Het station Alfen van den spoor weg LeidenWoerden zal met goed keuring der regeering voortaan AlfenOudshoorn worden genoemd. Te Wageningen werd gedurende de laatste dagen door arbeiders, onder toezicht van de politie, ge zocht naar een kistje met geld, hetwelk vermoedelijk in de nabij heid van bet kerkhof zou verbor gen zijn door Regeling, den dader van den in het vorige jaar op den klompenmaker Jansen gepleegden moord. Te Waalwijk zal eene coöpera tieve slachterij opgericht worden, om niet langer van de willekeur der slagers afhankelijk te zijn. Vol gens gemaakte becijferingen zou de onderneming prima kwaliteit rund- vleesch h 30 ct. per 7s kilo kunnen leveren. Te Zevenbergen is de huisvrouw van den wegwerker v. G. van schrik dood gebleven, omdat zij een harer kinderen miste en dacht dat het een ongeluk had gekregen. Het kind had zich echter onder de lafel verscholen. Een koperslager te 's Bosch is aan bloedvergiftiging overleden. In een klein wondje aan zijn boven lip schijnen onder het werken me taaldeeltjes te zijn gekomen. Ziin hoofd zwol erg op en na vieren twintig uren was hij reeds dood. Een Reuter-telegram uit South ampton meldt: Het stoomschip Noord Holland, dat op 14 dezer van Rotterdam ver trok op reis naar Java, met troepen aan boord, is hier, na door een zwaren storm overvallen te zijn, in ontredderden toestand teruggekeerd. Het verloor de stuurboordboot, een deel der verschansing, eene hut en het stuurtoestel. Het schip zal even wel de reis voortzetten. Toen de heer A. S., gemeente ontvanger te Mierloo, Donderdag avond van een bezoek huiswaarts keerde, en op eenigen afstand van zijne woning een zoogenaamden vonder passeeren wilde, raakte hij, door de duisternis misleid, te water. Eerst den volgenden ochtend vond men zijn lijk. De overledene be kleedde 32 jaar het ontvangersambt. Vrijdag verkeerde eene Friesche tjalk van Makkum in het Eierland in gevaar, door het breken van haren mast. Ofschoon het zeer onstuimig was, zeilde eene blazerschuit van De Cocksdorp de tjalk ter hulp, en slaagde er in het vaartuig op eene veilige ankerplaats te brengen, waar de schade zooveel mogelijk hersteld werd. Te Meppel had een winkelier eene revolver in de handen, die hij meende dat niet geladen was en die hij wilde wegbrengen, toen eensklaps een schot afging, waardoor een in den winkel aanwezige timmerman getroffen werd, De kogel ging door een vinger en de kleeding en raakte het onderlijf. De wonden schijnen niet gevaarlijk te zijn. De volgende curieuse staaltjes over tarieven worden medegedeeld door Het Noorden. De heer K. E. Peschman, fokker van Poland-Chi- navarkens te Groningen, kaneen fokbigge in mand niet anders ver zenden naar Beverwijk dan per goe derentrein voor f 13.60, en dan moet het dier 3 dagen, zegge drie dagen, onderweg zijn; of per per sonentrein voor f 41.90 in den tijd van omstreeks elf uren. De buiten landers kunnen daarentegen zoo een dier als bestelgoed verzenden. Nog een voorbeeld: een pakje zaad van 250 gram (V, kilo) van Duitsch- land naar Batavia kost f 0.15, ter wijl dit van uit Nederland slechts als brief kan verzonden worden, voor een bagatel van f4.25. GEMENGD NIEUWS, Een dure schapenbout. Een zeer elegant gekleede dame ver scheen onlangs in een winkel te Parijs en liet zich vijf K. G. wol afwegen h 6 francs het kilo. Op een zak naast de weegschaal lag een heerlijke schapenbout, die even te voren door de keukenmeid van den koopman gehaald was. De koopster vond dat stuk zoo verleidelijk, dat zij het, terwijl de bediende eenige andere klanten hielp, heel handig onder de gekochte wol schoof en in een geborduurden zak bergde. De koopman had echter door een spiegel de geheele kuLstgreep ge zien. Toen de dame nu aan het kantoortje kwam om te betalen, zeide de koopman tot den bedien de: iiBen je er wel zeker van dat je je niet vergist hebt? Ik geloof dat madame meer dan 5 kilo wol in haar zak heeft. «Dat is gemakkelijk na te gaan,» antwoordde de bediende, «ik zal alles nog eens te zamen op de bas cule leggen.» Zoo gezegd, zoo ge daan het pakje woog acht en een halve kilo. «Zooals u ziet, madame, er heeft eene vergissing plaatsgehad,» zeide de koopman spottend. «Wilt u bij betalen of het meerdere terugge ven?