dispensation meer worden gegeven van het Koninklijk besluit, waarbij invoer van vee uit besmette landen verboden wordt. NR. Ct.) Door den Minister van Wa terstaat is aan de Kamers van koop handel en fabrieken de navolgende missive gericht, onder dagteekening van 6 October: «Meermalen is gebleken, dat het bij den handel niet algemeen be kend is, dat de consuls niet alleen zijn aangewezen voor het verleenea van bijstand aan scbeepsgezagvoer- ders en reizigers, maar ook wel degelijk om den Nederlandschen handel in het buitenland te bevor deren b. v. door het verstrekken van inlichtingen a. a. omtrent han delsfirma's in het land hunner ves tiging. «Deze inlichtingen kunnen door de handelaren rechtstreeks aan de consuls worden gevraagd. «Ik heb de eer uwe Kamer te verzoeken, hierop de bijzondere aan dacht van den handel ten uwent te willen vestigen.» Aan den expediteur D. G. van Huls te Lobith is door den commis saris des IConings in de provincie Gelderland vergunning verleend, met den schipper T. Drevens, in diens overdekt zeilschip De Duif, van Herwen en Aerd naar Maas sluis te vervoeren eene partij van 30,000 KG. dynamiet. Men schrijft uit Zeeland aan het U. D. Niemand zal wel beweren, dat onze wetboeken zich beroemen kun nen op groote bekendheid onder den burger en nog veel minder onder den boerenstand. Het nieuwe wetboek van strafrecht zal op dien regel echter wel eene uitzondering mogen maken, want anders zal menigeen blootstaan, de onaangename gevolgen te onder vinden van wetsovertreding. In de omgeving van uw correspondent hebben zich reeds twee voorvallen voorgedaan, die niet nalaten veel indruk te maken, en die wellicht oorzaak zullen worden, dat ook de boeren met ons wetboek wat nader kennis maken. Het eerste geval betrof het verbaliseeren van een vrachtrijder, wegens het noodzaken van zijn paard tot vervoer van te zware vracht en het tweede het constateeren van botervervalsching, waarschijnlijk met ossevet, zonder dat de verkoopster aan den kooper van dat feit had kennis gegeven. Dit laatste voorval heeft terecht een pijnlijke indruk gemaakt, want onze boerenstand is fier op zijne reputatie van eerlijk en trouw, en nu is dit vertrouwen opeens geschokt. Het is te wenschen, dat de des kundigen volkomen zullen ontdek ken, waaruit het vreemde bestand deel bestaat, want door de eigen aardige wijze, waarop de zuivelbe reiding hier plaats vindt, zou men allicht geneigd zijn, eene verval- sching te veronderstellen, die echter toch niet plaats had gevonden. Het bericht in sommige bladen geplaatst als zouden de werkzaam heden aan de beetwortelsuikerfabriek te Houtrijk en Polanen van een groot deel afhankelijk zijn voor de levering van duinwater, is niet juist. Wel kon de duinwatermaatschap pij in den afgeloopen week het noodige duinwater niet aanvoeren, doch in zoodanige gevallen wordt den schotel met koud gevogelte te werpen. Het was slechts één oogen- blik; maar het was voldoende om Gaston eene zeer pijnlijke gewaar wording te verschaffen. Toen zij te huis kwamen, vond de jonge man een zeer beleefd schrijven, dat niet de gehoopte toezegging tot een ambt, maar wel eene nitnoodiging tot het middagmaal behelsde. Ach, God! zuchtte Gaston, het is de oude geschiedenis. Be leefdheden, maar anders niets! Een oogenblik dacht hij er aan, zich te verontschuldigenmaar plotseling kreeg hij eene andere gedachte en hij begon zich te kleeden, om zoo netjes mogelijk voor zijnen begun stiger te verschijnen. Er waren omstreeks vijftien of twintig personen in de salon. Ber- tin stelde den jongen graaf aan zijne vrouw en dochter, daarna aan eenige zijner vrienden, die