ALGEMEEN OVERZICHT. derzoek instellen, kunnen de voor stellers niet toegeven. Niet alleen de patroons en de werklieden, maar ook deskundigen, als ingenieurs van het stoomwezen, enz., zullen in deze veel licht kunnen verspreiden. Onder de verschillende meeningen in het voorloopig verslag ontwik keld, verdient zeker ernstige over weging bet denkbeeld van de in stelling van «Kamers van arbeid.» De admiraliteit van Engeland heeft besloten het oorlogschip Hearty naar de Noordzee te zenden, ten einde de bescherming der vis- schersschepen te versterken. De be velhebber van dit schip zal, naar het zich laat aanzien, worden be last met het toezicht over de kruis- sers die zich voor genoemd doel op de Noordzee bevinden. De Pall Mall Gazette bevat eene memorie, door lord Beresford, lid van den raad der admiraliteit, aan dien raad gericht, waarin de schrij ver in krachtige taal den tegen- woordigen staat van zaken bij de admiraliteit en bij de marine af keurt. Hij wijst op het gebrek aan oorlogsmateriaal, op het gemis aan een mobilisatie- en een campagne plan; op de afwezigheid van elke bruikbare organisatie tot voorbe reiding van eenen oorlog en op de onvoldoende sterkte van het perso neel. Lord Beresford eindigt met de noodzakelijkheid aan te toonen van een doelmatig bureau, tot het verzamelen van inlichtingen en het samenstellen van plannen. In Berlijn hebben vele letter- zetters en drukkersgezellen het werk gestaakt. Reeds vóór de werksta king waren er 500 h 600 zonder werk. Onder de werklieden in 't al gemeen heerscht eene niet geringe agitatie. Ook te Aken is onder de letter zetters eene werkstaking uitgebro ken. De uitgevers aldaar hebben nu bekend gemaakt, dat de loonen bij hen goed geregeld en zelfs tot het hoogst mogelijke bedrag opge voerd waren, maar dat thans de meeste zetters nog verdere verhoo gingen eischen, waarin de patroons niet kunnen toestemmen. Het officieele politieorgaan van Beieren bevat een rapport omtrent den toestand des Konings, volgens hetwelk de prognose is, dat dep nezing van den aan «paranoia» lij denden vorst ondenkbaar is. Dit lijden is niet van invloed op den levensduur van den patient, daar deze soort van krankzinnigheid geen stoornis noch nadeel teweegbrengt in het organisch leven. De Spaansche vice-admiraal Arias heeft de portefeuille van ma> rine aanvaard. Hij zal morgen den eed afleggen. De koningin heeft de benoeming geteekend van generaal Blanca tot bevelhebber der troepen in Cata- lonië. Eene commissie, samengesteld uit de ministers van oorlog, justitie en buitenlandsche zaken, zal worden belast met het onderzoek van voor stellen tot hervorming van het leger. Lopez Dominguez zal onmid dellijk nadat de Cortès weder ge opend zullen zijn, voorstellen van soortgelijken aard indienen. De veroordeelde Villacampa, I het hoofd van den gedempte opstand is met zijne gezellen, die evenals hij lijfsgenade hebben, Zondag naar Cadix getransporteerd; vandaar zul len zij op een oorlogschip naar het eiland Fernando Po gebacht wor den, om er hun straf te ondergaan. Drie sergeants van het regiment Albuera, wie het gelukt was naar Portugal te ontvluchten, zijn te Lis sabon gevat. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaarsche regeering voornemens de drie laatste, in onbsschaamden toon gestelde nota's in dien zin te beantwoorden, dat zij alle verant woordelijkheid voor de gebeurte nissen van Zondag van zich afwerpt, aangezien het Russische agentschap alleen die uitgelokt heeft. De Russische agenten in Bulga rije seinden allerlei leugenachtige berichten naar St. Petersburg, de geestdrift des volks voar Rusland beschrijvende, welke de Bulgaarsche regeering echter door haar terro risme trachtte te onderdrukken. Er heeft te Varna geen en kele vijandige uiting tegen Kaul- bars plaats gevonden. De generaal ontving gisteren verschillende groe pen van landlieden, die gekomen waren om hunnen wensch naar goede verstandhouding met Rusland te kennen te geven. Ivaulbars ver zekert, den indruk gekregen te heb ben, dat de plattelandsbevolking niet met Rusland wenscht te bre ken. Hij heeft voorts verklaard dat Rusland eene vredelievende politiek zal blijven volgen en niet in strijd met de Oostenrijksch-Russische over eenkomst zal handelen. Alvorens naar Bulgarije te gaan, heeft Kaul- bars een bezoek gebracht aan Wee nen, om aldaar den keizer plechtige verzekeringen in dien zin te geven De wond, welke aan den presi dent van Uruguay, dr. Santos, in Augustus is toegebracht, blijkt veel erger te zijn, dan zij zich eerst liet aauzien. De kogel drong door de rechter wang binnen, ging onder de tong door, verbrijzelde de linkerkaak in tallooze splinters en verscheurde, een uitweg zoekend, de geheele lin ker helft van het gezicht. Het bloed verlies was zeer belangrijk. Wel is er nu geen levensgevaar meer, maar de kracht van den president is ge broken; hij is misvormd, spreken en eten is zoo goed als onmogelijk en zijn zenuwgestel is onherstelbaar geschokt. Hoewel Santos niet zeer betreurd zal worden, meent men. dat zijn opvolger niet veel beter zal zijn. sporigheden te verwijtengeen oude schulden te betalen. Ik was gezond en sterk, en had wel is waar geen lichamelijke pijnen, en toch, als ik te bei lag, keerde ik mij om en om op mijne peluw, en zeide tot mijzelvenuw leven in de toekomst zal voor u weinig meer zijn dan een vloek. Had de dood dan misachten iemand, die mij dierbaar was, van mijne zijde weggerukt Neende eenige wezens, die ik ook had liefgehad, mijne vader en mijne moeder, wa ren reeds lang gestorven. Zuchtte ik onder het leed van een onver hoord minnaar? Neen; ik had nog nooit met liefde in een vrouwenoog gestaard, en zou het misschien ook nooit kunnen doen. Noch dood noch liefde waren oorzaak, dat het lot mij toescheen als het ellendigste in de wereld. Ik was jong, zooals gezegd; vrij als de wind om al mijne neigingen Haarlem, 14 October 1886. De heer J. H. Krelage alhier, vestigt reeds thans in Het Nederl. Tuinbouwblad de aandacht op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889. Hij deelt een en ander mede omtrent de 9e groep van het po gramma, geheel aan den tuinbouw gewijd es wijst op de groote be langen, die er voor onze tuinbou wers bij betrokken zijn om flink op te treden. Doch dan zij men ook vroeg gereed en goed voorbereid. In de Haarlemmer Courant van heden komt een ingezonden stuk voor, geteekend door G. R. v. d, Linden, W. de Vink en G. Din gena, dat wij hier laten volgen te volgen. Ik kon morgen aan den dag Engeland verlaten, en de schoon ste plekjes op den aarbodem gaan bezoeken; plekjes, die ik mij vroe ger vast voorgenomen had te gaan zien. Nu wist ik, dacht mij, dat ik ze nooit zien zou, en bij die ge dachte voelde ik mij diep onge lukkig. Ik was sterk van lijf en leden. Vermoeienissen en ontberingen kon ik verduren. Ik kon het uithouden tegen de beste en vlugste voetgan gers. De jacht, en andere liefheb berijen, waarbij duchtige lichaams krachten vereischt worden, waren mij nooit te vermoeiend geweest, en als ik mijne linkerhand over mijn rechterarm liet gaan, voelde ik, dat de spieren zoo stevig waren als ooit. Toch was ik zoo hulpeloos als Simsom in zijne gevangenschap. Want, even als Simson, was ik blind Blind! Wie anders, dan wie zelf Beleefdelijk brengen ondergetee- kenden, namens en in het belang van alle Haarlemsche steenkolen- werkers het volgende ter kennisse van Haarlems geachte