ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. binnendringen der Russische leger scharen voor den vorm te wettigen. In een woord, hij is een ongelikte beer en ziin daden zijn echt Russisch Sw. Het gerechtshof te Bergen, (in Henegouwen), uitspraak doende in cassatie, heeft Van der Smissen, oud-afgevaardige voor Brussel, tot 10 j'aren dwangarbeid veroordeeld, wegens moord op zij'ne vrouw. De samenwerking van alle fractiën der liberale partij bij de verkiezing van een lid der Kamer op 28 dezer dreigt schipbreuk te lijden, daar de gemeenschappelijke candidaat, de heer Ronvaux, eene radicale geloofsbelijdenis heeft af gelegd, welke onaannemelijk is voor de gematigde liberalen. Aan de werklieden-manifes tatie te Charleroi op 31 dezer, zul len, naar de leiders verwachten, 30 h 35 duizend personen deelne men. De burgemeester heeft de aan wezigheid van de roode vlag in de stoet toegestaan nadat de gedele geerden schriftelijk verklaard heb ben, dat zij die volstrekt niet als een revolutionair symbool, maar en kel als de kleur van hun partij beschouwen. Behalve amnestie, zul len de manifestanten ook algemeen stemrecht vorderen. De Engelsche Observer heeft reden te gelooveD, dat de stappen, onlangs door Frankrijk te Berlijn gedaan, om te vernemen in hoeverre de Duitsche regeering berei 1 zou zijn het vaststellen van een termijn voor het ontruimen van Egypte door de Engelsche troepen te ondersteu nen, indien de Porte zulk een eisch mocht stellen, van Duitsche zijde het antwoord hebben uitgelokt, dat voor de Duitsche regeering er geene enkele aanleiding is om zich in de betrekkingen tusschen Engeland en Egypte te mengen. Aan Daily Netvs wordt uit Sofia bericht, dat de ministers be sloten hebben de Sobranje op het einde dezer maand bijeen te roepen en een votum van vertrouwen voor te stellen, zoodra de verkiezingen zijn geverifieerd. De onderhande lingen met Rusland, betreffende de verkiezing van een vorst, zijn weder geopend. Daartoe zal de Sobranje eene buitengewone commissie naar Petersburg afvaardigen, ten einde te trachten de successie-kwestie be vredigend te regelen. Bij misluk king hiervan wordt in Bulgarije de republiek geproclameerd. De Post meldt, dat Beieren's minister van oorlog eene samen komst heeft gehad met de hoofden van groote wagenfabrieken te Neu renberg Augsburg en Munchen, waarbij dezen is opgedragen in vier weken 2000 spoorwegwaggons te leveren. Dit bericht baart opzien, met het oog op den politieken toe stand. Het is tot dit oogenblik nog niet tegengesproken. De baron Meyer Karl von Rothschild te Frankfort is aan eene beroerte gestorven. Lord Churchill reist, volgens dé pêches uit Weenen, naar Parijs. Naar men verneemtondersteunt geen andere groote mogendheid de pogingen van Rusland en Frankrijk bij den sultan, om nu van Engeland is meer gebeurd dat een vreemde sleutel een slot open gemaakt heeft. Onder die omstandigheden kon ik dus toch in een verkeerd huis zijn aangeland. Ik bleef staan, en het zweet brak mij uit bij de gedachte aan den neteligen toestand, waarin ik op die wijze zou gekomen zijn. Eerst wilde ik terugkeeren, en het volgende huis eens opnemen, toen ik mij herinnerde dat bij ons boven aan de trap, op het overloopje, een console aan den muur hing met een gipsen beeldje er opik was meer malen gewaarschuwd er mijn hoofd niet tegen te stooten; ik kon al mijne twijfelingen doen ophouden door hieromtrent een onderzoek in te stellen; dus ik ging de trap op. Boven zijnde voelde ik langs den muur, maar vond geen console. In tegendeel, ik voelde op die plaats een deurkozijn. Toen was ik zeker, dat ik verkeerd was. Het eenige wat mij te doen stond was stilletjes maar te verlangen, dat het Egypte