4e Jaargang'. Zaterdag 2 October 1886. No. 994. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en ilgeieeoe Feestiigei. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het plicht van hotter Jam. ▼oor Haarlem per maand40 Cent*. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreszeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 0. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale ie rublieite Etrangère G. L. DATJBE 4* Co., JOE. F. JONESStier., Parigt, 31bis Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eental Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 'a middaga IS nuf MUSEUMS EN Tohmutal miunm van hit Tavitjoin. Inging un 4. Dr.ifijjii ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. [syda Se deur. Geopend Jagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbel §g iarto#n"van diploma vrijen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Muteum van kunttnig verheid op het Paviljoen. Ingang l'roHtzyde van het Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 nHr. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur»©» Filender Nederlandsche MaaUchappjj ter bevordering vam Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryea toegang, doaatenra ratt gezelschap, leden met 1 dame. Butehoppeligk muteum voor kerkelijke oudheid, kunst en geichiedeni», voord ras Nederland en meer bjjxonder van ^et Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagclyk», uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jMl |J jraiaen. Muteum der itad Haarlem op het Raadhuit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cent» per persoon, alleen Cf Wasdagen ko»teloo» vaa 12—4 uur, de overige Ohriitelyke fee»tdagen tegen betaling van 25 cent» per persoon. Kinderen beneden de 8 jarea worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleidt, «dj Sfew»» muteum in de Dawtraat. Geopend dagelyk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fee»tdagea van 11—8 uur. Teylerx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 nur. Stadbibliotheek Prinsenhof. Geopesi Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-betptling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag v»n 2—8 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrjj. Telegrammen uit Sofia, te Londen ontvangen, melden, dat de toestand allerhachelijkst isvoornamelijk doordien Kaulbars optreedt als ware hij alleenheerscher. De, Russische commissaris heeft o. a. een belee- digend memorandum rondgezonden, waarin hij de Bulgaarsche regee ring allerhevigst aanvalt, in de hoop regeering en bevolking daardoor te intimideereo. Doch dit memorandum had de tegenovergestelde uitwerking, daar het allerwege verbittering ver oorzaakte onder het volk. De Bul gaarsche partijhoofden hielden eene verontwaardigings-vergaderingen de Bulgaarsche regeering besloot Kaulbars' nota te beantwoorden door aan Ruslands dreigementen niet toe te geven, doch eene vast beraden houding aan te nemen. De Daily News verneemt uit Constantinopel, dat de candidaat voor den Bulgaarschen troon, de prins van Oldenburg, eenen gehei men agent naar Sofia gezonden heeft, om aldaar te zijnen bate te intrigeeren. De Bulgaarsche regeering heeft zich bij de Porte beklaagd over schending van het Bulgaarsche ge bied door Turksche soldaten. De Porte zond daarop aan den grens- kommandant desbetreffende instruc tion. Inmiddels duurt de versterking van de Turksche grens voort. De correspondent van de Times te Constantinopel bevestigt dit, er bijvoegend dat de grenskommandant gerapporteerd heeft, dat de verde digingswerken aan de grens van Rumelië onvoldoende zijn. De Porte heeft nu eene commissie derwaarts gezonden tot onderzoek. Ook zond DOOB EW. AUG. KöNIG. 50) Xe Hoofdstuk. Zottin, gij deed beter ook uw deel te nemen. Bedenkt gij niet, dat ge daar mee een diefstal begaat? Onzin! Hulda wilde haar broeder met ge weld van de schrijftafel wegtrek ken; maar het was te vergeefs en haar dreigend aanziende, zeide hij: Geef u verder geene moeite, gij zoudt slechts u zelf henadeelen. Ik moet geld hebben en vader heeft het mij geweigerd. Hij weet, dat ik eene eereschuld moet afdoen, en zij vier Krupp-batterijen naar de Rumelische grens, en zes andere zullen volgen, zoodra zij uit de fa briek van Krupp zullen aangevoerd zijn. Tegelijkertijd gaan er Krupp- batterijen naar Erzeroem. De Turksche commissaris in Egyp- te, Mukhtar-pacha, verzocht zijne terugroeping, onder voorwendsel van