poTLLiii mms- i ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Donderdag 7 October 1886. No. 99S. ABONNEMENTSPRIJS: VersGbijnt Dagelijks uitgenomen Zan- en alpmosss Fesstdagen. ADYERTENTIEN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het pticlit m Hotter Jaii. BINNENLAND. ■?oor Haarlem per maand40 Cent». ê'ranso door geheel het Rijk p. maand 55 \fr.onderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland: Compagnie Générale de rublicite Etrangère S. L DATJBE Co., JOHF. JONESSucr., Parvji, 316i: Faubourg Hontmartr». van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags IS nar) MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal «ttjjftj» van Jut Paoiljotn. Ingaag aan da Dreafzijdn 2a daar. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs en leden dor Nederlandsclie Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid hebben »p /.tirtooa van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Mttteum van kunitnigvtrheid op het paviljoen. Ingang l'routsijde au I.et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10duur. Toegang 25 et. p. persoon, llouatears en tSlsnder Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, dooatears met geselschap, leden met 1 dame. Butehoppelijk muttmn voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral 46» Nederland en moor bijsonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Poestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorioopende toegangskaarten voor een geheel jaaz h I golden. Mntettm der ttad Haarlem op hel Raadhnii. Geopend 7en 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 Octoscr tot 14 April op die dagen vao 108 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Bondagen kosteloos vaa 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beoeden do 8 jaren worden in het geheel niet toegolatenkinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk goloide. d Smiri nullum in de Oamltraat. Geopend dagelijks uitgenomen'Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nor. Teylere bibliothuk. Goopond Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zoterdag ven 1—4 uur. Stadibiblio/huk Frinitnkof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 94 uur. Orgal-beepelinp in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. mrm^. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, datin den loop dezer weel: over het abonnementsgeld van de maand September per kwitan tie zal worden beschikt. Met het oog op werkstakingen, welke weder in het bekken van Charleroi gevreesd worden, zijn uit Brussel, Doornik en Namen met den spoorweg l roepen naar Char leroi gezonden. Sedert Juni zijn tijdens de op roeren te Belfast 31 personen ge dood en 700 gewond. Blijkbaar van den kant der Duitsche regeering werd gisteren het volgende bekend gemaakt: Herhaaldelijk werden er gevallen hekend, in welke Nederlandsclie en Belgische wervers de legitimatie papieren van Duitsche onderdanen, in wier bezit zij door rechtstreek- sche briefwisseling met Duitsche overheden geraakt waren, op be- driegelijke wijze hebben aangewend om aan andere, niet met voldoende bescheiden toegeruste jonge mannen het in dienst treden bij het Neder- landsche koloniale leger onder eenen valscheu naam mogelijk te maken. Ten einde aan deze praktijk perk te stellen, hebben de ministers van hinnenlandsche zaken en van oorlog verordend, dat aanzoeken om toe zending van legitimatie-papieren, en van stukkeu tot landverhuizing en van militairen aard, welke schrif telijk uit Nederland of België tot de Pruisische overheden gericht worden, voortaan, indien er gevolg DOOK EW. AUG. KöNIG. 54) Xle Hoofdstuk. Zij gaf zich aan geene illusiën overhelder, kalm en beslist ging zij de toekomst te gemoet. Zij wist, dat er van haar broeder geene hulp te wachten was; zij had zijne on gevoeligheid in haar ganschen, ver- schrikkelijken omvang aan het graf haars vaders leeren kennen; geen woord van spijt of deelneming was over zijne lippen gekomen; ja, hij had zelta van haar geëischt, alles, wat maar eenigszins waarde had, achteraf te houden en daardoor dus de rechtmatige eigenaars te bedrie- aangegeven wordt, niet rechtstreeks, doch door bemiddeling van de be treffende Duitsche rijks-consulaten zullen worden beantwoord. Daar door zullen de laatstbedoelde in staat worden gesteld, vóór het ai- zenden der bescheiden, de identiteit der betrokken personen elk afzon derlijk te onderzoeken. Aan