ont- ruime. De Bulgaarsche regeering heeft op de derde nota van Rusland ge antwoord door middel van een rap port van den minister van binnen- landsche zaken, volgens hetwelk uit het gehouden onderzoek gebleken is, dat de verantwoordelijkheid voor de wanordelijkheden rust op lieden, die getracht hebben de verkiezingen te verhinderen en daarna de wijk hebben genomen in het gebouw van het Russische consulaat. Nog heeft de regeering aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden eene nota gericht, om hun te onderrichten, dat zij eene groote vergadering, die den wil des volks uitdrukt, heeft bijeengeroepen ten einde de bevoegdheid van haar optreden te doen verineeren. Daarna zal de vergadering zich in betrekking stellen met de Porte en de groote mogendheden voor de verkiezing van den nieuwen Sou- verein. Kaulbars heeft antwoord ont vangen op de vragen, die hij aan den Keizer heeft gericht betreffende het vervolg van zijne zending. De ge neraal zou heden naar Sofia ver trekken, waarschijnlijk over Tir- nova. Het schijnt, dat zijne instructiën van dien aard zijn, dat zij geen on- verhoedsche verandering van toe stand behoeven na zich te sleepen; integendeel moeten zij de strekking hebben om de zaken op de lange baan te schuiven. 'Haarlem, 18 October 1886. De gemeenteraad alhier benoem de op 12 December 1883eene com missie uit zijn midden, om voor stellen te doen tot opheffing van het ongerief, dat door het spoorweg verkeer ontstaat voor de gemeen schap tusschen het Noordelijk en Zuidelijk deel der gemeente. Tot leden dier commissie werden geko zen de heeren Mirandolle, Rethaan Macaré en van de Poll. In de plaats van den heer Mirandolle, sedert overleden, werd later de heer TediBg van Berkhout gekozen. Genoemde commissie biedt thans den Raad een plan aan waarover zij in overleg is getreden met den raad van admi nistratie van de Hollandsche Spoor weg-maatschappij en waarvoor deze zijne medewerking heeft toegezegd. In de hoofdzaak wordt door dit plan, dat door den heer Telders, vroeger ingenieur bij de Staatsspoor wegen thans hoogleeraar te Delft, is ontworpen, voorgesteld de geheele spoorbaan en de Spaarnebrug te doen rijzen, zoodat er zoowel aan den Kruisweg als aan den Jansweg doorgangen onder de baan worden verkregen, en de scheepvaart door het Spaarne aanmerkelijk wordt ge baat. Verder is in het plan begre pen eene spoorweghaven met los- kade, en eene nieuwe veel doelma tiger en veiliger inrichting van het station. De Hollandsche spoorwegmaat schappij heeft te kennen gegeven dat zij bereid is het grootste deel der kosten, aan de uitvoering van dit plan verbonden en geraamd op een millioen gulden, voor hare re kening te nemen. - Bij de Zaterdag te Amsterdam van wege de Amsterdamsche Sport- weer naar beneden, en het huis weer uit te gaan, en dan het volgende huis te onderzoeken. Toen ik al tastende den terugweg zocht, hoorde ik, hoe laat het ook was, nog ge gons van stemmen van menschen, die samen spraken in de kamer waarvan ik den deurknop in mijn hand hield. Woorden kon ik niet onderschei den, maar ik hoorde duidelijk spre ken. Ik stond besluiteloos. Was hel maar niet beter dat ik binnenging, en de aanwezige personen met mijn ongelukkige positie bekend maakte? Ik kon dan de zaak uitleggen en verschooning vragen. Mijne blindheid zou de vergissing alleszins begrij pelijk maken. Zonder twijfel zou een van hen mij dan te recht hel pen, en naar huis brengen. Ja, dat was het beste, dat ik doen kon, in- plaats van als een dief het eene huis na het andere in te sluipen, om het rechte te zoeken. Misschien club gehouden hardlooperijen, wer den door eenigen onzer stadgenooten prijzen behaald en wel: «Schaat- senrijdersprijs», bestaande