MMS-1 No. 1010. Donderdag' 21 October 1886. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND, ABONNEMENTSPRIJS: foor Haarlem per maand40 Cent». Sfraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zon- oii algeraegne Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de ruolieits Eirangèra ff. L. DATJBE ijf Co., JOH. F. J ONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Sfontmartro ADVERTENTIËN- ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZ1ENSW AARDIQH EDEN VAN HAARLEM. Kolomaal mutewm van het PaviljoenIngang aan de Brsefzyde 2o donr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent3 per persoon. Donateurs on ledon dór Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben if reztoen van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang I'rontzijde van het Paviljoen op het terras. Gaop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs «ft (dander Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van J J«- ï&n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemoche 1 galden. Museum der stad Haarlem op hetRaadhuis. lendazen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke fee07 - - - v-o &W>r* museum in da Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teylers bibhotneek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van I4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag ea Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Alle gedeelten der liberale partij in België zijn het eens geworden om den heer Guillery, den oud-af - geva&rdigde, candidaat te stellen voor de Kamer. Maandag was het juist 25 jaren geleden, dat Keizer Wilhelm zich de Pruisische koningskroon op het hootd zette en Keizerin Augusta tot chef van het 4de regiment garde-grenadiers, thans in garnizoen te Coblenz, beuoemd werd. Boven dien vierde de Kroonprins eveneens Maandag zijn 55en geboortedag en zijn 25jarig jubilé als rector van dé Universiteit te Koningsbergen. Ook was het dien dag juist 25 jaren dat de Kroonorde gesticht werd. Openbare feestelijkheden heb ben naar aanleiding van 's Keizers jubilé niet plaats gehad. De Fransche minister van bin- nenlandsche zaken heeft zijn ont slag ingetrokken, nadat men hem onder het oog had gebracht, dat bij het votum der Kamer de verant woordelijkheid van het ge'neele Ka binet, evenzeer als de zijne, betrok ken was. De heer Carnot, minister van financiën, heeft ingelijks zijn aanvrage om ontslag teruggenomen. De nieuwe beraadslaging in de Kamer zal de gevoelens der meer derheid jegens het ministerie weldra aan het licht brengen. Middelerwijl worden de onderhan delingen tusschen den minister-pre sident en verscheidene leden der meerderheid voortgezet. Alle ministers woonden gisteren voormiddag den ministerraad bij. Gisteren heeft de begrafenis HUGH COHWAY. 6) TWEEDE HOOFDSTUK. DRONKEN OF DROOSIEND. Zoo kort en eenvoudig als mij mogelijk was, verhaalde ik hun hoe ik daar gekomen was. Het eenige wat ik hun niet zeide was mijn ware naam. Mijn naam, dunkte mij, moest ik aan die moordenaars niet zeggen; zij zouden mij dan in 't oog houden, en als hunne veilig heid het te eeniger tijd vereischte, zouden zij mij nog hetzelfde lot doen ondergaan aïs de man, die nabij mijn stoel lag. Dus gaf ik een ver- onnen naam op, maar al het andere van generaal Uhrich, den heldhaf- tigen verdediger van Straatsburg, op «Père-Lachaise» plaats gehad. Reeds tijdens het beleg van Parijs is een standbeeld voor den generaal opgericht, waaraan een zonderlinge geschiedenis verbonden is. Na ge durende den Fransch-Duitschen oor log op de «place de la Concorde» tegenover het monument geprijkt te hebben, werd het later in de «mairie» van het 9de arrondissement opgeborgen, waar het zich thans nog bevindt. Het is vervaardigd door Gustave Deloye en stelt een weenende vrouw voor, die, hare twee kinderen in de plooien van een vaandel verbergende, generaal Uh rich om hulp smeekt. In de Russische nota aan de mogendheden wordt de wettigheid der Bulgaarsche verkiezingen voor de Sobranje bestreden, opgrond dat ook Oost Rumelië er aan heeft deel genomen, hetgeen in strijd is met het Berlijnsche tractaat. Dit be zwaar schijnt door andere mogend heden gerechtvaardigd te worden, waardoor er meer waarschijnlijk heid bestaat op eene verdere vrede lievende behandeling der zaak. Tegen het eind dezer maand zul len volgens de Köln. Zeit.,&e onder handelingen over de benoeming van een gezant van Frankrijk te St.