gemengd nibjws, del en nijverheid, de heer Van den Bergh, opende deze eerste vergade ring met eene rede die beantwoord werd door den voorzitter der oom missie, mr. C. J. Sickesz. De maatregel tot verhooging van het telegraaftarief wordt over 't algemeen zeer ongunstig beoor deeld. Dat men de te verwachten meerdere opbrengst ontvangen zal, is twijfelachtig na de volgende mededeeling iu het Octobernummer van De Economist'. «Tengevolge van de in 1885 ingetreden verla ging van het tarief van de tele grammen iu Eogeland is het aantal berichten tot 48 pet. vermeerderd. Gedurende de 6 maanden, geëindigd Maart jl., dat het sixpence-tarief in werking was, steeg het aantal ver zonden berichten tot 16,788,000 (tegen 11,315,000 in hetzelfde tijd perk van het vorige dienstjaar.) Wel is waar werd 40,200 p. st. minder verdiend bij de vermeerderde ver zending dan vroeger ouder het hoogere tarief, doch in dit opzicht werden de uitkomsten in het nieuwe jaar steeds gunstiger. Immers, ter wijl April met 11,800 pd. st. tegen April 1885 ten achter bleef, was die achteruitgang in Mei tot 4100 pd. st. geslonken, en toonde reeds Juni daarentegen een vermeerdering aan van 2800 pd. st. Bij het uiteengaan van het Par- lemeut, einde September, deelde de Regeering nog mede, dat het ver laagd tarief, dank zij het steeds toenemend aantal telegrammen, vol gens den loop van de opbrengsten, eerlang een «bate» op den telegraaf dienst staat op te leveren. Een goede wenk voor Nederland, dat met zijn verhoogd tarief de les van het stuivers-porto schijnt ver geten te zijn. De toenmalige vrees van sommigen voor verlies voor de schatkist is glansrijk beschaamd. En waarom zou het met de te- legraphie anders zijn dan met het brievenvervoer? Tusschen Zandvoort en Noord- wijk is op het strand aangespoeld het lijk van een onbekenden man. De te IJmuiden binnengeloopen schuit van den reeder S. Dijkhui zen lag 11. week aan zijne netten, toen hem een Eugelsche visscher passeerde, waarop eene sloep van Ostende volgde. Deze had geen licht op en raakte in de netten verward, tengevolge waarvan de Ostendenaar 36 netten met reep en breels afhakte. De schipper der schuit is toen de sloep nagezeild, maar kon die niet inhalen. Hij heeft twee dagen naar de netten gezocht, maar ze niet kunnen vinden. Ten gevolge der duisternis heeft hij het no. van het Ostendesche vaartuig niet kunnen onderscheiden, en was hij verplicht huiswaarts te zeilen. Gisterenmiddag zijn de locomo tief en eenige rijtuigen van trein 112 van den Hollandschen spoorweg bij het binnenstoomen te Heilo ont spoord. Geen persoonlijke ongelukken hadden daarbij plaats. Men meldt uit Terschelling: In de afgeloopen week werd niet op het wrak der Lutine gewerkt. Bij het nazien der buizen van de stoomschelpenzuigers Friesland, en de Tijdwerd bevonden dat zich daarin bevonden 1 goudstuk, 26 lezen wat zij verder met hem voor hebben. Ieder oogenblik den nood- lottigen kogel, of den doodelijken steek, verwachtende! Niets ziende, en niets voelende dan de handen om zijne keel, en het lijk onder zich! Zelfs niets hoorende dan dat onderdrukte kermen op eenigen af stand! Kan de wildste verbeelding zich een geval denken met het mijne gelijkstaande? Vroeger heb ik wel eens geloof geslagen aan de beweringdat iemands hoofdhaar plotseling grijs kon worden. Nu geloof ik het niet meer, want dan moest mijn haar, bij 't verlaten van de kamer, wel sneeuwwit geweest zijn, als van een tachtigjarigen grijsaard. Ik kan alleen zeggen, dat op de zen cogenblik, nu ik dit na tal van jaren neerschrijf; nu ik zienderoogen weet, dat mij geenerlei gevaar dreigt, nu zij, die mij dierbaar zijn, mij omringen; nu beeft