ziekte. Nubar-pacha heeft gisteren Londen verlatenhij keerde geheel onverwacht naar Egypte terug. In het Oostenrijksche Lager huis eene interpellatie beantwoor dende, verklaarde Tisza het volgende: De Regeering wist niet dat de Bulgaarsche vorst zijn aanblijven afhankelijk zou stellen van de toe stemming des Czaren. Geenerlei overeenkomst bestaat er met Rusland omtrent den invloed op het Balkan schiereiland. De bij het Berlijnsche tractaat aan de Monarchie inge ruimde stelling strookt zeer vol doende met onze belangen; en de Regeering volhardt in de zienswijze, dat de gansche invloed derMouar- chie er op gericht moet blijven, de ontwikkeling van zelfstandige staten te bevorderen, en te verhinderen dat eene in het tractaat niet bedoelde voortzetting van een protectoraat of het vestigen van den blij venden invloed eener enkele mogendheid plaats vinde. In onze verbondsbe- trekkingen tot de andere mogend heden is geen verandering gekomen. Met Duitschland staan wij ook heden nog op den ouden voet. Volgens bestaande verdragen, welke de re geering als van kracht zijnde be schouwt, is, in geval de Porte haar recht ongebruikt laat, geen der an deren tot een afzonderlijk gewapend optreden of het instellen van een protectoraat bevoegd. In het alge- toch wil hij mij geen geld geven. -Eene speelschuld!antwoordde het jonge meisje en voor haar ern- stigen blik vol verontwaardiging, sloeg hij deoogeaneer. Frederik, uwe booze hartstochten brengen u en daarmede ons allen in het on geluk. Ba, het ongeluk komt van een anderen kant. Ja, eene speelschuld, die Rabenau van mij te vorderen heeft. Hoe groot is die? Drie duizend gulden. Welk eene lichtzinnigheid! Och kom, ik ben ongelukkig geweesthet blaadje moet ook weer omkeeren en eerstdaags zal ik het verlorene weer terugwinnen. Dat Rabenau geen geduldige schuld- eischer is, zult ge begrijpen; hij is woedend over het blauwtje, dat hij geloopen heeft; als hij zich daarover dus op ons wreken kan, zal hij het zeker doen. meen moet elke verandering op het Balkansehe schiereiland plaats heb ben onder overeenstemming van de mogendheden welke het tractaat geteekend hebben. Deze bepaling wenscben en hopen wij ook iu ver- eeniging met de andere mogendhe den zonder vredestoring te doen na leven. Na de ministerieele verklaring in het Hongaarsche parlementdat Duitschland en Oostenrijk ten aanzien van Bulgarije steeds sameu zullen blijven gaan, acnt men te Berlijn het uitbreken van eenen oorlog in het Oosten geheel on waarschijnlijk, ondanks de laatste verontrustende berichten uit het schiereiland van den Balkan. De rede van den Franschen minister-president te Toulouse werd te Berlijn, met het oog op den algemeenen staatkundigen toestand, met groote spanning tegemoet ge zien. Zij wekt aldaar groete tevre denheid wegens de nog in het oog vallende vredenlievende strekking der Fransche staatkunde. Van cffi- cieuse zijde wordt aan den heer de Freycinet zelfs lof gebracht wegens zijn tovergang tot de binnenland- sche staatkunde van sociale her vorming», en er wordt bijgevoegd •dat zijne verzekering dat Frankrijk tegenwoordig oprecht en ernstig den vrede wil, voor wat zijn persoon betreft, alle geloof verdient. Deze verzekering zal in Duitschland met veel bijval vernomen worden, want nergens is men van de noodzake lijkheid van het vreedzame werk der hervormingen dieper doordrongen dan bij ons, en nergens is men zich van de zware verantwoordelijkheid van het aannemen eener staatkunde van avonturen vollediger bewust dan hier.» En al staan de zaken ook zoo als ge zegt, dan moogt gij daarmee nog niet uw diefstal rechtvaardi gen, antwoordde Hulda, die hare ontroering niet langer bedwingen kon. Ik zal met vader spreken, en hem verzoeken u nog eenmaal vergiffenis te schenken. De jenge man lachte; het was een schrille, boosaardige lach. Hij zal ons verzoeken, of wij hem willen vergeven, spotte hij, terwijl hij in eene andere lade greep en de papieren, die daarin lagen, te voorschijn haalde. Daar komt hij I riep Hulda. Frederik trad met een vloek op zij; het pakje banknoten, dat hij in zijne hand hield, stak hij haastig in den zak; toen stormde hij, zon der nog eens om te kijken, naar buiten. Eenige minuten later gaven hoef slagen op de binnenplaats aan het anstig luisterend meisje te kennen, Tevens wordt, blijkbaar van ge zaghebbende, militaire zijde openlijk verklaard, dat de thans tot uitvoe ring komende groote verplaatsingen van Fransche cavalerie