- Petersburg hervat worden. De Czaar moet van geen partijman gediend zijn, maar een echt militair ver langen. Blijkens berichten uit Sofia aan de Standard, wordt in de Russische kringen verzekerd, dat ICaulbars naar Sofia komt ten einde definitief met het regentschap te breken en het Russische agentschap op te heffen. was waar. Al dien tijd dat ik sprak, hoorde ik die vrouwenstem aan 't andere eind der kamer. Zij maakte mij zoo zenuwachtig, dat ik had kunnen opspringen, en den eersten den bes ten bij de keel grijpen en hem worgen, als ik maar zoovee! had kunnen zien, al had het mij ook het leven gekost. Toen ik mijne ophelderingen ge geven had, werd er opnieuw be raadslaagd, al fluisterende. De sleu tel, dis mij bijna het leven gekost had, werd mij afgevraagd. Ik ver onderstel dat ze hem gingen pro- beeren, en bevonden, dat ik waar heid had gesproken. Zij gaven hem mij niet terug. Maar de stem zeide Gelukkig voor u, dat wij u loofd hebben. Sta op. Ik stond op, en aan 't andere eind der kamer werd ik weer op een stoel gezet. Toen ik mijne handen uitstak, bevond ik dat ik in een De telegrammen uit Chicago melden, dat de werkstaking aldaar feitelijk geëindigd is. Daarentegen wordt de werkstakiug onder de wis selwachters in St. Paul voortgezet. Aldaar hebben zelfs weder onge regeldheden plaats gehad, doordien de werkstakenden de hervatting van het vrachtverkeer poogden te be letten. Daarom heeft de overheid de militie tot handhaving der orde opgeroepen. Haarlem, 20 October 1886. De Minister van koloniën hoopt, zoo verneemt men, het daar heen te leiden, dat de voorstellen betreffende de suikercrisis in Indië nog deze week aan de Tweede Kamer zullen worden ingezonden. Het ontwerp beoogt maatregelen tot bevordering van de instandhou ding der suikercultuur op Java. De impresario Schiirmann, onze landgenoot, is door den Koning van Griekenland tot ridder der orde van den Verlosser benoemd. Er is diefstal gepleegd in het hotel van den Nederlandscheu ge zant te Brussel, baron Gericke van Herwijnen. Verschillende vreemde goudstukken, ter waarde van 170 fr. te zamen, benevens lepels en vorkens enz., met wapens en naam cijfers, zijn gestolen. Prof. Pekelharing en dr. Win- ckler, van regeeringswege naar Oost- Indië afgevaardigd om een onderzoek in te stellen naar de berri-berri,zullen Vrijdag over Marseille de reis aan vaarden. Gelijk wij hebben gemeld, werd de eerste zitting der staats commissie voor den Landbouw Maan dag geopend met eene toespraak hoek zat met het gelaat naar den muur. Zoo gij u verroert of omkijkt, zeide de stem, gelooven we niet meer aan uw blindheid. Die woorden waren niet mis te verstaan, vooral ook wegens den dreigenden toon der laatste woor den. Ik kon alleen stil zitten, en zoo aandachtig mogelijk luisteren. Ja, zij hadden veel te doen. Zij liepen snel heen en weer. Ik hoorde kas ten en laden openen. Ik hoorde pa pieren verscheuren, en kon ruiken, dat zij verbrand werden. Ik hoorde een zware vracht van de vloer op tillen hoorde linnen scheuren, hoorde geld rammelen; zelfs hoorde ik dat er een horloge, dat ergens uitgetrokken was, naast mij op de tafel gelegd werd; het tikte. Toen voelde ik een luchtstroom, en be greep dat de deur geopend was. Ik hoorde zware voetstappen op de trap, voetstappen van menschen, die iets van den Minister Van den Bergh. Bij de Regeering zeide hij o. m. is het besef levendig geworden, dat de vraag ernstige overweging ver dient, of hare belangstelling in het volkswelzijn niet, ten aanzien van den landbouw, ondubbelzinniger zou kunnen blijken. Van belang hebbenden kwamen vele aanzoeken om ondersteuning, doch daaraan kon niet worden voldaan dan na vast stelling van een welgeordend plan. Zoo kan noch omtrent vermeerde ring der proefstations, noch omtrent de oprichting van vakzuivelscholen, noch omtrent de wijze waarop het landbouwkrediet kan worden be