POM mows-1 MIRTMTIEBLlll. Aan onze Lezers. 4e Jaargang. Maandag 11 October 1886. No. 1001. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- Humoristisch Zondagsblad. TOT DE TANDEN GEWAPEND. ALGEMEEN OVERZICHT. BINKENLANE). Toor Haarlem per maand40 Cent». ï'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Kommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublictte Etrangère 8. L. HATJBE Sc Co., JOH. F. JONESSuer., Farijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer S eentol Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentiên worden aangenomen totmiddag» IS n«jJ MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kohnxnnl «r»,5«s* van hit Taviljom. Ingsag Mn de Dreefegde 2e dear. Geopend degelüdi ren 16 tot 4 aar. Toegeog 15 cent, per persoon. Donateur, en leden der Nederlandaclie Maatiohappg ter bevordering vob Nijverheid hebbaa §p eh&p, leden met i aame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang troutzijde van het Paviljoen op liet terra». Goop, dag. v 104 unr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea Sawder NoderlandaolieMaatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang,^ donateur» met gezelschap, leden met 1 dame^Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voort] Bisdom, Kruisweg l' L - ----- -o=43 van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelsehap, leden met 1 dame, ,der Noderlandaohe Maatschappij ter bevordering vaa Ny verheid hebben op v - - Vaderland en aaer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag,^ Zon- en Feestdagen, van 19— 5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jtt| l 1 galden. Museum, der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van lO—4 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen eg fandagen kosteloos vaa 134 uur, de everige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoen. Kinderen bonedon de 8 jarea worden in^het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid». Sf Savtirs museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11- Woensdag en Zaterdag van 34 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag ea Zaterdag van 1— 8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrq. uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geepêfijj Bij dit nummer wordt aan de g-eabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 11 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. Binnen enkele dagen zal in dit blad als Feuilleton verschijnen Hugh Conway's Roman «TERUGGEROEPEN.» Moge dit boeiende verhaal van een der bekendste Engelsche schrij vers van den laatsten tijd, bij onze lezers een even gunstig onthaal vinden, als voorgaande feuilletons I De Redactie. Geheel Europa verkeert tegen woordig in een toestand van over spanning; waar men den blik ook heenwendt, overal ziet men de vol keren tot de tanden gewapend om aan een mogelijken aanval van vij anden het hoofd te kunnen bieden. Vooral zijn het de groote mogend heden, die met elkander schijnen te wedijveren, wie hunner op een on bepaald oogenblik het eerst en het best ten strijde gereed is. Pruisen, Rusland, Frankrijk en Oostenrijk hebben thans allen in vollen vre destijd een troepenmacht in wer- kelijken dienst, die grooter is dan de legerscharen, waarmee de ver overaars der oudheid een halve wereld bemachtigden, grooter dan de legers, waarmee Napoleon bijna geheel ons werelddeel aan zijn wil onderwierp en dan die, welke hij bijeenbracht om Rusland en Enge land tegelijk diep te vernederen. De kleine staten, hoezeer het hun schatkist ook uitput, volgen het voorbeeld der groote, eensdeels om niet onvoorbereid te zijn, als hun onafhankelijkheid bedreigd zou wor den, anderdeels, gelijk in België, ten genoegen van den vorst, die er op gesteld is zijn landje tot een mili tair mogendheidje te maken. Elke vermeerdering van het aan tal soldaten in het eene land wordt in de naburige landen met wan trouwende en leede oogen gadege slagen, en men haast zich daar ins gelijks zoo te doen en de troepen macht nog aanzienlijker uit te brei den: Nauwelijks voorziet Pruisen b.v. zijn legers van kanonnen, die meer verwoesting kunnen te weeg brengen, of van geweren, die verder dragen en meer schoten in de minuut doen, of de andere groote mogend heden worden bevreesd, dat het spel nu spoedig ernst zal worden en de strijd gaat ontbranden, zoodat ook zij weer nieuw geschut en geweren van nog later uitvinding invoeren. Op het oogenblik is Oostenrijk nu weer op voor, daar men er geweren gaat aanschaffen, waarmee 53 scho ten in de minuut kunnen gedaan wordenwie weet