«Ik zal alles maar houden,» zeide de dame met een vuurroode kleur betaalde de schapenbout als de wol tegen zes frans het kilo, zoodat de bout haar op 18 francs kwam te staan Naar men zegt, heeft de koopman het overschot aan de armen gegeven. In de woning van den grond bezitter Heinrich v. Peréira-Arn- stein te Weenen, ontstond dezer da gen door de onachtzaamheid van een knecht, zoowel als door de schuld van een knaap, een kruit- ontploffing, waardoor de knaap zwaar, en twee vrouwen licht ge wond werden. De knecht van den heer Arnstein Frans Waniczek genaamd, vulde namelijk voor zijn heer jachtge weer-patronen, tot welk doel hij een halve kilogram kruit en eene even groote hoeveelheid hagelkor rels had genomen. Toen nu Wa- niczik bezig was met het vullen der hulzen, werd hij van zijn werk afgeroepen en liet hij het kruit in een vaatje op tafel staan. In dien tijd kwam de 17-jarige Johan Bar- wa, leerling van den gasfabrikant Homik, om eene herstelling aan de gaskroon te maken, juist in dezelf de kamer, waar het kruit nog op tafel stond. De reparatie aan de gaskroon werd gedaan, en om zich te over tuigen dat er geen lek meer be stond, hield bovengenoemde Johan Barwa een brandende lucifer bij de gaspijp. Onder dezen arbeid bevond Barwa zich vlak bij het kruit. Waar schijnlijk heeft hij de nog bran dende lucifer in het vaatje laten vallen, tenminste plotseling ontbran de het kruit, on veroorzaakte eene ontploffing die Barwa ernstig aan beide handen, 't gezicht en aan den hals verwondde. De vrouw van Wa niczek en een kamermeisje, die ook in de kamer waren, kregen lichte brandwonden. Ten gevolge van den luchtdruk werden bijna alle glas- ruite in 't huis verbrijzeld. De ont ploffing werd ver in dea omtrek gehoord, zoodat binnen weinige minuten reeds honderden menschen zich voor het huis verdrongen. Tussehen Rome en Frascati vielen vijf jongelieden in den spoor trein eene fatsoenlijke vrouw aan. Een hevig gevecht volgdezes passagiers werden zwaar gekwetst: twee van hen werden in volle vaart uit den wagen geworpen. In de speelzaal te Monte Car lo is den 14n dezer een hevige twist ontstaan naar aanleiding van eene «speel-kwestie.» Eerst werden over en weer hoogst beleedigeude woorden gewisseld, vervolgens vuist slagen en daarna kwamen mess-n en revolvers voor den dag, zoodat er verscheidene gewond werden en er eene doode viel. Spelers en speel sters, die buiten het geding bleven, verkeerden in den grootsten angst, maar het duurde niet lang, of zij konden hunne bezigheid aan de speeltafel hervatten alsof er niets gebeurd ware. Het bloed werd af geveegd, aau de gewonden hulp verleend, de doode weggedragen, en het rouge et noir en het pair et impair ging weer zijn gang voor eene in spanning verkeerende schare. Een LoDdensch geneesheer kreeg dezer dagen een bezoek van een maD, die hem verzocht meê te gaan naar een patient van vierjaar om die een splinter uit den voet te halen. Neem vooral chloroform meê, zei de man. Kom! voor een patient van 4 jaar? De dokter stak chloroform bij zich en volgde den man, die onder weg verhaalde dat de patient er ge vaarlijk aan toe was. Eindelijk be reikte men een achterbuurt. Men klom 3 trappen op, toen twee af en de man stiet heel voorzichtig een deur open. 