(ll'iJilii MMS' 1 ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt iiplps uitgenmm Zon- ADVERTENTIËN- Maandag 18 October 1886. STREMMING scheepvaart en de passage niet Humoristisch Zondagsblad. ALGEMEENJWERZICHT. FEXJIL LETON. Teruggeroepen. :iooi Haarlem per maand40 Cent». raneo door geheel het Rijk p. maand 55 'sonderliike Nummers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseersn aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagente» voor het Buitenland: Compagnie Générale de ruèliezte Btrangère L. BA TJBJS Co., J OH. F. J ON MS, Suer., Parijs, Slbit Faubourg Montmartre. van 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 6 cenM. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uorj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal snusouist van hei Paviljoen. Ingang aan de Dfeefzyde Ze deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang ZB cants per persoon. Donatouts en leden dar Nedorlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebbta 8p görtosn van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen.-Ingang broutzijde van I et Paviljoen op liet terrai. Gaop, dag. v 104 uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateurs en ?@dender Nederlandsche Maatschappij tor bevordering vau Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, 'eden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorsl j^aa Nederland en meer bijzonder van het Haarïemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel ja&B 1 gnlden.Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10 4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen botaling van 25 cents per persoon, alleen Op Seadagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen botaling van 25 cents per peraoen. Kinderen beneden da 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.—9 ytwovrs museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeotdagon van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek PrinsenhofGeogeaê Wosnsdag on Saterdag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van '12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur OudogroenmarkO vrij. van db BURGEMEESTER IN WETHOUDERS Tan Haarlem doen te weten, dat de Passage met rijtuigen en voor voet gangers over en de Scheepvaart door de Zandersbrug over de Nieuwe Gracht van Maandag 18 tot en met Donderdag 21 dezer zal GESTREMD zijn, wegens her stelling van die brug. Ten dienste van de voetgangers zal eene pont worden gelegd. Haarlem, 14 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 12 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag heeft de eerste ver gadering der afgevaardigden van het Brusselselie liberalisme plaats ge had. Eenparig is de candidatuur van den heer Ronvaux aangenomen. Geen heugelijker en verheugender feit is er in de Belgische politieke wereld voor de liberalen sedert de nederlaag van 1884 voorgevallen. De toestand in Ierland blijft nog steeds zeer gespannen. In een Woens- HUGH COHWAY. 3) EERSTE HOOFDSTUK. in duisternis en in gevaar. Waarom zou ik blijven opzitten? Slaap, en slaap alleen, was verge telheid voor mij, maar dien nacht wilde de slaap niet over mij komen. Ik drukte op de veer van mijn re petitie-horloge, dat ik gekocht had, om ten minste den tijd te weten. Het sloeg één uur. Ik zonk terug op mijne peluw. Eensklaps kwam er een verlangen in mij op, om eens naar buiten te gaan.' Het was nacht er zouden dus slechts enkele menschen pas dag jl. te Dublin gehouden rede voering, sprak de heer Healy, de welbekende Parnellistische hoofd man, de overtuiging uit, de Regee ring het op 't bestaan der nationale liga gemunt heeft. Daarbij deed hij opmerken, dat de dwang-p jlitiek van het Kabinet-Salisbury geen redelijken grond van bestaan heeft, daar de liga de pachters steeds tot kalmte en bezadigdheid aanspoort en de grondeigenaars, wat de pach ten betreft, groote concession doen. Ten slotte gaf de heer Healy aan zijn vrienden den raad om de verte genwoordigers van het gezag, die iets tegen de nationale liga mochten wil len ondernemen, eenvoudig uit het venster te werpen. Daarentegen ontving de nieuwbe noemde onder-koning van Ierland Woensdag een deputatie van Oran gisten, om hem tot standvastigheid tegenover de eischen der Parnellisten aan te