den gestorven graaf De Carnoél gekend hadden, eene filtereermachine in gebruik ge steld en ter aanvulling gefiltereerd rivierwater gebruikt. De gemeenteraad van Beverwijk heeft besloten de van ouds bekende herberg «de Glazen Wagen» voor f 4000 aan te koopen en de daardoor verkregen ruimte te gebruiken voor het vergrooten van de daarnaast gelegen school en het aanleggen van eeu speelplaats. De Amsterdammer meldt: De «aapjes» hebben het werk gestaakt. Niet de aapjes in Artis. Neen, de voerlieden, die gewoon zijn de reizigers, die 't missen kun nen, van het Centraalstation naar hunne bestemming in de j stad te brengen. Alvorens de Centraalstations-aap- jes des morgens op den bok stapten moesten zij f 6.25 offeren. Dat schijnt veel te veel geweest te zijn. Al schreeuwden zij nog zoo hard «een rijtuig mijnheer», toch konden zij per dag niet meer dan fS h f4 verdienen. En om dagelijks een schoone rijksdaalder op iets toe te leggen, zie, dat doet zelfs een kapitalist ongaarne, hoe veel minder dus een huurkoetsier. Op 't oogenblik heerscht er dus werkstaking onder de «aapjes» aan het Centraalstation. Voor eene stampvolle zaal trad gisteren in het Volkspark te Amsterdam als redenaar op Hels- dingen van Rotterdam, met eene toespraak: «Wie zijn de weldoe ners?» Hij kwam tot de slotsom dat dit de werklieden zijn. In eenige scherpe vergelijkingen deed hij uitkomen hoe verkeerd enkele kapitalisten een klein deel van hun vermogen gebruiken, om daarna eenige mid delen aan de hand te geven hoe dat geld nuttiger voor de werklie den kon worden besteed. Spreker was vrij kalm in zijn betoog evenals ook Fortuyn, die een omstandig verslag gaf van zijne bevinding gedurende 70 dagen in preventieve hechtenis. Hij zeide volstrekt niet te mogen klagen over de behandeling, van den hoogsten tot den laagsten beambte onder vonden voorkomend en welwillend waren allen; voeding, ligging en lectuur waren goed, en hechte een hongerige niet te veel aan zijne vrij heid, dan was de gevangenis waar lijk een toevluchtsoord. Tegen een lid der administratie, die volgens spreker zijne bevoegdheid te buiten ging, voer hij nogal uit. De aan leiding tot de arrestatie bespreken de, wilde hij wel erkennen dat de toon in het bekende bulletin niet geheel parlementair was, doch op den toon van de Standaard viel dikwijls ook veel af te dingen, zonder dat de redactie tot de orde geroepen werd. En ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is. Deze mededeelingen verwekte ge durig hilariteit. Van der Stadt, die de vergadering geopend had, sloot die met eene aanmaning tot aan sluiting aan den Bond en om zich kalm en waardig bij het uiteengaan te gedragen. Naast het wrak der Lutine gelooft men het wrak van een ander, zwaar gekoperd schip gevonden te hebben, en wel het wrak van een schip met ballast. voor, en spoedig was Gaston in een zeer onderhoudend gesprek gewik keld. Het middageten was zeer fijn. Hij kwam naast eene even schoone als geestige dame te zitten, met wie hij zich eveneens zeer goed onder hield, totdat de bedienden een heer lijken kalkoen in gelei ronddienden. Toen werd Gaston stil; toen men hem den schotel voorhield, liet hij gedachteloos een wit borststuk en een vleugel op zijn bord glijden en was daarna zoo ijverig met vork, mes en tanden in de weer, dat wel dra alles verdwenen was zelfs niet de beenderen van den vleugel waren meer te bespeuren. Aan het dessert kwam het ge sprek ook op een in den laatsten tijd veel besproken proces, dat de gastheer pas gewonnen had. Wat, riep de advocaat vroo- lijk uit, gij spreekt nog van het proces, terwijl toch vóór alles mijn Het geroep