ingezeten. De heer directeur vao de Haar lemsche Gasfabriek en de heer G. B. de Vaal, wonende aan de Nieuwe Gracht no. 8 alhier, eene lading steenkolen ontvangen heb bende, hebben, niettegenstaande er hier te Haarlem eene menigte han den te over zijn, in dezen, helaas! zoo werkloozen tijd, voor de lossing dier lading expresselijk steenkolen- dragers uit Amsterdam laten komen, die fl.05 verdienden per hoed, met vijftien man, terwijl de Haarlem sche werklieden f 0,70 per hoed hebben met tien man. Met het oog op den naderenden winter, en het gebrek, dat reeds nu, door werkloosheid wordt gele den, alsook beducht zijnde, dat het voorbeeld van genoemde heeren navolging mogt vinden, wagen zij het, beleefd de Haarlemsche steen- kolenwerkers in de protectie van HH. steenkolenhandelaars en par ticulieren aan te bevelen. 't Is niet zoozeer voor hen zeiven, dat zij dit beroep doen, daar zij ondergeteekenden, vaste patroons hebbende, daarbij minder belang hebben, maar omdat velen hunner kameraads, waarvan het meereudeel met groote gezinnen, zouden moe ten toezien en gebrek lijden, terwijl vreemde werklieden volop werk ouden hebben en oorzaak zijn, dat Haarlems armbestuur zou worden lastig gevallen door hen, die daar toe anders niet zouden genoodzaakt zijn. Tot leden der Commissie tot onderzoek naar arbeiderstoestanden zijn benoemd de HH. Beelaertvan Blokland, Bahlmann, Ruijs van Beerenbroek, Goeman Borgesius, Heldt, Smit-, v. Alphen, Verniers van der Loeff en Van der Heijden. Door den Minister van bin- nenlandsche zaken is aan de genees kundige inspecteurs en adj. inspec teurs eene opgave verzocht van alle zich op 1 October jl. in hunne provincie bevindende geneeskundi gen. Men brengt die aanvrage in verband met het voornemen der re- geeriug om, daar waar noodig, door het toekennen van subsidie in het gebrek aan geneeskundige hulp te voorzien. De Staats-Cov/rant bevat het Kon. Besluit, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 3 Sep tember 1886 te 's Hage uitgewis selde verklaring, betreffende de we- derzijdsche bescherming der han dels- en fabrieksmerken in Nederland en Oostenrijk-Hongarije en dat hou dende nadere bepalingen omtrent de kandijfabrieken. Het telephouen-verkeer te Leeuwarden, onder directie van de firma Ribbink van Bork en Co. te Amsterdam, werd den len Oct. 1885 geopend met 80 gealonneerden. Sedert is dit getal gaandeweg toe genomen en het bedroeg 1 Oct. j.l. reeds 139. De abonnementsprijs is f35 per jaar. Neemt men dit in aanmerking, dan blijkt het streven van een groot aantal geabonneerden op de tele- phoon te Rotterdam zeer gepast. Deze n. 1. roepen bij adres de tus- scheukomst der Kamer van Koop handel in om van de Bell Tel. Maatsck. goedkooper abonnements prijs te verkrijgen. Het adres wijst er op dat in Dordrecht de prijs tot ongeveer f 50 is verlaagd. Gisterenmorgen te elf uur had buiten de Raambarrière, in de on middellijke nabijheid van het Volks park, aan de Erederik-Hendrik, Van Houweningen en 2e en 3e Hugo de Grootstraten te Amsterdam de plechtigheid plaats van het plaatsen van een gedenksteen van een ge bouwd wordend blok huizen, groot 36 perceeles en 144 woningen. Dit blok huizen wordt gebouwd voor rekening der «Bouwmaatschappij tot verkrijgen van eigen woningen». De maatschappij, circa 900 leden tellende, is op heden in het bezit van 86 perceelen of 232 woningen, maar hoezeer dit getal zeker be langrijk is te noemen, wenschte het bestuur dit aanmerkelijk uit te breiden, zoowel om aan de vele aanvragen der leden om woningen eenigszins te voldoen, als om in een ander volkrijk gedeelte van de stad de zoo nuttige werking der Maat schappij te doen gevoelen. Zoo besloot zij, met goedvinden der