4e Jaargang. No. 1009. ADVERTENTIËN' ALGEHEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. ABONNEMENTSPRIJS: fcor Haarlem per maand40 Cents. franco door geheel het Rijk p. maand 55 4 'wonderlijke Nomisero 5 taefilj»! Osgeiyks uilgenpmen Zon-en signs» Fesstdapn. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 8. Hoof dagmiss voor het Buitenland- Compagnie O&térale de xubliats Btrangèrs Q. L. DA VB E Co., JOH. F. JON SS, Sucr., Parijs3'öis Faubourg Montmariro. fan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eentii Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen totmiddags IS uttrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal mumw van hei F miljoen. Ingaug aan de JQraofcgde 2e den?. Goopend dagelijks ?an 1G tofc 4 uur. Toegang #5 cents per persoon. Donateurs en loden de? Ncdorlandaciie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ',-ftoon van diploma vrijess. toegang, donateurs mot gezelschap, ïsden mat J. dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang fcrontzijdo aa liet Paviljoen op liet torras. Goop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» em dvndei* Nedarlaadsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op yortoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral sta Nederland on «teer bijzonder van het Haarlerasshe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel ja»S V galden.Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van IK April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen ®p ïoad-iigon kosteloos va» .12uur, do overige Christelijke fosotdagen tegen betaling van 25 cent? per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. gW-rf museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foeatdagon van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeaè Wwnad&g en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (dear Oudogroenmarkt) vrjj. De heer Ronvaux heelt, aange zien zijne caudidatuur voor het lid maatschap der Belgische Kamer van afgevaardigden geene overeen stemming onder de verschillende fractiëu der liberalen heeft kunnen teweegbrengen, zijne candidatuur ingetrokken. Bij de Zondag j.l. te Metz ge houden verkiezing voor den Dis- tricts-raad is de Duitsche candi- daat met 663 stemmen gekozen. De Lotharingsche tegenpartij heeft zich van stemming onthouden. Uit München is eene ofücieuse tegenspraak gekomen vau het be richt, dat door het Beiersche minis terie van oorlog 2000 spocrweg- waggous, te leveren binnen vier weken, besteld zouden zijn. Dit van de Berlijnsche Post afkomstige be richt wordt aan een «misverstand» toegeschreven. De Post heeft de tegenspraak afgedrukt, zonder daar bij eenige opmerking te voegen. In de Fransche Kamer van af gevaardigden had gisteren de inter pellatie van de heeren Milleraud c. s. plaats over de werkstaking te Vierzon. De regeering heeft ver klaard, dat zij alle verantwoorde lijkheid voor de door haar genomene maatregelen op zich nam. Er wer den twee moties van vertrouwen in de regeering voorgesteld, en twee, waarbij hare handelwijze werd af gekeurd. De heer Sarrien, minister van binnenlandsche zaken, gaf te kennen dat hij zich met een der heide moties kon vereenigen, waar voor hij den voorrang vroeg. Da heer Camélinat betreurde het 5) HUGH COHWAY. EERSTE HOOFDSTUK. IN DUISTEBNIS EN IN GEVAAR. Hij werd gevolgd door een lang en diep gesteun, dat eindigde in een akelig gorgelen, dat mij het bloed deed verstijven. De muziek hield plotseling op, en ik hoorde den kreet, den doordringenden kreet eener vrouw, als een ontzettenden overgang van melodie tot wanklank; daarna hoorde ik een doffen slag op den grond! Toen hoorde ik niets meer. Ik begreep, dat er dicht bij de plaats, waar ik stond, een afschuwelijke dat de regeering troepen naar Vier zon had gezonden. Er werd ook de eenvoudige orde van den dag voorgesteld en daar deze steeds den voorrang heeft, zoo kwam zij het eerst in stemming. Zij werd hij opsteken der handen met meer dan 3/4 der leden aange nomen. In de couloirs heeft de minister Sarrien verklaard, dat hij, ten ge volge van den uitslag dier stem ming, voornemens is zijn ontslag in te dienen. Het gerucht liep, dat de ministers Baihaut en Develle hunnen ambt genoot Sarrien in zijn ontslag zou den volgen. Men geloofde