van «moord», gepaard met een angstig vrouwengegil, wekte de vorige week in de Paulus Potterstraat, te 's-Hage, tal van be woners uit hun slaap. Van moord of doodslag was echter gelukkig geen sprake. Een «heer» had zich vergist in het nummer van het huis van eene «dame» en, in plaats van bij de ontdekking dier vergissing, zijne beleefde verontschuldigingen aan te bieden, diende hij het juf fertje, dat hem, niets kwaads ver moedende, in 't nachtelijk duister de deur vriendelijk opende, eenige kwaadaardige vuistslagen toe. Een paar makkers van den onga- lanten ridder maakten aan het standje een einde door hem naar zijn huis te brengen, voordat de nachtpolitie er bij kwam, om bem op andere wijze het ongepaste van zijn gedrag te doen gevoelen. Vrijdagmiddag sprong een man van een in volle vaart zijnden stoomtram naar Scheveningen. Hij buitelde over het hoofd en men vreesde, dat hij onder den achter sten wagen zou raken. Het liep echter boven verwachting goed af. De passagiers, die te Scheveningen uitgestapt, hem opzochten, vonden hem ongedeerd. Op de vraag, waar om hij dien sprong had gedaan, ant woordde hij«Ik dacht, dat hij er van doorging, dat hij hem niet meer kon houden en daarom sprong ik er af.» Hij ontving den raad om voortaan maar liever naar Scheve ningen te loopen, daar hij voor vervoer per stoomtram nog niet rijp scheen. Zaterdagmorgen is op het strand te Scheveningen gevonden het lijk van een onbekend man, 30 h 34 jaren oud, lang 1,70 M., met rond voorhoofd, rosachtig haar, blauwe oogen, neus spits, rossige snorbaard, langwerpig gelaat, kleur rood en stevig van postuur. Het is gekleed in een donker fantasie pak, wit katoenen onder- en bovenhemd, witte borstrok, wit trico onderbroek, zwarte das, oude bottines en zwarte zijden pet, alles ongemerkt. Bij den doode werden gevonden stukjes van verscheurde portretten en stukjes van een verscheurd getuigschrift ten name W. Reisberman. De Commissaris van politie te Scheveningen Bureau Keizer straat 57, verzoekt onverwijld be licht, wie de overledene is. Zaterdagmorgen is een arbeider van de Holl. spoor ter hoogte van Warmond door trein B aangereden en in het water gevallen; zwaar gekneusd is hij naar Leiden vervoerd en in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand ie bedenkelijk. Eindelijk is er eene beslissing genomen in de zaak van het station te Schiedam. Het nieuwe gebouw zal verrijzen op dezelfde plaats, waar het oude staat. De Rotterdamsche Tramweg maatschappij heeft reeds in een harer dubbele wagens, ter vervan ging der vroeger gebezigde heet- waterbussen, pijpleidingen laten aanbrengen, om door middel van stoom, van de locomotief afgevoerd, warmte aan te brengen. Vrijdagavond had te Utrecht eene vechtpartij plaats tusschen eenige militairen. Al spoedig werd de sabel cliënt verdient, dat men zich met hem bezig houdt. Zie slechts, wat hij mij als bijzonder teeken van zijne erkentelijkheid en hoogachting ge schonken heeft. Tegelijk nam hij een ring met een grooten schitterenden briljant van zijnen vinger en reikte hem aan zijne buurvrouw over. Het prachtstuk deed de ronde om de tafel en werd door iedereen met veel ophef bewonderd. Eenige oogen- blikken daarna stond men op, om in het aangrenzende salon de koffie te gaan gebruiken, toen Bertin plot seling uitriep; Mijn ring, waar is mijn ring? Ik heb hem u toch pas te ruggegeven, zeide zijne buurvrouw. Ja, maar waar is hij dan? riep de advocaat, al zijne zakken doorzoekende. Ik vind niets; dat is toch zonderling. (Slot volgt.) door een hunner getrokken, met het noodlottig gevolg, dat drie per son gekwetst werden. De dader nam