aan de gren zen geen onrust wekken, daar deze maatregel reeds sedert het voorjaar bekend was, en toen reeds de aandacht van Duitschland heeft getrokken. Aan den staats-secretaris der Rijksschatkist, dr. Burchard, is op verzoek ontslag uit zijn ambt ver leend. De intendant-generaal van het koninklijk tooneel, de heer Hülsen, is gisterochtend overleden. Er is in Spanje eene beweging ontstaan ten gunste van het ver- leenen van gratie aan de opstande lingen. Vier bisschoppen in Cata- lonië hebben een telegram aan de regeering gezonden met verzoek in dien geest te handelen. De aarts bisschop van Valencia heeft een met 12,500handteekeningen voorzien ver zoekschrift naar Madrid gezonden. De dagbladen in verscheidene plaat sen ondersteunen de beweging en hebben een petitionnement open gesteld. Volgens El Glolohet blad van Castelar, hebben de weduwen van den door de opstandelingen dood geschoten generaal Velarde en den kolonel Mirasol besloten het ver zoek der echtgenoote van generaal Villacampa om gratie voor haren man te ondersteunen. De republikein Salmeron, aan wien Villacampa zijne verdediging voor den krijgsraad had willen opdragen, heeft geweigerd als zoodanig op te treden. Er zal nu aan Villacampa van rechtswege een verdediger wor den toegevoegd. La Voz de Galicia meldt, dat dat haar broeder de villa weer ver laten had. Zwaar ademhalend trachtte zij den last, die haar drukte, van zich at te schudden. Wat nu te doen? Zou zij het voor gevallene aan hare ouders meedee- len? Het was haar plicht, maar haar gevoel kwam op tegen de min of meer hatelijke rol van aanklaag ster; bovendien zou zij ook niet gaarne hare moeder bedroeven, die nog in 't minst geene vermoedens had van hetgeen hen boven 't hoofd hing. Weer stond Hulda peinzend voor de schrijftafel, aan de woorden denkend, die haar broeder gespro ken had. Hem moeBt het duistere geheim bekend zijnzijne beweringdat haar vader hun om vergiffenis moest smeekenverschrikte haar in de hoogste mate. De sleutel stak nog in de lade; de napieren, die Frederik er uitge haald had, lagen door elkaar op de de militaire overheden, vernomen hebbende dat in een bataljon jager?, te Corogna in garnizoen, een sa menzwering bestond, vier onderof ficieren en een kornet hebben laten gevaDgen nemen. El Diario bevat twee brieven uit Camprodon fCatalonië), waarin ge meld wordt, dat een sergeant en een soldaat gedood zijn in een aanval op acht en dertig republikeinsche opstandelingen in het Espinavell. De troep heeft versterkingen ont vangen: de opstandelingen zijn op Fransch grondgebied gevlucht. De Daily News verneemt uit Pe tersburg dat de beruchte nihilist Soudeikins, de moordenaar van De- gajeff, ontsnapt is. De Russische regeering lo jft eene belangrijke premie uit op zijne aanhouding. Vorst Alexander vau Bulgarije volgde steeds, zoo schrijft men uit St. Petersburg, met de grootste belangstelling de dagbladpolemiek in Rusland; hij was op 18 Russi sche dagbladen en tijdschriften ge abonneerd. Voor eenige dagen ont ving het centraal advertentiebureau te St. Petersburg van den heer Fr. Petrick den last, om hem ook verder de dagbladen en maandschriften toe te zenden, en wel te Jugenheim. Men leidt nu uit laatstbedoelde omstandigheid af, dat hij het voor nemen koestert, vooreerst te Jugen heim gevestigd te blijven. Aan afgevaardigden van verschil lende corporatiën, die gisteren hij Kaulbars hunne aanhankelijkheid aan den Czaar kwamen betuigen, maar tevens op eene spoedige ver kiezing van eenen vorst aandrongen, gaf Kaulbars ten antwoord dat deze verkiezing wegens de voorbereidingen niet vóór November kan plaat» schrijftafel. Hulda wilde ze in orde brengen en weer in de lade wegbergenhaar vader zag dan tenminste niet da delijk, wat er gedurende zijne af wezigheid was voorgevallen. Zij vreesde eene uitbarsting van zijn toorn; misschien kon zij er hem langzamerhand op voorbereiden, dat was in alle geval raadzamer. En als zij nu onder deze papieren de bewijzen eens vond, die zij sinds het bezoek van Bochner te vergeef» gezocht had. Die vraag verschrikte haarhaar blik viel op een brief, waarvan het sierlijk geschreven adres hare aan dacht trok. Zij ontvouwde hemhet bloed stolde in hare aderen, toen zij de onderteekening zag. Haastig stak zij hem in den zak, wierp de overige papieren weder in de lade en sloot ze. De vrees, hier door haar vader gevonden te zullen worden en hem

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1