echter, hoe spoe dig ook deze uitvinding zal moeten onderdoen voor een nog nieuwer en beter moordwerktuig! Zoo gaat het met alles wat op den oorlog en de bewapening be trekking heeft. Wat wordt er b.v. in de geschiedenisboeken een ophef gemaakt van de kanonnen, waarmee Prins Mauritsin den slag bij Nieuw- poort zulke wonderen deed, »ok om dat hij gezorgd had, dat ze niet in het duinzand konden wegzakken. Toch wierpen zij maar 24-ponders uit; en het waren dus kanonnen, die men tegenwoordig aan den Sjah van Perzië of anderen half beschaaf den vorsten ten geschenke geeft, wijl er toch geen kwaad mee ge daan kan worden. Hoe zou Prins Maurits opzien tegen de reuzenka- nonnen, waarmee de groote oor logsschepen thans bewapend wor den, of die men plaatst bij den ingang van zeegaten; stukken ge schut, die met 500 kilo buskruit moeten geladen worden, alvorens het kogeltje dat 4 h 5 uur ver vliegt en ijzeren platen van ver scheidene duimen dikte doorboort, er toe te bewegen is, een reisje door het luchtruim te maken. Toch gaan de fabrieken van Krupp, waar van we dezer dagen in ons blad een beschrijving gaven, van Arm strong en andere specialiteiten op dat gebied voort, telkens nieuwere uitvindingen bij de vervaardiging dier monsterkanonnen toe te passen en ze van nog grooter draagkracht en zwaarder kaliber te vervaardigen, terwijl de vorsten zich haasten daarvan goede bestellingen te doen, zoodat, wat gedruktheid er overal in de nijverheid i waar te nemen, deze tak van industrie telkens reus achtiger afmetingen aanneemt en volstrekt niet over gebrek aan werk en slechte tijden te klagen heeft. Ook waar het de verdedigingsmid delen betreft, pogen de mogendhe den elkander telkens den loef af te steken en een vlieg af te vangen. De torpedobooten, bestemd om de vijandelijke vloot op een fatsoenlijken afstand van de kust te houden, on dergaan zulke verbeteringen, dat de eerste, die voor betrekkelijk weinig jaren gebouwd zijD, gerust reeds in een museum van oudheden geplaatst kunnen worden, terwijl de forten ter verdediging van grenzen, kusten en hoofdsteden hoe langer hoe kolossaler gebouwd en met het oog op de ver dragende kanonnen, hoe langer hoe verder van het mid delpunt verwijderd worden. Daarenboven heeft bijna ieder land zorg gedragen, dat het een goede reserve ter beschikking heeft om in oorlogstijd dienst te doen; door manoeuvres op groote schaal tracht het zijn soldaten aan veld slagen gewoon te maken, terwijl het door contracten met alle spoorweg en trammaatschappijen in staat is, troepen en ammunitie binnen den kortstee tijd naar de bedreigde grenzen te vervoeren. Of dan al die maatregelen noo- dig zijn, en het gevaar dan zoo van nabij dreigt, dat ieder land zijn krachten overspant, om tot den strijd gereed te zijn? Wij weten het niet en hopen het nog veel minder. Dit is zeker; iedere staat, die zijn onafhankelijkheid lief heeft, moet, zoolang er geen algemeene ontwa pening plaats heeft, hetgeen wel immer tot de vrome wenschen zal behooren, tot de tanden gewapend zijnde toestand in Europa is van dien aard, dat niemand, zelfs geen Bismarck, voorzien kan, wat mor gen gebeuren zal op het veld der politiek. De brandstof is reeds vele iaren opgehoopt; een vonk is slechts noodig om die te doen ontvlammen en in lichterlaaie te zetten, want de groote mogendheden, hoezeer de vorsten elkander ook broederlijk omarmen op hun jaarlijksche sa menkomsten, hoezeer misschien hun wil goed is, dank zij de vredelie vendheid van Duitschlaud's keizer, om den vrede te bewaren, vertrou wen elkander niet en met arends- oogen wordt door de verschillende staatslieden elke zet op het poli tieke schaakbord gevolgd, om op den juisten tijd den besten zet te doen, zij het ook ten koste van anderen. De toestand in Bulgarije is zorg wekkend, en zoo Rusland vandaag of morgen het in den zin mocht krijgen, dat land met een leger te bezetten, misschien is er dan een algemeene Europeesche oorlog het gevolg van; althans te oordeelen naar de taal van de voornaamste Oostenrijksche en Engelsche staats lieden, terwijl Duitsehland een veel- beteekenend stilzwijgen bewaart. Daar geweld boven recht gaat, hebben de kleine mogendheden van zulk een strijd alles te vreezen en niets te winnen, doch gesteld ook, dat de vrede behouden zal blijven en het gezamenlijk handelen van eenige rijken Rusland zedelijk dwingt het zwaard in de scheede te houden, dan nog is de toestand, zooals hij •p het oogenblik is, allernoodlot- tigst, wijl het militairisme te zeer op den voorgrond treedt. Door de buitengewone legermach ten, welke de meeste staten op