ijlings de vlucht. Te Venendaal is gevochten tus schen eenige jongens van daar en een vijftal uit Eist, die met Venen- daalsche meisjes een zoogenaamden vroolijken avond doorbrachten. Deerlijk werd er o. a. met knup pels op toegeslagen, terwijl later messen voor den dag kwamen. Een jongen kreeg eene messnede in den hals, ee» tweede eene aan de pols, terwijl een meisje bijna een vinger werd afgesneden. Van het een en ander is proces-verbaal op gemaakt. De zucht tot landverhuizing schijnt in Flakkee niet te verminderen. Uit een paar gemeenten gaan in deze week weder eenige peronen n -ar Amerika. Alleen uit de gemeente Ouddorp, vanwaar de meeste land verhuizers afkomstig zijn, vertrok ken er dit jaar reeds 90. Onder Tubbergen liep eene koe voortdurend uit de weide. De eige naar van het beest besloot de weg loopster te blinddoeken, met het gevolg dat hij den volgenden dag zijn eigendom in eene sloot verdron ken vond. Eenige ingezetenen te Breda heb ben besloten tot de oprichting eener coöperatieve slachterij. Zij zijn daartoe geleid door de omstandig heid, dat de slagers daar ter plaatse den prijs van het vleesch, in ver houding tot de tegenwoordige vee- prijzen, veel te hoog houden. Nabij Venlo stuitte men dezer dagen, onder het graven op een meter diepte, op een kist, die de overblijfselen van een menschelijk lichaam bevatte. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijk van een buiten gewoon groot mensch. Uit de aan wezigheid. van een aarden potje in de kist leidt men af, dat hier een Romeinsch graf ontdekt is. Te Holten heeft de jachtopziener eene groote wilde kat geschoten, die daar in de omstreken dagelijks op jacht ging en verscheidene jonge haasjes en patrijzen voor de heeren jagers wegpikte. Ook de konijnen, op welke dit dier zeer verliefd is, zijn er erg mede in hun schik, dat een zoo gevaarlijk strooper voor goed is uitgeroeid. Bij gelegenheid der kermis te Leeuwen had eene vechtpartij plaats, waarbij H. Ernste vrij ernstige mes steken ontving, terwijl een ander deerlijk mishandeld werd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Te Stadskanaal verneemt men weder van landverhuizing naar Amerika. Een paar ouders aldaar zullen hunne beide zonen, die er reeds een goed middel van bestaan gevonden hebben, derwaarts vol gen. Ook een persoon uit de aan grenzende gemeente Gasselte zal met hen op reis gaan. De leden-vergadering van de Coö peratieve winkelvereeniging van «Eigen Hulp» te Groningen heeft goedgekeurd het voorstel van het bestuur en de commissarissen om tot ontbinding der winkelvereeni ging over te gaan. GEMGD NIEUWS. Naar men meldt, heeft de reis van den heer Granet, minister voor het post- en telegraafwezen in Frank rijk, naar Brussel, ten doel: het instellen van een telephoondienst, niet slechts tusschen Parijs en Brus sel, maar waarmede tevens Amster dam, Hamburg, Berlijn en Londen verbonden zouden worden. De me dewerking der verschillende regee ringen is reeds toegezegd. Dinsdagavond om 9 uur stortte de Itterbrug bij Hoptgarten (lijn WörglSalzburg) over eene lengte van 20 M. in, juist op het oogen blik, dat een goederentrein er over reed. Vijftien goederenwagens en de tender stortten in de diepte. Het is een wonder, dat geen der 360 sol daten, die door dezen trein werden vervoerd, gewond werd. Slechts de machinist en twee conducteurs wer den licht gekwetst. Het goederen vervoer had eenig oponthoud; de soldaten zetten hunne reis met een anderen trein voort. De gevaren van liet jonge- heeren-leven. De oude heer W. in de Treskowstrasse te Berlijn was gewoon des ochtends op zijn spi- ritustoestel zelf zijn koffie