IIPUÜIH MMS-1 1 4e Jaargang. Woensdag 6 October 1886. No. 997. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het pticlit van folter Janin. foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adreszeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag enten voor het Buitenland Cempagnie Générale de rublicite Etrangèr» G. L. DAD BE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Partje, 31bit Faubourg Montmartrt. tan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 eenti. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 u*if MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Drsefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 conta per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandscne Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben Cjj /srtoon van diploma v?yoR toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang trontzijde van liet Paviljoen op het terrai. Goop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en ►Slender Nederlandsehe Maatachappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs met gezolschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voor*S tf&n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemashe Bisdom, Kruisweg No. 50. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 195 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaag I I gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op dia dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen op ïandagen kostolooB vas 124 uur, de ©vorige ühriatelyke feestdagen tegen botaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden do 8 jaren wordon in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. Sftyejrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Woensdag en Zaterdag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop dezer tv eek over het abonnementsgeld van de maand September per kwitan tie zal worden beschikt. Lord Churchill hield Zaterdag namiddag eene rede te Dartford, Hij zeide, dat de Bulgaarsche kwestie tegenwoordig misschien veel ernsti ger is dan elke andere kwestie. In den vorigen herfst, toen lord Salis bury minister van buitenlandsche zaken was, hadden wij allen grond om aan te nemen, dat het Bulgaar- sche volk, na het totstandkomen der unie, zich onder vorst Alexander zou ontwikkelen tot eeue gelukkige, onafhankelijke natie, wier toene mende sterkte ten slotte zou leiden tot de oplossing der Oostersche kwestie. Aan deze hoop is voor het oogenblik grootendeels de bodem ingeslagen. Aan eene brutale sa menzwering is het gelukt, vóórdat de jonge staat geconsolideerd was, het regeeringsgezag van vorst Alexander te verlammen en Bulga rije te berooven van zijn geëerden en vertrouwen genietenden vorst. Tegenwoordig schijnt de vrijheid van Bulgarije, en ook van Servië en Rumenië, sterk bedreigd. Dit ernstige vraagstuk trekt natuurlijk in groote mate de aandacht van Engeland. Het beweren, dat En geland bij de zaak geen ernstig of stoffelijk belang heeft, schijnt al te lichtvaardig te zijn. Engeland's sympathie voor de vrijheid der na tiën is van oude dagteekening en vormt den traditioneelen grondslag van Engeland's buitenlandsche staatkunde. DOOR EW. AUG. KöNIG. 53) Xle Hoofdstuk. Voor de poort van het gesticht gekomen, trok zij hevig aan de bel; het duurde lang, voor men haar open deed. Dezelfde oppasser, die haar de boodschap van Tom's vlucht had gebracht, stond voor haar; zij her kende hem, toen hij de lantaarn in de hoogte hield om haar in 't ge laat te zien. Zijt gij het, juffrouw vroeg hij verrast. Breng mij oogenblikkelijk bij den dokter, zeide Hulda op be De rede van Tisza in het Hon- gaarsche parlement bewijst, dat de handhaving der vrijheid en onaf hankelijkheid der Donau-vorsten dommen en Balkanstaten tot de voornaamste levensvragen der Oos- tenrijksche politiek behoort. Van daar, dat Engeland zich veroorlo ven kan, met groote voldoening toe te zien, tot de mogendheid, die daarbij het meest rechtstreeks en het diepst geïnteresseerd is, het be gin maakt in dezen grooten inter nationalen aroeid. Zooals lord Salisbury in 1878 te Manchester zeide, staat de Oosten- rijksche wachtpost op de tinne, en de vrijheid-waarborgende politiek van het tractaat van Berlijn zal zonder twijfel met zorg