sporen. Naar luid van een telegram uit Madrid van Donderdag, is aldaar de staat van beleg opgeheveD, die er afgekondigd was ten gevolge van den opstand van 12 September. De Engelsche Regeering spreekt het bericht tegen van het Journal de St. Pétershowgals zou in eene openbare vergadering te Roest- sjoek eene dépêche van Prins Alexander zijn voorgelezen, waarin hij aankondigt, naar Bulgarije te zullen terugkeeren, iudien hij her kozen wordt, en dat de Engelsche consul zou aangeraden hebben, zich aaneen te sluiten om de eischen van Rusland te weerstreven. In Britsch-Indië blijft de span ning, die hier en daar tusschen de Hindoes en de Mohammedanen seeren. Voor het huis was een breede goed geplaveide straat. Daar kon ik veilig op en neer wandelen. Als ik maar eens op den drempel kon gaan zitten, dunkte mij, dat zou reeds veel aangenamer zijn, dan in de zoele kamer en slapeloos in bed. Het verlangen werd zoo sterk in mij, dat ik op het punt was de oude Priscilla te roepen, en het haar te kennen te geven; maar daar zij zoo vast in slaap was, deed ik dat toch niet. Ik was dien dag nog al lastig, rusteloos en gemelijk geweest, en mijn oude getrouwe de hemel loone het haar diende mij uit liefde, en niet om geld. Waarom zou ik haar storen in haren slaap? Ik wilde beginnen met te leeren mij zeiven te helpen, als andere blinden. Ik kon mij reeds aankleeden zonder iemands hulp. Als ik nu stilletjes de kamer uit kon komen, kon ik, dunkte mij, den weg wel vinden naar de voordeur, naar buitengaan, en, heerscht, voortduren, ofschoon thans de gelijktijdige godsdienstige feesten, waaraan de Engelsche bladeu louter de botsingen toeschreven, ten einde zijn. Te Hosluarpoer in Poen- djab, hebben weder ongeregeldheden en gevechten plaats gehad. De Mohammedanen vernielden in de wijk der Hindoes een aantal huizen. Een detachement militairen, dat naar elders op weg was, werd door den goeverneur aangehouden om de orde te herstellen. asls IV UblvzLl LV Haarlem, 16 October 1886. De Donderdagavond te 8 ure in het Nutsgebouw alhier gehouden vergadering van het dep. Haarlem van de Ned. Maatschappij ter bev. van Nijverheid was gewijd aan de bespreking van de pakketvaart in N.-Indië, in te leiden door den Lui tenant Kolonel der Genie Gijsberti Hodenpijl. Onder de vele aanwezigen waren de Commissaris des Konings, de heer J. W. M. Schorer, de burge meester E. A. Jordeus, de heereu Lieftinck, Cremer en A. van Dedem, ieden der Tweede Kamer, de heer Conrad, voorzitter der Maatschappij ter bev. van Nijverheid, en eenige leden van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Nadat door den voorzitter, pro fessor Bosscha, de vergadering was geopend met eene korte toespraak, waarin hij op het belang der zaak wees, werd het woord gegeven aan den heer Gijsberti Hodenpijl, lnit.- kol. der genie, die door zijne in het begin van Sept. 11. verschenen brochu re De Werkkring der Neder landsche Marine meer bepaald de aandacht op de belangen, verbonden aan het te vernieuwen contract no- zoodra ik verkoos, ook weder den terugweg vinden, de deur sloot met een kruk. De gedachte van mij eens weer geheel vrij te bewegen was aantrekkelijk, en ik kon mij niet weerhouden het eens te wagen. Ik stapte zacht uit bed, en kleede mij aan; ik hoorde steeds de gere gelde ademhaling der slapende. Toen sloop ik stil mijne slaapkamer uit naar de trap. Ik opende de trapdeur, en stond weldra op den zachten looper. Ik glimlachte in mij zeiven, toen ik dacht aan de ontsteltenis van Priscilla, als zij merkte, dat ik er niet was. Ik deed de trapdeur weer dicht, en de trapdeur afgaande was ik weldra behouden aan de voordeur. In 't huis woonden ook andere heeren, jongelieden, die op elk uur van den nacht thuis kwamen, daarom waren er geen sluitboomen af te haken. De deur ging open met eene kruk, zooals gezegd, en zoo kon ik pens de pakketvaart, had g en die door het bestuur vau het departement was uitgenoodigd, de besprekingen over dit onderwerp in te leiden. Spreker zette de noodzakelijkheid uiteen, dat deze vaart overga van de in werkelijkheid Engelsche Maat schappij, die thans de exploitatie heeft, in handen van een Neder- landsch lichaam. Hoofdzakelijk uit een militair oog punt werd het nut van deze ver andering uiteengezet en op dit ge bied bleef