te zetten en deed dit ook de vorige week als gewoonlijk. Den bitteren smaak, dien de koffie ditmaal had, trachtte hij te verbeteren door een extra schep suiker, doch, toen hij daarop een tweeden fermen slok van zijn mokka nam, viel hij als dronken bewusteloos op den grond. Door dien val gewaarschuwd, kwam zijn hospita toeloopen en zond zij ter stond om den dokter. Intusschen kwam W. bij uit zijn bezwijming en begon hij hevig te braken. De geneesheer kwam en zag, dat hij met een geval van vergiftiging te doen had. Hij onderzocht de koffie en nu bleek, dat de stakkert snuif in plaats van gemalen koffie ge:-.et had. Hij had beide laten halen en, daar de zakjes en de hoeveelheid dezelfde waren, zich in den inhoud vergist. Slechts door spoedige en krachtige hulp van den dokter werd zijn leven nog gered. Toen de katholieke priester dr. Kavanagk Dinsdag te Kildare de mis celebreerde, viel een altaar stuk den geestelijke op het hoofd. Hij viel daardoor zoo ernstig gewond op den marmeren vloer, dat hij weinige oogenblikken later den geest gaf. Door de rechtbank van ge zworenen van Opper-Beieren is de redacteur van het Fremdenblalt, Fran- ta, wegens beleediging van het ge zamenlijk Kabinet, veroordeeld tot vier masuden gevangenisstraf. De artikelen werdeu door Franta ge schreven naar aanieidiDg van den dood van Koning Lodewijk. Prins Mare Antoine Borghese, het hoofd der famiiie, is gestorven te Rome. Hij laat zijn kinderen 30 millioen gulden na. Men wil in de kathedraal van Winchester een standbeeld oprich ten voor den beroemden hengelaar Isaac Walton (gestorven 1683 te Winchester op 90-jarigen leeftijd), wiens «Volmaakte Hengelaar» als standaardboek niet alleen, maar ook om den keurigen stijl in eere wordt gehouden. Er zijn te Londen on geveer 150 hengelclubs en vele duizenden hengelaars. Proeven, in Engeland door deskundigen genomen, hebben naar de Sport meedeelt bewezen, dat een paard 25 dagen kan leven met slechts water te drinken: het kan 17 dagen zonder eten en drin ken levenhet leeft slechts 5 dagen, wanneer het voedzaam voeder, maar onvoldoend drinken krijgt; de maag verzwakt dan. Men ziet hieruit, dat het water een groote rol in de voeding van het paard speelt en dat het er groote behoefte aan heeft. Dit kan men des te beter beoordeeleD, als men nagaat, dat een paard, dat drie da gen gebrek aan water gehad had, in 3 minuten tijds 52 liters water dronk. -Uit Londen wordt meegedeeld, dat in de hofhouding van Koningin Victoria, binnen weinige dagen, niet minder dan twintig verlovin gen plaats hadden. De eerste kamer heer der vorstin, twee stalmeesters, zes officieren der lijfwacht, de se cretaris van hare majesteit en drie harer geneesheeren behooren onder anderen tot de gelukkigen. De hu welijken vinden allen voor het einde van het jaar plaats en de Koningin had recht veel pleizier, toen zij hoor de, dat zooveel trouwplannen tege lijkertijd waren opgekomen. Een observatorium in de Trans vaal. Een medewerker van de Natal Mercury, die op rei3 is naar de Kaapsche Goudvelden, schrijft het volgende aan genoemd blad: «Te Rolf'ontein vonden wij, tot onze overgroote verbazing een uitstekend ingericht en even uitstekend bewerkt observatorium, waar een jong En- gelschman, de heer Bellott, een neef van den heer Robertson, in zijne vrije uren waarnemingen doet. Geest van Newton! Stelt u voor een ob servatorium in de Transvaal! Dit jongmensch heeft dagelijks zijn werk in den winkel en op de plaats, en heeft daarna nog tijd over voor we tenschappelijke studiën, en wel met z«lk sucecs, dat hij zich een naam

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2