commissie van toezicht, dit aan tal met ongeveer 300 woningen te vergrooten. Het Bestuur had den heer mr. G. van Tienhoven, burgemeester aldaar, uitgenoodigd de plechtigheid te willen verrichten van het plaat sen van den gedenksteen. Alvorens deze daartoe overging hield de heer mr. W. van der Vliet een toespraak, waarin hij het doel der Maatschappij nader besprak, om voor een betrekkelijk lagen huur prijs goede woningen aan de arbei dende klasse te verschaffen. Dank zij de welwillende hulp van het Gemeentebestuur, was de Maat schappij er in geslaagd ook op deze plek een blok huizen te doen ver rijzen. Hij vond het thans noodig een gedenksteen te doen plaatsen, ten einde aan tijdgenoot en nazaat voor oogeu te houden, dat ook in deze tijden, waarin de sociale vraagstuk ken steeds meer en meer op den voorgrond treden en velen zich daarmede bezighouden, er arbeiders waren die nog voor iets anders be grip hadden dan voor holle theo- riën en in praktijk aantoonden hoe onafscheidelijk kapitaal en arbeid zijn. Daarop noodigde hij den bur gemeester uit de plechtigheid te verrichtten. Aleer de burgemeester daartoe overging deelde hij mele, dat het hem een genoegen was den gedenk steen te kunnen plaatsen van een blok huizenvoldoende aan de eischen voor lucht en licht, beant woordende aan de gezondheidsleer. Het bouwen van dit blok is een merkwaardige daad. De groote moeielijkheid was terrein te vinden, daarin is men geslaagd. Men heeft voor een half millioen verbintenis sen aangegaan; een moeielijkheid waarop het plicht is te wijzen Spr. kon zeer goed begrijpen dat de wensch ontstond om een ge denksteen te plaatsen, om het feit te vereeuwigen, dat er goede wo ningen zijn gesticht. De woning kan veel zijn voor de moreele en materieele ontwikkeling van een volk. Men heeft dit be grepen; niet door onmiddellijk het oude af te breken, maar door ge leidelijke overgang. Het is der Maat schappij voorbehouden geweest om te toonen, hoe dit het best kan ge schieden. Dit streven verwekt desym- blind geweest is, dan de beteekenis omvatten van het woord blind Wie kan lezen wat ik thans schrijf, en de angst begrijpen, waarmede ik mij om en om keerde op mijne peluw, bij de gedachte aan de vijftig jaren van duisternis, die wellicht mijn lot zouden zijn?Bij die gedachte wenschte ik Eoms, dat ik, ingeslapen zijnde, niet weer mocht ontwaken. Blind! Na jaren achtereen om mij heen geslopen te hebben, had de demon der duisternis mij eindelijk de hand op de schouder gelegd. Na mij, voor een wijl, tot een bedrie- gelijke gerustheid te hebben laten komen, was hij mij eensklaps over vallen, had mij in zijne groote don kere vleugels gehuld, en mijn gan- sche leven bedorven. Schoone vor men, aantrekkelijke gezichten, schoo ne landschappen fraaie kleuren niets van dat al bestond meer voor mij. De demon nam alles in beslag, en liet mij niets dan duisternis, duis ternis en nogmaals duisternis! De dood immers was verkieselijkewel licht zou ik ontwaken in een nieuwe wereld van lichj; de sombere roode gloed van 't rijk der dooden, den Hades, is zelfs nog verkieselijk bo ven de duisternis in deze wereld! zoo riep ik uit in mijne wanhoop. Deze laatste sombere gedachte moge den zielstoestand schetsen waartoe ik vervallen was. De waarheid is, dat ik mij op zettelijk voorgenomen had hopeloos te zijn, hoewel alle hoop mij toch nog niet benomen was. Jaren ach tereen had ik gevoeld, dat mijn vij and op mij lag te loeren. Wanneer ik op eenig schoon verwerp staarde, een prachtig tooneel aanschouwde, welker aanschouwing de gave des gezichts dubbel deed waardeeren, dan was het mij soms alsof ik een fluiste.ende stem achter mij hoorde, die zeide: te eeniger tijd kom ik weer, en