uit 4 se- rieën, afstand 1600 M. 25 deelne mers,3e prijs, f 10, de heer K.Pander. «Vreemdelingenprijs» voor lief hebbers boven de 17 jaar, afstand circa 350 M. 12 deelnemers. Ie prijs, groote verg. med., W. Muiier; 3e prijs, groote bronzen r»ed.,K. Pander. De heer G. J. Smits, sedert vele lid van de Kamer van koop- d alhier, heeft als zoodanig ontslag genomen. Bij beschikking van den minis ter van Staat, minister van Binnenl. Zaken, van 15 Oct. is benoemd in de commissie, in 1886 belast met het afnemen van het examen in de Engelsche taal, waarvan het pro gramma is vastgesteld bij kon. be sluit van 14 Oct. 1884 (Staatsblad no. 216), voor de in Nov. en Dec. dezes jaars te houden examens voor het middelbaar onderwijs: de heer C. Heyman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus alhier. Jl.Zaterdag werd 's morgens ten 9 uur alhier een persoon uit de ge vangenis ontslagenzijn uitgaanskas van f 45 was door hem 's avonds reeds verteerd, toen hij in beschon ken toestand door de politie op straat werd aangehouden. Vrijdag begaven zich de voor zitters der Kamers van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam en Rotterdam, op daartoe ontvangen uitnoodiging, naar Frankfort, tot bijwoning van de opening der ka- naalwerken aldaar. Naar wij vernemen, is door de RegeeriDg aan de Ned. Maatschappij voor electriciteit en metallurgie te 's Hage opgedragen de electrische verlichting van de havenwerken te Tandjong Priok. Behalve 4 stuks electrische machines, die een groot aantal booglampen moeten voeden, is tevens gerekend op het noodige reserve-materieel, opdat storingen niet kunnen voorkomen. De geheele inrichting zal reeds aanvang 1887 in werking treden. (N. R. Ct.) Naar men mededeelt, zullen de rijtuigen 3e klasse gedurende dezen winter bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij door preskolen worden verwarmd. Naar aanleiding van de me- dedeeeling van Donato in het N. v. d. D., dat te Genève de magnetiseurs officieel gemachtigd zijn om de ge neeskunst uit te oefenen, is 't niet overbodig er op te wijzen, dat dit in Nederland insgelijks het geval is. Jaarlijks worden hier en daar in ons land geheel volgens de wet pa tenten uitgegeven aan z. g. «mag netiseurs.» Krachtens zulk een patent heeft de bezitter het recht lijders aan de meest verschillende kwalen in be handeling te nemen en daarvan zijn bedrijf te maken. Hij heeft daarbij overigens geen bewijs noodig van bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunst. Na afgelegd examen is het getuigschrift van bekwaamheid voor eene benoeming tot leerling-consul uitgereikt aan d-: heeren (alph. rangorde) Bueé, te Arnhem; Ent, te Amster lamFerguson, te 's Hage De Reus, te Dordrecht en Jhr. De Roover van Breugel, te 's Hage. Te Arnhem is eene vereeni- hadden al de huizen op onze rij hetzelfde slot en denzelfden sleutel. Als dat bet geval was, kon de een of andere verschrikte bewoner wel een pistool op mij afschieten, voor ik hem beduiden kon hoe onschul dig ik was. Juist toen ik aan de deur wilde tikken, hoorde ik eene vrouwenstem. Zij scheen uit de tweede kamer te komen, en bij een zacht accompag nement van piano te zingen. Ik bleef staan, en luisterde. Ik heb zoozeer mijn hart lucht gegeven in klachten over mijn treu rig lot, dat ik vergeten heb u te zeggen, dat ik toch nog eene troost had in mijn ongeluk, die heerlijke gave namelijk, die den blinden zoo menigmaal te stade komt: de mu ziek. Zonder deze ware ik wellicht, in die lange weken van duisternis en onzekerheid, volslagen krankzin nig geworden. Indien ik niet uren achtereen zelf had kunnen spelen, ging ter bevordering van het vreem delingenverkeer opgericht. Het doel der vereeniging zal