de ter dood veroordeelden van den opstand te Madrid is gra tie verleend. Over den aanslag op den Czaar verneemt men nader, dat de dyna- miet-mijn ontdekt is aan het stati on Luga, 140 K. M. van St. Pe tersburg. Een verdacht persoon is het gelukt in de naastbijzijnde bos- schen te ontvluchten. Drie arbeiders, welke aan de spoorlijn gewerkt hadden, zijn gearresteerd. De Bulgaarsehe regeering, ge steund door de verklaringen van den minister Tisza in den Hon- gaarschen rijksdag, is voornemens geen verdere concessiën aan Kaul bars te doen, maar standvastig naar eigen inzicht haar beleid te volgen. Alle gevangen genomen officieren worden losgelaten, behalve de zeven hoofddaders van den staatsgreep. De verkiezingeu zullen den lOden dezer plaats hebben. De bijeenkomst der Sotranje is op den 24sten bepaald. Kaulbars zal vóór zijn vertrek eene nota bij het goevernement in zenden, waarin hij herhaalt, dat Rusland de verkiezingen, alsook de besluiten der Sobranje, zal beschou wen als ongeldig. De Standard verneemt uit Sofia dat het Macedonisch opstan- delingenhoofd Babodjar gevangen genomen is. Gewapende Macedoni sche huurlingen hebben getracht de oude moskeeën binnen te drin gen, waar thans wapenen en am munitie geborgen zijn, doch deze poging werd door patrouilles ver ijdeld. De Bulgaarsehe regeering maakt een decreet gereed, waarbij alle personen zonder middelen van be staan, hetzij Bulgaren of vreemde lingen, met uitzetting bedreigd worden. De regeering beraamt ook krachtige maatregelen tot het be dwingen van elke poging tot oproer. Gewapende ruiterij patrouilleert des nachts in de straten van Sofia. Kaulbars heeft het Russische agent schap gevrijwaard voor gewapende vijandelijke demonstraties. Ook de Bulgaarsehe regering neemt daarte gen maatregelen. In de nabuurschap van het Russische consulaat houdt eene sterke troepenmacht de wacht. De toestand wordt als allerhachelijkst beschouwd. Daily News meldt uit Sofia, dat een geheele ommekeer in de Petersburgsche regeeringskringen ten opzichte van Bulgarije schijnt te hebben plaats gehad. De Russi sche consul heeft zijnen toon aan merkelijk lager gestemd. Men verze kert dat Kaulbars niet naar Sofia terug zal keeren, maar teruggeroepen zal worden. Het Engelsch detachement, dat te Thabyabin door de Birmanee- sclie rebellen ingesloten was, is door de aangerukte versterkingen verlost. Het detachement telt 50 dooden en 32 stervenden aan de koorts. Haarlem, 6 October 1886. Zaterdag jl. overleed alhier, tot diepe smart zijner naaste betrekkin gen. Zij had zich hiertegen verzet met eene vastberadenheid, die hij volstrekt niet verwacht had; en zijne verklaring, dat hem nu niet anders overbleet, dan naar Amerika te gaan om zijue schuldeischers te ontloo- pen, had zij zoo koel aangehoord, dat hij aan een verwijdering voor immer" tusschen hen beiden niet meer twijfelen kon. Op hijstand van hare moeder was ook niet te rekenen; integendeel, Hulda moest voor haar werken, want zij was in die weinige verschrikke lijke dagen oud, hulpbehoevend en onverschillig voor alles geworden. Het jonge meisje had spoedig een besluit genomenmet het verledene moest gebroken en aan de toekomst moedig het hoofd geboden worden. Zij wilde muzieklessen geven en twijfelde niet of zij zou leerlingen vinden; haar talent en hare geoe fendheid stonden haar daarvoor in. In dezen geest schreef zij aan Alfred; zij voegde er een aandoen- lijken brief bij voor den ouden heer, waarin zij hem smeekte, haren va der het kwaad te vergeven, dat hij hem aangedaan had en de vergel ding over te laten aan den Hemel- schen Rechter, die eens over alle menschen zal richten en een ieder naar zijne daden zal beloonen. Aan het slot van dezen brief deelde zij hem mede, dat zij met hare moeder binnen drie dagen de villa zou verlaten; zij bedankte hem zeer, dat hij hen had toegestaan, nog zoolang ongestoord te blijven in het huis, waaraan zoovele aangename, maar ook zoovele onuitsprekelijk bittere herinneringen verbonden wa ren. Nadat zij dezen brief verzonden had, nam zij de noodige maatrege len om te verhuizen. Zij liet door de bedienden alle vertrekken in orde brengen en pakte hare eigene kleeren en die harer gen, op 49jarigen leeftijd, de heer J. C. Bernelot Moens, oud-directeur der Goevernements kina-onderne ming. Zij die den overledene in zijn werkzaam leven hebben gekend zullen begrijpen welk een groot verlies het Vaderland en de Ko loniën door