reis. Na meermalen onder water door gesleept te zijn, landde men te ongeveer 7 uren bij Heerde. Een man, die dezer dagen te Amsterdam dronken een keldertrap aftuimelde, is aan de gevolgen hier van in het stedelijk ziekenhuis over leden. Door de stoomtram Den Haag- Scheveningen van den Ned. Rijn spoorweg werden in September 11. vervoerd 175,632 reizigers en 51,937 kilo goederen. Dat Scheveningen dit jaar druk bezoek heeft gehad, blijkt zeker ook uit het groote aantal rei zigers door deze tram alleen ver voerd; dat aantal was sedert 1 Juni tot ultimo September 788,759. De Haagscbe politie heeft ver gunning geweigerd tot het aan plakken van oproepingsbiljetten voor eene socialistische vergadering al daar. Door den waterschout te Sche veningen is krachtens art. 395 van het nieuwe strafwetboek, dat ge welddadige aanranding van den schipper aan boord door een sche peling op zee gepleegd strafbaar stelt, proces-verbaal opgemaakt te gen een matroos van de Scheve- ningsche vloot, die in volle zee den schipper Harreveld te lijf ging en andere schepelingen mishandelde. Aan giften voor het personeel van de Philharmonische kapel en de bedienden van het Kurhaus is, de opbrengBt van het liefdadigheids concert daarin begrepen, thans ont vangen f9281.06. Zaterdagmiddag is aan de Wil lemsbrug te Rotterdam een knaapje van ongeveer 10 jaren door een wagen overreden, met het treurige gevolg dat het kind na een half uur overleed. Zaterdagmorgen te kwart voor elven is een gevangene uit het hui van arrest op de beek te Arnhem ontsnapt. Hij moet over het dak van de directeurswoning, langs de jaloezieën, ontvlucht zijn. De wacht spoorde hem op, maar gevat is hij nog niet. De gemeenteraad vanBergen-op- Zoom heeft een som van twintig duizend gulden uitgetrokken en goedgekeurd voor den aanleg van een park daar ter stede. Wij zijn blijkbaar een lijk- maar veelmeer nog een gemakkelijk volk, want Nijmegen en Bergen-op-Zoom doen hare parken en plantsoenen door een Belg aanleggen; het Centraal station te Amsterdam, dat monument van moderne bouwkuDSt, werd door Duitschers gebouwd; Engelschen bouwen en exploiteeren de nieuwe gasfabrieken in de hoofdstad van ons land; een Duitsche Actiën-Ge- sellschaft zal straks den ijzeren bovenbouw voor de brug over de Oude Maas bij Barendrecht daar- stellen; zeker altemaal omdat ons werkvolk reeds met arbeid overla den is. Uit Rozendaal wordt gemeld In het begin van deze week vertoonde zich hier een troep Zi geuners, komende langs den Ant- werpschen straatweg van België, en voorgevende via Rozendaal naar Rotterdam te willen gaan. De door tocht werd hun echter belet, doch daarmede schenen zij weinig inge nomen: ze maakten een leven en drukte, dat de anders zoo rustige markt al spoedig in rep en roer was. De mannen sprongen uit de wa gens en schenen door gebaren en eenige plat-Duitsche woorden te verstaan te willen geven dat zij toch door zouden gaan; dit hielp natuurlijk niets, waarop de vrouwen gestoken in eene vuile, smerige plunje en onder het rooken van eene sigaar, begonnen te weeklagen en jammeren over <'e gestrengheid van den brigadier. Spoedig werd aan een en ander een einde gemaakt, toen eenige maréchausseés met de karabijn gewapend kwamen aan rukken, de paarden bij den teugel namen en den troep naar Breda transporteerden, van waar zij on middellijk weer naar de Belgische grenzen teruggebracht werd. België cbijnt echter met dieon- genoode gasten ook niet gediend en tracht ze weer op ons af te sturen; althans de geheele grens langs Noord-Brabant en Limburg, van Bergen-op-Zoom tot Maastricht, wordt nu onafgebroken dag en nacht bewaakt door maréchaussées, ten einde te beletten dat ze opnieuw hier in het land terugkomen. Om een voorbeeld te geven van de ruwheid of beter gezegd de on- menschelijkheid van die Zigeuners diene het volgendeTe Putten, nabij onze grenzen, viel uit een der wa gens een kind en werd over een beentje overreden, en wat deden nu