de been houden, worden de financiën uitgeput; Duitsehland b. v., dat toch in 1871 een som van vijf milliards frane, of ruim 2300 millioen gulden van Frankrijk als oorlogsschatting ontving, heeft die ontzaggelijke som reeds geheel ten beh»eve van zijn legers verbruikt en is telkens ge noodzaakt nieuwe en hoogere be lastingen in te voeren. Zoo gaat het overal; in ons land, hoe gering ook betrekkelijkerwijze onze krijgsmacht zij, eischen leger en vloot zooveel, dat zij met het leeuwenaandeel van de inkomsten weggaan. Daarenbo ven, die groote legers bestaan hoofd zakelijk uit jongelingen en mannen in den bloei hunner jaren, en hoe meer manschappen bij het leger dienen, hoe meer flinke werkkrach ten er aan landbouw, handel en industrie onttrokken worden. Het is waar, het is voor vele jon gelieden wel eens goed, dat zij eeni- gen tijd in den dienst aan orde, ge hoorzaamheid en zindelijkheid ge woon worden (wat zedelijkheid be treft, zijn de kazernes echter verre van kweekplaatsen daarvan!) maar daartegenover staat, dat vele man nen, na eenige jaren dienst, vol strekt geen lust meer hebben, zich aan hun voormalig ambacht of be roep te wijden. Van welken kant men dus de buitengewone wapening van den tegenwoordigen tijd beschouwe, zij leidt tot den stoffelijken ondergang der volkeren, terwijl, als alles tot den strijd gereed is, de gelegenheid zooveel te spoediger aangegrepen wordt, om voor werkelijk of vermeend onrecht naar het zwaard te grijpen 1 Sw. De poorters van Londen zijn voor nemens, den Afrika-reiziger Stanley het eerepoorterschap aan te bieden. Lord Iddesleigh zond 10 dagen geleden eene circulaire aan de mo gendheden, waarin het verlangen wordt uitgedrukt, dat de mogend heden aan Bulgarije zedelijken steun mochten geven, ten einde ernstige verwikkelingen te voorkomen. Daily Nercs verneemt uit Sofia, dat daar allerlei onrustbarende be richten in omloop zijn nopens pro vinciale pronunciamiento'sen opstan den. Het regentschap verklaart, dat die tijdingen door de Russen ver zonnen worden en dat Kaulbars trouw medehelpt aan het verbrei den. Deze zeide, toen hij onderweg was naar Plewna, aan een klein dorpshoofd dat het garnizoen te Schumla tegen de regeering was opgestaan en naar Tirnova was opgerukt. De Franselie regeering heeft gelast dat de hertog van Sevilla alleen zal mogen verblijf houden ten N. van de Loire. De Spaansche ambassadeur had daartoe geen stap pen gedaan hij de regeering. We gens de ziekte van een zijner kin deren vroeg de hertog verlof, nog vijf dagen te Tarbes te mogen blijven en dit werd hem toegestaan. De hertog is van plan zich te Parijs te vestigen. De koningin van Spanje heeft Sagasta belast met de vorming van een nieuw kabinet. De generaal Weilier zou optreden als minister van oorlog. Men gelooft, dat de samenstelling van het kabinet moeilijkheden zal opleveren. Kaulbars is te Plewna en Sistova zeer koel ontvangen. In laatstge noemde stad hebben de officieren geweigerd, met hem in aanraking te komen. Dépêches uit Weenen melden, dat een komplot tegen den koning van Servië, vorst Milan, ontdekt is. Sommige Serviërs wilden vorst Milan gedurende zijne reis door Hongarije oplichten, hem dwingen om afstand te doen van de regeering, en anders hem dooden. De politie nam maatregelen om het plan te verijdelen. Uit Kaapstad werdt aan de En gelsche bladen gemeld, dat de Kaap- sche regeeriüg besloten heeft alle materialen voor mijnontginning, spoorwegen en andere ondernemin gen v: or alle deelen van Znid- Afrika, over alle havens der kolonie, vrij te stellen van invoerrecht, en tevens die materialen tegen afzon derlijk daarvoor te stellen tarieven per spoor naar Kimberley te doen vervoeren. Kimberley is het dichtst gelegen nabij alle voorname plaat sen in Transvaal en het binnenland t Haarlem, 9 October 1886. De aanbesteding, van wege de gemeente, van de levering van brandstoffen ten dienste van eenige gemeente-inrichtingen, tot ultimo Juni 1887 benoodigd, heeft plaat» gehad als volgt: B. en W. hebben gegund lange turf aan J. Overakker, voor f 0.24"/ioo- Korte turf le kwa liteit aan P. G. Otter, voor f0.53; korte turf 2e kwaliteit aan denzelf de, voor f 0.45alles per dubbelen HL. Geklopte cokes voor f 0.44 en ongeklopte cokes voor f 0.40 per HL. aan den ingenieur-directeur der Haarlemsche Gasfabriekgrove En gelsche steenkolen aan J. Overakker, voor f 0.83, en steenkolengruis aan J. H. Schwegler, voor f0.53 per hectoliter. De gewone openbare vergade ring van den Gemeenteraad zal Woensdag a. s., 13 dezer, niet wor den gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1