en waak zaamheid beschermd worden. Welke wijzigingen dit gewichtig feit ons ook vergunnen moge in onze bui tenlandsche politiek te brengen, en in hoevere zij ook ons isolement en onze uitsluitende verantwoordelijk heid moge verminderen, hierop kan men zich verlaten, dat de tegen woordige regeering niet plotseling en gewelddadig van hare beginselen van buitenlandsche politiek zal af wijken. Het i3 de plicht der Britsche regeering, alles te doen om eene goede en vriendschappelijke ver standhouding onder alle vreemde Staten te handhaven en steeds vriendelijken en verzoenenden raad te geven, ten einde nationale ri valiteiten te verzachten en interna tionale moeielijkheden op vreed zame wijze op te lossen. Maar mochten zich omstandigheden voor doen, welker gewichtige en gevaar lijke natuur ons dwingen zou partij te kiezen, dan zou zonder twijfel de sympathie en zelfs de steun van Engeland aan die mogendheden ten velenden toon. Dokter Janin ontvangt nie mand meer; hij is dood. Dood? Ja, vermoord; wie den moord begaan heeft is ons nog een raadsel. - En zijne patiënten? Zijn nog in hunne cellen. Gij moer dadelijk één hunner in vrijheid stellen, beval het jonge meisje. Hij wordt hier met ge weld vastgehouden. Breng mij naar hem toe. Wie is het? Mijnheer Alfred Erohberg. Het sluwe gezicht van den op passer vertrok zich tot een grijns lach; hij zag niet, dat er nog een donkere gestalte achter het jonge meisje stond; het schijnsel der lan taarn reikte niet zoo ver. Dat staat niet in mijne macht, zeide hij; de verantwoordelijk heid voor 't geen de vrijgelaten krankzinnigen zouden kunnen uit deel vallen, welke den vrede van Europa en de vrijheid der natiën zoeken, en ons optreden te haren gunste zou waarschijnlijk zonder maatregelen van geweld de beslis sing geven. Onze politiek zal effen wegen inslaan, en de gevaren van officieuse inmenging en onnoodig initiatief vermijden, evenzoo als eene zelfzuchtige en vreesachtige onthouding. Churchill hoopte eru6tig, dat de regeering zou kunnen bijdragen tot behoud vau den vrede en de veiligheid, welke, voor andere natiën noodig en voordeelig, z. i. voor den vooruitgang en den voorspoed van het Britsche rijk absoluut noodwen dig zijn. In een oogenschijnlijk geïn spireerd artikel zegt de Morning Post, dat prins Bismarck eenen Euro- peeschen oorlog slechts kan afwen den door het steunen van Oosten rijk. Blijft de Duitsche rijkskanse lier geheel onzijdig, dan is een oor log zeker. In geval hij echter Oos tenrijk ondersteunt, kan hij reke nen op Engeland's locale medewer king; en het blad gaal na, welke strijd- kiacbten Engeland met het oog op eenen dreigenden grooten oorlog zou kunnen beschikbaar stellen. In de rede, die de minister-pre sident. de Freycinet Zondagavond te Bordeaux gehouden heeft op een hem door den gemeenteraad aldaar aangeboden feestmaal, verklaarde hij overal op zijne reis hij de men- schen de denkbeelden van eendracht te hebben gevonden. De minister erkende dat er nog vele hervor mingen noodig zijn. Ten slotte ver zocht hij de aanwezigen den regee ring te volgen op den weg van vooruitgang en vrijheid. voeren, mag ik niet op mij nemen. Dan neem ik het voor mijne rekening. Dat is mij niet voldoende. Zoo lang het gerecht zich niet met de zaak bemoeid heeft, ben ik hier haas en voor alles, wat hier ge beurt, verantwoordelijkhet zal mij waarlijk niet invallen een krank zinnige vrij te laten. Maar deze gevangene is niet krankzinnig! Dat kunnen wij beiden niet heoordeeien, zeide de oppasser op ruwen toon. Dokter Janin heeft altijd beweerd, dat hij een gevaarlijk patient is; aan zijne mee ning moet ik mij houden. Vóór Hulda daarop antwoord kon geven, viel de poort in 't slot en aan de binnenzijde werden de knar sende grendels driftig voorgeschoven. Geduld, juffrouw, zeide een grove stem op gedempteu toon. De man zal hier niet lang te be Het heet te Madrid, dat de re- geeriDg aan Frankrijk het verzoek zal richten Zorilla het land uit te zetten, daar uit de instructie in de zaak der opstandelingen vau 19 Sep tember aan het licht gekomen is, dat het complot zijn werk was. De hertog van Sevilla, don Enriquez de Bourbon, die uit Mahon ontvlucht is, waar hij geïnterneerd was, heeft in een te Tarbes, in het Fransche departement der