dan is het uit met dit pathie van allen, die een warm hart toedragen aan onze tegen woordige Maatschappij. Als Burgemeester van Amsterdam kan spr. de verzekering geven van de belangstelling van het gemeen tebestuur en van de sympathie der burgerij. Die sympathie is vooral ontstaan, omdat de Maatschappij uit eigen kracht geworden is wat zij is. Wanneer spr. dus dezen gedenk steen plaatste, dan deed hij dat, de hoop uitende, voor volgende ge slachten de zwijgende getuige te mogen zijn van het geluk en wel varen, die in deze woningen zullen 'heerschen. Daarop verrichtte de burgemeester de plechtigheid. De steen draagt tot opschrift: Bouwmaatschappij ter verkrijging van eigen woningen. Opgericht 2 November 1868. Gedenksteengeplaatst door den Edelachtbaren Heer Burgemeester Mr. G. van Tienhoven 13 October 1886. Na afloop van de plechtigheid bedankte de president der Maat schappij, de heer Van den Berg, den burgemeester voor de welwil lendheid door hem betoond op dezen voor de Maatschappij zoo gedenk- waardigen dag. Uit een particulier schrijven van een der eerste handelshuizen te Padang, gedagt, 31 Aug-. 1886, wordt aan de P. O. Z. Ct. het volgende meegedeeld: «Het doet ons leed u te moeten berichten, dat er nog maar steeds geen betere stemming op onze markt valt waar te nemen; hoofd zakelijk het gevolg van het treurig feit dat in de vooruitzichten van den goevernementskoflieoogst te de zer kuste geen verandering ten goede te constateeren is. Immers, de loo- pende oogst zal waarschijnlijk 60,000 pikols niet te boven gaan, waarte gen een cijfer van 150,000 pikols in 1878 kan gesteld worden, om niet van nog grootere oogsten in vroegere jaren te gewagenHet ligt voor de hand, dat een dergelijke staat van zaken zeer veel invloed moet uitoefenen op den omvang van den inporthandel, en de meest tastbare bewijzen zijn dan ook reeds aanwezig, dat de welvaart en de daarmede zoozeer gelijken tred hou dende koopkracht der bevolking zeer gevoelig hebben geleden. Waar zulke onmiskenbare teekenen voor handen zijn, dat de goevernements- koffiecultuur ter Sumatra's Westkust door den grooten tegenzin der be volking, tengevolge van inderdaad te geringe betaling, geheel dreigt te verloopen, moet, onzes inziens, door de Regeering eindelijk een besluit genomen worden, ten einde of de goevernements-cultuur, door middel van meer bevredigende be taling, weder bij de bevolking in gang te doen vinden, óf de parti culiere landbouw-industrie te steu nen, door in de eerste plaats een afdoend reglement in het leven te roepen tot regeling van de betrek king tusschen planters, en van elders aan te voeren arbeiders, evenals voor Sumatra's Oostkust en Banda bestaat, ten einde te voorzien in de dringende behoefte aan vermeerde ring van werkvolk. Door het gemis aan werkkrachten toch wordt niet slechts het bestaan der tegenwoor dig in exploitatie zijnde onderne mingen ernstig bedreigd, maar kan bovendien van uitbreiding der cul tuur onder de gegeven omstandig heden hoegenaamd geen sprake zijn.» -Aan kardinaal Jacobini werd op gedragen gisteren naar 's Hage te vertrekken met voorstellen ten aan- alles. Ik trachtte wel over mijne vrees te lachen, maar met dat al kon ik het voorgevoel van nade rend onheil niet van mij afzetten, Mijn vijand had mij eens reeds een staaljte gegeven van 't geen hij ver mocht, waarom niet een tweeden keer Zijn eersten aanval, zijn eerste verschijnen, kan ik mij nog zeer goed herinneren. Ik was toen een dartele schooljongen, zoo geheel in genomen door spelen en leeren, dat ik er nauwelijks notitie van nam, hoe zonderling dof mijn eene oog werd, en hoe vreemd dat oog er begon uit zien. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2