de onmenschen? Het kind werd op genomen, in een zak gestopt, en (mijne pen weigert haast het te be schrijven) tegen een boom dood geslagen! Vervolgens nam men het deerlijk verminkte lijkje er uit en wierp het voor de beren! Van menschen kan men zooiets niet verwachten, wel van wilden, en het is dan licht te begrijpen, waarom door de rijkspolitie alles in het werk gesteld, wordt om die Zi geunersbenden met de beren en wat zij verder meevoeren, uit ons land verwijder j te houden. (N. R. Ct.) Vrijdagavond is men den brand te Hout-Blerik meester geworden. Er zijn 11 huizen en 2 schuren af gebrand. Het meeste der meubelen is gered doch alle ingeschuurde wintervoorraad is vernield. De schade, die nog onmogelijk te be rekenen is, is zeer aanzienlijk, doch alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. Ook te Deventer is eene dames- gymnastiek-vereeniging opgericht. Toen een schipper de Binnen gracht te Hasselt wilde invaren, stiet het schip door den hevigen wind met zóóveel kracht tegen den wal, dat de voorsteven gedeeltelijk verbrijzeld werd. In zinkenden toestand werd het naar een scheepstimmerwerf gesleept. Te Maastricht had Donderdag namiddag eene belangrijke bekeu ring plaats. Door den heer B. aldaar werden drie fusten ontvangen, ko mende uit Duitschand, die gede clareerd werden als camphine in te houden, doch bij onderzoek bleken met 84 tot 86 percent sterken spi ritus gevuld te zijn. Te Venloo zijn valsche één Mark stukken in omloop. Een daarvan is door de politie in beslag genomen. Zij zijn zeer slecht nagemaakt en daarom goed te herkennen. Zij dragen het jaartal 1875. De expediteur E. A. P., te Leeu warden, zich Zaterdagnamiddag aldaar over de rails naar den spoor trein voor Heerenveen willende be geven, werd door eene rangeerende locomotief van den trein op Sneek gegrepen, overreden en op vreese- lijke wijze gedood. GEMENGD NIEUWS. De vastenweek, door generaal Booth uitgeschreven, teneinde 5000 pd. st. bij elkaar te krijgen om de schulden van de Engelsche Heils- armee te voldoen, heeft geheel aan de verwachting beantwoord. Reeds is meer dan 4000 pd. st. in kas en men verwacht, dat binnenkort het volle bedrag zal zijn aangezuiverd. De grootste bijdrage was anoniem en beliep 500 pd. st. Ook waren er drie giften van 100 pd. st. elk. Een paar curieuse donaties zijn waard te worden vermeld. Twee dames zonden hun familiezilver, een heer zond zijn nieuw lakensch pak, een ander een kostbaar gouden horloge naar het hoofdkwartier. Zoo zijn daar ook ingekomen: huisbijbels, allerlei hout- en koperwerk, ornamenten, kleederen, enz. De verkoop van deze eigenaardige collectie zal het tekort ruimschoots aanvullen. - Le helden van Cooper en Mayne Reid, de edele, eerst zoo veelbezongen, laterzoo veelbeklaagde Roodhuiden, zijn blijkbaar nog niet uitgestorven. Luidens berichten uit Ottawa hebben verleden Maandag de Crowfeet-Indianen zich op het oorlogspad begeven en een honderd tal blanke kolonisten, die ongeluk kig genoeg waren van langs dat pad hunne woonsteden te hebben opgeslagen, eerst gescalpeerd en daarna gedood. Bovendien hebben zij voor eene waarde van 25,000 d. aan eigendommen verbrand en ver nield. Hun zegetocht werd gesteund door de braven van eenen anderen stam, de Grosventres, die eene veete tegen hen hadden, of hun zooveel lauweren misgunden. Er ontstond een gevecht, in hetwelk de Crow- feets een veertigtal, de Grosventres een vijftigtal hunner dapperen ver loren. Na deze wederkeerige op ruiming is de bereden politie op het tooneel verschenen slechts een weinig laat. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Augustus. Aan het verslag van den resident der Oostkust van Sumatra over Juli is het volgende ontleend: Van de bende van Njaq-Makam, die in het vorige maandverslag ge zegd werd een inval in den zin te hebben, werd sedert bericht dat zij geheel verloopen was. Njaq-Makam zelf, moet slecht 5 van een 20-tal hem getrouwe volgelingen verge zeld, naar Simpang Olim zijn te ruggekeerd. In het begin dezer maand, da delijk na het eindigen der poeasa, werd eene poging aangewend om in het Tamiangsche door ons be zoldigde guerilla's aan te werven, om de Atjeh-che benden te be strijden en te beletten de Tamiang- rivier over te steken. Door Tongkoe ai Karang, wiens gebied aan Langsar grenst, werden toen p. m. 45 man voor dat doel bijeengebracht, die sedert geregeld die geheele grensstreek afpatrouil- leerden, maar geen vijanden meer aantroffen. Den 13en Juli werd echter het bericht ontvangen dat Njaq-Makam zich met pl. m. 60 man in Oeloe Toengkam zou ophouden, en daar men beducht was dat hij een aan val in den zin had op de kampong Besitan, om den Datoe te tuchtigen voor het vernietigen der bende van Tongkoe Hadji Abdullah, werden 20 man hulptroepen per stoombar- kas naar Besitan gezonden. Ook werd eene militaire verkenning daarheen gemaakt uit Pangkalan- Siatas. Den 19en trok een troep Maleiers de Toengkam op en door kruiste die streek tot nabij de Ta miangsche grenzen, zonder Atjehers te ontmoeten. Sedert werd niets meer van de bende van Najq-Makam vernomen en schijnt zijne nadering dus een loos gerucht te zijn ge weest. Een zestal Javanen, indertijd door de Atjehers in het Langkatsche op gevat en geprest om hen als koe lies behulpzaam te zijn, meldde zich in den loop der verslagmaand bij den controleur van Tamiang aan. Eene kleine bende Atjebers, be staande uit 12 man onder zekeren Tongkoe Hadji Abdullah, zakte in het begin der verslagmaand de Toengkam-rivier af en begaf zich van daar naar de kampong Besitan. De Datoe van Besitan viel echter de Atjehers met de zijnen aan en had daarbij het geluk het hoofd dier bende, Toengkoe Hadji Ab dullah voornoemd, met een zijner volgelingen gevangen te nemen. De rest der bende trok toen naar de Oeloe Toengkam terug, waar zij werd opgezocht door de Nachoda Riboet met 9 volgelingen. Bij het daarop gevolgd gevecht werden drie Atjehers gedood en verscheidene gewond, van welke laatsten sedert nog twee overleden. In de Lepan- streek werd later nog een lid dezer bende, die pl. m. 20 dagen alleen had rondgezworven, opgevat. Nac hoda Riboet bekwam zelf drie won den, terwijl van zijne volgelingen twee werden gekwetst. Een dezer laatsten kwam sedert te overlijden. De bevolking van Genting, die in het begin Juni, uit vrees voor de bende van Njaq-Ali, hare kam pong had verlaten, keerde sedert weder naar die plaats terug. Een Serdanger, behoord hebbende tot de bende van Njaq-Ali, werd in uitgehonderden toestand te Batoe- Pakpak door Battaks opgevat en aan het bestuur uitgeleverd. Hij bekende aan den aanval op Tama- ran-estate een werkzaam aandeel te hebben genomen. De zendelingen, die van bestuurs- wege naar de onafhankelijke Battak- landen waren afgevaardigd, om zich te vergewissen van de gezindheid der bevolking aldaar, in verband tot beweerde pogingen van Atjehsche zijde om bedoelde bevolking tegen ons op te zetten, keerden sedert met de meest geruststellende berichten terug. Volgens hen zou onder de Battaks de meest volkomen rust heerschen en van Atjehsche zende lingen geen spoor te ontdekken zijn. De Pangeran van Bedagei bleef door ziekte verhinderd tegen de Raja-battaks »p te treden, die nog steeds eenige kampongs in zijn ge bied bezet hielden. In den avond van den 2den de zer verslagmaand brandden op Ta- maran-state (Beneden Langkat) vijf, en in den nacht van den 4den op den 5den d. a. v. drie droogschuren af. Naar men vermoedde, was hier kwaadwilligheid van de zijde der Chineesche koelies in het spel. Ter hoofdplaats Tandjong-Poera werd een bediende van de opiumpacht vermoord. Op de onderneming Maryland (Deli) ontstond eep opstootje onder de werklieden, dat echter spoedig onderdrukt werd. Van de onderneming Kloempang en Two Rivers kwamen zich koelies bij het bestuur beklagen over te lage taxatie van tabak. Op laatstgenoemde onderneming kwam, vermoedelijk als een gevolg