mij de pen nog Spaansche matten, 1 halve dito, 2 koperstukken en eenige koperen spijkers. Tevens is deze week be sloten, het werken op de Lutine uit te stellen tot het volgende voor jaar. Een Hagenaar teekende dezer dagen te Rotterdam voor het kolo niaal werfdepöt. Een paar dagen later kreeg hij bericht, dat hem en zijn broeder, die te Salatiga als ko loniaal bij de cavalerie dient, een aardig sommetje was ten deei ge vallen. Een tante was gestorven, die hen tot universeele erfgenamen ge maakt had van haar vrij aanzien lijk vermogen. Opmerkelijk is het, dat deze vrouw vroeger zóó be hoeftig was, dat zij meermalen voor schuld gegijzeld heeft gezeten. Later ging het haar goedzij deed alle schulden af en stiert in wel stand. Onze koloniaal is echter door zijn handteekening gebonden en moet met al zijn geld naar Indië. Donderdag werd te Rotterdam eene schoonmaakster uitgezonden om eene nieuwe woning te reinigen. Les avonds kwaai zij echter niet terug. Men stelde een onderzoek in en vond haar met het bovenlijf in den schoorsteen en de voeten op den grond. In haar ijver had zij meer willen doen dan haar ge vraagd was en schoorsteenvegers- werk willen verrichten, met ge volg, dat zij zichzelve niet uit hare benarde positie had kunnen redden. Zij had een paar uren aldus door gebracht, doch heeft er geene scha delijke gevolgen van ondervonden. Iu de gemeente Maasland, waar men bijna nooit van diefstal hoort, heeft men Zaterdagnacht bij de Wed. Van der Kaaden voor onge- geveer 25 gulden aau schoenen en iaarsjes ontvreemd. De dief heeft de zonneblinden opgetrokken en eene ruit met zeep besmeerd; nadat deze ingeslagen was, lagen de schoenen voor de hand. Ter beschikking der justitie te Utrecht is gesteld en naar de ge vangenis overgebracht zekere S., als verdacht de schrijver te zijn van twee brandbrieven gericht aan in gezetenen aldaar. Politie en nachtwachts te Baarn rukten Donderdagavond op naar Soest, om een ambtenaar van de belastingen behulpzaam te zijn bij het vervoeren van eene benaderde koe. Alle moeite was te vergeefs: wel hadden ze het beest, dat niet eens kon loopen, reeds een eind ver op eene slede vervoerd, doch het werd door meer dan 200 boeren ontzet en weder bij zijn vorigen baas op stal gebracht. Vrijdagmorgen vroeg trok men er echter weder heen en nu met beter gevolg. Het beestje is te Baarn aangekomen en zal dus bij gelegenheid van de Soester kermis, niet op den disch van zijne aanvan kelijke vrienden prijken. Naar aanleiding van den brand in de vruchtensappenfabriek van A. v. d. G., aau de Stuartsche straat te Tiel, is eene voorloopige inslruc tie geopend, omdat aan kwaadwil ligheid wordt gedacht. De eigenaar en eenige andere personen der fa briek zijn bij den rechter-commis- saris in verhoor geweest. Dit is voor de tweede maal dat eene instructie omtrent de geheim- in de hander gaat mij een rilling door de leden, nu de herinnering van de vreeselijkste oogenblikken van mijn leven mij voor den geest staat, met eene aangrijpende hel derheid, die ik niet beschrijven kan. Het was goed, dat ik mij stil kon houden, en herhaaldelijk kon roe pen: ik ben blind! ziet het zelf maarMijne bedaardheid, de toon mijner stem moet zeker de balans, waaraan mijn leven hing, te mijnen gunste hebben doen overslaan, en mijne hoorders overtuigd hebben. Na eene poos bespeurde ik het sterke licht eener lamp dicht bij mijne oogen, zoo dicht dat ik de hitte in het gezicht voeldeen ik bemerkte dat iemand zich bukte of neerknielde, om mij scherp in de oogen te kij ken. Ik voelde zijn adem op mijne wangeneen korte geagiteerde adem haling dat kon wel niet anders na de daad, waaraan hij pas te vo ren had