland. Zooals altijd rukte het personeel met den meesten spoed naar de plaats des onheils, doch het behoefde geen dienst te doen, omdat de brand reeds door de politie was gebluscht. Maandagavond zijn in de ruïne van het Kurhaus eenige binnen muren ingestort, kort nadat enkele werklieden die daar binnen aan het ruimen waren, zich verwijderd had den. De directie van het «Zeebad Scheveningen» heeft eene gift ge schonken ter verdeeling onder het politie-personeel te Scheveningen. Dinsdagavond werd door het Delftschstudentenkorps een prachtige lauwerkrans op het monument van Hugo de Groot neergelegd. Te Barneveld is door de politie in verzekerde bewaring genomen en naar Utrecht overgebracht E. Pater, woonachtig te Baarn, die een jaar celstraf heeft te ondergaan wegens majesteitsschennis. Onder de gemeente Landsmeer zijn Dinsdag uit een weide vijf schapen gestolen door een onbe kenden man. Ten vierden male is proces-ver baal opgemaakt tegen den visscher M., te Woudrichem, telkens met inbeslagneming zijner netten, wegens het visschen naar zalm in besloten tijd, met ongeoorloofd want. Uit Beek bij Nijmegen wordt gemeld Dinsdagavond meenden een paar rijksambtenaren grond te vinden voor het vermoeden, dat zekere S., wonende in den Smoorenhoek alhier, op zijne kar van Kronenburg spiri tus binnensmokkelde. Dit vermoe den gaf aanleiding tot eene huis zoeking, die gisterennacht plaats had, waarbij 10 vaatjes, inhouden de circa 400 kan spiritus, werden aangehaald. Aan boord van de Maandagavond van Vlissingen naar Queenboro vertrokken mailboot Willem, Prins van Oranjezat een met den trein van 9 uren aangekomen, door zijne dochter begeleid passagier in de voorkajuit een glas bier te drinken, toen hij plotseling dood neerviel, waarschijnlijk door eene beroerte getroffen. Toen de herhaalde po gingen om hen in het leven terug te roepen, niet mochten baten, wilde men het lijk aan wal brengen, maar op dringend verzoek van de dochter werd daarvan afgezien en het lijk in de mailkamer neergelegd, terwijl der dochter een van de officiers kajuiten werd ingeruimd. Aan den Baarsjesweg, onder de gemeente Sloten, staat in de nabij heid van de Houtzagerij «de Snel heid», een blok huizen door een zestal gezinnen bewoond. In een ervan werd op een voor- zeide hij. - De vraag, door welke middelen deze rijkdom verworven is, gaat ons niets aan, wij zijn door onze geboorte gerechtigd, ons deel van hem te eischen, en als men mij dat niet geven wil, dan neem ik het. Frederik, wat wilt gij doen? riep Hulda ontsteld. De jonge man had de lade ge opend, maar hij scheen daarin niet te vinden, wat hij zocht, want met een vloek sloot hij die weer. Gij hebt een valschen sleutel! zeide Hulda, haar broeders plan ra dende, gij wilt eene misdaad begaan Ik neem slechts het erfdeel dat mij toekomt. Laat het Frederik, ik roep moeder {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2