't Was een pakhuis. Waar is de patient? vroeg de dokter. Ga wat verder, doch wees voorzichtig! antwoordde de man. De dokter naderde een donkeren hoek van 't pakhuis, waaruit twee oogen van vuur hem tegenglinster- den. Daar is hij! zei de man. Een groote leeuw kwam brul lend op den geneesheer af. Werp chloroform in zijn snuit, sprak de geheimzinnige man. Dan bedwelmt hij dadelijk. In zijn angst en op lijfsbehoud bedacht, wierp de dokter een geheel fleschje op den leeuwensnoet. De leeuw zeeg neer en de operatie had plaats met de snelheid van den bliksem. De dokter wilde daarop de deur uitstuiven, maar de man, die een dierentemmer bleek te zijn, duwde hem een banknoot van 5 pond ster ling in de band, met de woorden Heb dank, gij hebt mijn kost winning gered. Ja, maar, als gij weer eens een patient van 4 jaar hebt Dan kom ik stellig weer bij u, dokter. Toe, stuur dan om een van mijn collega's wij mogen elkaar allen zoo goed lijden. De Corkf-che politie, die zoo gelukkig is geweest een «maanlich ter» te arresteeren, heeft bij die gelegenheid nog een buitenkansje gehad door het ontdekken eener kleedkamer der «maanlichtere,» waar beslag is gelegd op de geheele wa penrusting dezer brutale nachtbra kers. Alles was daar voorhanden mombakkesen, zwaarden, revolvers, mantels, gelijk roovers die dragen op liefhebberij-tooneelen, enz. enz. Zelfs ossenvleesch voor den inwen- digen «maanlichter» vond de politie van Cork in dit arsenaal. Belangrijke proeven omtrent de doelmatigheid van netten als beschermingsmiddel voor schepen tegen aanvallen met vischtorpedo's hadden dezer dagen in Portsmouth plaats. De proef werd genomen tegen het oude pantser-chip Resis tance, hetwelk daartoe aan ééne zijde door een torpedo-net werd be schermd, opgehangen aan uitge voerde spieren. Zoowel aan de vervaardiging als aan de bevestiging van het net was de meeste zorg besteed. De visch torpedo, geladen met 70 Eng. pd. schietkatoen, werd afgezonden van het torpedo-schip Vesuvius, hetwelk op dat oogenblik ongeveer 250 yards van de Resistance verwijderd was. De torpedo liep op eene water diepte van ongeveer acht Eng. voet, bereikte het aangewezen punt en eene hoorbare ontploffing, gevolgd door de opheffing eener groote wa terzuil, bewees dat zij haar plicht had gedaan. Onmiddellijk daarop werd de toestand van het net on derzocht, waarbij bleek dat daarin een groot gat was gemaakt, over vloedig ruimte latende voor een twee Ie torpedo om ongehinderd het schip te kunnen bereiken. De ket ting, waaraan het net was opge hangen, was gebroken, terwijl een der middelste spieren uitgelicht en zwaar beschad'gd werd. De proeven betreffende bescherming tegen ko gels, door middel van steenkolen, liggen nu aan de beurt. Door den Engelsche kapitein A. S. Tomkins is eene nieuwe soort tent uitgevonden, die reeds in tegen woordigheid van den hertog van Cambridge met een zeer gunstig resultaat beproefd werd. Het dak wordt niet door stangen of soortge lijke toestellen ondersteund, maar door een militairen bagagewagen, waarop het linnen der tent zooda nig bevestigd is, dat bij het opslaan slechts eenige riemen losgemaakt behoeven te worden, om dadelijk het linnen naar alle vier zijden te kunnen afrollen, uitspannen en met eenige ringen vastzetten. Door den uitvinder toi tee(stormdak)genoemd, heeft deze constructie vooreerst het voordeel van snel opgeslagen te kunnen worden door 8 man in 5 minuten. Zij biedt wijders aan ongeveer 30 man eene legerplaats, en in geval van nood bij regen aan 60 man een tijdelijk onderkomen. Een bijzonder voordeel is nog, dat de bagagewagen een kooktoe- stel bevat, dat bij eene grootte van circa 0.75 M' 80 tot 90 pond vleesch en groente binnen korten tijd kan leveren. Het toestel kan door middel van eene kurk gemakkelijk om zijne verticale as bewogen worden en geeft daardoor den kok eene nauw keurige eontrdle over de vier ketels. Bavendien kan het uit den wagen gebracht worden, om in de open lucht te koken, en is met een paard te vervoeren. Maandagavond kwamen te South Shields aan de kapitein en elf ma trozen van het barkschip Alfred the Greatdat ter hoogte van de Butt of Lewis in den vreeselijken storm der vorige week een lek was geslagen. Negentien uren hadden de ongelukkigen, blootgesteld aan den loeienden