echter, dat gedurende de openbare zitting van heden een middel gevonden zou worden, om het misverstand weg te nemen, dat tusschen den heer Sarrien en de Kamer ontstaan is. De aanplakbiljetten, die de verschijning van het nieuwe chau vinisten-blad La Revanche aankon digden, zijn door de politie in be slag genomen. Geen wonder! De Minister van oorlog, generaal Bou- langer, werd daarop voorgesteld als een onverschrokken krijgsman, die een draak aan de bajonet rijgt, terwijl een Rus het ondier tegelij kertijd de staart afsnijdt: bedoelde draak droeg een Pruisischen helm en stelde natuurlijk Bismarck voor. Op andere plakkaten zag men soort gelijke plastische voorstellingen. Een aantal colporteurs, die zich met de verspreiding belast hadden, wer den in hechtenis genomen. De correspondent van de Times te St. Petersburg spreekt het ge rucht tegen, dat Rusland nu reeds Bulgarije bezitten wil; deze geruch ten veroorzaakten Vrijdag een pa niek ten beurze. Het bezettingsplan misdaad gepleegd was. Mijn hart klopte geweldig. In de ontsteltenis van dat oogenhlik vergat ik, dat ik niet was als anderen dat lichaams kracht en moed mij tot niets konden dienen. Ik vergat alles behalve de aandrift om een misdaad te voor komen, om zoo mogelijk een men- schenleven te redden. Ik stiet de deur open, en stapte onverhoeds de kamer binnen. Toen ik daar echter eensklaps in 't volle licht stond, en daarbij toch niets onderscheiden kon, begreep ik eerst recht de dwaasheid en roekeloosheid van mijn beginnen; en eensklaps trof mij de gedachte, als eene flikkering, dat ik ongewa pend, blind en hulpeloos, den dood was te gemoet geloopen in die ka mer. Ik hoorde eenen uitroep van ver- wensching en verwondering tevens. Ook het gillen der vrouw hoorde ik, maar onderdrukt en flauw; het scheen mij toe, dat er in het ach- schijnt voornamelijk op financieele bezwaren af te stuiten, daar dit jaar het tekort op de rijksinkomsten grooter is dan het geraamd was. De Czaar moet den minister van oorlog gevraagd hebben, op hoeveel hij eene bezetting van Bulgarije schatte, en moet, toen het antwoord luidde 70 millioen roebels, van het plan hebben afgezien, omdat het te kostbaar zou zijn. Particuliere brieven uit Odessa melden de concentratie van een be langrijk aantal troepen in Bessarabië. Berichten uit Sofia melden, dat de toestand minder gespannen is. Het gematigd element in het Ka binet heeft, met betrekking tot de verkiezing van een vorst, aan de geavanceerden toegegeven, die daar tegenover toegestemd hebben, dat de regeering concessies aan Rusland in ernstig beraad zal nemen. Uit Sofia wordt aan de Daily News geseind, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft, den oud- minister Grekow naar Constantino- pel af te vaardigen, taneinde de Porte te polsen omtrent de verkie zing van den nieuwen vorst. Er zijn een groot aantal samenzweerders tegen de regeering gearresteerd. Het Russische agentschap te Sofia zou, naar het heet, zich op zijn vertrek voorbereiden. Aan de Standard wordt gemeld, dat de buitengewone agent te Con- stautinopel ook de hulp der Porte voor Bulgarije moet inroepen. In regeeringskringeu gelooft men, dat hangende de verkiezing van den nieuwen vorst, het regentschap eene dictatoriale macht bekleeden zal. Gelijktijdig vertrekt eene commissie uit de Sobranje naar de verschillen de Europeesehe hoofdsteden om den toestand van Bulgarije toe te lich- terste gedeelte der kamer eene wor steling plaats greep. Hoewel buiten staat om eenige hulp te bieden, deed ik onwillekeu rig een paar passen in de richting van waar het geluid kwam; mijn voet stiet daarbij tegen iemand, die op den grond lag, en ik viel boven op den liggende. Eene afgrijselijke gewaarwording overviel mij, toen ik bijna aanstonds voelde, dat mijn hand in aanraking kwam met eene warme vloeistof, die uit dat lichaam liep. Vóór ik kon opstaan, grepen een paar sterke handen mij bij de keel, en drukten mij omlaag, terwijl ik dichtbij duidelijk den haan van een pistool hoorde overhalen. Ohoe wenschte ik toen slechts eene se conde te kunnen zien! Om slechtö even diegenen te kunnen zien, die mij zouden vermoorden; en, zonder ling! om te weten, waar de nood lottige kogel mij treffen zou. En ik. ten en den steun der groote mo gendheden in te roepen. De Standard