zich grootendeels de dis cussie bewegen, waaraan werd deel genomen door de Heeren Bosscha, Jonker (van Amsterdam) en Cremer. Dit was oorzaak, dat de meerder heid der aanwezige leden de kwestie nog niet voldoende toegelicht acht ten, om daarover een beslist oor deel uit te spreken, zoodat besloten werd de vergadering tot later te verdagen. Evenwel werd nog geconstateerd, dat door geen der sprekers de wen- schelijkheid was betoogd om de exploitatie der pakket-vaart weder om in handen te geven van de Ned. Stooinv. Mij, de tegenwoordige con cessionaris. De «égouts» van Parijs voe ren jaarlijks honderd duizenden ku biek meters vuile stoffen uit de wereldstad naar de Seine. De zware stoffen vormen in de ri vier banken van grooten omvang. Onlangs heeft het gemeente-bestuur van Parijs de opruiming dier ban ken aanbesteed, terwijl de levering van de daarvoor benoodigde werk tuigen, bestaande uit bagger-ma chines, transportvaartuigen en een drijvenden elevator van zeer groo ten omvang, aan onzen stadgenoot den heer Thomas Figée is opge dragen. Bij de thans algemeen ge- ze gemakkelijk openen, en weer dicht doen. Voor een oogenblik stond ik be sluiteloos op straat, bijna verlegen. Het was de eerste keer, dat ik naar buiten ging zonder geleidende hand. Het leek mij bijna een waagstuk. Ik wist echter, dat ik niets te vree zen had. De straat eene zeer stille was volkomen eenzaam. Ik kon op en neer gaan over het trot toir en mij, evenals andere blinden, met mijn stokje overtuigen, dat' ik er midden op was, of aan den kant, door nu en dan tegeu den randsteen te tikken. Toch moest ik met de afstanden voorwaartsen achterwaarts eenige voorzorg gebruiken. Ik deed eerst twee en zestig schreden rechts, en voelde toen, dat ik aan eene dwarsstraat was; ik keerde terug', en deed weer twee en zestig pas sen; daarna ging ik nog vijf en zestig schreden, en was toen aan die zijde ook aan eene dwarsstraat. uitte klacht over slapte in de werk zaamheden is het ons een genoegen, te kunnen mededeelen, dat aan de werf nConrad# van den heer Tho mas Figée, evenals de vorige jaren, ook dit jaar eene buitengewone be drijvigheid heeft geheerscht we gens het vervaardigen van werk tuigen, bestemd voor Zuid-Amerika, Frankrijk en Roumanie. Door de nu pas verkregen bestelling is er weêr voor geruimen tijd bezigheid voor het uitgebreide personeel, aan deze zaak verbonden. Alhier is eene nieuwe schiet- vereeniging opg-ericht, onder den naam van Koningin Emma, die reeds ruim 20 leden telt. Gisteren is door de politie alhier aangehouden W. Arons, oud 18 jaren, die door middel van inslui ping in het kantoor van het Kaar' seladeveer aan het Spaarne een zakje, waarin ongeveer f 40 aan dubbeltjes, had ontvreemd, waarbij hij echter op heeterdaad werd be trapt. Omtrent de te Alkmaar te vestigen «Landbouwbanks wordt het volgende geschreven: Het plan tot de oprichting dezer instelling is sinds lang beraamd. Zij staat in geene betrekking met de NederlandscheLandbouwbank, waar van het prospectus dezer dagen is verspreid en is van deze wel te on derscheiden. De Alkmaarsehe in stelling wenscht haar arbeidsveld zooveel mogelijk te localiseeren en binnen de grenzen van het agent schap Alkmaar der Ned. Bank, welks gebied beperkt is tot het boven Purmerend gelegen deel van Noord-Holland, te bepalen. Le ontwerpers gaan uit van het denkbeeld, dat de Landbouwbank vóór alles plaatselijk moet zijn en Dat kwam uit: ik wist, dat ons huis nagenoeg op de helft lag. Ik was nu volkomen op mijn gemak. Ik had mijne maat genomen, en kon telkens, als ik het verkoos, voor mijne deur stilstaanwanneer ik van de eene zijde twee en zestig, of van de andere vijf en zestig pas sen deed. Niet weinig ingenomen met mijne berekeningen, wandelde ik dus op en neer. Ik hoorde een of twee vi gilantes passeeren, en ook een paar voetgangers. Daar deze laatste gee nerlei notitie van mij namen, deed het mij genoegen, dat mijn uiterlijk, noch mijn gang, eenige bijzondere aandacht trokken. De meeste men schen zij q zoozij willen niet gaar ne. dat men eenig gebrek, dat zij hebbei), opmerke. Dat nachtelijk uitstapje deed mij goed. Misschien was het idee, dat ik toch nog niet zoo geheel hulpe loos was, en afhankelijk, wel mede

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1