deelgenomen. zinnige branden, die herhaaldelijk in deze fabriek woeden, wordt noo- dig geoordeeld. Terwijl men in Gelderland nog niets hoort van tabakshandel, is aan de Duitsche grens de handel in vollen gang. Te Cranenburg en om liggende plaatsen wordt voor de prima partijen helderkleurige spin- tabak, die niet van hagel heeft ge leden, 42 a 46 mark voor de 50 Kg. besteed. Te Hees bij Nijmegen is tusschen de geburen K. en J., die sinds eenige dagen over een niets betee- kenende zaak met elkander in on min waren geraakt, het volgende treurspel afgespeeld. Op aanzetting zijner vrouw, begaf K. zich des avonds naar de woning van J., met het doel zich over eene vermeende beleediging, zijner vrouw aangedaan, te wreken. Beide mannen geraakten al spoedig handgemeen en J. werd door het mes van K. op tal van plaatsen in het gelaat, op het hoofd en aan andere lichaamsdeelen ge wond, terwijl aan IC. met een of ander puntig voorwerp een wond aan het hoofd werd toegebracht. De vrouw ran K., die haar man had aangezet om het minder welkome bezoek te brengen, kwam in middels haren man te hulp, maar haar tegenstander, met een stuk ijzer gewapend, verbrijzelde een harer armen zoodanig, dat dit lichaamsdeel wellicht zal moeten geamputeerd worden. J. verkeert door zijne wonden in zoodanigen bedenkelijken toestand, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Men schrijft ons: Het schijnt dat bijzondere instructiën zijn gegeven om te voorkomen, dat het publiek een blik sla in de gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden, tevens huis van opvoeding en ver betering, de Kruisbergalthans de zer dagen werd de toegang gewei gerd aan een heer, ridder M. W". O., die zich aanmeldde om met deze inrichting kennis te maken. Vroeger werd de toegang gemakkelijk ver leend. (Dgil.) Naar men uit Breda meldt, is aldaar naar het ontwerp van den architect Lijdsman, Haarlemmer van geboorte, voor rekening der firma Ingenhousz en Lips een groot wijn- pakhuis opgeleverd, met welks bouw en inrichting men ten zeerste is in genomen. Er waren bij dit werk groote moeilijkheden van technischen aard te overwinnen, welke genoemde ar chitect schitterend is te boven ge komen. Naar deskundigen beweren, voldoet het gebouw, zoowel door praktische inrichting als flinke en fraaie afwerking, aan alle eischen, die er voor waren gesteld en kan het, in oud Hollandsche stijl en sober doch voldoende geornamen teerd, met de netste gebouwen in dat genre op eene lijn worden ge steld. In bijna alle Drentsche dorpen en gehuchten is een deel der arbeiders thans dagelijks bezig aan het vangen van lijsters. Door sommige lijster- vangers te Borger zijn drie- en vier duizend stroppen uitgehangen. In alle richtingen worden de bosscnen doorkruist, en zelfs de verst afge legene worden bezocht. Dit jaar echter was de lijstervangst tot nog toe niet bij uitstek gunstig. Er zijn Eindelijk stond hij opeen oogen blik daarna lieten de handen mij los, en toen begon ik voor het eerst te hopen, dat mijn leven zou gespaard worden. Tot nu toe had niemand een woord gesproken. Thans hoorde ik stem men maar zij fluisterden zoo zacht, dat mijne opgescherpte ooren zelfs niet het minste konden verstaan; ik kon alleen drie verschillende stem men onderscheiden. Al dien tijd kon ik dat onder drukte kermen der vrouw daartus- schen hooren, als eene daarbij pas sende, akelige begeleiding. Ik had al wat ik bezat willen geven, uit gezonderd het leven, in ruil voor een minuut ziens, om recht te weten wat er om mij heen gebeurde en gebeurd was. Het gefluister duurde voort. Het werd zeer levendig, de een viel den ander telkens in de rede, als men- schen, die een hevig dispuut