meldt uit Phi- lippopel, dat Kaulbars zijn hoofd kwartier te Rustsehuk heeft opge slagen en een plan voorbereidt, om 10.000 mao troepen, verdeeld over de garnizoenen van Varna, Schumla, Widdin en Tirnova, om te koopen, ten einde door eene omwenteling de Bulgaarsche regeering af te zetten. De correspondent van den Nems te Constantinopel gelooft dat er ernstige gebeurtenissen op handen zijn. De Porte heeft bevolen, de reserve naar Macedonië te doen oprukken. De Russische regeering intrigeert ten paleize, om den Sul tan over te halen den Russisch ge zinden Ali Riza-pacha tot groot vizier te benoemen, ten einde een tegenwicht te hebben tegen de be noeming van White als Eugelsch ambassadeur. Haarlem, 19 October 1886. Naar wij vernemen zal de voort zetting der beraadslaging over de pakketvaart in Nederlandsch-Indië plaats hebben alhier, in eene buiten gewone vergadering van het depar tement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid, op Donderdag 21 October des avonds ten 8 ure. Naar wij vernemen is de Haar- lemsche Mannen Zangvereeniging «Crescendo» voornemens, ter viering van haar tienjarig bestaan, binnen kort aan hare kunstlievende leden en hunne dames een buitengewoon feest-concert en bal aan te bieden, in de groote zaal der sociëteit «Ver- eeniging» alhier. die kort te voren gewenscht had te mogen stervenik voelde op dit oogenhlik, dat het leven, zelfs het leven der duisternis, mij even dier baar was ah aan eenig schepsel onder de zon. Ik schreeuwde luid op en mijne stem klonk mij toe, als of het niet de mijne was vermoord mij niet! ik ben blind! blind! blind! TWEEDE HOOFDSTUK. DRONKEN OF DROOMEND. De handen, die mij neerhielden, lieten mij niet los; dat hadden zij echter veilig kunnen doen. In mijne positie was mijn eenige kans op redding stil te blijven liggen, en, zoo mogelijk, de aanwezige perso nen te overtuigen van de waarheid van 't geen ik beweerde. Door te genstand te bieden, kon ik niets winnen en alles verliezen. Ik was sterk, maar al had ik al mijne zin- Op dit concert zal «Crescendo» hoofdzakelijk nummers uitvoeren waarmede zij in verschillende wed strijden prijzen heeft behaald. De korporaal B. van het 7e reg. inf. te Amsterdam in garnizoen, die uit onvoorzichtigheid een mili cien met een revolverschot verwond de, is voor dat feit gisterenmorgen naar deze gemeente overgebracht, ten einde alhier voor den krijgs raad terecht te staan. Door den minister van water staat enz. is uitgemaakt dat visite kaartjes, ook wanneer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kunnen verzonden worden. Bestuurders der Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee, doen een beroep op de algemeene wel dadigheid. Gemelde Stichting is een toevluchtsoord voor oude en ge brekkige zeelieden. Zij verdient aller sympathie. De zee is onze bondge- noote en onze hope de glorie onzer geschiedenis huwt zich aan hare golven. Ons volksbestaan was er door de eeuwen heen meê saam- geweven. Laat niemand zijne gift te gering achten. De duizenden waterdroppels vormen den grooten OceaaD Gisteren is in de TrSves-zaal te 's Hage bijeengekomen en ge constitueerd de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande, en tot het indienen van voorstellen betreffende de mid delen, waarop van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies, zoo dikwijls de regee ring dit van haar mocht verlangen. De minister van waterstaat, han- tuigea tot mijn wil gehad, zou ik toch waarschijnlijk mij niet hebben kunnen losworstelen van den man, die mij vasthield. Ik voelde, dat hij zeer sterke armen en handen had. Nu ik hulpeloos en blind was, zou de worsteling niet lang geduurd hebben. Bovendien had hij helpers; hoeveel, dat wist ik natuurlijk niet. Bij de geringste beweging, die ik maakte, ware het met mij gedaan geweest. Ik deed dus geene verdere poging om op te staan, maar lag even roer loos, als het lichaam, waar ik over heen lag. Iedere minuut scheen mij een uur! Stel u mijnen toestand voor. Een blinde in een vreemd huis, in eene vreemde kamer, vastgehouden op het lijk van iemand, wiens laatste gegorgel hij even te voren gehoord heeft vastgehouden door de af schuwelijke moordenaars zeiven,zon der dat hij in hunne trekken kan

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1