Opper- Pyreneeën, verschijnend republi- keinsch blad, een open brief gericht tot het Spaansche volk. In dien brief beklaagt hij zich over de slechte behandeling, die hij in zijne gevan genschap te Madrid heeft onder vonden. Hij verklaart dat hij, ofschoon republikeinsch uit innige overtui ging, niettemin de monarchie onder Alfonso XII eerlijk gesteund heeft uit besef van zijn familieplicht. Doch nu de koning dood is, acht hij zich van ziju familieplicht ont heven. Hij voor zich wil al het zijne bijdragen tot oprichting der repu bliek, die hij beschouwt als den eenigen staatsvorm ter verzekering van Spanje's veiligheid en integriteit. Kaulbars moet den wensch te kennen gegeven hebben, om eene reis door Bulgarije te doen, ten einde den staat der gemoederen te leeren kennen. In officieele kringen beschouwt men deze reis als ge vaarlijk en niet raadzaam, en schijnt men kwaadwillige bejegeningen te vreezen. Nog heeft Kaulbars aan het regentschap medegededeeld, dat de tekst der Bulgaarsche nota, die hem Zaterdag is ter hand gestel.., niet duidelijk genoeg is, en dat hij ter stond een definitief antwoord wenscht te ontvangen aangaande de verkie zingen en de officieren. Het Kabi velen hebben. Het jonge meisje was van schrik ineengekrompenhaastig wendde zij zich om en zag slechts een donkere gestalte. Wie zijt gij? vroeg zij met bevende stem. Een politie-agent; ik heb bevel het gesticht te bewaken, tot de hee- ren van het gerecht komen. De ont snapte oppasser is gevangen geno men en heeft allerlei openbaar ge maakt. En wanneer zullen die heeren hier zijn? Nog heden nacht. Dan zal ik hen hier wachten, zeide Hulda vastberaden, terwij zij zich dichter in haar doek wikkelde en tegen den muur ging staan. Haar geduld werd op geen harde proef gesteld; reeds spoedig hoorde zij het rollen van rijtuigen op den straatweg en niet lang daarna be woog zich een donker punt, dat met net houdt thans daarover beraad slaging. Uit Sofia wordt aan de Stan dard gemeld: Kaulbars had hij Babodjar, hoofd der opstandelingen in Macedonië, aanzoek gedaan om te Sofia een opstand tegen het re gentschap te bewerken, door middel van Russische gelden. Door dien opstand zou Rusland een reden heb ben om een bezettingsleger naar Bulgarije te zenden. Babodjar be gon dadelijk onder zijne landge- nooten voor dat plan te werven; maar dit vond bij hen geen gun stige ontvangst en één hunner heeft toen het plan aan de Bulgaarsche Regeering bekend gemaakt. De Re geering nam terstond de noodige maatregelen om het te verijdelen. Babodjar, die sedert de mislukking van het complot te Sofia ontmoette, wordt streng bewaakt. Aan de Daily News wordt uit Sofia gemeld, dat aldaar eene volks vergadering ten gunste der regee ring heeft plaats gehad, waarin twee Russisch gezinde personen werden mishandeld. Toen Kaulbars dit ver nam, begaf hij zich terstond der waarts en trachtte er het woord te voeren, maar werd herhaaldelijk in de rede gevallen. Hij wist echter het volk te waarschuwen tegen de bestaande Regeering. Men zegt, dat hij voornemens is, het land rondte gaan en overal te spreke In de regeeringskringen gelooft men, dat hij zijne instructiën te buiten gaat. De Duitsche en Oostenrijksche con suls weigeren hem te ondersteunen. Het orgaan van Zankoff is weder verschenen. Het verklaart, dat de Zankoff-partij geen deel zal nemen aan de verkiezingen voor de So- branje. Volgens bericht uit Constantino- pel aan de Times strekt het nieuwste iedere seconde grooter werd, in de richting van het gesticht. De heeren van het gerecht, ver gezeld van den politie-commissaris, den waard Bochner, gendarmes en politie-agenten hielden voor de poort stil. De commissaris zette po6ten langs de omheining uit en beval de overige beambten hem in het ge sticht te vergezellen en daar deuren en gangen te bezetten. Intusschen was de agentaan wien de bewaking van het gesticht opgedragen wasrapport komen doen en de rechter van instructie had reeds driemaal hevig de hel geluid. Vermoord, zeide de officier van justitie geergerd. Wie zou die misdaad begaan hebben? Herinnert gij u, dat wij bij den ontsnapten oppasser eene aan zienlijke geldsom vonden? zeide de commissaris fluisterend. Ahik geloof, dat gij op het

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1