voornamelijk zijn, door het bevorderen van het vreemdelingenverkeer den bloei van Arnhem en zijn omstreken (Oos terbeek, Doorwerth, "Wageningen, Bennekom, Velp, Rozendaal, Steeg, Dieren) te doen toenemen. De verschillende te Enschedé gevestigde fabrikanten - exporteurs van katoenen manufacturen hebben zich per adres tot de directiën der stoomvaart-maatschappij Nederland en der Rotterdamsche Lloyd gewend, om adhaesie te betuigen aan een door Samarangsche handelshuizen aan genoemde stoombootreederijen gericht adres, waarin gewezen wordt op het onbillijke der voortdurende heffing van de zoogenaamde West- mousson's vrachtverhooging. Op de vraag: Waar blijven de gouden tientjes? vinden we een antwoord gegeven. Daarin wordt medegedeeld, dat de Regeering zoo veel mogelijk zorg draagt, dat het goudgeld zoo weinig mogelijk in omloop wordt gebracht en dit bij voorkeur moet strekken om deel uit te maken van den muntvoorraad der Nederlandsche Bank. In de kelders dezer instelling ligt het evenwel niet zonder bedoeling. Wanneer de bandelaren in het buitenland aan zienlijke sommen hebben te betalen op plaatsen, waar de gouden munt- standaard is, dan is het natuurlijk wenschelijk, dat er steeds een vol doende goudvoorraad aanwezig zij om daaraan te voldoen. Voor dat doel is de Bank steeds bereid haar goud af te staan, om zoodoende den handel niet gedrukt te zien door het gedwongen gebruik maken van zeer onvoordeelige wisselkoersen, welke ongetwijfeld zouden ontstaan, wanneer niet de zekerheid bestond, dat ten allen tijde betaling in goud kan verkregen worden. In het laatste geval toch zou de wisselkoers zich gaan regelen op den prijs van het zilver en dientengevolge zoodanig stijgen, dat de onvoordeelige wis selkoers de te-behalen handeliwinst nagenoeg deed verdwijnen. Ten gemakke van particulieren is de Bank intusschen steeds bereid aan hare kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Hage, bij verwis selingen, voor een bedrag van f 50 aan goud af te staan. Gisteren zijn alle goederen ook de wijn, ontvreemd op het bui tenverblijf «Bosch en Landzicht» onder Bloemendaal, verborgen in de duinen aldaar teruggevonden. Door de politie te Amsterdam is aangehouden de dienstbode van mejuffrouwen v. R. aan de Prinse gracht, verdacht van diefstal van een gouden armband en een zilveren vork. Nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt, is zij in vrijheid gesteld. Eene dame gaf Vrijdag in de Spuistraat te Amsterdam een pakje aan een agent van politie. Zij zeide, dat zij naar het spoor moest en geen tijd meer had, doch dat het pakje door haar gevonden was. Daar het geen adres had, opende de agent het op het bureau en bevond, dat heteen doode kat bevatte. De Amsterdamsche Sportclub is voornemens, indien de aanstaande winter streng en langdurig ie, op een baan van natuur-ijs, welke aan- concerten bijwonen en anderen hoo- ren spelen en zingen, mijn leven zou ondragelijk geweest zijn, en ik ril bij de gedachte, waartoe ik an ders mijne toevlucht wellicht zou genomen hebben, om het dragelij ker te maken. Ik bleef staan, en luisterde naar het lied. Het was uit eene nieuwe opera, in Engeland nog weinig bekend, en het stuk was een van die, welke dilettanten niet licht ondernemen. De zangeres, wie het ook zijn mocht, zong het zacht en met gedempte stem, alsof zij hare volle kracht niet durfde doen uit komen; wellicht omdat het reeds zoo laat in den nacht was. Een kenner kon echter gemak kelijk hooren, dat hij geene gewone zangeres voor had. Men kon hooren dat zij methode had, en zich op zettelijk inhield, en dat zij onder gunstiger omstandigheden prachtig effect moest maken. Ik was verrukt. Het kwam mij voor, dat ik bij een gelegd zal worden, proeven van kunstschaatsenrijden te doen geven. Ofschoon een internationale wedstrijd niet in het plan van het bestuur ligt, zullen toch uitnoodigingen om te Amsterdam te komen gericht wor den tot bekende kunstschaatsenrij ders, als Catam, Curtis enz. Te Purmerend heeft men getracht geelkoperen medailles aan den man te brengen voor tienguldenstukken. Bedoelde stukken dragen aan de eene zijde een borstbeeld en aan de keer zijde het adres eener handelsfirma te 'sHage. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn te Hoorn door mid del van buitenbraak ten nadeele van de gebroeders Bossert aldaar ont vreemd 50 gouden en 27 zilveren horloges. Omtrent het te bouwen Badhuis op Schiermonnikoog wordt aan de N. Gr. Ct. het volgende bericht: Het badhuis zal bevatten 58 ka mers, die zijn verdeeld als volgt 10 kamers op het Noorden, zeezijde, 11 kamers op het Westen, even zooveel op het Oosten en 24 op het Zuiden, zijnde de beide overige ka mertjes aan weerszijden van den hoofdingang bestemd voor andere doeleinden, daar ze, ook wat hare afmetingen betreft, niet onder den rubriek logeerkamers kunnen opge nomen worden. De tien kamers (zeezijde) zijn de grootste en zeker door de ontwer pers bedoeld voor de familiekamers of voor hen, die van hunne logeer- ook zitkamers begeeren en als zoo danig kier zeer op hare plaats zijn. Verder treft men aan de zeezijde aan de gezelschaps-, eet- en biljart zalen met hare veranda's, terwijl het onderling verband dezer zalen een aangenaam en gezellig geheel vormt, daar de groote veranda, be slaande eeneoppervlakte van pm. 130 vierkante meter door de 3 genoem de zalen begrensd wordt. De kamers op het Oosten en Westen liggen wel niet aan de zeezijde, doch men kan ook daar de zee gadeslaan en hooren. De kamers, waaruit men de zee niet kan waarnemen, zijn de 24 stuks, die geheel aan de landzijde gelegen zijn. Deze zijn daarbij wer kelijk, wanneer het helder weer is, zeer aan de zonnehitte blootgesteld, doch men heeft ongunstige dagen en op eene badplaats ook. Dan zijn deze vertrekken eene groote uit komst. Juist door de ligging zullen deze door ouden van dagen en door ouders met kinderen begeerd wor den boven die op den Noordkant. Bovendien zal er wel geen enkel bad-hotel bestaan, of er zullen ka mers op het Zuiden voorkomen, en wanneer we goed vernomen hebben, dan is het plan zoodanig samenge steld, dat het gemakkelijk later door 2 zijvleugels aan deze zijde kan uitgebouwd worden, waardoor deze kamers als van zelf op de zee haar uitzicht zullen hebben. Een badhuis heeft steeds 2 fronten, een zee- en een landfront, terwijl het laatste front misschien daardoor eenigszins meer in het oog zal loopen, omdat men dé&r steeds moet aantreffen den hoofdingang of entrée, daar men toch geene rijtuigen voor eene veranda laat komen (die aan deze zijde thuis behoort) om het daar zittend vredig publiek steeds met nieuw aankomende gasten lastig te vallen. besloten gezelschap van acteurs was aangeland, die eerst zoo laat in den avond vrij waren, dat zij er een ge deelte van den nacht bij moesten aanknopen. Des te beter, dacht ik; zulke zwervende menschen zullen door mijn nachtelijk bezoek des te minder van hun stuk gebracht wor den. De zangeres was onderwijl het tweede couplet begonnen. Ik ging met mijn oor tegen de deur staan, om eiken toon te kunnen opvan gen. Ik was benieuwd te hooren hoe zij de effectvolle, maar lastige finale zou uitbrengen, toen o, vreeselijke overgang van de zoet vloeiende tonen, en zachte woorden van hartstochtelijke liefdel ik op eens eenen gil hoorde, een benauw den vreeselijken gil, omtrent welks beteekenïs men zich niet vergissen kon. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2