heb- nog geen groote vangsten gedaan, en de prijzen laag, daar men slechts 6 cents besteedt. Met de tegenwoor dige weersgesteldüeid,regen en wind verwacht men betere vangsten. Me nigeen denkt uit de lijstervangst een goeden spaarpot voor den win ter te halen. In de Eriesche Wadden vertoeft sinds eenige dagen een Engelsch- man met zijn jacht, om daar, ge wapend met een kanonnetje, jacht te maken op eenden en andere vo gels. De vangst, welke per schot dikwijls 30 h 50 vogels bedraagt, wordt door de bootslieden aan den vasten wal voor zeer geringen prijs verkocht. Ook in andere waterrijke streken van ons land wordt deze liefhebberij op die wijze vaak door Engelschen uitgeoefend, tot groot ongenoegen van alle andere jagers. Te Dijon, in de brouwerij Blum, op de Qaai d'Occident, is een afgrijselijk ongeluk voorgevallen. Vijf bedienden waren aan den ketel werkzaam met het koken van eene hoeveelheid teer, van een ku- bièken meter inhoud. Toen de teer gloeiend en vloeiend was, riep de kuiper Gerald den werkmau Muller. Zij staken eene ijzeren staaf door de twee ooren van den ketel en wilden dezen van het vuur nemen; doch eensklaps begon Gerald te beven, slaakte een kreet en stortte voorover. Door het plotselinge los laten van de ijzeren staaf heide de ketel over, en nu vloog de kokende massa teer boven op den armen kuiper. Muller, die den ongelukkige ter hulp schoot en daarom in het ko kende vocht moest loopen, werd deerlijk aan handen en voeten ver brand. Wat Gerald aangaat, deze werd in een afgrijselijken toestand onkenbaar naar hetgasthuisgebracht. Succi zal gedurende zijn vasten te Parijs groote marschen maken, in militaire uniform gekleed en met den ransel op den rug. Ook is hij van plan om wanneer het water niet te koud is, zich tweemaal daags in de Seine te dompelen. Hij ge bruikt thans vier biefstukken daags, benevens drie dozijn oesters, ver scheiden sneden kalfsvleesch enz. en heeft door dezen levensregel zijn normaal gewicht van 61 kilo's teruggekregen. De commissie van controle en van financiën voor de wereldten toonstelling van 1889 te Parijs is door de regeering benoemd. Zij be staat uit zeventien vertegenwoordi gers van den Staat, acht van den Parijschen gemeenteraad en achttien van de waarborgmaatschappij. De minister van koophandel is voor zitter der commissie. De achttien vertegenwoordigers van den Staat behooren allen tot het parlement. Het besluit bepaalt dat de mi nister later 17 ambtenaren zal be- noemeD, die hij de commissie den tak van dienst, waarbij zij geplaatst zijn, zullen vertegenwoordigen en die aau de commissie de vereischte inlichtingen zullen verstrekken ter uitoefening harer controle. Vier dier ambtenaren zullen van wege het ministerie van handel en nijverheid aangewezen worden, drie van wege financiën, twee van wege openbaar onderwijs en fraaie kunsten, twee van wege landbouw, en van wege openbare werken, van oorlog, van marine, van buitenlandsche zaken, ben. Het onderwerp van hun debat was wel na te gaan! Na een poos hield het op, en nu hoorde ik niets meer dan het akelig, eentonig kreu nen van de vrouw. Gij kunt op staan, zeide iemand tot mij, ter wijl hij mij met den voet aanstiet. Toen ik zoo roekeloos de kamer binnen stapte, verbeeldde ik mij eene verwensching in eene vreemde taal te hooren, maar de man, die nu tot mij sprak, sprak zuiver Engelsch. Nu begon ik weer eenigszins meester over mij zeiven te worden, en was in staat in mijn geest op te nemen wat er gebeurd was. Daar ik blij was van mijne ake lige ligplaats te kunnen opstaan, deed ik zulks, maar stond roerloos, daar ik niets beters wist te doen. Kom dezen kant uit, recht voor u uit, vier