dier taxatie-kwestie, een 30tal koe lies in verzet. Een assistent der onderneming en een koelie geraakten bij die gele genheid verwond. Veertien der schuldigen werden in hechtenis ge nomen. Na de in het vorig verslag ver melde gevangenneming der ver moedelijke brandstichters van tabaks- schuren op de ondernemingen van de heeren Wijnen en Van Steeden, werden daar geene brandbrieven meer opgehangen gevonden of schu ren in brand gestoken. Sedert halfweg Bandhar-Chalipa en Batang-Rivis (grens Deli en Ser- dang) een politiewacht was opge richt, werd niets meer van aan randingen op dien in den laatsten tijd als onveilig bekenden weg ver nomen. In Batoe-Bahra werd een assistent op de onderneming Dolok door een koelie aan de hand verwond. Omtrent den tabaksoogst, die in vollen gang was, werden gunstige verwachtigen gekoesterd. Cl VIEL DEPJRTEMEN T. Verleend: een tweej verlof naar Europa, wegens meer dan twaalf jaren onafgebroken dienst, aan het lid der Algemeene Reken kamer B. C. I. Heijman en wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst aan den le coram op het bureau van den chef van den burgelijken geneeskundigen dienst H. W. Wegener. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: J. Mondt en H S. Keijdeniers Batavia. - J. Ph. Nickel en A. J. Schussler Soerabaja. Bevallen: E. J. Sterrenberg-Beem, z. Solo. H. E. van der Voort-Austermann z. Kasrie Bangil. - Mevr. Nijman-Meursinge d. Samarang - Mevr Berrettij-Oudemans d. Ng&wi - H. A. Visser-Van Rossum d Klat- ten. - Raden Ajoe Ario Reksonegoro z. Te- gal - C. Edgar-Sarkies d Soerabaja. - L. Carle-Ort z Soerabaja. - H- E. G. Mentel- Bissckoff d. Meester-Comelis - M. J. M. Boelhouwer-Schwanefeld d. Batavia. Overleden: Kindje van V A. de Witte, Banda, -DE Stolp, aan boord v/h Btooms. //Prins van Oranje". - J. Bruins 48 j. Soe rabaja. - Mère Marie Augustine geb. Alice Russel 37 j. Batavia. - J. Zon-Godefroy, Oonnrang - H L Erank Batavia. - H. W. Steur-Smit8 73 j. Maassluis, - Mej. J. W. J. Ecoma Verstege 21 j. Meester Cornelia. STOffiSïêASTBÊaiïinm Het stoomschip „Noord Braband," van Rotterdam naar Java, arriveerde 1 Oct. te Port-Said. Het stoomschip „Soenda." van Batavia, ar riveerde 3 Oct. te Amsterdam. Het stoomschip //Schiedam kapt. Potjer, vertrok 2 Oct. van New-York naar Amsterd. Het stoomschip //Leerdam", kapt Slieren- dregt, van Rotterdam, arriveerde 2 Oct. te New-York. Het stoomschip //Zeeland" van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Oct. van Port-Said. Het stoomschip //Madura", kapt. Hubert, vertrok 2 Oct. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip //Prinses Marie", vertrok 2 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip //Soerabaja" vertrok 2 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip //Sumatra//, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Oct. van Aden. Het stoomschip „W. A. Scholten", ver trok 2 Oct. van Rotterdam naar New-York. KERKNIEUWS. Nederl.-Herv. Kerk. Uit erkentelijkheid, dat dr. G. J. Brutel de la Rivière, pred. te Houtrijk en Polanen, voor h et beroep naar Trieht heeft bedankt, werd hem Zaterdag uit naam van bijna alle leden zijner kerkelijke gemeente een prachtig ge schenk, bestaande uit eene canapé en zes stoelen, aangeboden. AANBESTEDINGEN. Utbecht, 2 Oct. Heden morgen werd in het Gebouw van K en W. alhier aanbe steed, door den eerstaanwezenden ingenieur der genie, het bouwen van eene kazerne c. a. voor een regiment vesting artillerie, onder het beheer der genie alhier, (ram. f 466,000). Minste inschrijver was de heer J. Smit VII te Slikkerveer voor f 409,000; verder hadden ingeschreven de heeren: J H. Vos te AI- meloo, voor f417,700; E. Verbrugge te Wad- din^sveen vuor f419,300; W. A. G. Jansen te Utrecht, voor f 424 400 H. Stelwagen te Rotterdam, voor f425.500; H. v. Rijn te Naarden, voor f 433,230; D. Damstra te Leeuwarden, voor f439.200; S. H. Eermig te Scheveningen, voor £449,b00; J. Boshou wers te Haarlem, voor f451000; A. Keers te Hilversum, voor f459,900; K. Keers t« Utrecht, voor f461,500; J. H. v. Sluisdam te Dordrecht, voor f463,790; B. Voorden dag Azte Dordrecht, voor f478,445. Ü&SIÏBIKIIBTEN. Haarlem, 4 Oct. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f7.50 a f6.85 rogge 5.30 a f 5.haver f3.379 a f3.20 Garst 4.70 f4.50 Duiven- boonen f 6.S5 a f 6 50 Paardenboonen f 6.25 a f 0. Bruine boonen f 0. a f 0.Groene Erwten f0.a f0.— Witte Erwten f0. f0.Capucijners f0.a f0.Kanarie zaad f 0.a f0.Oliezaad f0.h f0. Koolzaad f 0.a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 15.a f -Karweizaad 17.50 a f 0.—. AMSTERDAM, 4 Oct. De prijssTv dor Aardappelen warou aU vot&t: Friesche Dokkumer Jammen f2.20 a 2.35; dito Franeker f2.15 a 2.25; dito Engelsche f 1.40 a 1 50; dito Hamburger fl.80 a 1.70; Zeeuwsche spuische Jammen f 2.60 a 2.90; dito Elakkeesche f 2.40 a 2.60; dito Blauwe f 2.a 2.15; Geld. Blauwe f 2.20 a 2.35, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2 50 a 2 60; Katwijker Zand f 2. a 3.30; Noordwijker do. f0.a j Hille- gommer dito f2.a 3.50, Haarlemmer do. fO.—a 0.—. Aangeroerd 8 versche ladingen. Koffie. De omzet was afgeloopen week in de 2e hand van weinig beteekenis, in de le hand werd daarentegen een en ander afge daan. De stemming blijft vast op 33l/2 ct. voor goede ceelen. Suiker, Biet flauw, Geraffineerd onveran derd. Rijst. Afgedaan werden circa 1100 balen Java Taafel-, Specerijen. Ofschoon de afleveringen van partijen Noten en Foelie, op ceel liggende, in de afgeloopen maand bevredigend was, bleef een gedeelte der partijen bij inechrij- ving, hier eu te Rotterdam aangeboden, on verkocht. Nagelen flauw gestemd. Peper niet aangeboden. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1885. Middling fair 807.317- c. 31s/4 c. Fully Good Middling. 303/43174 31'/, Good 30'/430'/3 3P/4 Strict 30 30''4 307« Middling. 29'/5293/4 307„ Low Middling. 28' 428'/3 297s g Good Ordinary. 267'.263/4 #29 a Good Tinnevelly (nom.) 253/426 28 a Fully good Dhollerah. 25 25'/a 881/* Good Dhollerah. 24 24'/-j 27'/2 0 Goodfair Dhollerah nom. 23 23'/4 25'/4 9 Good Oomra. 24 24'/3 27 a Fully goodf. Oomra. 22' .23 26', s Goodfair Oomra. 22 227a n 257. a Fine Bengal. 25 25*/, 26'/3' Good Bengal nom. 23 23'/2 24'/» Heden loco vast met goede vraag. Termij nen met verkoopera tot de prijzen van gis teren. Tin stil maar zeer vast gestemd. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 2 Oct. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 63;J, 73/4, 63/„, 63 4)63/4,63/4 ctpgall. Philadelphia 63/4, 637, 67- 65/f, 6S9. 67„ ct. per gall. Ruwe Olie 643 4, 63626/8, 62s/8, 623/g, 627? e*5- Per vat. Tengevolge van eene kleine teruggang der Amerikaansche noteering, was de m=rkt iets lager. De kooplust was echter niet ongun stig, zoodat lagere biedingen als de notee- riDgen geweigerd werden. Alhier arriveerden do schepen //Veronica" met 7406 vaten en //Jos. H. Scammell' met 9090 vaien, gedeeltelijk voor October-leve ring bestemd en gedeeltelijk voor export naar Duitschland. De noteering is heden bij minstens 25 vn. fcc ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 7 65 a f Entr Oct.-levering 7 60 n Nov./Dec. o 7 80//,/ Jan Maart. 7.85 Nobels Petr. (Rus sische) ley. Nov./Dec. 7.60 In consumtie vrij aan boord f 9. Bij kleinigheden f 74 f 7- hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro- leum-Entrepöt bedroeg op 25 Sept 50.845 vn. Aangev. p.//Veronica" 7 406 „Jos. H. Scammel" 9 090 Afgeleverd 8 951 Voorraad op heden 59.154 Verwacht wordende ladingen: i Fairmont" (zeilklaar 3 6 Sept7.358 „J.E. Graham" 22 8 951 „Lizzi Ross"8 500 Tarwe op levering onveranderd. Mei f 216. Noteering vaji de Commissie voor den öraanhandcl, Rog#--1 op levering Oct. iets vaster. Maart weinig veranderd, Oct. f121, 122 121. Maart f129, 128, Nctesring van Mu^ne b Thole. *ioolzM4. Raap- en Lijnolie zonder handel.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3