4e Jaargang. Zaterdag 16 October 1886 No. 1066. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUGH COHWAY. nLA&H Voor Haarlem per maand40 Cent». Srsneo door geheel het Kijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreaoeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland- Compagnie Générale ds rubliate Etranghre 6. L. DATJ3E Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, Slbis Faubourg Montmartfe. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 censa. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot1o middags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dresfzyde 2a dour. Geopend dagelijks van IG tot 4 nur. Toegang 25 cent-s por persoon. .Donateur» on leden de? Nederlandsohe Maatschappij tor bevordering van Nyvezlieid hobbon /ari-nas van diploma vrije» toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Vroutzijde an net Pavi'joan op het terras. Gsop, dag. v iO4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Doaatou?» e c Skadar Nederlandache Maatsohappy te? bevordering vaa Nijv&rheid habhen op vertoon van diploma vryoa toegang, donateurs mit gezelschap, iedau mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst on geschiedenis, Your&i yvi Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruiaweg No. 89. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 135 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten 7oor een geheel jaa< S 1 -/olden. Museum, der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10 4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegon betaling van 25 couts per persooa, alleen op ■JstiT-Jzen kosteloos vaa 124 nnr, de overigo Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per poraoon. Kinderen boneden da 8 jarca wordsn in hot geheel n:ot toegelatenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. -> i^rrs museum in de Damstraat. Geopend dagslijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woonsdag, Donderdag, Vrijdag ea i-aterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaop'.aa 1 erdag van ti nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Dondordag van 2—8 nur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. --^astiag ea Zaterdag De heer Gorst, door de Britsche regeering belast met eene belang rijke zending naar Britscli-Indie, in verband met het bouwen van spoorwegen, beeft zijne reis uitge steld wegens den dreigenden stand van de Oostersche kwestie. Men verzekert dat de regeering het Par lement tot eene winterzitting deukt bijeen te roepen. In de laatste dagen zijn te l arijs berichten uit Tongkin gekomen om trent het terugkeeeren van eenige hoofdofficieren wegens verschil van zienswijze met den burgelijken goe- verneur Paul Bert. Men is te Parijs over het beheer van Paul Bert in Tongkin zeer te vreden. Hij houdt zich goed staande, hij houdt het land in vrede, en hij ve.tigt overal op behoorlijken voet het burgerlijk bestuur. Bij opening der algemeene be schouwingen in de Tweede Kamer van Denemarken, over de staats- hegrooting beeft de linkerzijde zich bereid verklaard, over het budget in discussie te treden, ten einde met de Eerste Kamer tot eene over eenstemming te komen. De rech terzijde heeft daarop eene eerlijke tegemoetkoming toegezegd. Depêches uit Weenen melden dat talrijke nihilisten in Zuid-Rus- lend gevat zijD, vermoedelijk in verband met de arrestatie der Wee- ner Anarchisten. Het Journal de St. Petershourg vraagt, nu de verkiezingen in Bul garije hebben plaats gehad te 2) EERSTE HOOFDSTUK. IN DUISTERNIS EN IN GEVAAR. Ik herinner mij, dat de vader van dien dartelen jongen hem meenam naar Londen, naar een groot som ber uitziend huis, in een zeer stille straat. Ik weet nog, dat wij lang zaten te wachten in e=ne groote kamer, waarin verscheidene andere menschen waren, die meerendeels met groene kleppen boven de oogen, of doeken daarvoor gebonden, in 't rond zaten te wachten. Het was zelfs eenigszins akelig om te zien, zoodat ik blij was, toen we in eene midden van wanordelijkheden en partijgewoel, en vele kiezers daar door belet zijn aan de verkiezingen deel te nemen, welke waarde de hesluiten van zulk eene vergadering thans zouden kunnen hebben. Het is dan ook met het oog daarop, dat Rusland verklaart, de wettigheid evenmin van zulk eene vertegen woordigende vergadering als van de door baar te nemen besluiten te erkennen. Naar de Standard uit Sofia vernam, heeft Kaulbars naar Pe tersburg geseind, om den Czar te vragen of hij moet blijven, of heen gaan. De Times verneemt uit Philadel phia, dat de Britsche gezant bij de Unie de aandacht van de regee ring der Unie gevestigd heeft op den dreigenden staat van zaken aan de grens van Canada benoor den Montana, uithoofde van de in vallen der Indianen. De regeering der Unie heeft diensvolgens den grenscommandaut gelast maatrege len te nemen. Haarlem, 15 October 1886. Tot klerk bij de politie alhier is benoemd de heer A. Verlaan. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente in de afge- loopen maand September kan het volgende worden medegedeeld. Ter gemeente-secretarie werden aange geven 2 gevalles van roodvonk en 1 geval van febris typhoïdea. Sterfte aan besmettelijke ziekten kwam niet voor. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 15 levenloos aange- gevenen, bedraagt 118. andere kamer werden geroepen, waar een vriendelijk man zat, dien mijn vader mijnheer Jay noemde. Deze beer legde iets op mijn oogen, dat ik nu weet, dat bella donna was; ik kon toen in eens, voor een korte poos, veel beter zien; daarop keek hij met groote glazen en spiegels in mijn oogen ik weet nog heel goed, dat ik wenschte, dat hij mij zoo'n groot glas mocht geven, om door te kijken en wat een heerlijk brandglas zou ik dan gehad hebben! Toen zette bij mij met den rug naar 't raam, en hield mij eene aangestoken kaars voor 't gezicht. Ik vond dat alles heel grappig, en zou wel lust gehad hebben, om er om te lachen, indien mijn vader niet zoo buitengewoon ernstig gekeken had. Toen de heer Jay zijn onderzoek geëindigd had, zeide hij tot mijn vader: houd de kaars ook eens, juist zooals ik die gehouden heb. Houd haar eerst eens Het sterftacijfer was hooger dan in eene der maanden van het jaar, door de telken jare in de zomer maanden terugkomende groote sterfte van kinderen in bet eerste levens jaar aan acute ziekten der spijsver teringswerktuigen. Meer dan de helft der overledenen bezweek in het eerste levensjaar. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 30.2. Aan lichaams zwakte stierven 28, aan klierziekte 2, aan kanker 4, aan stuipen 2, aan apoplexie 3, aan hersenziekten 4, aan ziekten der ademhalingsorganen 14 (waarvan 8 aan keel- en long tering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringsweiktuigen 44,aan andere oorzaken 10, aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 63, van 15 jaren 13, van 414 jaren 2, van 1420 jaren 0, van 20 - 50 jaren 11, van 50 65 jaren 11, van 6580 jaren 9, boven 80 jaren 4. Geboren zijn: 67 jongens en 69 meisjes. De koetsier Heemskerk, die de vorige week wegens het mis handelen van zijn paard aao het Stationsplein alhier terecht stond, i 3 deswege door de rechtbank veroor deeld tot f 5 boete of 3 dagen hech tenis. Voor de Strafkamer der recht bank stond gisteren terecht H. van Raon, wonende alhier, zooals bekend, beklaagd van in den middag van 13 September jl., zich te hebben schuldig gemaakt aan twee wan bedrijven van mishandeling, het vernielen van een glasruit, bedrei ging met eenig misdrijf, tegen het leven gericht, en wederspannigheid met bedreiging tegen ambtenaren, werkzaam in de rechtmatige uit voor bet rechter oog. Nu, jonge beer; wat ziet gij? Hoeveel kaar sen? meen ik. Drie, iu 't midden een kleine, heldere, maar ondersteboven. Goed; nu met het andere oog. Hoeveel nu? Mijn vader was zeer ernstig eu opmerkzaam. Ik zie er maar een, zeide ik, de groote. Dit neemt men de catoptrische proef, het, wordt weinig meer ge daan, maar zij is onfeilbaar. De jon gen lijdt aan leuticulaire cataract. Bij den naam van zoo'n vreemd- klinkende kwaal verging mij alle lust tot lachen. Ik keek mijn vader aan, maar zag, tot mijne verwon dering, dat hij niet meer zoo bij zonder ernstig scheen. Kan dat geopereerd worden? vroeg hij. -Zeker, antwoordde de heer Jay, maar het komt mij voor, oefening hunner bediening. De eisch is schuldig verklaring hieraan en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 4 maanden. De uitspraak is bepaald op 21 October. In de strafzitting werd heden ook de zaak behandeld van J. H. Sunnotel, schipper te Haarlem (in hechtenis), aan wien was te last dat hij 19 Sept. jl. bij E. Walig alhier in den winkel was