stappen, - zeide de stem. Ik deed zoo. De derde stap bracht mij in aanraking met den muur. Zonder twijfel was dit eene van post- en telegraafwezen elk één de/seine^" de prefeetuu' Een luchtballon, in welks schuitje verscheiden personen geze ten waren, is tusschen La Ciotaen Marseille in zee gestort. Nadere bijzonderheden ontbrekenmaar men gelooft, dat de verongelukte ballon bestuurd werd door de luchtreizigers Capazza en Sirelli, die het plan ge- MbM 11 addtn Van Corsika "it de Middellandsche zee over te steken. Te Elberfeld zijn 23 boek drukkersgezellen wegens werksta king zonder voorafgaande waar schuwing, tot teruggave van 14 da gen loon en in de kosten van het geding veroordeeld. De werkstaking der drukkers te Aken houdt nol steeds aan, z-odat de daar uitko mende bladen slechts op de helft van hun gewone grootte kunnen uitkomen. Tegen al de arbeidsta kers is een gerechtelijke vervolging ingesteld. Door 43 eigenaars van drukkerijen te Düsseldorf is beslo ten om bij eventueele werkstaking met contract breuk, onmiddellijk een vervolging in te stellen en de werklieden, die zich daaraan schul dig maken, niet meer in dienst te nemen. Te Milaan heeft thans een congres plaats van in- en buiten- iaDdschearbeiders-vereenigingen die zich ten doel stellen elkander hulp te verleenen en voor gemeenschap pelijke rekening de uitvoering van werken te ondernemen, die winst beloven af te werpen. Om vastheid aan hun plan te geven, is er be sloten eene internationale vereeni- ging van arbeiders te stichten. Italië s beroemde staathuishoudkun dige en afgevaardigde Luzzati neemt deel aan de werkzaamheden van het congres. 2oo iemand, dan is het wel Emilia villacampa, de dochter van den ter dood veroordeelden generaal den leider van den militairen op stand te Madrid, die de aandacht op zich gevestigd heeft. Wat moet zij doorstaan hebben den avond van het oproer! Het werd middernacht, en de generaal, d.e haar niets gezegd had, was nog niet te huis. Er heerschte een on gewone beweging in de straten, fioopen volks liepen voorbij en kwa men al vluchtend terug; soldaten snelden met verdubbelden pas, g-e- weerschoten knalden, tot eindelijk het geroep weerklonk: «Het oproer is uitgebarsten, Villacampa staat aan 't hoofd!» Van toen af werd de dochter de engel van opoffering, die een ieder thans kent. Wat al martelingen voor haar i die 10 dagen, dat haar vader gevangengenomen, beschul digden ter dood.veroordeeld werd! Zij bezocht 160 personen, schreef meer dan 300 brieven, betaalde 200 gul den voor den dienst van een rijtuig. Den avond vóórdat Villacampi zou gefusilleerd worden, kende geheel Madrid de jonge heldin. En lis zij dan m vliegende vaart de straten doorreed, om bij ministers en over heden nog een laatste poging aan te wenden, ging men eerbiedig uit den weg en ontblootte het hoofd voor dit heldhaftige lijden. Thans maakt zij zich gereed om met haar vader haar leven te gaan slijten in een der Afrikaansche presidios (Spaansche strafkolonies). Zij vindt dit niet meer dan natuur lijk en weet niet eens welk voor- j,.., va? zelfopoffering, van kin derlijke liefde zij geeft. extra-proefneming omtrent de waar heid van mijn zeggen. Een hand legde zich op mijnen schouder, en bracht mij bij eenen stoel. Nu, mijnheer, zeide de spreker, die mij te voren had toegesproken, zeg ons nu eens, zoo kort mogelijk, wie gij zijt en hoe gij hier kwaaint, maar spoedig, we hebben niet veel tijd Ik begreep zeer goed, dat zij niet veel tijd hadden: zij hadden veel te doen; veel te verbergen. O, ik wenschte zoo vurig een oogenblik te kunnen zien; ik zou er jaren duisternis voor gegeven hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2