vorderd, eene beslissing worden ge nomen vóór de inlichting van des kundigen was verkregen. Alles wees op de noodzakelijkheid dezer voor lichting ter beantwoording der vra gen in welk opzicht het landbouw bedrijf in Nederland hervorming met of zonder den directen steun der Regeering kan worden verkre gen. Dit onderzoek zeide de Mi nister komt de Regeering van u vragen. De heer mr. C. J. Sickesz, voor zitter der commissie, beantwoordde den Minister. Aangaande de staats hulp zeide hij «Al heeft het particulier initiatief zich vaak krachtig doen gelden, al hebben ook onze landbouwmaat- schappijen veel tot ontwikkeling bijgedragen, telkens en overal bleek het, dat men zonder krachtigen steun van den Staat weinig vermocht en dat er veel in het belang van den landbouw zoude kunnen worden gedaan, waar alleen de Regeering handelend konde optreden. «Reeds jaren geleden werd her haaldelijk daarop gewezen en werd het nauwe verband, dat bestaat tusschen de algemeene volkswelvaart zwaars torschen; ik sidderde bij de gedachte welke vracht zij torschten. Voor dat dit laatste bedrijf werd afgespeeldhad het kermen der vrouw opgehouden. Het was gaan deweg flauwer geworden, en had bij tusschenpozen geheel opgehou den. Dat ophouden was eene groote verlichting voor mijne overspannen zenuwen; maar het werd mij wee om het hart, als ik bedacht, dat er wellicht twee slachtoffers gevallen waren in plaats van een. Hoewel ten minste twee mannen de vracht naar beneden gedragen hadden, merkte ik toch dat ik niet alleen gelaten was. Ik hoorde iemand zich luide, en als met een zucht van vermoeidheid, op een stoel zetten, en veronderstelde dat hij mij bewa ken moest. Ik verlangde erg om te ontkomen, ik verlangde te ontwa ken en te bevinden, dat ik dit alles slechts gedroomd had. De nacht merrie begon ondragelijk te worden. en de meerdere of mindere produc tiviteit van den bodem, als de hoofd reden genoemd, waarom men met grond ook voor den landbouw Staats hulp mocht vragen. Vooral echter sinds in de laatste jaren de prijzen van den bodem en van de voort brengselen van den grond deelen gingen in den algemeenen achter uitgang, is meer dan ooit de wen- schelijkheid betoogd, dat bij erken ning natuurlijk van hetgeen er in die richting reeds is geschied, de Regeering meer dan vroeger den landbouw de hand zoude reiken en krachtiger zoude meewerken om de ontwikkeling van het landbouwbe drijf te bevorderen.» Voorts wees mr. Sickesz op de verschillende deelen der omvang rijke taak, welke de commissie wacht, eer zij der Regeering een vast plan kan aanbieden. Door een aantal machinisten le kl. der marine is dezer dagen aan den minister opnieuw een adres ingediend, waarbij door hen op lots verbetering wordt aangedrongen, Zooals bekend is deed de minister ten vorigen jare toezegging, een onderzoek te zullen instellen, of 't ook mogelijk en wenschelijk zou zijn op ramschepen, monitors en kruisers, aan het hoofd van het ma chinekamer-personeel, officieren machinist te plaatsen. Van den uit slag van dat onderzoek werd niets vernomen, zoodat bovenbedoeld adres 's ministers aandacht opnieuw op deze zaak zal doen vestigen. Er is gevraagd, waarom aan het proefstation voor de suiker industrie in de residentie Tegal alleen Duitschers, en geen Neder landers zijn aangesteld. In een brief uit Indië wordt het volgende, voor ons land beschamend, antwoord op die vraag gegeven: Zonder mijn hoofd om te draaien, zeide ik Hoe lang moet ik hier nog blijven bij al die akeligheden? De man maakte eene beweging op zijnen stoel, maar antwoordde niet. Mag ik niet gaan? vroeg ik, ik heb niets gezien. Zet mij op straat ergens; ik zal gek worden, als ik hier nog langer blijf. Geen antwoord. Ik zeide ver der niets. Inmiddels kwamen de beide an deren terug. Ik hoorde, dat zij de deur achter zich dicht deden. Toen kwam er weer meer gefluister, ik hoorde eene fleseh opentrekken en gerammel van glazen. Zij namen eene versterking na de inspannin gen van den nacht. Nu rook ik eene vreemde geur, als van de eene of andere artsenij. Er kwam weer een hand op mijn schouders en een glas vol van eenige

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1