orkaan, in het want van het zinkende schip doorgebracht eu toen het ten slotte kenterde, ge lukte het hen slechts met moeite één der sloepen, die van boord wa ren gespoeld, te bereiken. Nu zwalk ten zij nog 36 uren in het broze vaartuig om, zonder spijs of drank, zonder voldoende kleeding, tot zij ten slotte geheel uitgeput te Port Ness landden. Na wat tot krachten te zijn gekomen, werden zijn naar South Shields gebracht. Spoorwegen in Japan. De eerste spoorweg die in Japau ge opend werd, was die tusscheu Tokio en Yokohama; de bouw daarvan werd begonnen in 1870 en voltooid in 1872. De lijn werd eerst met enkel spoor gelegd, maar werd in 1880 voor dubbel spoor ingericht. In Juni 1884 omvatte het rollend materieel op deze lijn 16 locomo tieven, 82 rijtuigen en bagage wa gens en 154 goederenwagens. De spoorwegen in Japan kunnen in twee groepen verdeeld wordenten eerste de staatsspoorwegen en ten tweede de lijnen van de Japansche Spoorweg-Maatschappij. De lengte der staatsspoorwegen in exploitatie bedraagt 1843/s mijlen (272V.- mijlen, 438 kiiom.) en in opmeting 1233/. mijlen (199 kilom.) De Japansche Spoorweg-Maatschappij heeft 86'/« mijlen (140 kilom.) in exploitatie en 400'/. mijlen (645 kilom.) in op meting. In hel begin is al het rol lend materieel van Engeland inge voerd, doch nu wordt een deel er van verstrekt door eene fabriek, welke het goevernement in Shin- basi opgericht heeft; locomotieven worden echter nog van buiten af ingevoerd. Engineering Aan Richard is een patent ver leend voor een nieuw hangsl t. Het is voorzien van twee pijpjes, waarin een bougel geschoven wordt, zoo dat bij het openen het zich in twee stukke-i ontbindt n de beugel niet als gewoonlijk met een scharnier verbonden blijft. Binnen in het slot liggen zes schoten, aan elke zijde drie, die in evenveel openingen van den beugel vallen. Die sleutel heeft zes baarden, die de schoten naar binnen trekken bij het openen, en gelegenheid geven om den beugel te verwijderen. Door verplaatsing van baarden en verandering van den vorm is een groot aantal com binatiën mogelijk. Men weet dat de nabijheid van electrische machines, op gewone zakuurwerken van storenden invloed, zeer ten ongerieve van de heeren electrici zijn kan. Een uurwerk, ongevoelig voor den magnetischen invloed, is een desideratum dat men reeds meermalen getracht heeft te verwezenlijken. Volgens de Moniteur de la bijou terie et de Vhorlogerie is een horloge maker te Genève daarin thans ge slaagd, en heeft zich bereids te New-York eene maatschappij ge vormd om de nieuwe vinding in exploitatie te brengen. Stoompost MARKTBERICHTEN. Haarlem, 18 Oct. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.w'tte tarwe f 7.50 a f 6.50 rogge 4.90 a E 4.85 haver f3.35 af3.30 Garst 4.60a f0.Duiven- boonen f 7.10 a f 6 76 Paardenboonen t 6. a EO.— Rruine boonenfO.- a EO.Groene Erwten f 7.50 af 0.Witte Erwten f 0. 8 f0.Capucijnera EO.a f0. Kanarie zaad f 0.af 0.Oliezaad f 0.a f 0. Koolzaad f 0.a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a EO.Bruin mosterdzaad f 0.a f Karweizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 18 Oct De prijzen der Aardappelen waren a), volet: Friesche Dokkumer Jammen f2.40 a 2.70; dito Franeker f 2 40 a 2 bO; dito Engelsche fl.40 a 160; dito Ha I,burger f 1 80 a 1.90; Zeeuw8che spuiache Jammen f 3.20 a 3.50 dito Flakkeesche f3.a 3.26, dito Blauwe f 2.40 a 2.61; Geld. Blauwe f 2 50 a 2.60, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.80 Katwijker Zand f0. a 0.—; Noordwijker do. EO.— a 0.Hille- gommer dito f 0.a 0.—Haarlemmer do. fO.-a 0.-. Aangevoerd 6 rerscbe ladingen. Koffie. De markt verkeerde de vorige week in vrij vaste stemming, de heen en weder gaande bewegingen der speelmarkt6n oefende weinig invloed uit. De taxatie der a. s. vei ling werd n g opgemaakt op den basis van 33 et voor goed ordinair. Hiertoe was al spoedig ni( t meer te koop, eu notceren wij thans 34 ct. met koopers en verkoopers. Suiker. Biet vast, Geraffineerd ouverand. Specerijen In afwacutiug van de inschrij ving van 582 kisten Noten en 182 kn. Foe lie, stil. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Looo Heden 1885. Middling fair 303 ,31 c. 31" 4 c. Fully Good Middling. 30'/.303/4 SI1/- Good 293 ,30 3 Strict 29' ,29s/, 30'/. Middling. 29 29'/, 30'/, Low Middling. 273,.28 29' Good Ordinary. 26 26'/, 29 Good Tinneveily (nom.) 253/,26 28 Fully good Dhollerak. 25 25'/. 27'/, Good Dhollerak. 24 24'/. 26'/) r Goodfair Dhollerak nom. 23 23'/, 25'4 Good Oomra. 24 24'/. 26' Fully goodf. Oomra. 22' ,23 „25 Goodfair Oomra. 22 22'/, 24'/. Fine Bengal. 25 25'/, 26'/.;*, Good Bengal nom. 23 23'/,. 24'/I Heden onveranderd. Febr. Maart 27 et. plaatsbaar. Tin flauw. Banka loco f 61. Billitcn loco f60' 5, termijnen fa hooger. Petroleum-berickt van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 16 Oct. De Amerikaanscke Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 63 „73/4, 63A, 63/„6s/„63/, ctpgali. Philadelphia 6'/., 63 6'/, 63/,, 6J/(, 6"', ct. per gall. Ruwe Olie 643/„ 65'/,, 65'/., S4"/4, 64s/s, 64" ct. per vat. Aanvankelijk bleven de prijzen bij vrij goe den omzet onveranderd, doch liepen tenge volge van eenige weifeling der Amerik no teering eu het urrivement van drie ladingen „Lizzi Ross", „J. E. Graham» en „Frair- inont», te zamen met 24,025 vn. De netee- ringen op latere termijnen bleven onveran derd, doch was de handel onbeduidend De noteering is heden bij minstens 25 vn, te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 7.65 af— Eutr Oct.-levering 7.65 Nov. Nov./Dec. v 7.75 Jan. Maart. 7.80/,,/ K Nobels Petr. (Rus sische) lev. Nov Dec. 7.60 In consumtie vrij aan boord f 9. Bij kleinigheden f a f 1j, hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 2 Oct. 50.269 vn. Afgeleverd7 467 Voorraad op heden 42.852 Verwacht wordende ladingen: „Lizzi Ross» (Ymuiden binn.) 7 716 „J. E. Graham» 8 951 Fairmont» 7.358 „Z Ring, (gezeild 2 Sept 8.350 iarwe op levering fl hooger, Mei f213. Noteering ven da Commissie voor dan raanhandai. Rozge op levering iets hooger. Oct. f118, 119. Maart f125. Noteering van Mo ine Thole. Koolzaad zonder handel Raapolie vast. lo. Mei f23. Lijnolie onveranderd, vliegend in de stad f22'.,. EJam, 16 Oct. Kaas. Aangevoerd 80 stapels wegendekilo; hoogste prijs Graa it f 32.—laagste f 0.de 50 kilo. Hooi f a 0.—. Alkmaar15 Oct. Kaas aangevoerd 518 stapels, wegende 133918 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f35.dito Hooi f 0.com missie Gras- f33.dito Hooi f 0.mid delbare Gras f 32.50 dito Hooi f 0. Leiden, '6 Oct. Aan de Gemeente-Waag gewogen:373 's en 70 '/iv deelen Boter, te zamen 8160 stukken. Eerste kwal. f 50.a 72.2e kwal. f0.a 0. 5@hiedeti18 Oct. Moutwijn f 6.75 Jene ver f 12.25, A.uat. Proef f 13.50, Spoeling 0 50, idea, door ds Schiedamsehe Spoeling- Vereeniging f 0 90 LEGER EN VLOOT. Het bestuur van de te Leeuwarden ge vestigde vereeniging //Het Paardenstamboek" heeft besloten, de commissie, belast met den aankoop van paarden voor de remonte, te verzoeken, opnieuw te beproeven in .Fries land paarden voor de artillerie aan te koo- pen eu haar tevens uit te noodigen, ditmaal den aankoop te doen aan huis, dus op de boerenplaatsen, zooals met goed gevolg in andere provinciën plaats vindt. 8T0M¥AARTSE$SÏ&tTIN. Het stoomschip //Prins Willem I', arri veerde 17 Oct. van W. Indië te Amsterdam. Het stoomschip //Limburg" van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Oct. van Suez. Het stoomschip //Burgemeester den Tex", van Batavia, arriveerde 16 Oct. te Amsterd. Het stoomschip „P. Caland', kapt. Bonjer, van Rotterdam naar New-York, passeerde 17 Oct. des morgens 7.15 uur Dover. Lichte W. wind. Het atoomschip A-Samarang" van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Oct. te Padang.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3