dit afst.rven hebben geleden. In 1858 zijn loopbaan in Indië aanvangende, was de overle dene opvolgend in betrekking als militair-apotheker 3e, 2e en le klas en werd hij in 1872 aangesteld tot scheikundige van het laboratorium der gemelde onderneming. Nog slechts twee jaren was hij hier ter stede metterwoon gevestigd. Op ki- nalogisch gebied en als wetenschap pelijk schrijver had hij zich een grooten naam verworven, was hij de vraagbaak voor velen in binnen- en buitenland en werd hij door den Staat in hooge waarde gehouden. Talrijk zijn zijne groote en kleine werkeD. Zijn standaardwerk «De kinacultuur in Azië» zal een blij vend getuigenis zijn van zijn veel omvattende wetenschappelijke ont wikkeling. Tal van geleerde ge nootschappen rekenden het zich tot een eer hem onder hunne leden te tellen. Zijne verschillende den lande bewezen diensten vonden belooning in zijne benoeming tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Onafgebroken was hij 27 jaren in Indië werkzaam en mocht hij zich ook daar een aantal vrienden verwerven; hetgeen vooral aan zijne beminnelijke persoonlijk heid en aangenamen omgang mocht worden toegeschreven. Gisteren vond de plechtige ter- aard ebesteliing plaats en werd zijn stoffelijk overschot in het familie graf alhier bijgezet. De zwem- en badinrichting aan de Houtvaart alhier, genoot gedurende het afgeloopen seizoen een zeer druk bezoek. Van 17 Mei tot 24 September dezes jaars werden door mannelijke personen 12.453 baden gebruikt, door vrouwelijke 5136. Het water- gehalte gaf niet de minbte reden tot klachten en, mocht men het voornemen ten uitvoer brengen om het bassin dieper te maken, dan zal het nog steeds verbeteren. De zwemschool aan het Noorder- Spaarne werd niet zoo druk bezocht; slechts 1559 baden a 3 cents zijn er genomen alsmede 2079 militaire baden. Gemiddeld worden er 5000 per jaar genomen met inbegrip der militaire, zoodat dit in de 10 jaren tijds, dat de inrichting bestaat, ruim 50.000 baden bedraagt. Onder de militairen komen er op de 400 slechts 25 voor, die tot de geoefende zwem mers kunnen worden gerekend. Wellicht is het geringe bezoek te wijten aan de hoedanigheid van het water, dat in het bassin der zwem school aan reinheid en friechheid somwijlen veel te wenschen overlaat. De tooneelvereenigiDg «Door Inspanning Uitspanning» zal blij kens achterstaande advertentie, Zon dag 10 October in den schouwburg alhier eene voorstelling geven. Naar men ons verzekert is den toeschou wenden leden een aangenamen avend weggelegd. De le luit. G. J. baron van Slingelandt, van de 4e comp. 3e bat. 4e reg. inf. alhier, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 7e reg. inf. te Amsterdam. De le luit. A. A. van Schelf- gaarde, van de 4e comp. 2e bat. 4e reg. inf. te Leiden, is overge plaatst bij de 4e comp. 3e bat. van genoemd reg. alhier. moeder in; de kleine som, die zij van haar speldengeld had opgespaard, was naar hare berekening voldoende om in de eerste maanden de noo dige onkosten te bestrijden en verder zou de goede God wel helpen. Den tweeden dag na de verzen ding van den brief liet Alfred zich aandienen. In het eerste oogenblik aarzelde Hulda of zij hem zou ontvangen, maar toen gelastte zij den bediende, mijnheer Alfred in het salon te laten. Zij wilde tegenover hem kalm schijnen, maar toen hij op haar toe trad en haar vol deelneming de hand drukte, klopten hare polsen koortsig en stroomde haar bloed sneller door hare aderen. Ik kom u het antwoord van mijn vader op uw brief brengen, zeide hij, en de klank zijner stem riep in hare ziel de oude,'zoete her- inneringen weer wakker, gij zult hem wel verontschuldigen, dat hij zelf niet komt; hij voelt zich echter niet sterk genoeg om al de aan doeningen te doorstaan, die bij het betreden van het vaderlijke erf bij hem opgewekt zouden worden. Maar door mij laat hij u zeggen, dat hij den overledene vergiffenis heeft ge schonken. Dan verzoek ik u hem daarop uit naam van mijne moeder en mij recht hartelijk te bedanken. Mijne arme mama is nog niet kalm ge noeg om u dat zelf te kunnen zeg gen de harde slagen van het nood lot hebben haar te plotseling ge troffen, zij zal er haast onder be zwijken. En juist daarom kan ik uw besluit niet goedkeuren, - ant woordde Alfred, met een blik vol innige deelneming op het schoone meisje, gij wilt dit huis verla ten en Dit besluit is niet dan na rijn

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1