gekomen, voorgevende voor zijne moeder twee pakken manskleederen op zicht te moeten hebben, waarop deze hem medegaf twee pakken, elk ter waarde van ongeveer f25 Het ééne pak bracht S, echter naar de bank van Leening, het andere wist bij voor f 0,60 zuur en 1 2,50 van de hand te zetten aan J. W. in de Sleutelstraat alhier, die het goed niet eens goed bekeek, maar bet naar boven bracht, denkende, dat het hem of zijn zoon later mis schien weieens te pas zou kunnen komen. De beklaagde bekende alles maar de hem toegevoegde verdedi ger mr. A, Kist, adv. en proc. al hier, meende, dat hetgeen als be wezen vaststond geen strafbaar feit opleverde, daar het namelijk niet viel onder de nieuwe strafwet. De beschuldigde heeft slechts ge vraagd kleederen voor zich zelf ter bezichtiging, en noemde den naam zijner moeder om den koopman te doen gelooveD, dat die wel zou be talen. Het was van den koopman eene speculatie op de moeder en deze speculatie loopt misschien nog goed af. Zoodra besch. bet goed had, mocht bij het weggeven, be houden of verkoopen, wat hij ver koos. Daarom achtte spreker het gedrag van beklaagde, hoewel laak baar, niet strafbaar. Het O. M. achtte de verduiste ring bewezen, en eischte eene gs- dat zoolang het andere oog niet wordt aangedaan, het beter is er niets aan te doen. Bestaat er gevaar voor 't an dere oog? Er bestaat altijd gevaar, dat de kwaal zich meedeelt aan 't ge zonde oog, maar zeker is het niet. Als het gebeurt, kom dan terstond weer bij mij. Goeden morgen! Met een buiging liet de oogarts ons uit, en ik ging weer naar school en hoewel binnen een jaar tijds mijn zieke oog geheel dof was ge worden, gaf ik er uiet veel om, want ik had er volstrekt geen pijn aanmet het goede oog kon ik ge noeg zien, dunkte mij, bij hetgeen ik te doen had, Toch herinnerde ik mij steeds ieder woord van het onderzoek hij den oogarts, hoewel ik na jaren er eerst het gewicht van begon in te zien. Eerst toen wegens een accident aan mijn goede oog daar een doek vangenisstraf van 3 maanden. Uit spraak over Door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is aan de ge neeskundige inspecteurs en adjunct inspecteurs eene opgave verzocht van alle zich op 1 October jl. in hunne provincie bevindende genees kundigen. Men brengt die aanvra ge iu verband met het voornemen der regeering om, waar het noodig is, door het toekennen van subsidie, in het gebrek aan geneeskundige hulp te voorzien. Het monument ter eere van mevrouw Bosboom-Toussaint wordt door den heer Bart van Hove ge modelleerd. Het zal bestaan in eene nis, waarin de Muze staat, in de linkerhand eene omfloerste lier, en in de rechterhand palmtakken hou dende. Wij waren zegt het Vad. in de gelegenheid eenige mon sters tabak te zien, afkomstig van het eiland Batjan, gelegen in den Molukschen Archipel. Die monsters bestaan uit prachtige volbladige en blaaige bruine en licbt-bruine voor dekblad geschikte tabak, uit muntend door fijnheid en rekbaar heid van blad, goed brandend en uitstekend van smaak en geur. Wij wenscben de Batjan-maat schappij van harte geluk met het prachtige resultaat van die cultuur en twijfelen niet, of, indien de ge- heele oogst aan die monsters be antwoordt, het fiuancieeie resultaat zal zeer bevredigend zijn. Thans is door den directeur der weesinrichtiug te Neerbosch voor gjed besloten, dat de eerste weezen in het begin van het vol gende jaar naar Amerika zullen vertrekken, ten einde zich aldaar over moest gebonden worden, eerst toen begreep ik het gevaar, waarin ik verkeerde, en van dat oogenblik af was het mij, alsof een onver biddelijke vijand er op uit was, om mij een vrecselijk kwaad te doen. En die tijd was nu gekomen. Met den eersten bloei van mijn manne- lijken leeftijd, met overigens alles te mijner beschikking wat ik rede lijkerwijs wenscben kon, pakte mij die vijand thans aan. Hij kwam snel veel sneller dan gemeenlijk in zoodanige geval len; toch kon ik vooreerst het erg ste nog niet gelooven; ik kon mij maar niet voorstellen, dat de toe nemende dofheid van 't waas, waar door ik alle dingen zag, niet van zelf weer over zou gaan. Ik was honderde mijlen van huis, in een land waar het zeizen langzaam ging en daar een vriend met mij reisde, wilde ik hem niet zijn genot bene men door een spoedige terugreis

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1